გენდერული თანასწორობა სამუშაო ადგილზე
ბოლო ათწლეულების განმავლობაში, საქართველომ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია გენდერული თანასწორობის მიმართულებით, თუმცა, თანაბარი ეკონომიკური მონაწილეობა კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს.
გენდერული სახელფასო სხვაობის გამო ქალები იღებენ უფრო ნაკლებ შემოსავალს, ვიდრე კაცები. ჰორიზონტალური სეგრეგაციის და „შუშის ჭერის“ არსებობის გამო, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ქალები წინ წაიწევენ თავიანთი კარიერის მანძილზე ისე, როგორც მამაკაცები, რაც, საბოლოო ჯამში ნაკლებ შემოსავალში გადაითარგმნება. ამავდროულად, კაცებს უფრო ნაკლები წვდომა აქვთ ოჯახური ვალდებულებების ხელშემწყობ პოლიტიკაზე, როგორიცაა მშობლის შვებულება ან მოქნილი სამუშაო პირობები, ვიდრე ქალებს.
რას ნიშნავს გენდერული თანასწორობა სამუშაო ადგილზე?
სამუშაო ადგილზე გენდერული თანასწორობა გულისხმობს, რომ დასაქმებულებს სამუშაო ადგილზე შეუძლიათ მიიღონ და ისარგებლონ ერთი და იმავე უპირატესობებით, რესურსებითა და შესაძლებლობებით სქესის მიუხედავად.
სამუშაო ადგილზე გენდერული თანასწორობის მიზანია მიაღწიოს თანაბარ შესაძლებლობებსა და შედეგებს ქალებისა და კაცებისთვის და არ გულისხმობს ყველა დასაქმებულისთვის ზუსტად ერთი და იგივე პირობების შექმნას. ამის მისაღწევად საჭიროა: დამსაქმებლები, რომლებიც უზრუნველყოფენ თანაბარი ღირებულების შრომისთვის თანაბარ ანაზღაურებას, სამუშაო ძალაში ქალთა სრული და თანაბარი მონაწილეობისთვის ბარიერების მოხსნა, თანაბარი წვდომა ყველა პროფესიასა და ინდუსტრიაზე, მათ შორის იმ ინდუსტრიებზე, რომელშიც ყველაზე მეტი ფინანსური ინვესტიცია ხორციელდება და რომელსაც ყველაზე დიდი გავლენა აქვს ეკონომიკურ პოლიტიკაზე და გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის აღმოფხვრა, განსაკუთრებით ოჯახურ და ზრუნვის პასუხისმგებლობასთან დაკავშირებით.
სად არის საქართველო ამ მიმართულებით პოლიტიკის დონეზე?
ეროვნულ დონეზე არსებული პოლიტიკის დოკუმენტები ითვალისწინებს ამ კორელაციას. 2018-2020 წლების ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სამოქმედო გეგმა მოიხსენიებს შრომის უფლებებს და გენდერულ თანასწორობას, კერძოდ, თანასწორ დასაქმების შესაძლებლობას, თანაბარი ანაზღაურების საკითხს და სამუშაო ადგილზე სექსუალური შევიწროების პრევენციას, რომელთაგან, ბოლო ორი საკითხი შესრულებულად შეიძლება ჩაითვალოს საკანონმდებლო ჩარჩოს ფორმირების დონეზე, თუმცა, კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს პრაქტიკაში მათი იმპლემენტაცია.
გარდა გენდერული თანასწორობისა, ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების მიმართულებით საქართველოს პარლამენტმა 2023 წლის მარტში მიიღო პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც ამ მიმართულებით ეროვნულ კონცეფციას წარმოადგენს და განსაზღვრავს პრიორიტეტულ მიმართულებებს, რაც ქვეყანაში არსებული შესაძლებლობებისა და გამოწვევების გათვალისწინებით, ხელს შეუწყობს ქალთა ეკონომიკურ ჩართულობას და გაძლიერებას. ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების ეროვნული კონცეფცია სხვა ინტერვენციებთან ერთად, მოიცავს კონკრეტულ ნაბიჯებს სამუშაო ადგილზე გენდერულად თანასწორი პრაქტიკების დამკვიდრების მიზნით – მაგალითად, საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებას როგორც საჯარო, ისე კერძო სექტორში დასაქმებულთათვის ღირსეული ორსულობისა და მშობიარობის გამო (დეკრეტული) შვებულებისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულების უზრუნველსაყოფად.
სამუშაო ადგილზე გენდერული თანასწორობის სტატისტიკა საქართველოში
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის გლობალური გენდერული ინდექსით, 2023 წელს საქართველო 146 ქვეყანას შორის 76-ე, ხოლო რეგიონის 10 ქვეყანას შორის მე-6 ადგილზეა. ამ შედეგს განაპირობებს სამუშაო ძალაში 18.05%, სავარაუდო შემოსავლებში – 10.06% და გადაწყვეტილების მიმღებ და მენეჯერულ როლებზე 27.75% ნეგატიური გენდერული სხვაობა (მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი, გლობალური გენდერული ინდექსი 2023).
სამუშაო ძალაში ქალთა მონაწილეობის ზრდა არის ქვეყნის პროდუქტიულობისა და ინოვაციების ზრდის გასაღები. 2023 წელს სამუშაო ძალის მონაწილეობის მაჩვენებელი 15 წლის და უფროსი ასაკის ადამიანებში არის 35.4% ქალებისთვის და 51.7% კაცებისთვის. ქალების უმეტესობა დასაქმებულია ვაჭრობის, მომსახურების ან გართობის სფეროში, რაც ქალის გენდერულ როლთან დაკავშირებული ზრუნვის და ემოციური შრომის ეკონომიკური ექვივალენტია, და დაბალანაზღაურებად სფეროებად ითვლება, კერძოდ: განთავსების საშუალებებით უზრუნველყოფის და საკვების მიწოდების საქმიანობები – 47.2%, ხელოვნება, გართობა და დასვენება – 39.5%. შესაბამისად, ქალების მონაწილეობა კაცებთან შედარებით ნაკლებია ისეთ სფეროებში, როგორიცაა სახელმწიფო მმართველობა და თავდაცვა; სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოება (40.3% ქალი, 48.6% კაცი), ინფორმაცია და კომუნიკაცია (38.7% ქალი, 44.6% კაცი). (საქსტატი, ქალი და კაცი საქართველოში, 2023)
ქალთა მონაწილეობის მაჩვენებლების ზრდა, სხვა საკითხებთან ერთად, განპირობებულია განათლების დონის გაზრდით, გენდერული როლების მიმართ სოციალური დამოკიდებულების შეცვლით, ბავშვთა მოვლის სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებით და მოქნილი სამუშაო ადგილების გაზრდით (BCEC 2016).
რატომ არის საინტერესო დასაქმების ადგილზე გენდერული თანასწორობა?
გენდერული თანასწორობის მიღწევა სამუშაო ადგილზე მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ეს არის „სამართლიანი“ და „სწორი“ საქმე, არამედ იმიტომ, რომ ის ასევე დაკავშირებულია დამსაქმებლის შემოსავლების ზრდასა და ჯანსაღი ორგანიზაციული კულტურის ჩამოყალიბებასთან და ასევე ქვეყნის მთლიან ეკონომიკურ წარმატებასთან. კერძოდ, თანაბარი ეკონომიკური მონაწილეობა დადებითად მოქმედებს ეკონომიკურ ზრდაზე და მთლიან შიდა პროდუქტზე.
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის მიერ გამოქვეყნებული გლობალური გენდერული სხვაობის ანგარიშში ნათქვამია, რომ გენდერული თანასწორობა არა მხოლოდ ადამიანის ფუნდამენტური უფლებაა, არამედ დაკავშირებულია ქვეყნის მთლიან ეკონომიკურ წარმატებასთან. ადამიანები და მათი ნიჭი მდგრადი, გრძელვადიანი ეკონომიკური ზრდის მთავარი მამოძრავებელი ძალაა. თუ ამ ნიჭის ნახევარი განუვითარებელია ან არ არის გამოყენებული, ზრდა და მდგრადობა საფრთხის ქვეშ დგება. უფრო მეტიც, არსებობს ქალთა გაძლიერების დამაჯერებელი და ფუნდამენტური ფასეულობები: ქალები წარმოადგენენ გლობალური მოსახლეობის ნახევარს – ისინი იმსახურებენ თანაბარ ხელმისაწვდომობას ჯანმრთელობაზე, განათლებაზე, ძალაუფლების გამომუშავებაზე და პოლიტიკურ წარმომადგენლობაზე“ (მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი, 2022).
სამუშაო ადგილზე გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობა მნიშვნელოვანი საკითხია ინვესტორთა საბჭოსთვის. გენდერული თანასწორობის და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების დეკლარაცია, რომელსაც ინვესტორთა საბჭოს წევრი ბიზნეს ასოციაციებისა და საფინანსო ინსტიტუტების მიერ მოეწერა ხელი, ითვალისწინებს კონკრეტულ საკითხებს, როგორიცაა, გენდერული სახელფასო სხვაობის აღმოფხვრა და სამუშაო ადგილზე სექსუალური შევიწროების წინააღმდეგ ქმედითი მექანიზმის შემუშავება, რომელთა მხარდაჭერა, რომელთა შესახებ ინფორმაციის გაზრდა და მათი დანერგვისთვის საჭირო ინსტრუმენტების გაზიარება არის ინვესტორთა საბჭოს გენდერული თანასწორობის სამუშაო ჯგუფის საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება.

Gender Equality in the Workplace
While Georgia has made considerable strides in gender equality in recent decades, achieving equal economic participation remains a challenge.
The gender wage gap persists, resulting in lower earnings for women compared to men. Horizontal segregation and the existence of a ‘glass ceiling’ contribute to the limited career advancement of women relative to men, further exacerbating disparities in earnings. Simultaneously, men often have limited access to the policies supporting the family commitments, such as the parental leave or flexible working arrangements, compared to women.
In recent decades, Georgia has made significant progress towards gender equality, however, equal economic participation remains a challenge.
Because of the gender wage gap, women earn less than men. Because of horizontal segregation and the existence of the glass ceiling, women are less likely to advance in their careers to the same extent as men, which ultimately translates into lower earnings. At the same time, men have less access to policies supporting family commitments, such as parental leave or flexible working arrangements, than women.
What does gender equality imply in the workplace?
Gender equality in the workplace entails that employees, irrespective of gender, receive and enjoy the same benefits, resources, and opportunities.
The goal of gender equality in the workplace is to ensure equal opportunities and outcomes for both women and men; It does not imply creating an identical conditions for all employees. Achieving this goal involves several measures, including employers providing equal pay for the work of equal value, eliminating barriers to women’s full and equal participation in the workforce, ensuring equal access to all occupations and industries, including those with significant financial investment and influence on the economic policy, and eliminating gender-based discrimination, particularly concerning family and care responsibilities.
Where does Georgia stand in this regard at the policy level?
The policy documents at the national level consider the correlation. The 2018-2020 National Action Plan on Human Rights addresses the labor rights and gender equality, specifically emphasizing equal employment opportunities, equal pay, and the prevention of sexual harassment in the workplace. While the last two issues have been addressed at the level of legal framework formation, their effective implementation remains a challenge.
Beyond gender equality, the Parliament of Georgia, in March 2023, adopted a policy document representing a National Concept for Women’s Economic Empowerment, outlining the priority directions to promote women’s economic involvement and empowerment, considering the opportunities and challenges in the country. The National Concept for Women’s Economic Empowerment includes the concrete steps to establish gender-equitable practices in the workplace, such as implementing the legislative changes to ensure adequate maternity and childcare leave for the employees in both the public and the private sectors.
Statistics on gender equality in the workplace in Georgia
According to the Global Gender Index of the World Economic Forum in 2023, Georgia is ranked 76th among 146 countries and 6th among 10 countries in the region. This ranking is influenced by a negative gender gap of 18.05% in the labor force, 10.06% in estimated earnings, and 27.75% in decision-making and managerial roles (World Economic Forum, Global Gender Index 2023).
Enhancing women’s participation in the workforce is crucial for boosting a country’s productivity and innovation. In 2023, the labor force participation rate for the individuals aged 15 and older is 35.4% for women and 51.7% for men. Most women are employed in the sectors such as trade, service, or entertainment, which are economically associated with care and emotional labor related to women’s gender roles. These sectors are considered low-wage areas, including the accommodation and food service activities (47.2%) and arts, entertainment, and recreation (39.5%). Consequently, women’s participation is lower than men’s in the areas such as government and defense, compulsory social security (40.3% women, 48.6% men), and information and communication (38.7% women, 44.6% men) (GeoStat, Woman and Man in Georgia, 2023).
The rise in female participation rates is attributed, among other factors, to increased education levels, evolving social attitudes toward gender roles, improved access to childcare services, and the implementation of flexible working arrangements (BCEC 2016).
Why is gender equality in the workplace significant?
Achieving gender equality in the workplace is crucial not only because it aligns with principles of fairness and justice but also because it is correlated with an increased employer revenue, fostering a healthy organizational culture, and contributing to the overall economic success of the country. Specifically, equal economic participation has a positive impact on the economic growth and gross domestic product.
According to the Global Gender Gap Report published by the World Economic Forum, gender equality is not just a fundamental human right; it is also linked to a country’s overall economic prosperity. People and their talent are primary drivers of sustainable, long-term economic growth. If half of this talent is underdeveloped or underutilized, it poses a risk to growth and sustainability. Moreover, there are compelling values related to women’s empowerment, as women represent half of the global population and deserve equal access to health, education, empowerment, and political representation (World Economic Forum, 2022).
Promoting gender equality in the workplace is a significant focus for the Investors Council. The Declaration on Gender Equality and Women’s Economic Empowerment, signed by business associations and financial institutions within the Investors Council, addresses specific issues such as eliminating the gender wage gap and developing effective mechanisms against sexual harassment in the workplace. Sharing necessary tools, supporting, increasing awareness, and implementing these initiatives are key areas of focus for the Investors Council’s Gender Equality Working Group.