ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი კობა გვენეტაძე
მდგრადი განვითარების მე-8 მიზანი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი გახდა პანდემიის პერიოდში, როდესაც ბევრმა კომპანიამ ფუნქციონირება შეწყვიტა და ბევრმა ადამიანმა სამსახური დაკარგა. ეს მძიმე ტვირთად აისახა მოსახლეობაზე, რაც გამოწვევაა არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ გლობალურადაც. სამწუხაროდ, მაშინ, როდესაც ეს ვითარება ნორმალიზებისკენ მიდიოდა, რუსეთის უკრაინაში შეიჭრის გამო სიტუაცია კვლავ გამწვავდა. სიღარიბის, უმუშევრობის და უთანასწორობის ზრდა ასეთი განვითარებების თანმდევი სამწუხარო მოვლენაა და ამის შემდეგ უფრო მეტი მცდელობაა საჭირო, რომ, თუნდაც, ძველ მდგომარეობას დავუბრუნდეთ.
როდესაც ვსაუბრობთ ამ მნიშვნელოვანი მიზნის შესრულებაზე, ყურადღება უნდა მიექცეს ეკონომიკაში ისეთი სექტორების წახალისებას, რომელთაც უფრო მეტი სამუშაო ადგილის შექმნა შეუძლიათ.
კიდევ ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი მიმართულებაა განათლება თითქმის ყველა დონეზე. სამწუხაროდ, საქართველოში პროფესიული განათლება საკმაოდ არაჯეროვნად აღიქმება მაშინ, როდესაც ახალგაზრდებში უმუშევრობა საკმაოდ მაღალია. ვფიქრობ, ამ საკითხთან დაკავშირებით ცნობიერების მეტად გაზრდა მნიშვნელოვნად შეუწყობდა ხელს არსებული გეპის აღმოფხვრას და ამ სეგმენტში უმუშევრობაც შემცირდებოდა.
რომელ გამოწვევას გამოყოფდით და რა როლს ასრულებს ფინანსური სექტორი, საქართველოს ეროვნული ბანკი ამ გამოწვევასთან ბრძოლაში?
დავიწყებ ფინანსური სექტორიდან, რომელიც ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს. ფინანსური სექტორის საშუალებით ხდება მობილიზებული რესურსების გადანაწილება და თუ რამდენად ეფექტურად არის ეს რესურსები გადანაწილებული, სწორედ ფინანსური სექტორის ფუნქციონირებაზეა დამოკიდებული.
ფინანსური სტაბილურობა აბსოლუტურად მნიშვნელოვანია ეკონომიკის განვითარებისთვის და მაშინ, როდესაც დგება გამოწვევების პერიოდი, თუნდაც, პანდემია, დიდი მნიშვნელობა აქვს, თუ როგორ უმკლავდება ეს სექტორი გამოწვევას.
ფინანსურ სექტორს ამ გამოწვევასთან გამკლავება რომ ვერ შეძლებოდა, კიდევ უფრო მეტი კომპანია გავიდოდა ბიზნესიდან და მეტი ადამიანი დაკარგავდა სამსახურს. ამიტომ, ამ მიმართულებას დიდი მნიშვნელობა აქვს.
გარდა ამისა, ვდგავართ ახალი გამოწვევების წინაშე, რაც დაკავშირებულია მდგრად განვითარებასთან, რისთვისაც მნიშვნელოვანია გვქონდეს მდგრადი დაფინანსების ჩარჩო. მდგრადი განვითარების მხარდასაჭერად და ფინანსური სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად, აუცილებელია ცენტრალური ბანკების პოლიტიკაში გარემოსდაცვითი, სოციალური და მდგრადობის საკითხების ჩართვა. სწორედ ამიტომ 2017 წლიდან ეროვნულმა ბანკმა ამ მიმართულებით მუშაობა დაიწყო. ეს ჩარჩო ფინანსური სექტორის მონაწილეების მიერ ფინანსური გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობითი (ESG) საკითხების გათვალისწინებას, ESG საკითხებთან დაკავშირებული რისკების მართვასა და ფინანსური ნაკადების მწვანე და მდგრადი პროექტებისკენ მიმართვას გულისხმობს.
2019 წელს საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა მდგრადი დაფინანსების გზამკვლევი დაამტკიცა, რომელიც ძირითად მიმართულებებს და სამოქმედო გეგმას განსაზღვრავს. მას შემდეგ ეროვნულმა ბანკმა არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა და დღესაც აქტიურად აგრძელებს მდგრადი დაფინანსების ჩარჩოს განვითარებას.
ერთ-ერთი გამოწვევა საქართველოში არის გენდერული უთანასწორობა, მათ შორის, დასაქმების ადგილას. “საქსტატის” 2021 წლის მონაცემებით, მამაკაცის საშუალო თვიური ანაზღაურება 1537 ლარია, როდესაც ქალის საშუალო თვიური ანაზღაურება 1055 ლარს შეადგენს. მდგრადი განვითარების მერვე მიზანი, ასევე, გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობას და მიღწევას, ქალების ეკონომიკურ განვითარებას გულისხმობს. როგორ შეიძლება, ამ გამოწვევას ვუპასუხოთ საქართველოში და რას აკეთებს საქართველოს ეროვნული ბანკი ამ მიმართულებით?
დიახ, ეს გამოწვევა ნამდვილად არსებობს. ეს, ასევე, გლობალური გამოწვევაა და აუცილებელია, რომ გოგონებისა და ქალების როლი ეკონომიკაში უფრო გაიზარდოს. მეცნიერულად, სხვადასხვა კვლევებით, არის დასაბუთებული, რომ ქალების მონაწილეობას ბიზნესში სხვადასხვა მიმართულებით, უფრო კარგი შედეგები მოაქვს, ვიდრე ეს სხვა შემთხვევაში იქნებოდა. ამიტომ, გადავწყვიტეთ ამ მიმართულებით ნაბიჯები გადაგვედგა და როგორც ფინანსური სექტორის რეგულატორმა, კომერციულ ბანკებს მოვთხოვეთ, რომ კომერციული ბანკების საბჭოებში, მინიმუმ, 20% ქალები ყოფილიყვნენ და მოხდა ამ მოთხოვნის დაკმაყოფილება. ცოტა ხნის წინ ამ მიმართულებით უფრო წინ წავედით და ეს 20%-იანი კვოტა 40%-მდე გაიზარდა. ასე რომ, მნიშვნელოვანწილად, ეს არის ჩვენი კონტრიბუცია, რომ საფინანსო სქტორში გოგონების და ქალების უფრო გაძლიერება მოხდეს.
რამდენად მნიშვნელოვანია სხვადასხვა სექტორს შორის თანამშრომლობა მდგრადი ტაქსონომიისა და მდგრადი განვითარების მე-8 მიზნის შესრულებისთვის? შეუძლია თუ არა, მხოლოდ ფინანსურ სექტორს, ამ მიზანს მიაღწიოს ან ვისი მხარდაჭერა იქნება მნიშვნელოვანი ამ პროცესში?
მდგრადი განვითარება საკმაოდ მრავალმხრივია, მასში ბევრი რამ მონაწილეობს. ამიტომ, დროდადრო, როდესაც სხვადასხვა საკითხებს განვიხილავთ, უნდა შეგვეძლოს დანახვა, თუ როგორი იქნება უკუკავშირი სხვადასხვა ღონისძიებებს შორის. თუმცა, ეს შეიძლება, პროგნოზით ვერ დავინახოთ და ამისთვის, უნდა გაკეთდეს ღონისძიებების ანალიზი. სექტორებს შორის უკუკავშირი არსებობს და არ უნდა მოხდეს ისე, რომ ერთი მიმართულებით განხორციელებულმა ღონისძიებამ უარყოფითად იმოქმედოს სხვა მიმართულებით. ასეთი უკუკავშირის შესწავლას დიდი მნიშვნელობა აქვს.
რა მნიშვნელობა აქვს საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს, ადგილობრივ საფინანსო ინსტიტუტებს, ბანკებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და დონორებს შორის თანამშრომლობას მე-8 მიზნის მისაღწევად?
თქვენ ახსენეთ საერთაშორისო ორგანიზაციები. რატომ არის მნიშვნელოვანი მათთან თანამშრომლობა? რადგან მათ აქვთ გლობალურად ინფორმაცია იმაზე, თუ რა მუშაობს, რა არ მუშაობს, როგორ გახდა შესაძლებელი პრობლემების გადაწყვეტა – უნდა მოხდეს სხვადასხვა ქვეყნებში დაგროვილი ცოდნის და გამოცდილების გაცვლა იმის მიხედვით, თუ სად როგორი საჭიროება არსებობს. ხოლო შემდეგ, შეუძლებელია ზომების განხორციელება მოხდეს საჯარო, ან კერძო სექტორის და არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართვის გარეშე. თუ როგორი იქნება უკუკავშირი – ვფიქრობ, ამაში თავად გაერომ უნდა შეასრულოს მაკოორდინირებელი როლი და როგორც მაქვს ინფორმაცია, არსებობს გარკვეული ინდიკატორები, რომელთა მიხედვით, ამის გაზომვა შეიძლება.
რას ურჩევდით კომპანიებს, საფინანსო ინსტიტუტებს, იმისთვის, რომ 2030 წლისთვის მდგრადი განვითარების მე-8 მიზანს მივაღწიოთ? რა შეიძლება, ამ კუთხით ბიზნესმა გააკეთოს?
როდესაც ამ საკითხებზე ვსაუბრობთ, ხშირად ისმის კითხვა, თუ როდის მოგვცემს მდგრადობა შედეგს. ვთქვათ, თუ პროექტი თუ მწვანეა, შეიძლება ის უფრო ძვირი იყოს და გვჭირდება კი ასეთი რამ? ზუსტად აქ არის მნიშვნელოვანი, ავხსნათ, რომ ეს მნიშვნელოვანია. მაგალითად, მწვანე პროექტზე რომ ვსაუბრობთ, შეიძლება, უფრო მეტი თანხა დაიხარჯოს ენერგოეფექტურობის მიმართულებით, მაგრამ, სამაგიეროდ, მომავალში ამ შენობის გათბობას და გაგრილებას ნაკლები ენერგია დასჭირდება, ხოლო დამატებითი თანხა, რომელიც აუცილებელია შენობის ენერგოეფექტურობისთვის, აუცილებლად იქნება ამოღებული და შედეგს მოიტანს. როდესაც გათვალისწინებული იქნება გარემოს დაცვითი, სოციალური და მმართველობითი მიმართულებები, ეს ყველაფერი საკუთარ როლს შეასრულებს და მიუხედავად იმისა, რომ, შეიძლება, საწყის ეტაპზე ან გარკვეულ დონეზე დამატებითი ხარჯის გაწევა გახდეს საჭირო, უნდა ვიცოდეთ, რომ ეს აუცილებლად შედეგიანი იქნება.

Former President of the National Bank of Georgia Koba Gvenetadze
Sustainable Development Goal 8 became especially important during the Covid pandemic when many companies stopped operating, and many people lost their jobs. This was a heavy burden on the population and a global challenge for Georgia and other countries. Unfortunately, when we started to return to normal, the situation worsened again due to the Russian invasion of Ukraine. An increase in poverty, unemployment, and inequality is an unfortunate side-effect of these developments; tremendous efforts are needed to improve and restore the situation, at least to the pre-conflict conditions.
When we talk about fulfilling this important goal, we should prioritize the various sectors of the economy in creating more jobs in the country.
Another significant direction is education at almost all levels. Unfortunately, vocational education in Georgia is not valued sufficiently, and the level of unemployment among young people is relatively high. The increased awareness of this issue would significantly contribute to eliminating the existing gap, and unemployment among the VET professions would be reduced.
Which challenge would you single out as most pressing, and what role do the financial sector and the National Bank of Georgia play in the fight against this challenge?
Let me start with the financial sector, which plays a vital role in developing the country’s economy. The mobilized resources are redistributed through the financial industry, and how efficiently these resources are redistributed depends on the functioning of the financial sector.
Financial stability is absolutely essential for the development of the economy. When challenges emerge, including, for example, during the pandemic, how the sector manages to handle them is of great importance.
If the financial sector had not managed this challenge, even more companies would have abandoned business, and more people would have lost their jobs. Therefore, this direction is of the utmost importance.
Furthermore, we are facing new challenges related to sustainable development, so it is important to have a sustainable financing framework to deal with them. To support sustainable development and ensure financial stability, it is necessary to include environmental, social, and sustainability issues in the policies of the central banks. That is why the National Bank of Georgia started working in this direction in 2017. This framework involves considering environmental, social, and governance (ESG) issues in the financial decision-making process by the financial sector participants, as well as managing the risks related to ESG issues and channeling financial flows to green and sustainable projects.
In 2019, the National Bank of Georgia approved the guidelines on sustainable financing, which define the main directions and action plan. Since then, the National Bank has taken several necessary steps and continues active work to develop a sustainable financing framework.
One of the challenges in Georgia is gender inequality, including in the workplace. According to “GeoStat” statistics for 2021, the average monthly salary for a man was 1537 GEL, while the monthly average wage for a woman was 1055 GEL. SDG 8 also implies promoting and achieving gender equality and women’s economic empowerment. How can we respond to this challenge in Georgia, and what is the National Bank of Georgia doing in this regard?
Yes, this challenge exists. This is also a global challenge, and it is necessary to increase the role of girls and women in the economy. As proved by various research studies, it is a fact that the participation of women in business, in multiple directions, brings better results. Therefore, we decided to take steps in this direction, and as a regulating body of the financial sector, we requested the commercial banks to have at least 20% women on the boards, and they fulfilled this request. Recently we have gone further in this direction, and the existing 20% quota was increased to 40%. Thus, this can be assessed as our contribution to empowering women and girls in the financial sector.
Why is it important to develop cooperation between international and local financial institutions, banks, non-governmental organizations, and donors to achieve SDG 8?
You mentioned international organizations and asked why it is important to cooperate with them. It is because they have the global data on what works, what doesn’t, and the possible solutions to existing challenges. There should be an exchange of knowledge and experience accumulated in different countries on the existing needs and respective possible solutions. It is impossible to solve existing problems without involving the public or private sector and non-governmental organizations. As for the outcomes, the UN should play a coordinating role in this, and, as far as I know, there are some indicators to measure progress.
What would you advise companies and financial institutions in achieving SDG 8 by 2030? How can businesses contribute to this process?
When discussing these goals, the question of when sustainability will pay off is often asked. If the project is green, it can be quite expensive, and do we need such a project? This is precisely the argument we should respond to. For example, if we are talking about a green project, more money may be spent on the energy efficiency of a building. Still, in the future, this building will require less energy to heat and cool it, and the additional money spent on the energy efficiency of the building will pay off. The process will be more impactful when the environmental, social, and governance aspects are considered. Although additional costs may be needed for sustainable practices at the initial stage of a project or later on, we must remember that this investment will be paid off.