საქართველოს მწვანე ტრანსფორმაცია: შვედეთის დახმარება საქართველოში მდგრადი დაფინანსების გასაძლიერებლად
ავტორები:
თინათინ გენებაშვილი, პროგრამის ოფიცერი, შვედეთის საელჩო საქართველოში
სოფია ალტაფი, კატალიზური განვითარების ფინანსური მრჩეველი, შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო
ჰენრიკ ჰანსონი, კატალიზური განვითარების ფინანსური მრჩეველი, შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო
ფინანსური სისტემა, რომელიც ახდენს კაპიტალის ეფექტიან გადანაწილებას მდგრადი განვითარებისთვის, გადამწყვეტი იქნება ნებისმიერი ქვეყნის მწვანე ტრანსფორმაციისა და კონკურენტული ეკონომიკის განვითარებისთვის მომავალ წლებში. ეს სტატია განიხილავს, თუ როგორ იყენებენ შვედეთი და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო (Sida) ოფიციალურ განვითარების დახმარებას (ODA) საქართველოში მდგრადი დაფინანსების ხელშეწყობისთვის, რათა მხარი დაუჭირონ ქვეყნის მწვანე ტრანსფორმაციას და მის ინტეგრაციას ევროკავშირში.
მსოფლიო ბანკმა შეაჯამა საქართველოს წინაშე არსებული კლიმატის რისკები მოკლე და გრძელვადიან პერსპექტივაში და კლიმატის ცვლილების გავლენა საზოგადოებაზე, საარსებო წყაროებსა და ეკონომიკაზე. პოლიტიკური, გეოგრაფიული და სოციალური ფაქტორების ერთობლიობის გამო, საქართველო აღიარებულია დაუცველ ქვეყნად კლიმატის ცვლილების ზემოქმედების მიმართ და 2020 წლის ND-GAIN ინდექსში 40-ე ადგილს იკავებს 181 ქვეყანას შორის. უფრო გახშირებული სითბური ტალღები ასევე დიდ რისკს წარმოადგენს ბიომრავალფეროვნებისთვის. მოსალოდნელია, რომ კლიმატის ცვლილება გავლენას მოახდენს ბევრ მნიშვნელოვან ეკონომიკურ სექტორზე; სოფლის მეურნეობის სექტორში შემცირდება მოსავალი, ასევე განსაკუთრებით დაზარალდება ტურიზმის სექტორი, როგორც მთიან რეგიონებში, ასევე სანაპირო ზოლის გასწვრივ.
მიუხედავად იმისა, რომ ამგვარი სცენარები მოითხოვს ინვესტიციებს, რათა აღმოიფხვრას კლიმატის ცვლილების ნეგატიური შედეგები ადამიანის სიცოცხლეზე და შემცირდეს ემისიები, კერძო კაპიტალის მობილიზება ამ მიზნებისთვის რთული ამოცანა აღმოჩნდა. კერძოდ, ინვესტიციები კლიმატის ცვლილების ადაპტაციაში, ასევე ბიომრავალფეროვნებისა და ეკოსისტემების სერვისებში შეიძლება არ იყოს მიმზიდველი ინვესტორებისთვის, რადგან ამ საქმიანობას არ მოჰყვება მოკლევადიანი და სწრაფი ფინანსური მოგება.
Sida-ს საგარანტიო სქემის მეშვეობით, რომელსაც მხარს უჭერს შვედეთის მთავრობა, თიბისი ბანკმა შეძლო 1700-ზე მეტი გარანტირებული სესხის გაცემა მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის, რომლის საერთო ოდენობამ დაახლოებით 72 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა.
ამავდროულად, როდესაც საქმე მდგრად ფინანსებს ეხება, საქართველო არის რეგიონული ლიდერი. საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა (სებ) 2022 წლის დასაწყისში გამოაქვეყნა მდგრადი დაფინანსების ტაქსონომია და დანერგა გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობითი (ESG) ანგარიშგებისა და გამჟღავნების პრინციპები. ბანკების პროგრესული პოზიცია, კერძო სექტორის მაღალ მოტივაციასთან ერთად, კიდევ უფრო ამყარებს საქართველოს მოწინავე პოზიციას მდგრადი დაფინანსების პრაქტიკის დანერგვაში. ეკონომიკის ბევრ უმნიშვნელოვანეს სექტორს აქვს ტრანსფორმაციის ამოუწურავი შესაძლებლობები, სწორი მიდგომების შემთხვევაში: ნარჩენების მართვის გამოუყენებელი პოტენციალი; საქართველოს სამთო სექტორი საჭიროებს ტრანსფორმაციას; მიუხედავად იმისა, რომ ბევრმა სასოფლო-სამეურნეო კომპანიამ დაიწყო უფრო მდგრადი პრაქტიკის დანერგვა, ამ სფეროში ჯერ კიდევ ბევრია გასაკეთებელი; და ასევე, საქართველოს სატყეო ინდუსტრია უამრავ ახალ და მდგრად შესაძლებლობებს გვთავაზობს.
წინ მიმავალ გზაზე, შვედეთის მიზანია მაქსიმალურად გამოიყენოს საქართველოს ამჟამინდელი მზაობა და მიმდინარე ინიციატივები. ჩვენი მიზანია გავაერთიანოთ თანამოაზრე დონორები მდგრადი დაფინანსებისა და უფრო კოორდინირებული განვითარების მხარდაჭერის ირგვლივ. საქართველომ უკვე გადადგა მნიშვნელოვანი ნაბიჯები სწორი მიმართულებით, რაც შესაძლებლობას გვაძლევს შესაბამის მხარეებს ქმედებისკენ მოვუწოდოთ: ფინანსურმა ინსტიტუტებმა და კომპანიებმა უნდა მიიღონ აქტიური მონაწილეობა მდგრადი ბიზნეს გარემოს ჩამოყალიბებაში.
პოლიტიკური ჩარჩოს არსებობა, ბანკების ინტერესი და მაღალი სამეწარმეო პოტენციალი, განსაკუთრებით მომგებიანს ხდის საქართველოში მდგრად ინვესტიციებს. თუმცა, ცვლილებება არ ხდება საკმარისად სწრაფად და ძირითადი შეზღუდვები ისევ რჩება, მათ შორის არასაკმარისი რესურსები საბანკო ინსტიტუტებშიტებში, ინოვაციების დაბალი დონე, მრავალმხრივი ჩართულობისა და კოორდინაციის ნაკლებობა, არასაკმარისი მოკლევადიანი ფინანსური ანაზღაურება და რისკის მაღალი აღქმა. გარდა ამისა, ბევრ ჯგუფს აკლია მოთხოვნების შესაბამისი უნარები და ცოდნა ახალ ეკონომიკაში ადგილის დასამკვიდრებლად. კერძო სექტორის უახლესი დიაგნოსტიკური ანგარიში საქართველოსთვის ხაზს უსვამს, რომ „ინვესტორები ხედავენ გარემოსდაცვით და სოციალურ გამოწვევებს, პოლიტიკისა და მარეგულირებელ ხარვეზებს, როგორც საქართველოში განახლებადი ენერგიის ინვესტიციების რისკის მთავარ წყაროს“. იმისათვის, რომ საერთაშორისო და ადგილობრივმა ბანკებმა, ფონდების მენეჯერებმა და კერძო ინვესტორებმა დაინახონ ასეთი ინვესტიციების პოტენციალი, რამდენიმე რამ უნდა არსებობდეს: კლიმატის პოლიტიკა, მათ შორის მდგრადი ფინანსური ჩარჩო, ინვესტირებადი მწვანე ბიზნესები, რომლებიც დაკავშირებულია მიწოდების საერთაშორისო ქსელებთან და დაინტერესებული მხარეების ცნობიერების გაზრდა ESG ანგარიშგების მნიშვნელობის შესახებ.
ზემოხსენებული ბარიერების დასაძლევად, Sida-მ ბოლო წლების მანძილზე შეისწავლა თუ როგორ გამოიყენოს ODA, როგორც კერძო კაპიტალის მობილიზების კატალიზატორი. ამის ერთ-ერთი მაგალითი მოიცავს გარანტიებს, რომლებიც ჩვენ ავამოქმედეთ ბაზრის ლიდერ თიბისი ბანკთან და ფინანსური ჩართულობის ორგანიზაცია კრისტალთან პარტნიორობით. მიუხედავად იმისა, რომ მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლა გვთავაზობს უამრავ შესაძლებლობას დასაქმების, ინოვაციებისა და ვაჭრობის კუთხით, ზოგიერთი ჯგუფი და ინდივიდი შრომის ბაზრიდან გარიყვის რისკის ან სხვაგვარი საფრთხის წინაშე დგება. Sida-სთან რისკის გაზიარებით, თიბისი ბანკი და კრისტალი გასცემენ ბიზნეს სესხებს, მათ შორის მანამდე არაბანკირებული მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის, რომელთა უმეტესობა დაფუძნებულია საქართველოს რეგიონებში. თიბისი გარანტია ისეა შემუშავებული, რომ ბანკისთვის განსაკუთრებით ხელსაყრელია დამწყები, ქალების მფლობელობაში მყოფი და ასევე მწვანე ბიზნესების მხარდაჭერა. Sida-ს საგარანტიო სქემის მეშვეობით, რომელსაც მხარს უჭერს შვედეთის მთავრობა, თიბისი ბანკმა შეძლო 1700-ზე მეტი გარანტირებული სესხის გაცემა მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის, რომლის საერთო ოდენობამ დაახლოებით 72 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა.
2022 წელს საელჩოს ინიციატივით ჩატარდა თიბისი ბანკის გარანტიის შუალედური შეფასება. შემფასებლებმა დაადგინეს, რომ ეს გარანტია არის ეფექტიანი ინსტრუმენტი კერძო სექტორის სახსრების მობილიზებისთვის საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნეს საწარმოებისთვის. ამ ინსტრუმენტმა შესაძლებლობა მისცა თიბისი ბანკს გააფართოვებინა იმ მიკრო და მცირე საწარმოების დაკრედიტება, რომელთაც შეზღუდული ხელმისაწვდომი უზრუნველყოფა ჰქონდათ; ზემოხსენებული საწარმოების მოცვას რასაცბანკი გარანტიის გარეშე ვერ შეძლებდა. გარანტირებული სესხის მიმღებ მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებთან ინტერვიუებმა მსესხებელთა უმეტესობისთვის ძალიან პოზიტიური შედეგები აჩვენა, კერძოდ: ადრეულ ბიზნეს შედეგებთან მიმართებაში, რადგან მათი სამი მეოთხედი აღნიშნავდა გაყიდვების, მოგების და დასაქმების ზრდას იმ ინვესტიციების შედეგად, რომლებსაც აფინანსებდნენ თავიანთი სესხებით.
საქართველოში განვითარებული პოზიტიური ცვლილებებით ინსპირაციით, Sida-მ გააძლიერა ჩართულობა მდგრად დაფინანსებში და მწვანე საბანკო სექტორის განვითარებაში. 2023 წლის დასაწყისში, საქართველოში არსებული სპეციფიური საჭიროებებისა და პირობების უკეთ გასაგებად ფაქტების დამდგენი მისიის ფარგლებში, შვედეთის საელჩომ ითანამშრომლა Sida-ს მრჩევლებთან სტოკჰოლმის სათაო ოფისში. ერთობლივი ძალისხმევით ჩატარდა საქართველოს ფინანსური სექტორის სიღრმისეული ანალიზი, განსაკუთრებით ახლად დაწყებულ ტაქსონომიასა და მის შესაბამისობაზე ევროკავშირის ტაქსონომიასთან, ეკონომიკაში ცირკულარობის დონის გაზრდის შესაძლებლობებსა და მწვანე დაკრედიტებაზე. Sida ამჟამად მუშაობს იმ საკითხზე, თუ როგორ გაამრავლოს ODA-ს ეფექტი კლიმატის ცვლილების ადაპტაციასა და ბიომრავალფეროვნებაზე რისკის გაზიარების გარანტიების, გამოწვევის ფონდებისა და ფინანსური ინსტიტუტებისა და სესხის მიმღებთათვის ტექნიკური დახმარების საშუალებით. გამოწვევის ფონდები, როგორიცაა „წყალი და ენერგია სურსათის ფონდისთვის“, გამოყენებულ იქნა სასოფლო-სამეურნეო სექტორის ინოვაციებისთვის, რათა შემცირდეს კლიმატის უარყოფითი გავლენა და მოხდეს ბიომრავალფეროვნების ხელშეწყობა. გამოყენებული იქნა გარანტიები ინვესტორების წინაშე არსებული რისკების აღმოსაფხვრელად განახლებადი ენერგიის გადაწყვეტილებების საჯარო დაფინანსების საქმეში. Sida-ს ასევე შეუძლია მხარი დაუჭიროს პროექტის შემქმნელებს ინვესტორებისთვის წარსადგენი საბანკო პროექტების შემუშავებაში ტრანზაქციის საკითხებში კონსულტირებისა და ტექნიკური დახმარების სხვადასხვა ფორმის საშუალებით.
შვედეთის კიდევ ერთი მხარდაჭერილი პროექტის ფარგლებში, გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი (UNGCNG), რომელიც 178 წევრს აერთიანებს, გეგმავს მდგრადი დაფინანსების პროგრამის შექმნას საქართველოში. ეს პროგრამა მოიცავს სამოქმედო პლატფორმის კვარტალურ შეხვედრებს, ყოველწლიურ კამპანიას, კომპანიების ინდივიდუალურ მენტორობას, მცირე და საშუალო ბიზნესის ცნობიერების ამაღლებას და სხვა კოორდინირებულ ძალისხმევას სებ-თან. პროგრამის უპირველესი მიზანია ხელი შეუწყოს დისკუსიებსა და ქმედებებს მდგრადი დაფინანსების მიმართულებით.
საქართველოში მდგრადი დაფინანსების შემდგომი წახალისების მიზნით, UNGCNG წარადგენს მდგრადი დაფინანსების კატეგორიას კორპორაციული მდგრადობის ჯილდოს ყოველწლიურ კონკურსში „ბიზნესი მდგრადი განვითარებისთვის“. ეს ნომინაცია მიზნად ისახავს წაახალისოს კომპანიები, რომლებიც ამ სფეროში მნიშვნელოვან პროგრესს აღწევენ. გარდა ამისა, ქვეყანაში ცნობიერების ამაღლების ჩვენი ძალისხმევის ფარგლებში, UNGCNG კორპორაციული მდგრადობის აკადემია განახორციელებს მოკლე კურსს ქართულ ენაზე მდგრადი დაფინანსების შესახებ, რომელიც მორგებული იქნება ფინანსურ სექტორზე.
შვედეთი აგრძელებს მხარდაჭერას საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის გზაზე, რისთვისაც ფუნდამენტური მნიშვნელობა ენიჭება მწვანე და მდგრად ეკონომიკაზე გადასვლას. საქართველოს კერძო სექტორისთვის, კონკურენტუნარიანობა და წვდომა რეგიონულ, ევროკავშირის და საერთაშორისო ბაზრებზე დიდად იქნება დამოკიდებული იმაზე, თუ რამდენად გახდიან კომპანიები მდგრადობას მათი ბიზნეს მოდელის მთავარ ამოსავალ პრინციპად. თუმცა, მთავარ გამოწვევად რჩება საკმარისი კერძო კაპიტალის მობილიზება კარგად დამკვიდრებულ ბიზნესებში, ისევე როგორც ახალ საწარმოებში, ცირკულარობის დონის გაზრდა უფრო ენერგო ეფექტური და განახლებადი ენერგიის გზები და მდგრადი პრაქტიკის დანერგვა. ეს ეხება არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ მსოფლიოს ქვეყნების უმეტესობას. შვედეთი და Sida ხელს უწყობს გააძლიეროს ერთიანი ძალისხმევა საქართველოს მწვანე ტრანსფორმაციის გზაზე, მათ შორის დონორთა კოორდინაციით, მწვანე დაკრედიტებით, მარეგულირებლის, ბანკებისა და კერძო სექტორის მობილიზაციით.

Tinatin Genebashvili, Programme Officer, Embassy of Sweden in Tbilisi
A financial system that efficiently allocates capital for sustainable development is central for any country’s green transition and competitive economy in the years to come. This article examines how Sweden and the Swedish Development Cooperation Agency (Sida) leverage official development aid (ODA) to foster sustainable finance in Georgia to support the country’s green transition and integration into the EU.
The World Bank has summarised the climate risks faced by Georgia in the short- and long-term and the impacts of climate change on communities, livelihoods and economies. Due to a combination of political, geographic, and social factors, Georgia is recognized as vulnerable to climate change impacts and ranked 40th out of 181 countries in the 2020 ND-GAIN Index. More frequent heat waves also represent major risks to biodiversity. Climate change is expected to impact many important economic sectors; the agricultural sector will experience negative crop growth and the tourism sector will be particularly hit in both mountain regions and along the coastline.
Although such future scenarios imply a dire need for investments towards limiting the negative consequences of climate change on human lives while reducing emissions, mobilising private capital towards these ends has proven difficult. In particular, investments in climate change adaptation as well as in biodiversity and ecosystems services do not necessarily make sense for investors as the short-term and fast financial returns are difficult to see.
Simultaneously, Georgia is a regional front-runner when it comes to sustainable finance. The National Bank of Georgia (NBG) has published the sustainable finance taxonomy in early 2022 and put in place environmental, social and corporate governance (ESG) reporting and disclosure principles. The progressive stance of banks, coupled with high motivation in the private sector, further solidifies Georgia’s position in the forefront of sustainable financial practices. Many of the most important real economy sectors have endless possibilities to transform, given the right circumstances: there is a lot of untapped potential in waste management; the Georgian mining sector is in need of transformation; although many agricultural companies have started to implement more sustainable practices, much work remains; and the Georgian forestry industry offers plenty of new and sustainable opportunities. With a policy framework in place, banks that are willing to take part, and a lot of entrepreneurial potential, investing in Georgia’s path towards a sustainable financial system becomes especially rewarding.
Via Sida’s guarantee scheme, which is backed by the Swedish state, TBC Bank has been able to disburse over 1 700 guaranteed MSME loans for a total amount of close to USD 72 million.
However, change is not happening fast enough and key constraints remain, including limited capacity in institutions, low level of innovation, lack of multi-stakeholder engagement and coordination, insufficient short-term financial returns, and a high perception of risk. On top of this, many groups lack adequate skills and know-how to find a place in the new economy. The most recent private sector diagnostic report for Georgia underscore that “investors see environmental and social challenges and policy and regulatory uncertainty as the main sources of risk to renewable energy investment in Georgia”. For international as well as local banks, fund managers and private investors to see the potential in such investments, several things must be in place: a climate policy including a sustainable finance framework, investable green businesses that are connected to international supply chains, and stakeholder buy-in about the importance of ESG reporting.
To overcome some of these barriers, Sida has, during recent years, explored how to use ODA in order for it to be catalytical in mobilizing private capital. One example of this includes guarantees that we have launched in partnership with market-leader TBC Bank and niche-lender Crystal, a microfinance institution. While the transition to a green economy offers ample opportunities for employment, innovation, and trade, some groups and individuals also risk being excluded from the labour market or otherwise left behind. By sharing the risk with Sida, TBC Bank and Crystal are able to provide business loans to previously unbanked MSMEs and micro-enterprises respectively, with majority of them based in the regions of Georgia. The TBC guarantee has been designed in such a way that it is especially favourable for the bank to cater to start-ups, women-led/-owned as well as to green businesses. Via Sida’s guarantee scheme, which is backed by the Swedish state, TBC Bank has been able to disburse over 1 700 guaranteed MSME loans for a total amount of close to USD 72 million.
As we move forward, Sweden aims to capitalize on Georgia’s current momentum and our ongoing initiatives. We seek to unite likeminded donors with a shared commitment to sustainable finance and more coordinated development support. Georgia has already taken significant strides in the right direction, prompting us to issue a call to action: we welcome financial institutions and companies to take a proactive part in the shaping of a sustainable business environment.
In 2022, the embassy commissioned a midterm evaluation of the TBC Bank guarantee. The evaluators found that the facility is serving as an efficient tool for mobilizing private sector funds for Georgian MSMEs. The facility has allowed TBC to expand its lending to microenterprises and small enterprises with limited available collateral beyond what the bank could safely have done without any guarantee. Interviews with a sample of MSME recipients of guaranteed loans suggested very positive early business results for most borrowers, as three quarters of them reported increases in sales, profits and employment as a result of the investments they financed with their loans.
Enthused by the positive changes in Georgia, Sida has stepped up its engagement in sustainable finance and in greening the banking sector. In the beginning of 2023, as part of a fact-finding mission to better understand the specific needs and conditions in Georgia, Sida’s experts at the Swedish embassy in Tbilisi teamed up with advisors at the Stockholm headquarters. Together, we conducted an in-depth analysis of the Georgian financial sector, especially focusing on the newly launched taxonomy and its alignment with the EU Taxonomy, opportunities to increase the level of circularity in the economy, and green lending. Sida is currently elaborating on how to multiply the effects of ODA on climate change adaptation and biodiversity via risk-sharing guarantees, challenge funds and technical assistance to financial institutions and loan-takers. Challenge funds such as the “Water and Energy for Food Fund” have been used to grant seed money for innovations within the agricultural sector to reduce negative climate impact and promote biodiversity. Guarantees have been used to lift risk from investors to crowdfund renewable energy solutions. Sida can also support project developers in developing and presenting bankable projects to investors through different forms of transaction advice and technical assistance.
Through yet another Swedish supported initiative, the UN Global Compact Network Georgia (UN GCNG), boasting over 178 participants in Georgia, the plan is to establish the Sustainable Finance Programme in Georgia. This program will feature quarterly Action Platform meetings, an annual campaign, individual mentoring of companies, awareness raising activities for SMEs, and other coordinated efforts with the NBG. The program’s primary objective is to facilitate discussions and actions pertaining to sustainable finance.
To further incentivize sustainable finance in Georgia, UNGCNG will introduce a Sustainable Finance category to the annual Corporate Sustainability Award competition “Business for SDGs”. This addition aims to recognize companies that are making substantial progress in the field. Additionally, as part of our commitment to raising awareness in the country, the UNGCNG Corporate Sustainability Academy will offer a short course on Sustainable Finance tailored for the financial sector in the Georgian language.
Sweden is committed to supporting Georgia in its EU integration, in which the transition to a green and sustainable society where no one is left behind is fundamental. For the Georgian private sector, competitiveness and access to regional, EU and international markets will highly depend on how well companies manage to make sustainability core to their business models. Mobilising sufficient private capital towards investments in established businesses as well as in new ventures towards increased levels of circularity, more efficient and fossil-free energy solutions, and sustainable practices, however, remains a key challenge. This is true not just for Georgia but for most of the world. By facilitating donor coordination, boosting green lending, and supporting regulators, banks, and private sector mobilization for sustainable finance, Sweden and Sida aspire to foster more synchronized efforts in the greening of Georgia.