სქროლის და ქარის ეკომეგობრული მიკრომობილობა
ქარი და სქროლი ეკომეგობრულ კომპანიებს წარმოადგენს, რომელთა ახლებური ტრანსპორტირების მეთოდი ცხოვრების თანამედროვე სტილზეა მორგებული. ქარის პროდუქტები მოიცავს ელექტრო-მოპედებსა ელექტრო მინი-მანქანებსა და ველოსიპედებს, ხოლო სქროლის პრუდუქტი – ელექტრო სკუტერებს. მათი მართვა გარემოს ზიანს არ აყენებს, არ აბინძურებს და ხმაურს არ იწვევს. გარემოს გაჯანსაღება, ტრანსპორტირების ეკომეგობრული საშუალებების პოპულარიზაცია და მათი მოხმარების გაზრდა კომპანიის კორპორაციული პასუხისმგებლობის სტრატეგიას განსაზღვრავს.
ქარისა და სქროლის ბიზნესის განვითარების ხელმძღვანელი დანიელ დოინიცინი საუბრობს ქარის და სქროლის მდგრად მიზნებზე.
მოგვიყევით თქვენი კომპანიისა და იმ პროექტების შესახებ, რომლებსაც ამჟამად ახორციელებთ.
ჩვენმა კომპანიამ მუშაობა 2019 წელს კვიპროსში დაიწყო ოპერირება. ეს დაკავშირებული იყო იმ გლობალურ ტრენდთან, რომელიც ამერიკასა და ევროპაში აქტუალური გახდა. კერძოდ, ის, რომ პატარა სკუტერი შეიძლება იყოს ინდივიდუალური, კომფორტული და მწვანე ალტერნატიული სატრანსპორტო საშუალება.
საქართველოში საქმიანობა 2020 წლის აპრილში დავიწყეთ. მერე კოვიდი დაიწყო, გაჩნდა სპეციფიკური მოთხოვნები. მნიშვნელოვანი იყო ინდივიდუალური გადაადგილების საშუალება, ნაკლები კონტაქტი გარემოსთან. კოვიდის შემდეგ კი მომხმარებლის ქცევა შეიცვალა, ხალხი ოფისებში დაბრუნდა, გაიხსნა სამუშაო სივრცეები და, ამდენად, ახლა უფრო მეტად ქალაქში ადგილობრივ ბიზნესებთან თანამშრომლობაა ჩვენი მიზანი. ვეძებთ ადგილებს, სადაც ყველაზე მეტადაა ჩვენი პროდუქტის საჭიროება. მნიშვნელოვანია, რომ თბილისში ბოლო წლების განმავლობაში მუნიციპალიტეტი საკმაოდ აქტიურად მუშაობს ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე, ქალაქს ავტობუსის ზოლები ემატება, სერვისი უფრო უსაფრთხო ხდება, რაც მოხმარებლის რაოდენობასაც ზრდის.
რა დატვირთვა და რამდენად მნიშვნელოვანი როლი აქვს კორპორაციულ მდგრადობას თქვენს საქმიანობაში?
კორპორაციული მდგრადობა წამყვანი პრიორიტეტია ჩვენთვის, სწორედ  ამიტომ გავხდით გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის წევრები. ჩვენი ხედვა სრულად ემთხვევა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებს. გარდა იმისა, რომ ვმუშაობთ ამ მიზნების მიღწევაზე საქართველოსა და იმ ქვეყნებში, სადაც ვსაქმიანობთ,  კომპანიაში შიდა დონეზეც ვცდილობთ ვიყოთ მაქსიმალურად ინკლუზიურები, დავიცვათ გენდერული თანასწრობის პრინციპი და ა. შ. პრაქტიკულად ყველა მიმართულებით აქტიურად ვმუშაობთ, რომ კომპანია უფრო მრავალფეროვანი გახდეს. მულტინაციონალური კომპანია ვართ, ამაში ისიც გვეხმარება, რომ სხვადასხვა ქვეყანაში ოპერირებისას ბევრ ხალხთან ურთიერთობა გვიწევს და ეს გვაძლევს შესაძლებლობას ვიყოთ მრავალფეროვნების მხარეს. მაგალითად, სქროლს ან მოპედს ქალიც ბევრი ატარებს, ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ეს ბალანსი დაცული იყოს. ახლა ველოსიპედით გადაადგილების სერვისიც შევთავაზეთ მომხმარებლებს და გვინდა მაქსიმალურად ავამაღლოთ ცნობიერება იმის ირგვლივ, რომ ეს არ არის მხოლოდ რეკრეაციული ტრანსპორტი, არამედ შეიძლება იყოს ყოველდღიურობის ნაწილი, რომელსაც გარკვეული დროის განმავლობაში მოიხმარ, ეჩვევი, შემდეგ ყიდულობ საკუთარს და ეს ზრდის ჯამში უსაფრთხო ტრანსპორტის მოხმარებას.
რატომ გადაწყვიტეთ გამხდარიყავით გაეროს გლობალური შეთანხმების მონაწილე?
გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის ერთ ღონისძიებას ვესწრებოდით, სადაც საგზაო უსაფრთხოების მოწვეული ექსპერტები იყვნენ მომიჯნავე სფეროს პროფესიონალებთან ერთად. ახალი დაწყებული გქვონდა საქმე და რამდენადაც უსაფრთხოების საკითხს თავიდანვე უდიდეს მნიშვნელობას ვანიჭებდით, დაგვპატიჟეს ამ ღონისძიებაზე. კარგი შეხვედრა იყო, თვალსაჩინო შედეგებით. ორგანიზაციას ახალი წევრები ემატებოდნენ, დიდი პოტენციალი დავინახეთ, საკმაოდ მსხვილი ქართული კომპანიები ყურადღებით ეკიდებოდნენ მასში გაწევრიანებას, გრძელვადიანი სტრატეგიის შემუშავებას უკავშირებდნენ ამ ორგანიზაციის წევრობას. ჩემთვის ძალიან საინტერესო და შთამაგონებელი იყო ეს დისკუსია. ამის შემდეგ მალევე გადავწყვიტეთ, რომ ორგანიზაციის წევრები ჩვენც გავმხდარიყავით.
დღეს რომ იწყებ რაღაცას, ვფიქრობ, მდგრადობა შენი იდეის ნაწილი უნდა იყოს. იმდენი პატარ-პატარა შესაძლებლობა გაჩნდა, რომ შეგიძლია თავიდან ბოლომდე მწვანე კომპანია ააგო, რომელიც იქნება პასუხისმგებლიანი. მაგალითად შეგვიძლია ავიღოთ რომელიმე ტექნოლოგიური სტარტაპი, რომელსაც ყველაფერი აქვს ქლაუდ ინფრასტრუქტურაში. შენ შეგიძლია აირჩიო რომელიმე პროვაიდერი, რომელიც თავიდან ბოლომდე განახლებად ენერგიაზე მუშაობს. ეს უკვე ერთი დიდი წინგადადგმული ნაბიჯია შენი პატარა სტარტაპისთვის.  ჯერ ერთი, შენი გუნდის წევრები კარგად იგრძნობენ თავს, რომ ზიანს არ აყენებენ პლანეტას და ყოველდღიურ საქმინაონაში გაითავისებენ ამის შესაძლებლობას. თუნდაც ჩვენი სტარტაპი რომ ავიღოთ, ან სხვა ქართული კომპანიები, მეწარმეები ქმნიან კონკურენტების იდენტური ფასისა და ხარისხის პროდუქტს რომლის გამოყენების შემთხვევაში შენ არ დააზიანებ გარემოს, პლანეტას, სადაც ცხოვრობ. შენთვის და შენი კომპანიისთვის ეს შეიძლება გახდეს დიდი წარმატების საწინდარი, რადგან დღეს მომხმარებელი ძალიან დიდ ყურადღებას აქცევს კომპანიის მწვანე სტრატეგიას. შეიძლება ეს სტატეგია არ იყოს ფართო, მაგრამ თუ კომპანიას ელემენტარული ნაბიჯები გადადგმული აქვს, მას ეს ყოველთვის დაუფასდება და უკან კარგად მოუბრუნდება იმ სახით, რომ ვინც ამ ყველაფერს ყურადღებას აქცევს, ის ბევრად გრძელვადიანად იქნება შენი მომხმარებელი. ცხადია, არიან ისეთებიც, ვისაც ეს არ აინტერესებს, მაგრამ ის, ვინც შენს იდეას ჩაწვდება, გამოგყვება პრაქტიკულად ბოლომდე. ძალიან ბევრი გვყავს ისეთი ლოიალური მომხმარებელი, ვინც ჩვენს მდგრადობის პრინციპებს აფასებს, რადგან მისთვის მნიშვნელოვანია ეს მიდგომა და შესაძლებლობა, რომ ნაკლებად ავნოს დედამიწას თავისი ყოველდღიური გადაადგილებით.
მდგრადობის პრინციპების გაზიარება კომპანიის მიმართ სანდოობას ზრდის. როდესაც მწვანე სტრატეგიაზე ფიქრს იწყებ, მომხმარებელი, როგორც წესი, გიფასებს ამას და როცა ხედავს, რომ ამ ყველაფერზე ბევრია ნაფიქრი, ეს, ჩემი აზრით, ყოველთვის კონვერტირდება ლოიალობაში.
როგორ ფიქრობთ, რამდენად მაღალია საქართველოში საზოგადოების ინფორმირებულობა მდგრადი განვითარების ირგვლივ?
ახალგაზრდებში ინფორმირებულობა საკმაოდ მაღალია, რაც ძალიან მახარებს, უფროს თაობასთან შედარებით ისინი მეტ პლატფორმას მოიხმარენ ინფორმაციის მისაღებად, სადაც ყველა ენაზე, ყველანაირი ხარისხითაა გადმოცემული რას ნიშნავს მდგრადი განვითარება, რა არის მისი მიზანი, მისი უპირატესობა, როგორი შეიძლება იყოს მისი ეფექტი მოკლე და გრძლევადიან პერსპექტივაში, როგორ მოქმედებს გარემოზე ეს ყველაფერი. მგონია, რომ ახალგაზრდები იოლად აღიქვამენ და აფასებენ ამ ყველაფერს, ამიტომ ჩვენი მოხმარებლებიც პრინციპში ვიტყოდი, რომ ისინი არიან. არ ვამბობ, რომ სხვა ასაკობრივ კატეგორიებში ეს არ ხდება, თუმცა უფრო ნაკლებად. ახალგაზრდებში საგრძნობია, რომ ბევრმა რამემ ერთობლივად იმუშავა, ინფორმაციის ღიაობამ – პირველ რიგში. მათ კარგად ესმით მდგრადობის არსი, სხვანაირად აფასებენ ამ მწვანე გზას.
იდეალური კომპანია ჩემთვის იქნებოდა ის, რომელიც გაეროს მიერ დადგენილ მდგრადი განვითარების ყველა მიზანს ეხმიანება. საქართველოში არის ასეთი რამდენიმე დიდი კომპანია, რომლებიც თუ უკვე არ გავიდნენ ამ შედეგზე, პროცესში არიან, რომ საკუთარი საქმიანობით ხელი შეუწყონ ამ მიზების შესრულებას. თუ გვინდა გავუფრთხილდეთ იმ პლანეტას, სადაც ვცხოვრობთ და მომავალ თაობას უკეთესი გარემო დავახვედროთ, ვიდრე ჩვენ გვქონდა ამ ინდუსტრიულ და პოსტ ინდუსტრულ პერიოდში, ვფიქრობ, მდგრადობის პრინციპები უალტერნატივოა. ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მომენტია ის, რომ ნელ-ნელა ხდება ძველი საწარმოებისა და ქარხნების ტრანსფორმაცია, განახლებად ენერგიაზე მათ გადასვლა, რაც დაბინძურების დიდწყაროს მოსპობს. ვფიქრობ, ჩვენთან ამ ყველაფრის ტემპი მაინც  დაბალია განვითარებულ ქვეყნებთან შედარებით. მაგალითად ასევე გამოდგება ინდოეთი, რომელიც აქტიურად მუშაობს, რომ მწვანე ტრანსფორმაცია მოახდინოს. თუ გვინდა უკეთესი მომავალი შევუქმნათ მომავალ თაობებს, საამისოდ ერთადერთი გზა-მდრადი განვითარებაა.
როგორია თქვენი სამომავლო გეგმები?
სქროლსა და ქარში რამდენიმე წლიანი მუშაობის შემდეგ დავინახეთ, რომ საკმაოდ დიდი პოტენციალია საქართველოს სხვა ქალაქებსა და რეგიონებშიც. ამ მომენტისთვის აქტიურად ვმუშაობთ ბიზნესის გაფართოებაზე ქვეყნის გარეთ. ვართ გასულები უკრაინაში, კერძოდ, კიევში. სავარაუდოდ აგვისტოს თვეში კვიპროსის სამ ქალაქში დავიწყებთ საქმიანობას. პარალელურად, ცოტა ხნის წინ ვიყავით წასულები ერევანში, სომხეთში, სადაც შევისწავლეთ სიტუაცია, შევხვდით სამთავრობო და ბიზნეს წრეებს და ვფიქრობთ, რომ მალე ერევანშიც დავიწყებთ საქმიანობას.
პარალელურად ვმუშაობთ საკუთარ პროგრამულ ურუნველყოფაზე – ერთიან ტექნოლოგიურ პლატფორმაზე, სადაც ყველა სატრანსპორტო საშუალება საერთო აპლიკაციაში იქნება თავმოყრილი. წლის ბოლოს დასრულდება ეს ფაზა. ამით ოპერატორი კომპანიიდან უფრო ტექნოლოგიური კომპანიისკენ გადავდგამთ ნაბიჯს.

Ecofriendly Micro-mobility of Qari and Scroll
Qari and Scroll are eco-friendly companies, as their innovative transportation methods are adapted to modern lifestyles. Qari products include electric mopeds, mini cars and bicycles, and Scroll products include electric scooters. These innovations do not harm the environment or produce air or noise pollution. Maintaining a healthy environment, popularizing eco-friendly transportation and increasing utilization define the company’s corporate responsibility strategy.
The Head of Business Development of Qari and Scroll, Daniel Doinitsin, talks about the company’s sustainable development goals.
Tell us about your company and the projects you are currently working on.
Our company started operating in Cyprus in 2019 in response to the global eco-friendly trend that prevailed in the US and Europe. Namely, a small scooter can be of individual use, a comfortable and green alternative means of transportation.
We started our business in Georgia in April 2020. Then the Covid pandemic started, and specific needs emerged as social distancing became common practice. In the post-Covid period, consumer behavior changed. People returned to the workplace, and co-working spaces re-opened. Currently, we aim to increase collaboration with local businesses in the city. We are looking for places where our product is most needed. It is important to note that in recent years, the Tbilisi municipality has been working quite actively on infrastructural development — bus lanes are being added to the city roads, and the service is becoming safer, increasing the number of customers.
What is the meaning and importance of corporate sustainability in your work?
Corporate sustainability is our leading priority, so we became members of the UN Global Compact Georgia Network. Our vision is fully aligned with the UN Sustainable Development Goals. In addition to working to achieve these goals in Georgia and the countries where we operate, we also try to be as inclusive as possible at the organizational level of the company by adhering to the principle of gender equality and so on. We are actively working to increase diversity in our multinational company. Maintaining gender balance and promoting equality is a priority for us.
Cultivating sustainable transportation in the community is a top priority. Recently, we offered a cycling service to our customers. We want to raise awareness as much as possible about the fact that this is not only a recreational transport but can be a part of daily life. This can increase the overall use of safe transport.
Why did you decide to join the UN Global Compact?
We attended a UN Global Compact Network Georgia event featuring road safety experts and professionals from related fields. We had just started a new business. Safety is paramount to us, so we were invited to this event. It was a good meeting with tangible results. We saw great potential in the network as prominent Georgian companies became members. Membership in the network is crucial for developing long-term sustainability strategies. The discussion at the meeting was very interesting and inspiring. Soon after that, we decided to become members of the organization.
What would you advise the startup companies? Why should they design business strategies integrating the principles of corporate sustainability?
When you start an initiative, sustainability should be integral from the beginning. Many opportunities to create an entirely green and sustainable company have emerged. For example, let’s take any technology startup that operates in cloud infrastructure. You can choose any provider that runs entirely on renewable energy. This is already one big step forward for a small startup. Team members appreciate that the business does not damage the planet and will embrace the opportunity to do so in their daily work. Even if we take our startup or other Georgian companies, entrepreneurs create a product of the same price and quality as competitors; using it will not harm the environment or the planet. This can become a source of great success for you and your company, as nowadays, the customer pays a lot of attention to a company’s green strategy. This strategy may not be extensive today, but it will be appreciated if the company makes an effort. It will pay off with devoted, long-term customers. Some don’t care, but those who get your idea will remain loyal. We have an abundance of dedicated customers who appreciate our sustainability practices as they value this approach and the opportunity to do less harm to the earth with their daily commute.
Adopting the principles of sustainability increases the credibility of the company. Customers usually appreciate a green strategy. Careful thought and planning translate into customer loyalty.
What is the level of public awareness of sustainable development in Georgia?
Awareness is high among the youth compared to older generations, which makes me very happy. The youth have access to more sources of information in all languages and at all levels of detail explaining the sustainable development concept and its goals, its advantages, short- and long-term outcomes and its impact on the environment. Young people easily perceive and appreciate this, so I consider them to be potential consumers. They understand the essence of sustainability and distinctly value green practices.
What does a responsible company mean to you, and why should the private sector take responsibility for the harm caused by its practices?
An ideal company for me would address all the Sustainable Development Goals set by the UN. There are several such large companies in Georgia, which, if they have not already achieved this result, are in the process of contributing to the fulfillment of these goals with their efforts. Sustainability principles are indispensable if we want to take care of the planet we live on and leave the next generation with a better environment than we had during the industrial and post-industrial periods. One of the most important points is that the transformation of old enterprises and factories is a slow process; their transition to renewable energy could eliminate major sources of pollution. The pace of progress in our country is still low compared to developed countries. We can look at the example of India, which is actively working to make a green transformation. Sustainable development is essential if we want to create a better future for the next generations.
What are your plans?
After several years of working in Qari and Scroll, we saw quite a lot of potential in other cities and regions in Georgia. At the moment, we are actively working on expanding our business outside the country. We are also present in Kyiv, Ukraine. We plan to extend our business to three cities in Cyprus in August. We recently visited Yerevan, Armenia, where we studied the situation, met the government representatives and the business community and will soon start working.
We are simultaneously working on our software — a unified technological platform where all vehicles will be located in a shared application. This phase will end at the end of the year. With this, we will transition from an operator company status to a technological company.