შვეიცარია-საქართველო: მდგრადი განვითარების პერსპექტივები
შვეიცარია მდგრადი განვითარების 2030 წლის დღის წესრიგის აქტიური მხარდამჭერია როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე, მის ფარგლებს გარეთ. საგარეო პოლიტიკისა და განვითარების საკითხებში საერთაშორისო თანამშრომლობის მეშვეობით ბევრს აკეთებს მდგარდი განვითარების მიზნების წარმატებული განხორციელებისთვის სხვადასხვა ქვეყანაში, მათ შორის, საქართველოშიც. 25-წლიანი მეგობრული და პარტნიორული ურთიერთობის მანძილზე შვეიცარიის ჩართულობითა და მხარდაჭერით არაერთი საინტერესო პროექტი განხორციელდა, რაც მომავალშიც გაგრძელდება – ამჯერად, მდგრადი განვითარების მიზნების გათვალისწინებით.
როგორია მათი გამოცდილება მდგრადი განვითარების პერსპექტივებიდან გამომდინარე და როგორ აისახება ეს ყველაფერი შვეიცარია-საქართველოს სამომავლო ურთიერთობაზე, საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს წარმომადგენელი, დანიელ მევლი გვესაუბრება.
როგორ უწყობს ხელს შვეიცარიის მთავრობა მდგრად განვითარებას ქვეყანაში და მის გარეთ და რა როლი აქვს ამ პროცესში მრავალსექტორულ თანამშრომლობას?
მდგრადი განვითარება და მისი ხელშეწყობა შვეიცარიის ფედერალური კონსტიტუციითაა განსაზღვრული. ქვეყანა მტკიცედ იცავს მდგრადობის პრინციპებს როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე. განსაკუთრებით აქტიურად იყო ჩართული 2030 წლის დღის წესრიგისა და მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) შემუშავებაში, რომლებიც მყარ საფუძველს ქმნის საერთაშორისო საზოგადოების ძალისხმევის კოორდინაციისთვის. შვეიცარიის 2021-24 წლების საერთაშორისო თანამშრომლობის სტრატეგია 2030 წლის დღის წესრიგს ეხმიანება, რაც ნათლად ადასტურებს ქვეყნის სურვილს, საკუთარი ქმედებები საერთაშორისო თანამშრომლობით განსაზღვრულ პრინციპებს შეუსაბამოს.
მრავალსექტორული და მრავალმხრივი პარტნიორობა კონკრეტულ ქვეყნებთან ურთიერთობის ძირითადი პრინციპებია. პარტნიორების მიერ მდგრადი განვითარების ეროვნული სტრატეგიების შემუშავებისას, ვცდილობთ, მხარი დავუჭიროთ მათ და დაინტერესებულ მხარეებთან ერთად პროცესების კოორდინაციასა და ფაქტებზე დაფუძნებული პოლიტიკის განსაზღვრაში დავეხმაროთ; ასევე, უზრუნველვყოთ ამ პროცესების გამჭვირვალობა და ინკლუზიურობა. როდესაც თავად განვსაზღვრავთ და ვახორციელებთ თანამშრომლობის სტრატეგიებს, ვცდილობთ, ისინი პარტნიორი ქვეყნების მდგრადი განვითარების სტრატეგიებს და მიზნებს შევუსაბამოთ. რაც შეეხება პროექტებს, მათი შერჩევისას ყურადღება ექცევა პოტენციურ ზეგავლენას და წვლილს მდგრადი განვითარების მიზნებზე, სექტორთა ურთიერთქმედებასა და კავშირს შესაბამის SDG მიზნებთან; აგრეთვე, ახალი პარტნიორობისა და ფინანსური მოდელების სტიმულირებას და ამ პროცესში კერძო დაფინანსების გამოყენება.
შვეიცარიის მთავრობა მხარს უჭერს საქართველოს მდგრად განვითარებას. რა პრიორიტეტულ მიმართულებებსა და სამიზნე ჯგუფებს მოიცავს ეს თანამშრომლობა?
შვეიცარია და საქართველო დიდი ხნის პარტნიორები არიან. მალე კარგი მმართველობის, მდგრადი განვითარებისა და მშვიდობის ხელშეწყობისთვის თანამშრომლობის 25 წლისთავს აღვნიშნავთ და 2022-25 წლების ახალი რეგიონული თანამშრომლობის პროგრამასაც დავამტკიცებთ. ეს პროგრამა დღემდე არსებულ გამოცდილებას გააერთიანებს და საშუალებას მოგვცემს, გავაგრძელოთ მუშაობა მდგრადი განვითარების სამი: ეკონომიკური, სოციალური და გარემოსდაცვითი მიმართულებით.
შვეიცარია მხარს უჭერს ინკლუზიურ ზრდას საქართველოში. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა სოფლის მეურნეობის სექტორს და ადგილობრივი ეკონომიკის განვითარებას. ჩვენი ერთ-ერთი სამომავლო ინიციატივა სოფლად მცირე და საშუალო ბიზნესის ფინანსებზე წვდომის გაუმჯობესებისკენაა მიმართული. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პოსტ პანდემიურ პერიოდში და შემავსებელია იმ საქმიანობის, რომელსაც საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციასთან (IFC) პარტნიორობით ვახორციელებთ გარემოსდაცვითი, სოციალური და კორპორატიული მართვის სტანდარტების პრაქტიკაში დანერგვის მიმართულებით. უფრო ფართო ჭრილში, ეკონომიკური ზრდის მხარდაჭერისადმი მსგავსი მიდგომა შერწყმულია ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის ხელშეწყობის ღონისძიებებთან და იმ ქმედებებთან, რომლებიც კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული პრობლემების მოგვარებას უკავშირდება. შვეიცარია, საქართველოს მთავრობასა და განვითარების სფეროში ჩართულ სხვა პარტნიორებთან ერთად, მხარს დაუჭერს სატყეო სექტორის რეფორმას: ამ შემთხვევაში ეკოლოგიური ასპექტი ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვა – სოციალურ-ეკონომიკურ ასპექტებს უკავშირდება: ტყის მახლობლად მცხოვრები ადამიანები გადამზადდებიან და მიიღებენ ტყის რესურსების მდგრადი გამოყენების შესაძლებლობას. დავამატებდი, რომ ეს განსაკუთრებით აქტუალურია ქალებისთვის. ზოგადად, ქალთა გაძლიერებას ხელს ვუწყობთ ყველა ჩვენი პროექტის ფარგლებში – იქნება ეს მათი ეკონომიკური გაძლიერება, მეტი ჩართულობა, თუ მათი, როგორც გადაწყვეტილების მიმღებთა როლის გაზრდა რომ შევაჯამო, გასაკეთებელი კიდევ ბევრია და შვეიცარია გააგრძელებს სიღარიბის დაძლევისა და ინკლუზიური განვითარების მიმართულებით მუშაობას. სოფლად მცხოვრები ადამიანები, განსაკუთრებით ქალები და ახალგაზრდები, საჭიროებენ ცოდნის გაღრმავებასა და უნარების განვითარებას, ასევე, პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობას.
თქვენი აზრით, რა როლს ასრულებს მრავალსექტორული პარტნიორობა ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური ზრდაში და როგორ უწყობთ ხელს საქართველოში ამ პროცესის გაძლიერებას?
ეს ძალზედ მნიშვნელოვანია – პარტნიორობაზე საუბრისას ადამიანები ავტომატურად ფიქრობენ დიალოგზე, მოსაზრებათა გაცვლაზე, კომპრომისსა და კონსენსუსზე. ეს ყველაფერი ღრმადაა ფესვგადგმული შვეიცარიის კულტურაში და კარგად ასახავს ჩვენი ცხოვრების წესსა და მსოფლმხედველობას. კომპრომისი და კონსენსუსი ცალმხრივად არ მიიღწევა – მდგრადი განვითარების სტრატეგიის ნაწილია, რომლის სიკეთეები ორივე მხარისთვის ხელმისაწვდომია. ეს არის საკვანძო საკითხი, რომელიც უზრუნველყოფს პროცესებში მონაწილეობას, მათ ინკლუზიურობასა და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ფართო ჩართულობას. შვეიცარია ხელს უწყობს მრავალსექტორულ პარტნიორობას გლობალურად და, რასაკვირველია, საქართველოშიც. ამისათვის სხვადასხვა რგოლთან ვთანამშრომლობთ. მათ შორის: სახელმწიფო სექტორის ეროვნულ და ადგილობრივ წარმომადგენლებთან,
კერძო სექტორთან და ბიზნეს ასოციაციებთან, სამოქალაქო საზოგადოებასთან, აკადემიურ ინსტიტუტებსა და სამეცნიერო ცენტრებთან. რა თქმა უნდა, მჭიდრო ურთიერთობა გვაქვს სხვადასხვა დონორ ორგანიზაციებთან და დონორ ქვეყნებთან.
დაგვისახელეთ მრავალსექტორული პარტნიორობის წარმატებული მაგალითები – მდგრადი განვითარების მიზნებისა და Covid-19 კრიზისის მოგვარების პროცესში?
– თუ გავითვალისწინებთ, რომ პარტნიორობა და მდგრადი განვითარების მიზნები ჩვენი პროექტების ძირითადი მამოძრავებელია, ბევრი მაგალითის მოყვანა შეიძლება. აღსანიშნავია შვეიცარიის მიერ დაფინანსებული ზემოთხსენებული IFC ESG პროექტი, რომელიც ემყარება გამოცდილებას, რომ ESG–ის სტანდარტების დანერგვა დადებითად აისახება საწარმოს საქმიანობაზე, კაპიტალის ხელმისაწვდომობასა და განვითარების შედეგებზე. პროექტის მიზანია სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით მდგრადი განვითარების მიზნების პოპულარიზაცია და მდგრადი ინვესტიციების ხელშეწყობა ESG სტანდარტების დანერგვით ფინანსურ ინსტიტუტებთან, ფირმებთან, სამთავრობო უწყებებთან და კერძო საკონსულტაციო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით. რაც შეეხება COVID-19-ს, პანდემიამ ხაზი გაუსვა პარტნიორობის მნიშვნელობას. კრიზისი მართლაც მრავალსექტორულია: ჯანდაცვის სფეროდან დაწყებული პრობლემა სწრაფად გავრცელდა ცხოვრების სხვა ასპექტებზეც; პარტნიორობის ხარისხი მნიშვნელოვანი იყო COVID-19-თან დაკავშირებულ გამოწვევებზე არა მხოლოდ სწრაფი, არამედ ადეკვატური რეაგირებისთვის. შვეიცარიას ამ მხრივ სანდო პარტნიორების იმედი აქვს. შემიძლია მოვიყვანო მიზნობრივი ქმედებების რამდენიმე კარგი მაგალითი, როგორიცაა მცირე და საშუალო ბიზნესის ინდივიდუალურ საჭიროებებზე მორგებული დახმარება სოფლად მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების პროექტის ფარგლებში. ასევე, გამოიკვეთა დეცენტრალიზებულ დონეზე ჩვენი მუშაობის მნიშვნელობა და ადგილობრივი თვითმმართველობების როლის ზრდის საჭიროება – სწორედ ადგილობრივი თვითმმართველობები იდგნენ წინა ხაზზე პანდემიასთან ბრძოლაში.

Switzerland-Georgia: Sustainable Development Perspectives
SWITZERLAND IS AN ACTIVE SUPPORTER OF THE 2030 SUSTAINABLE DEVELOPMENT AGENDA BOTH WITHIN THE COUNTRY AND ABROAD. THROUGH INTERNATIONAL COOPERATION IN FOREIGN POLICY AND DEVELOPMENT, IT IS DOING A LOT TO ACHIEVE THE CURRENT DEVELOPMENT GOALS IN VARIOUS COUNTRIES, INCLUDING GEORGIA. OVER THE COURSE OF THE LAST 25 YEARS OF FRIENDSHIP AND PARTNERSHIP, WITH THE INVOLVEMENT AND SUPPORT OF SWITZERLAND, A NUMBER OF INTERESTING PROJECTS HAVE BEEN IMPLEMENTED THAT WILL CONTINUE IN THE FUTURE–THIS TIME WITH THE GOAL OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT IN MIND.
Danielle Meuwly, a representative of the Swiss Embassy in Georgia, talks about Swiss experience from the perspective of sustainable development and how it will affect the future of Swiss-Georgian relations.
How does the Swiss Government promote sustainability in the country Switzerland and within development cooperation?
Sustainable development and its promotion by the Swiss Confederation are stipulated in the Federal Constitution. Switzerland is strongly committed to the principle of sustainability both at the national and international level. It played a particularly active role in the elaboration of the 2030 Agenda and the Sustainable Development Goals (SDGs), which set the framework for the international community to coordinate its efforts. Switzerland’s International Cooperation Strategy 2021-24 explicitly refers to the 2030 Agenda, which clearly demonstrates that Switzerland wants its actions to be part of the international cooperation strive towards its implementation.
On the ground, multi-sector and multi-stakeholder partnerships are always key principles. When partners elaborate their national sustainable development strategies, we try to support and engage in multi-stakeholder coordination and advocate for evidence-based policymaking as well as transparent and inclusive consultation processes. When we define and implement our cooperation strategies, we closely align with partner countries’ sustainable development strategies and SDG priorities. At the project level, Swiss international cooperation activities are selected on the basis of their potential impact and contribution to the SDGs; consider interactions and linkages between sectors and relevant SDG targets; stimulate new partnerships and financing models; and leverage private finance.
The Swiss Government is supporting Georgia’s sustainable development. What are the priority areas and target groups in our country?
Switzerland and Georgia are long standing partners. We are just celebrating 25 years of cooperation to promote better governance, sustainable growth and peace and are about to adopt a new regional cooperation program for 2022-25; this program will consolidate and build on the achievements reached so far. So, we will continue to work on the three dimensions of sustainable development: economic, social and environmental.
In Georgia, the Swiss cooperation is supporting inclusive growth, with a strong focus on the agricultural sector and local economic development. For instance, we are about to launch a new initiative to support the access to finance for rural SMEs. This is particularly relevant for the post-pandemic recovery and it will also usefully complement our work with the IFC on ESG (environmental, social and governance) practices.
More generally, this approach to support growth is combined with activities to foster sustainable management of natural resources and with action to address challenges related to climate change. Together with the Government of Georgia and other development partners, Switzerland will support the implementation
of the forest sector reform: this is a case where the environmental dimension – the sustainable management of natural resources is articulated with the social and economic dimensions – people living in and from forest areas will be trained and capacitated to ensure that their use of forest resources is sustainable. Let me add that this is particularly relevant for women. Women empowerment is supported through all our interventions, be it economically, or through their increased participation and decision- making role in society. This said, we can always do better and Switzerland will further strengthen its approach to inclusion and to poverty reduction, making more systematic where possible. Rural people, women and youth are particularly in need of capacity building, skills development, and political representation.
From your standpoint, how important is it to enhance social and economic growth through multi-sectoral partnerships? Do you promote this direction in Georgia?
This is of utmost importance: when people speak of partnership, they automatically think of dialogue, exchange, compromise, and consensus. These are deeply rooted in the Swiss culture and broadly reflect our way of functioning.
We are very aware that making a compromise and reaching a consensus are not parts of a zero-sum game, but of a win-win strategy for sustainable development! They are key to ensure participation, inclusiveness and broad- based decision-making.
Switzerland promotes multi-sectoral partnerships globally, and definitely also in Georgia. With whom do we partner? Representatives from the public sector, at national and local level, with the private sector and its business associations, with civil society and academic institutions and think tanks. Of course, we closely collaborate with the multi-lateral and bilateral donors.
Could you provide examples of successful multi-sectoral partnerships aimed at achieving the SDGs while dealing with the Covid-19 crisis?
Most of our projects could be given as examples here, since partnerships and SDGs are at the core of our implementing principles. Let me mention the Swiss-financed IFC ESG project that I alluded to earlier. It builds on the evidence that better ESG practices are positively correlated with an enterprise performance, its access to capital and its development outcomes. The project aims at promoting sustainable investment through the adoption of ESG standards by working with financial institutions, firms, governmental agencies and private consultancies. It also engages with the civil society to promote the SDGs.
The pandemic certainly emphasized the importance of partnerships. The crisis is indeed multi-sector: what started as a health problem rapidly expanded to other aspects of life; the quality of partnerships was key to ensure a response to COVID-19 related challenges that would not only be rapid, but also relevant. The Swiss cooperation could count on reliable partners in this respect and I could give you several examples of well targeted actions, such as the customized support provided to SMEs through the Rural SME Development project. The importance of our work at the decentralized level and of building the capacities of LSGs was also made clear, since LSGs were at the forefront of fighting against the pandemic.