„მწვანეთა მოძრაობის“ მწვანე პროექტები
„საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა / დედამიწის მეგობრები – საქართველო“ ერთ-ერთი პირველი გარემოსდაცვითი ორგანიზაციაა, რომელიც 1989 წელს დაარსდა. 30 წელზე მეტია ორგანიზაცია არაერთი პროექტის ავტორია, რომლებიც გარემოს დაცვასა და ამ მიმართულებით მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება. მათ შორისაა ეკოლოგიისა და ეკო-სისტემების შენარჩუნება, დანაგვიანების საწინააღმდეგო კამპანიების ორგანიზება, ბავშვებისა და ახალგაზრდების ინფორმირებულობის გაზრდა გარემოსდაცვითი მიმართულებებით.
საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა
/ დედამიწის მეგობრები - საქართველო
„საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები – საქართველო“
საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები – საქართველო“ ერთ-ერთი პირველი გარემოსდაცვითი ორგანიზაციაა, რომელიც 1989 წელს დაარსდა. 30 წელზე მეტია ორგანიზაცია არაერთი პროექტის ავტორია, რომლებიც გარემოს დაცვასა და ამ მიმართულებით მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება. მათ შორისაა ეკოლოგიისა და ეკო-სისტემების შენარჩუნება, დანაგვიანების საწინააღმდეგო კამპანიების ორგანიზება, ბავშვებისა და ახალგაზრდების ინფორმირებულობის გაზრდა გარემოსდაცვითი მიმართულებებით.
ორგანიზაციის ინიციტივით, 2015 წელს დაარსდა “სუფთა რეგიონის“ კონკურსი, რომელიც  ყოველწლიურად ტარდება ქვეყნის მასშტაბით. კონკურსის შედეგად, გაიზარდა საზოგადოების ინტერესი, პრიორიტეტული გახდა ნარჩენების მართვაში საზოგადოების მონაწილეობა, მუნიციპალიტეტებსა და რეგიონებს შორის გაიზარდა კონკურენცია ნარჩენების შემცირების მიმართულებით.
„საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები – საქართველო“ აქტიურად თანამშრომლობს შვედეთის მთავრობასთან და პარტნიორ ორგანიზაციებთან, მათ შორის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავესთან“ ერთად, ახორციელებს ამავე სახელწოდების პროექტს. კლიმატის  გლობალური ცვლილებით გამოწვეული სათბურის გაზების ემისიებისა და გარემოს დაბინძურების შემცირების ხელშეწყობა, ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვა- ამ თანამშრომლობის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია.
მწვანეთა მოძრაობა, ნინო ჩხობაძე
ნინო ჩხობაძე, “მწვანეთა მოძრაობის“ თავმჯდომარე
თუ შეიძლება, მოგვიყევით შვედეთის მთავრობის მიერ დაფინანსებული პროექტების მნიშვნელობის შესახებ, რომლებიც გარემოს დაცვას ემსახურება.
ერთ-ერთი ასეთი მნიშვნელოვანი პროექტი იყო „დავასუფთაოთ საქართველო,” რომელიც შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით 2010 წელს დაიწყო. მისი მიზანი იყო ქვეყანაში ნარჩენების მართვის სისტემის ჩამოყალიბების ხელშეწყობა, ნარჩენების მართვის მრავალსაფეხურიანი სისტემის დანერგვა   და საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდა ამ მიმართულებით.
პროექტის ფარგლებში აღირიცხა სტიქიური ნაგავსაყრელები მთელი ქვეყნის ტერიტორიაზე და შეიქმნა მათი ინტერაქტიური რუკები. ჩატარდა დასუფთავების აქციები,  შეხვედრები როგორც მოსახლეობასთან, ასევე ხელისუფლების წარმომადგენლებთან, ამაღლდა საზოგადოების ცნობიერება ნარჩენების მართვის კუთხით. ორგანიზაცია   ლობირებდა ახალი ნარჩენების  მართვის კანონდებლობის   მიღებას. 2015  წელს მიღებულ იქნა ნარჩენების მართვის კოდექსი, რომელიც შესაბამისობაშია ევროპის დირექტივებთან.
პროექტის  „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში თქვენ პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად ახორციელებდით სხვადასხვა აქტივობას. რამდენად ემსახურება ეს პროექტი მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის შესრულებას?
როგორც ზემოთ აღვნიშნე, „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები – საქართველო“ აქტიურად თანამშრომლობს შვედეთის მთავრობასთან და პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად ახორციელებს პროექტს, ამჯერად სახლწოდებით „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე,“ რომელიც წარმოადგენს 2010-2018 წწ. მიმდინარე პროექტის „დავასუფთაოთ საქართველო“ ერთგვარ გაგრძელებას.
პროექტი „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ხელს უწყობს  მდგარდი განვითარების მიზნების განხორციელებას. პროექტის კომპონენტებით   ხორციელდება სრული მონიტორინგი მუნიციპალური ნარჩენების ხუთწლიანი გეგმების განხორციელებაზე, მიმდინარეობს ოთხი  კამპანია „დავასუფთაოთ საქართველო“ (Clean Up the Georgia) დავასუფთაოთ მსოფლიო( Clean Up the World)“, „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“, „ლურჯი ნაკადული“, „სუფთა რეგიონის კონკურსი.“
პროექტის განხორციელების პერიოდში  ხელი შეეწყო საზოგადოების ინფორმირებას და ცნობიერების ამაღლებას, მათ ჩართულობას დასუფთავების აქციებში; ასევე სტიქიური ნაგავსაყრელების შემცირებას. თითოეული მუნიციპალიტეტისთვის გაკეთდა დეტალური ანალიზი იმისა, თუ როგორ მიმდინარეობს ნარჩენების მართვა.  გამოიცა ინტერნეტჟურნალების კრებული, რომელიც მოიცავს ნარჩენების მართვის სრულ კანონმდებლობას.
გაიზარდა ბიზნეს სექტორისა და საქართველოს მთავრობის როგორც ცენტრალურ, ასევე ადგილობრივ დონეზე  ჩართულობა ნარჩენების მართვის სისტემის  გაუმჯობესების პროცესში. ჩვენს ორგანიზაციას  მიეცა  საშუალება, გაუწიოს კონსულტაციები მუნიციპალიტეტებს ნარჩენების მართვის ხუთწლიანი გეგმების შემუშავებასა და ტექნიკის შეძენაში. ეს კი უზრუნველყოფს  სუფთა და ჯანსაღ  გარემოს, რაც ადამიანისთვის საქართველოს კონსტიტუციით დაცული უფლებაა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ  პროექტის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს წარმოადგენს კლიმატის  გლობალური ცვლილებით გამოწვეული სათბურის გაზების ემისიებისა და გარემოს დაბინძურების შემცირების ხელშეწყობა და ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვა.
პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ საანგარიშო პერიოდია 2019-2023 წლები  და მის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები ხორციელდება საქართველოს 10 რეგიონის 63 მუნიციპალიტეტში, 4 თვითმმართველ ქალაქსა და თბილისში.
რამდენიმე წელია, თქვენ ატარებთ სუფთა რეგიონების დაჯილდოებას, ნარჩენების მართვის სისტემის გაუმჯობესებაში შეტანილი წვლილისთვის სიგელებს გადასცემთ მუნიციპალიტეტებს, ქალაქებს, სოფლებს და კერძო პირებს, რაც მნიშვნელოვანი წვლილია  გარემოს დაცვის მიმართულებით. რა შედეგებია მიღწეული ამ აქტივობის შედეგად და რა გამოწვევები აქვთ მუნიციპალიტეტებს?
ერთ-ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი და შედეგიანი ღონისძიება, რაც პროექტმა შეძლო, აღმოჩნდა ჩვენი ინიციტივით დაწესებული “სუფთა რეგიონის“ კონკურსი, რომელიც  უფრო და უფრო საინტერესო შინაარსს და დატვირთვას იძენს. იზრდება კონკურსის ნომინაციებისა და მონაწილეების რაოდენობა. კონკურსი პირველად  2015 წელს გამოცხადდა  და მას შემდეგ ყოველწლიურად ტარდება ქვეყნის მასშტაბით.
კონკურსის შედეგად, გააქტიურდა საზოგადოების ინტერესი, გაიზარდა გარემოსდაცვითი ცნობიერება და პრიორიტეტული გახდა ნარჩენების მართვაში საზოგადოების ჩართულობა. მუნიციპალიტეტებსა და რეგიონებს შორის გაიზარდა კონკურენცია ნარჩენების შემცირების კუთხით. სუფთა რეგიონის გამარჯვებულის სტატუსი მნიშვნელოვანი ტიტული აღმოჩნდა როგორც რეგიონებისა და მუნიციპალიტეტებისათვის, ისე კერძო პირებისთვის.
თუმცა  უნდა აღინიშნოს, რომ  ნარჩენების მართვის სრულყოფილი სისტემის დასანერგად, რასაც  ასოცირების შეთანხმება გვავალდებულებს, ჯერ კიდევ ბევრი რამაა გასაკეთებელი. შეთანხმების მიხედვით ქვეყანაში მომდევნო წლიდან უნდა დაიწყოს  ნარჩენების სეპარირება/დახარისხება და ნარჩენების მართვის სისტემის მომდევნო საფეხურებისთვის მზადება. სეპარირების პარალელურად კი აუცილებელია ქაღალდის, პლასტმასისა და მინის გადამამუშავებელი საწარმოების შექმნა და ხელშეწყობა.
აღვნიშნავ, რომ ქალაქებში ნარჩენების შეგროვება-გატანა მოწესრიგებულია, მაგრამ რეგიონებსა და მუნიციპალიტეტებში ჯერ კიდევ სერიოზული პრობლემები გვაქვს.  ერთ-ერთი პრობლემაა კონტეინერებისა და ნაგავმზიდების ნაკლებობა.
რა მნიშვნელობა აქვს საზოგადოების გარემოსდაცვითი  ცნობიერების ამაღლებას,   ბავშვებისა და ახალგაზრდების გარემოსდაცვით განათლებას  და  ეკომეგობრული პროექტებისა და აქტივობების ინიცირებას?
ზოგადად, საზოგადოებას უდიდესი როლი აქვს როგორც გარემოს დაცვაში, ისე  სახელმწიფოს განვითარების ხელშეწყობაში. თითოეული მოქალაქის ჩართულობა ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მომავალი კეთილდღეობის, ჯანსაღ გარემოში ცხოვრებისა და უკეთესი მომავალის გარანტია. რაც უფრო მალე  გავითავისებთ ამას და მომავალ თაობაში  ადრეული ასაკიდან  დავნერგავთ ქვეყნისა და გარემოს სიყვარულს, მით უფრო ნაკლებ პრობლემებს შევიქმნით სამომავლოდ.
გარემოსდაცვით საქმიანობაში მოქალაქეებისა და მომავალი თაობების პასუხისმგებლობის მნიშვნელობაზე მიუთითებს შვედეთის გამოცდილება, რასაც რამდენიმე ათეული წელი დასჭირდა. ამ ქვეყნის საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიერ სწორად წარმართულმა ცნობიერების ამაღლების კამპანიებმა მნიშვნელოვნად განაპირობეს ის მიღწევები, რის გამოც შვედეთი დღეისათვის ერთ-ერთი აღიარებული ქვეყანაა ნარჩენების მართვის თვალსაზრისით. დღეს შვედეთის თითოეულ მოქალაქეს კარგად აქვს გათვითცნობიერებული, რომ აუცილებელია ნარჩენების დახარისხება და გადამუშავება. მათ ასეთ მიდგომაში  მკაფიოდ იკვეთება თითოეული მოქალაქის პასუხისმგებლობა საკუთარი ქვეყნისა და გარემოს წინაშე.  ასეთი ქმედებები ჩვენი მოსახლეობისთვის მისაბაძი და წამახალისებელი უნდა გახდეს. შეუძლებელი არაფერია, მჯერა, რომ საქართველოც გაიზიარებს ამ მიდგომას, უახლოეს წლებში შეასრულებს ასოცირების შეთანხმებით აღებულ ვალდებულებას და გადავა ნარჩენების მართვის თანამედროვე სტანდარტებზე.
მწვანეთა მოძრაობა, ნარჩენების შემცირება
რა როლი ენიჭება მულტისექტორულ პარტნიორობას (სახელმიწფოს, კერძო და არასამთავრობო სექტორს შორის)  2030 წელს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევაში? რა როლი აქვს კერძო სექტორს და მათ კორპორაციულ პასუხისმგებლობას ამ კუთხით?
მდგარდი განვითარების მიზნების მისაღწევად აუცილებელია სახელმწიფოსა და სხვა დაინტერესებული მხარეების ერთობლივი ძალისხმევა და თანამშრომლობა, იქნება ეს კერძო სექტორი თუ არასამთავრობო ორგანიზაციები.  თითოეულ მათგანს დასახული გლობალური მიზნების შესასრულებლად  სხვადასხვა მექანიზმი და გზა აქვთ, რომლებიც, საერთო ჯამში, ჰარმონიაში უნდა მოდიოდეს ერთმანეთთან.
მულტისექტორული თანამშრომლობის პირობებში კი შესაძლებელია ერთობლივად, აზრთა და გამოცდილებათა გაზიარებით მოკლევადიან პირობებში მივიღოთ სასურველი შედეგები. ერთმანეთთან თანამშრომლობით შეიძლება „ვიფიქროთ გლობალურად“ და სახელმწოფოსთან და ბიზნესსექტორთან ერთად გავაკეთოთ გაცილებით მეტი, ვიდრე ცალ-ცალკე.
არასამთავრობო სექტორის  ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა ინტეგრაციის განვითარება, სინერგიის პოლიტიკის  განხორციელება და ხელშეწყობა ბიზნესსექტორის, მთავრობისა  და საზოგადოების (მოსახლეობის) ჩართულობით.
ჩვენს ორგანიზაციას კარგად აქვს გააზრებული საკუთარი უფლება-მოვალეობები და შესაძლებლობები, რის საფუძველზეც მუდამ იღებს პასუხიმგებლობას და აქტიურად უწყობს ხელს სხვადასხვა მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებას.
რა იქნებოდა თქვენი რეკომენდაცია სახელმწიფოსა და კერძო სექტორისთვის კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული საფრთხეების შესარბილებლად და მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად?
დღეს კლიმატის ცვლილება ყველაზე სერიოზული გლობალური გამოწვევაა, რომელიც თითოეული ქვეყნის მთავრობისგან დროულ რეაგირებას მოითხოვს. მათ შორისაა საქართველოს მთავრობაც. ჩვენი ქვეყანა, სხვა ქვეყნების მსგავსად,  მრავალი საერთაშორისო ხელშეკრულების, მათ შორის ბოლო დროის ყველაზე მნიშვნელოვანი დოკუმენტის „პარიზის შეთანხმების“ ხელმომწერია, რომლის თანახმადაც, სახელმწიფოები შეთანხმდნენ, რომ 2050 წლამდე დედამიწაზე გლობალური ტემპერატურის ზრდა, ინდუსტრიულ დონესთან შედარებით, 2 გრადუსით შეიზღუდებოდა და არ გადააჭარბებდა 1.5 გრადუს ცელსიუსს.
ამ ხელშეკრულებაზე ხელმოწერით საქართველომაც აიღო ვალდებულება და მიზნად დაისახა, ხელი შეუწყოს ენერგეტიკის, მრეწველობის, სოფლის მეურნეობისა და ნარჩენების მართვის სექტორებში თანამედროვე კლიმატგონივრული ტექნოლოგიების დანერგვას, მდინარეების კალაპოტებისა თუ შავი ზღვის სანაპირო ზოლში ნაპირდაცვითი ღონისძიებების განხორციელებას, მაღალმთიან რეგიონებში წყალმოვარდნებისა და ღვარცოფების რისკის შემცირებას, აღმოსავლეთ საქართველოს რეგიონებში გაუდაბნოების წინააღმდეგ ბრძოლას და მაღალი რისკის ქვეშ მყოფი მოსახლეობის დაცვას.
ჩვენი, როგორც არასამთავრობო სექტორის, მიზანია, ხელი შევუწყოთ სახელმწიფოს ამ მიზნების შესრულებაში, რათა შევამციროთ კლიმატის ცვლილების გამომწვევი სათბურის აირების გაფრქვევები  დაბალემისიიანი  განვითარების გზით. ამ ეტაპზე ჩვენი ყურადღება მიმართულია გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის მხარეთა კონფერენციისკენ- COP-27-სკენ,   რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საქართველოს მთავრობამაც.  გამოვთქვამთ იმედს,  რომ  ეს კონფერენცია მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს კლიმატის ცვლილების შერბილება/ადაპტაციასა და აღებული ვალდებულებების შესრულებაში.

Green Projects of Greens Movement
The Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth – Georgia is one of the first environmental protection organizations in the country established in 1989. In the more than 30 years of its history, the organization has conducted a number of projects aimed at environmental protection and raising public awareness in this field. This includes preserving ecology and ecosystems, organizing campaigns against littering and raising awareness of children and youth in the field of environmental protection.
On the initiative of the organization, in 2015, a competition called Clean Region was established, which is organized annually across the country. As a result of the competition, public interest has increased, public participation in waste management has become a priority, and municipalities and regions started competing in terms of waste reduction.
The Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth – Georgia actively cooperates with the Government of Sweden and partnering organizations including Keep Georgia Tidy. Facilitating reduction of global climate-change-induced greenhouse gas emissions and environmental protection, and the implementation of tenets of circular economy are the main goals of this cooperation.
Nino Chkhobadze, the Chair of the Greens Movement
Please tell us about the importance of the projects financed by the Government of Sweden, which are aimed at environmental protection.
One of the most important projects was Clean Up Georgia, which was launched in 2010 with the financial assistance of the Government of Sweden. It aimed to facilitate the development of a waste management system in the country, introducing multi-stage waste management system and raising public awareness in this context.
As part of the project, uncontrolled landfills were recorded within the entire territory of the country and interactive maps were created, cleaning campaigns, meetings with population as well as government representatives were organized, and public awareness-raising took place in the context of waste management. The organization lobbied for the adoption of new waste management legislation. In 2015, a new waste management code was adopted which is in compliance with EU directives.
As part of the project Keep Georgia Tidy, you implemented various activities together with partnering organizations. To what extent is the project aimed at meeting the Sustainable Development Agenda?
As already mentioned above, the Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth – Georgia is actively cooperating with the Government of Sweden and is implementing the project with partnering organizations, this time the project name is Keep Georgia Tidy, which is kind of a follow-up to the project implemented between 2010-2018 – Clean Up Georgia.
The Project Keep Georgia Tidy facilitates the implementation of the Sustainable Development Goals. With project components, complete monitoring is carried out for the implementation of five-year plans for municipal waste. Four campaigns are ongoing: Clean Up the Georgia, Clean Up the World, Keep Georgia Tidy, Blue Stream, Clean Region Competitions.
In the period of project implementation, raising public awareness and the engagement of the public in cleaning events as well as the reduction of uncontrolled landfills were facilitated. For each municipality a detailed analysis was carried out on the process of waste management. A collection of internet magazines was published which includes the full legislation on waste management.
Engagement of the business sector and the government of Georgia on both the central and local levels increased in the process of waste management system improvement. Our organization had the opportunity to organize consultations for municipalities to develop five-year plans for waste management and purchase equipment. This will ensure a clean and healthy environment which is a human right guaranteed under the Constitution of Georgia.
In addition, it is worth mentioning that one of the main goals of the project is to facilitate the reduction of greenhouse gas emissions due to global climate change and environmental pollution and to implement the principles of circular economy.
The reporting period of the project Keep Georgia Tidy is 2019-2023 and the events planned under the project will be carried out in 63 municipalities of 10 regions and four self-governing cities of Georgia and in Tbilisi.
For several years you have been carrying out an award ceremony of clean regions and you hand over certificates to municipalities, cities, villages and private persons for their contributions to the improvement of the waste management system, which is an important contribution in the field of environmental protection. What are the results of the activity and what challenges do municipalities face?
One of the extremely important and effective events the project managed to achieve was the Clean Region competition, which is gaining more meaning and significance. The number of nominations and participants is increasing. The competition was announced in 2015 for the first time and has been ongoing across the country ever since.
As a result of the competition, public interest became more active, environmental awareness has increased and public engagement in waste management became a priority. Competition increased between municipalities and regions in terms of waste reduction. The title of a winner of Clean Regions was found to be important to the regions and municipalities as well as private persons.
It should be mentioned, however, that for the implementation of the comprehensive waste management system which is an obligation under the Association Agreement, a lot has yet to be done. In accordance with the agreement, separation/sorting of waste and preparing for next stages of the waste management system should start in the country from next year. In parallel to separation, it is also necessary to create and support plastic, paper and glass processing plants.
It should be mentioned that collection and removal of waste is organized in cities but in regions and municipalities there still are serious problems. One issue is lack of containers and waste transportation vehicles.
How important is raising public awareness of environment protection, environmental education of children and youth and initiating ecofriendly projects and activities?
In general, the public plays a key role in environmental protection as well as promoting the development of the state. Engagement of each citizen in making any decision guarantees future well-being, living in a healthy environment and a better future. The sooner we learn this and teach future generations love for one’s country and the environment from an early age, the fewer problems will be created for the future.
The significance of responsibility of citizens and future generations in environmental activity is demonstrated by the experience of Sweden, which took several decades. The awareness-raising campaigns implemented appropriately by the organizations of this country mostly led to the achievements which make Sweden one of the most recognized countries in the context of waste management. Currently, each citizen of Sweden is well aware that sorting and recycling waste is necessary. This approach clearly indicates the responsibility of each citizen for their country and the environment. Such actions should become exemplary and encouraged for our citizens. I believe that nothing is impossible. I believe that Georgia will also share this approach, it will meet the commitment under the Association Agreement and adopt modern standards of waste management.
What is the role of multisector partnerships (between the state, private and non-governmental sectors) for the achievement of the Sustainable Development Goals by 2030? What role does the private sector, including corporate responsibility, play in this context?
For the achievement of the Sustainable Development Goals, joint efforts and cooperation are necessary between the state and other stakeholders, be it the private sector or NGOs. To meet these global goals, each of them has various mechanisms and ways, which, overall, should be harmonized with each other.
In the context of multisector cooperation, by sharing opinions and experiences, it is possible to achieve desired outcomes quickly. By cooperating with each other we can “think globally” and do much more together with the government and the business sector than we can do individually.
One of the important challenges of the non-governmental sector is the development of integration, implementation and supporting synergy policy by engagement of the business sector, government and the public.
Our organization is well aware of its own rights and obligations, based on which it always assumes responsibility and actively facilitates implementation of various important projects.
What would you recommend to the state and the private sectors to mitigate climate change-induced threats and achieve the Sustainable Development Goals?
Currently, climate change is the most important global challenge requiring timely action from the government of each country. Among them is the government of Georgia as well. Our country, like others, is a signatory of various international treaties including the most important document of the recent period, the Paris Agreement, according to which, the states agreed that by 2050, global temperature rise on earth would be limited to 2 degrees compared to the industrial level and it would not exceed 1.5 degrees Celsius.
By signing this agreement Georgia also assumed an obligation and set a goal to promote the introduction of modern climate-smart technology in energy, manufacturing, agriculture and waste management sectors, implementation of coast protection measures in the river channels and the shoreline of the Black Sea, reduction of the risks of flash floods and mud flows in high mountain areas, fighting against desertification in the regions of east Georgia and protection of the population at high risk.
As an NGO, we aim to support the state in fulfillment of these goals, to reduce greenhouse gas emissions leading to climate change by means of low-emission development. At this stage, we are focusing on the Conference of the Parties of the UNFCCC – COP-27, in which the Government of Georgia has also participated. We hope that the conference will play a significant role in mitigation/adaptation of climate change and meeting the commitments made.