კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (კსუ)
შპს კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (კსუ) დაარსებიდან 29 წელს ითვლის. უნივერსიტეტი მოქმედებს, როგორც კერძო სამართლის იურიდიული პირი – შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება. უნივერსიტეტი 1995 წელს დაარსდა, როგორც სამედიცინო ინსტიტუტი „კლინიცისტი“. ამავე წელს მიიღო საქართველოს რესპუბლიკის განათლების სამინისტროს ლიცენზია, ხოლო 2005 წელს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა აკრედიტაციის საბჭოს მიერ მიენიჭა აკრედიტაცია. 2006 წელს ინსტიტუტს – „კლინიცისტი“ შეეცვალა სახელწოდება, დამფუძნებლები და ჩამოყალიბდა მრავალპროფილურ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებად, სახელწოდებით – შპს კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი.
კსუ-ს მორიგი წარმატება
საქართველოს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ავტორიზაციის საბჭოს ერთიანი გადაწყვეტილებით (14.11.2018 გადაწყვეტილება #88), კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა 2018 წელს დიდი წარმატებით გაიარა ავტორიზაციის ურთულესი გზა და მოიპოვა 6 წლიანი ავტორიზაცია. საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის გაიცა უმაღლესი შეფასების დოკუმენტი.
2007 წელს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების აკრედიტაციის საბჭოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, შპს კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტს მიენიჭა ინსტიტუციური აკრედიტაცია 5 წლის ვადით. შემდგომ, 2012 წელს, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, მიენიჭა ავტორიზაცია 5 წლის ვადით. ბოლო ავტორიზაციის პერიოდში (2012 წლიდან დღემდე) შპს კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ოცდაათამდე საბაკალავრო, ერთსაფეხურიან, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამას მიენიჭა აკრედიტაცია.
სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ავტორიზაციის საბჭომ 2015 წლის 14 ივლისს დააკმაყოფილა კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის განაცხადი. საბჭოს გადაწყვეტილებით, უნივერსიტეტის კონტინგენტი 4700 (ოთხიათას შვიდასი) სტუდენტით განისაზღვრა.
კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ჯილდოები
საქართველოს ნაციონალური ბიზნეს რეიტინგების კავშირისა და შვეიცარიის სარეიტინგო ასოციაციის მიერ ორგანიზებულ ნაციონალური ბიზნეს-რეიტინგების ლიდერთა დაჯილდოების 48- ცერემონიაზე კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტს გადაეცა ჯილდო ნომინაციაში – „2018 წლის ლიდერი“. კსუ-მ საქართველოში მოქმედ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ოქროს რეიტინგში წამყვანი პოზიცია დაიკავა და 2018 წლის ლიდერის ჯილდო მოიპოვა.
2019 წლის 4 მარტს, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოს წევრთა ერთსულოვანი გადაწყვეტილებით, კსუ-ს სტუდენტთა კონტინგენტის რაოდენობა გაიზარდა 2700-ით და ჯამში განისაზღვრა 7400 სტუდენტით.კსუ ახორციელებს საბაკალავრო, ერთსაფეხურიან სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებს.
კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ფაკულტეტები:
- ბიზნესისა და ტექნოლოგიების;
- სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა;
- სამართლის;
- მედიცინის;
- მევენახეობა-მეღვინეობის.
უნივერსიტეტის ხედვა:
კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი არის საზოგადოებრივ-ეკონომიკური პროგრესის ხელშემწყობი საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ინსტიტუცია, რომელიც ავითარებს ქართულ და მსოფლიო კულტურის ფასეულობებს თანამედროვე ცოდნაზე დაყრდნობით.
უნივერსიტეტის მისია:
კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ქმნის თანამედროვე სასწავლო სამეცნიერო გარემოს ინოვაციური მეთოდების დანერგვით, ინტერნაციონალიზაციის გზითა და მრავალფეროვანი საუნივერსიტეტო ცხოვრებით. უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს ადგილობრივ და საერთაშორისო შრომის ბაზარზე კონკურენტუნარიანი, დემოკრატიული ღირებულებების მქონე თაობების აღზრდას, რომელთაც შეუძლიათ წვლილის შეტანა მდგრადი განვითარების გამოწვევების დაძლევაში.

0141, Tbilisi, Chargali Str. 73
29 years have passed since Caucasus International University (CIU) – LLC was founded. The University operates as a Legal Entity of Private Law – a limited liability company. The university was founded as a medical institute “Clinitsist” in 1995. The university received a license from the Ministry of Education of the Republic of Georgia in the same year. In 2005 it was granted Accreditation by Accreditation Council of Higher Education Institution. In 2006, the name and founders of the institute “Clinitsist” were changed and it was formed as a multi-profile higher education institution – Caucasus International University – LLC.
Another success of CIU
Caucasus International University went through the authorization process with great success and has been granted authorization for six years by the joint decision of the Authorization Council of the National Center for Education Quality Enhancement In 2018 (14.11.2018 decision #88). The highest assessment document was issued among the higher educational institutions of Georgia.
Caucasus International University – LLC was granted an institutional accreditation for 5 years on the basis of the decision made by the Accreditation Council of Higher Education Institution in 2007. Afterward, CIU was granted Authorization for 5 years on the basis of the decision made by the Authorization Council of HEI of the National Center for Educational Quality Enhancement in 2012. During the period of the last authorization (from 2012 – till present) up to 30 Undergraduate, One- cycle, Post-graduate and Ph.D. Educational Programs of Caucasus International University LLC were granted accreditation.
By the decision of the Authorization Council of National Centre for Educational Quality Enhancement made on 14 July 2015 Caucasus International University application has been approved and in accordance with the decision of the council the number of university students has been defined by 4700.
Caucasus International University Awards
“Leader of 2018” – Caucasus International University was nominated at the 48th National Business Leaders Award Ceremony. The event was organized by Georgian National Business Ratings Union and Swiss Rating Association.
On March 4, 2019, by the unanimous decision of the Accreditation Council members of Higher Educational Programmes of National Center for Educational Quality Enhancement, the number of CIU students has increased by 2700 and has been defined in total by 7400.
CIU offers Bachelor, One-step, Master, and Doctoral programs.
CIU offers the following faculties:
• Business and Technology;
• Social Sciences and Humanities;
• Law;
• Medicine;
• Viticulture-Winemaking.
University Vision:
Caucasus International University is an educational-scientific institution that supports socio-economic progress and develops values of Georgian and world culture based on modern knowledge.
University Mission:
Caucasus International University fosters a modern academic and research environment by introducing innovative methods, promoting internationalization, and offering a diverse university life. The university aims to nurture generations with democratic values who are competitive in both local and international labor markets and capable of addressing the challenges of sustainable development.