სელფი მობაილის მდგრადობის სტრატეგია
სელფი მობაილი ქართული კომპანიაა, რომელიც აბონენტებს მობილური კავშირით უზრუნველყოფს. სელფი აერთიანებს ადგილობრივ ტელეკომ ინდუსტრიაში დაგროვებულ მრავალი წლის გამოცდილებასა და მნიშვნელოვან საერთაშორისო პრაქტიკას. კომპანიას ადაპტირებული და დანერგილი აქვს გლობალური ტელეკომ ინდუსტრიის უახლესი სტანდარტები, მათ შორის ბიზნეს ეთიკისა და კომპლაენსის, მომხმარებლის მონაცემების დაცვისა და ბიზნეს პროცესების ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის მიმართულებით. სელფი საქართველოში 1,3 მილიონზე მეტ მომხმარებელს ემსახურება. კომპანია აქტიურად ვითარდება და, არსებული ქსელის განახლებასთან და გაფართოებასთან ერთად, ერთადერთი ქართული მობილური ოპერატორია, რომელიც საქართველოში ლიცენზირებულ 5G ტექნოლოგიას ნერგავს.
სელფი მობაილი გაეროს გლობალური შეთანხმების წევრი და ქალთა გაძლიერების პრინციპების ხელმომწერია. კომპანიას კორპორაციული მდგრადობის მიმართ სისტემური მიდგომა აქვს. ეს მიდგომა ითვალისწინებს ისეთი ინიციატივების მხარდაჭერასაც, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მოპოვების შემდეგ.
კომპანიის მდგრადობის სტრატეგიაზე და ევროინტეგრაციის პროცესის დასაჩქარებლად ბიზნეს სექტორის როლზე სელფი მობაილის ეთიკისა და კომპლაენსის სამსახურის ხელმძღვანელი ია მამეიშვილი საუბრობს.
როგორია კომპანიის კორპორაციული მდგრადობის სტრატეგია და რა პრიორიტეტები აქვს დასახული სელფი მობაილს ამ სტრატეგიის მიხედვით?
სელფის კორპორაციული მდგრადობა რამდენიმე მიმართულებას მოიცავს: ტექნოლოგიებისა და ინოვაციის მხარდაჭერა, რაც გულისხმობს ისეთი ინიციატივების ხელშეწყობას, რომლებიც ხელს უწყობენ ტექნოლოგიურ წინსვლას; მაგალითად, სხვადასხვა აპლიკაციისა და ტექნოლოგიური გადაწყვეტის შექმნა. ეს მიმართულება ასევე მოიცავს ციფრული უნარებისა და ცოდნის განვითარებას შესაბამისი სემინარებისა და კონკურსების (ჰაკათონების) მეშვეობით. ასევე განათლებაზე წვდომის გაუმჯობესება, რაც გულისხმობს, ძირითადად, ციფრული ეკოსისტემის გამოყენებით ხარისხიანი განათლების ფართოდ გავრცელებასა და მიტანას მოსახლეობის იმ ნაწილამდე, ვისაც ამაზე ყველაზე ნაკლებად მიუწვდება ხელი. აგრეთვე გარემოს დაცვა, რაც მოიაზრებს ეკოლოგიურად სუფთა ტექნოლოგიების დანერგვას, ენერგიის მოხმარებას ეკოლოგიურად სუფთა წყაროებიდან და სხვა.
კომპანიას დანერგილი აქვს გლობალური ტელეკომ ინდუსტრიის საუკეთესო სტანდარტები, მათ შორის, ეთიკისა და შესაბამისობის, მომხმარებლის მონაცემების დაცვისა და ბიზნეს პროცესების ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის მიმართულებით. რატომ არის მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა და რა უპირატესობას ანიჭებს ეს სტანდარტები კომპანიას?
კომპლაენს პროგრამის მიზანია შექმნას გამჭვირვალე და პატიოსნებაზე დამყარებული ბიზნეს გარემო როგორც კომპანიის შიგნით, ასევე მის გარეთ. ის მიმართულია თანაბარი შესაძლებლობის უზრუნველყოფაზე როგორც თანამშრომლებისთვის, ისე მომხმარებლებისა და ბიზნესპარტნიორებისთვის. ბიზნეს ეთიკის ნორმებზე დამყარებული საქმიანი პრაქტიკა აჯანსაღებს კომპანიას და მის იმიჯს, ის სანდო და სასურველ პარტნიორად არის მიჩნეული ყველა დაინტერესებული მხარისთვის, მით უფრო, არარეზიდენტ კომპანიებთან თანამშრომლობისას, რომელთა მოთხოვნები და სტანდარტები საკმაოდ მაღალია, რა დროსაც ძალიან მნიშვნელოვან როლს ასრულებს კომპანიის რეპუტაცია, პატიოსნება და გამჭვირვალობის სტანდარტები. კომპანიის რეპუტაციას დიდი ყურადღება ექცევა ასევე დასაქმებულების მხრიდან. მრავალი კვლევა ცხადყოფს, რომ სამსახურის მაძიებელი არჩევანს კომპანიაში არსებული ჯანსაღი სამუშაო გარემოსა და კორპორაციული კულტურის საფუძველზე აკეთებს. სასურველ სამუშაო გარემოს კი დასაქმებისა და განვითარების თანაბარი შესაძლებლობები, პატივისცემაზე დაფუძნებული ურთიერთობები და სწორი ღირებულებები ქმნის.
სელფი მობაილში დანერგილი კომპლაენს პროგრამა ეფუძნება ამერიკის შეერთებული შტატების საგარეო მოსყიდვის აქტის პრინციპებს (US Foreign Corrupt Practices Act). მოგეხსენებათ, დღემდე კორუფცია ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოწვევაა მსოფლიოს მასშტაბით. კორუფციასთან ბრძოლაში კი გაერთიანებული ძალებია საჭირო, მხოლოდ საკანონმდებლო ცვლილებების გატარება ან სახელმწიფო უწყებებში გატარებული ღონისძიებები საკმარისი არ არის. აუცილებელია ბიზნესი სინქრონულად მიჰყვებოდეს და რიგ შემთხვევებში უსწრებდეს კიდეც ცვლილებებისა და ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვას.
რაც უფრო მეტია ღირებულებებზე დაფუძნებული კორპორაციული კულტურის, ეფექტიანი კორპორატიული კომპლაენს პროგრამის, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის, კიბერუსაფრთხოების ნორმებისა და მაღალი კორპორაციული მდგრადობის მქონე კომპანიების რაოდენობა ქვეყანაში, მით უფრო მაღალია ქვეყნისა და ასეთი კომპანიების რეპუტაცია, რაც პირდაპირპროპორციულად აისახება საზოგადოების თითოეულ წევრსა და მის კეთილდღეობაზე.
სელფი მობაილი გაეროს გლობალური შეთანხმებისა და UNODC-ის თანამშრომლობით შექმნილი ბიზნესის კეთილსინდისიერების სამუშაო ჯგუფის (Think Lab for Business Integrity) წევრია. მოგვიყევით სამუშაო ჯგუფის შესახებ.
მოხარულნი ვართ, რომ გვაქვს პატივი ვიყოთ ერთადერთი ქართული კომპანია, 25 კომპანიას შორის, რომელიც შეირჩა ბიზნესის კეთილსინდისიერების სამუშაო ჯგუფის წევრად. სამუშაო ჯგუფის მიზანია, წვლილი შეიტანოს გაეროს ნარკოტიკებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ბიუროს მიერ 10 წლის წინ შემუშავებული ანტიკორუფციული ეთიკისა და ბიზნესის შესაბამისობის პროგრამის – პრაქტიკული გზამკვლევის განახლებაში. სახელმძღვანელოს განახლება უკავშირდება გაეროს გლობალური შეთანხმების მე-10 პრინციპის 20 წლის იუბილეს, რომელიც ამა წლის სექტემბერში ნიუ იორკში გაიმართება. სამუშაო ჯგუფის წევრებისა და ექსპერთა ჯგუფის მიერ შემუშავებული გზამკვლევის სამუშაო ვერსიის წარდგენა სწორედ ამ ღონისძიებისა და გენერალური ასამბლეის ფარგლებში მოხდება. სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობისა და გამოცდილების შესახებ ამომწურავ ინფორმაციას სიამოვნებით გაგიზიარებთ სამუშაო ჯგუფის მუშაობის აქტიურ ფაზაში გადასვლის შემდეგ.
2023 წლის დეკემბერში საქართველომ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიიღო. რატომ არის მნიშვნელოვანი ეს წარმატება ქართული ბიზნეს სექტორისთვის?
ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი ნიშნავს იმას, რომ ქვეყანამ უნდა განახორციელოს ისეთი პოზიტიური ცვლილებები, რომლებიც მას შესაბამისობაში მოიყვანს ევროკავშირის მოთხოვნებთან და დააახლოებს გაწევრიანებასთან. ევროკავშირის ღირებულებები კი კარგად ვიცით რას წარმოადგენს. ესენია: ადამიანის უფლებების პატივისცემა და დაცვა, კანონის უზენაესობა, თანასწორი შესაძლებლობების შექმნა ყველასთვის, კერძო საკუთრების დაცვა და სხვა. რაც უფრო დაცულ და დემოკრატიულ გარემოში უწევს ბიზნესს საქმიანობა, მით უფრო ადვილია მისთვის განვითარება. შესაბამისად, არამარტო ქართული ბიზნეს სექტორისთვის, არამედ თითოეული ჩვენგანისთვისაც სტატუსის მიღება უაღრესად პოზიტიური მოვლენაა.
რა იქნებოდა თქვენი რეკომენდაცია როგორც ბიზნეს სექტორის, ასევე, სხვა დაინტერესებული მხარეებისთვის – როგორ შეგვიძლია ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის დაჩქარება და რა როლის შესრულება შეუძლიათ მათ ამ პროცესში?
შემიძლია ვისაუბრო ჩემი მიმართულების თვალთახედვიდან. მაღალი სამოქალაქო პასუხისმგებლობა, ღირებულებების ერთგულება, პატიოსნება და ბიზნეს ეთიკის ნორმებით მოქმედება უმნიშვნელოვანესია ევროინტეგრაციის პროცესში. ცენტრალური ხელისუფლებისა და თვითთმართველობის ორგანოების გარდა, მნიშვნელოვანია ბიზნესისა და სამოქალაქო საზოგადოების ცნობიერებისა და ჩართულობის გაზრდა, შესაბამისი სამუშაო შეხვედრების გამართვა, სალექციო საათების გამოყოფა საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ბიზნეს სექტორის მიერ ერთმანეთისთვის გამოცდილების გაზიარება.
ენთუზიაზმით მოქმედება და წარმატების მიღწევა უფრო ადვილია მაშინ, როდესაც სწორად და სიღრმისეულად გესმის დასახული ამოცანა და მისი სიკეთე, და ბოლომდე იხარჯები მისთვის.

Cellfie Mobile’s Sustainability Strategy
Cellfie Mobile is a Georgian company that provides subscribers with a mobile connection. Cellfie combines many years of experience accumulated in the local telecom industry with significant international practice. The company has adapted and implemented the latest standards of the global telecom industry, including business ethics and compliance, customer data protection, and efficiency and transparency of business processes. Cellfie serves more than 1.3 million users in Georgia. The company is actively developing and, along with the renewal and expansion of the existing network, is the only Georgian mobile operator introducing licensed 5G technology in Georgia.
As a United Nations Global Compact member and a signatory to the Principles of Women’s Empowerment, Cellfie Mobile is deeply committed to corporate sustainability and gender equality through systemic approaches. This commitment extends to initiatives that are particularly significant for Georgia, especially after it obtained the status of candidacy for EU membership.
Ia Mameishvili, the Head of the Ethics and Compliance Unit of Cellfie Mobile, articulates the company’s sustainability strategy and the pivotal role of the business sector in accelerating the European integration process.
What is the company’s corporate sustainability strategy, and what priorities have Cellfie Mobile set according to this strategy?
Cellfie Mobile’s corporate sustainability strategy is multi-faceted, encompassing several key areas. The company is dedicated to supporting technology and innovation, promoting initiatives that contribute to technological progress, such as creating various applications and technological solutions. It also focuses on developing digital skills and knowledge through workshops and competitions (hackathons). Additionally, Cellfie Mobile is committed to improving access to education by leveraging the digital ecosystem to make quality education widespread and reach the part of the population with the least access. Lastly, the company is actively involved in environmental protection, introducing environmentally friendly technologies, consuming energy from environmentally friendly sources, and others.
The company has implemented the best standards of the global telecom industry, including ethics and compliance, protection of customer data, and efficiency and transparency of business processes. Why is it important to implement international standards, and what advantages do these standards give to the company?
The purpose of the compliance program is to create a transparent and honest business environment both inside and outside the company. It aims to provide equal opportunities for employees, customers, and business partners. Business practices based on the norms of business ethics improve the company and its image; it is considered a reliable and desirable partner for all stakeholders, especially when cooperating with non-resident companies, whose requirements and standards are quite high, in which case the company’s reputation, honesty and standards of transparency play a very important role. The employees also pay great attention to the company’s reputation. Many studies show that the job seeker makes a choice based on the company’s healthy work environment and corporate culture. The desired work environment is created by equal opportunities for employment and development, relationships based on respect, and the right values.
The compliance program implemented in Cellfie Mobile is based on the US Foreign Corrupt Practices Act principles. As you know, corruption is one of the world’s most important challenges. In the fight against corruption, united forces are required, but they are not enough to implement legislative changes or measures in state agencies. The business must adapt to changes and implement effective mechanisms simultaneously or even ahead of schedule.
The greater the number of companies in the country with a value-based corporate culture, an effective corporate compliance program, personal data protection, cyber security norms, and high corporate sustainability, the higher the reputation of the country and such companies, directly affecting each member of society and their wellbeing.
Cellfie Mobile is a member of the Think Lab for Business Integrity, which was created in cooperation with the United Nations Global Compact and UNODC. Tell us about the working group.
We are glad to have the honour of being the only Georgian company among 25 companies that were selected as a member of the Business Integrity Working Group. The Working Group’s purpose is to contribute to the update of the Anti-corruption Ethics and Business Compliance Program – Practical Guide developed by the United Nations Office on Drugs and Crime 10 years ago. The Guide update is related to the 20th anniversary of the 10th principle of the UN Global Compact, which will be held in New York this September. The draft of the guide developed by the Working Group and the group of experts will be presented within the framework of this event and the General Assembly. I will be happy to share detailed information about the participation and experience of the Working Group after moving into the active phase of the working group.
Georgia received the candidacy for EU membership in December 2023. Why is this success important for the Georgian business sector?
The status of a candidate for EU membership means that the country must make positive changes that will align it with EU requirements and bring it closer to membership. This is not just a bureaucratic process but a significant step towards aligning our business sector with the values of the European Union – the respect and protection of human rights, the rule of law, the creation of equal opportunities for all, and the protection of private property and others. The more secure and democratic the business environment, the more conducive it is for development. Therefore, obtaining the status is extremely positive for the Georgian business sector and each of us.
What would be your recommendation to the business sector and other stakeholders? How can we speed up the EU integration process, and what role can they play in this process?
I can speak from my perspective. High civic responsibility, commitment to values, honesty, and acting according to the norms of business ethics are very important in European integration. In addition to the central government and self-governing bodies, it is important to increase the awareness and involvement of business and civil society, hold relevant work meetings, allocate lecture hours in educational institutions, and encourage experience sharing within the business sector.
It’s easier to act enthusiastically and achieve success when you fully understand the task and its benefits and commit to it wholeheartedly.