დომუსის ხარისხი, ინოვაციები და მწვანე არქიტექტურა
კომპანია დომუსი უძრავი ქონების ბაზარზე 2006 წლიდან ოპერირებს. მისი ძირითადი საქმიანობა მოიცავს დეველოპერული და სამშენებლო პროექტების განხორციელებას – იქნება ეს საცხოვრებელი, საოფისე თუ კომერციული დანიშნულებით. დომუსის გუნდის მთავარი ორიენტირი სრულყოფილებისკენ მუდმივი სწრაფვაა. ხარისხი, ინოვაციები და მწვანე არქიტექტურა – კომპანიის მთავარი და უცვლელი ღირებულებებია. ეს ღირებულებები განსაზღვრავს დომუსის მდგრადობის სტანდარტს, რომლის დაცვას, საქმიანობის ყველა ეტაპზე, კომპანიაში უმნიშვნელოვანესი ადგილი უკავია. დომუსში მიიჩნევენ, რომ ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება ხანგრძლივი სიცოცხლის წინაპირობაა. ამ პროცესში საკუთარ როლს მოიაზრებს დომუს ჯგუფის შემადგენლობაში შემავალი თითოეული კომპანია: დომუს დეველოპმენტი; დომუს კონსტრაქშენი; დომუს ალუმინიუმი; დომუს სერვისი; ჯორჯიან აუთლეტს ენდ რიზორთს გრუპი.
იმ პროექტების შესახებ, რომლებსაც კომპანია კორპორაციული მდგრადობის მიმართულებით ახორციელებს, დომუსის მმართველი პარტნიორი გიორგი გიორგაძე საუბრობს.
მდგრადი განვითარების მიზნები თქვენი კომპანიის ბიზნეს სტრატეგიის ნაწილია?
დიახ, მდგრადი განვითარება დომუსის ბიზნეს სტრატეგიის მნიშვნელოვანი ნაწილია. აქტიურად ვმუშაობთ ეკოლოგიური, სოციალური და ეკონომიკური ასპექტების მიმართულებით. ვზრუნავთ, რომ მშენებლობისას რაც შეიძლება ნაკლები ზიანი მიადგეს გარემოს. ამის ნათელი მაგალითია დომუს ვაკის პარკის კომპლექსი ფალიაშვილის #87-ში, რომელიც ეკო არქიტექტურით შექმნილი პირველი პროექტია ადგილობრივ ბაზარზე. მწვანე კონცეფცია პროექტში სხვადასხვა მნიშვნელოვანი კომპონენტის გათვალისწინებას გულისხმობს: შენობის ენერგოეფექტურობა; ინსოლაცია; ბუნებრივი განათების მაქსიმალური გამოყენება; განიავებადი პერფორირებული მეტალის ფასადი; მწვანე სახურავი; გათბობისა და გაგრილების, ირიგაციის სისტემები; გამწვანების სიუხვე და სხვა მახასიათებლები, რაც ერთობლიობაში ქმნის ხარისხს. გარდა ამისა, დომუსმა ამ პროექტის მიმდებარედ გამოისყიდა 550 კვ. მ. მიწა, სადაც უნდა აშენებულიყო ათსართულიანი საცხოვრებელი კომპლექსი და ნაცვლად ამისა, უპრეცედენტო გადაწყვეტილებით, შეინარჩუნა მრავალწლიანი ნაძვები და გავაშენეთ ბამბუკის სკვერი.
გარემოს დაცვისა და მდგრადი განვითარების ხელშეწყობა კომპანია დომუსის კულტურის ნაწილია. პროექტებში ენერგოეფექტური მასალებისა და სისტემების გამოყენებით, ვამცირებთ ენერგიის მოხმარებას, რითაც მცხოვრებლებს ვეხმარებით დაზოგონ კომუნალური გადასახადები და ამავე დროს წვლილი შეგვაქვს უფრო ჯანსაღი საცხოვრებელი გარემოს შექმნაში.
რას ნიშნავს საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა ქართულ კომპანიებში და რამდენად მნიშვნელოვანია ისეთი პლატფორმების წევრობა, როგორიც არის გაეროს გლობალური შეთანხმება? რას ეტყოდით ბიზნესს, რატომ უნდა გაწევრიანდნენ კომპანიები ამ ინიციატივაში?
საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა ქართულ კომპანიებში აუცილებელია სექტორის განვითარებისთვის. თუ დასავლურ სტანდარტებთან დაახლოება გვსურს, აუცილებელია სწრაფი ნაბიჯების გადადგმა. დომუსი უკვე მრავალი წელია იცავს საერთაშორისო სტანდარტებს და იყენებს დასავლური კომპანიების მეთოდოლოგიებს საცხოვრებელი და მულტიფუნქციური პროექტების შექმნისას.
გაეროს გლობალური შეთანხმების პლატფორმის წევრობა საშუალებას გვაძლევს აქტიურად შევიტანოთ წვლილი სფეროს განვითარებაში, რაც ჩვენი კომპანიისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია. გაწევრიანება გულისხმობს იმ 10 პრინციპის დაცვასა და გაზიარებას, რომელიც უკავშირდება ადამიანის უფლებებს, შრომის უფლებებს, გარემოს დაცვასა და კორუფციასთან ბრძოლას. პლატფორმა ბიზნესს მრავალი კუთხით უწევს მხარდაჭერას: ეხმარება სახელმწიფო სტრუქტურებთან მუშაობასა და პოლიტიკის განსაზღვრის პროცესში ჩართულობის, ახალი პარტნიორული ურთიერთობების დამყარების, გამოცდილების გაზიარების მხრივ და ა.შ.
რას ნიშნავს პასუხისმგებლიანი კომპანია თქვენთვის და რატომ უნდა აიღოს კერძო სექტორმა პასუხისმგებლობა საკუთარი საქმიანობით გამოწვეულ ზიანზე?
კერძო სექტორს, განსაკუთრებით კი სამშენებლო და უძრავი ქონების სფეროს ბიზნესს, აქვს პასუხისმგებლობა, უარყოფითად არ იმოქმედოს გარემოზე. დომუსისათვის პრიორიტეტულია ხარისხი, ადამიანების უსაფრთხოება და ჯანსაღი გარემოს შენება. კომპანიაში დანერგილი სტანდარტები, მეთოდოლოგია, ხარისხის კონტროლი და ჩვენი მრავალწლიანი გამოცდილება გვეხმარება მდგრადი განვითარების ხელშეწყობაში.
დომუს სერვისის დაარსებაც, თავის მხრივ, მომხმარებლებისთვის კომფორტის შექმნის გარდა, გულისხმობს ხარისხიანი საცხოვრებელი გარემოს შენარჩუნებას გრძელვადიანად და მის მოვლასა და განვითარებაზე ზრუნვას.
მდგრადი განვითარების კუთხით, რა არის ყველაზე დიდი გამოწვევა საქართველოსთვის, ასევე თქვენი საქმიანობისთვის და რა კუთხით გესაჭიროებათ მხარდაჭერა?
მდგრადი განვითარებისთვის ყველაზე დიდი გამოწევაა ბაზარზე ევროკოდების დროულად დანერგვა, იმპლემენტაცია, სტანდარტების გაცნობა და საკანონმდებლო ბაზის შექმნა.
მდგრადი განვითარება მოიცავს კომპლექსურ მიდგომას. გაეროს ყველა წევრმა ქვეყანამ ჩამოაყალიბა 17 მიზანი, ერთგვარი სამოქმედო გეგმა პლანეტისა და ადამიანების კეთილდღეობისთვის. დეველოპერულ სფეროში ხედვა, რომლისკენ სწრაფვა და რომლის მხარდაჭერაც აუცილებელია, არის მდგრადი ქალაქებისა და დასახლებების განვითარება, ნარჩენების გადამუშავების პრობლემის მოგვარება (რომლის არარსებობაც დეველოპერს ხელს უშლის საერთაშორისო სერტიფიკატის აღებაში) და LEED სერტიფიცირება, რომელიც ადასტურებს პროექტის შესაბამისობას მწვანე არქიტექტურის მოთხოვნებთან.
ასევე, ერთ-ერთი გამოწვევაა მომხმარებლების ცნობიერების ამაღლება. მდგრადი განვითარება საზოგადოებასთან თანამშრომლობით მიიღწევა.
თქვენი სამომავლო გეგმები როგორია? რა სახის პროექტების განხორციელებას გეგმავთ მომავალში?
დომუსი აგრძელებს ინოვაციური და მწვანე კონცეფციის პროექტების განხორციელებას. დაგეგმილი გვაქვს რამდენიმე ახალი, მულტიფუნქციური და საცხოვრებელი პროექტის წარდგენა თბილისის ცენტრალურ უბნებში და გვექნება სიახლე ძველ თბილისში. მომხმარებლის ქცევის ცვლილებას, კერძოდ კი ეკოლოგიურად სუფთა გარემოში გადასვლის სურვილს, ვაპირებთ ვუპასუხოთ ქალაქთან ახლოს დაბალი განაშენიანების უბნის შექმნის კონცეფციით.

Domus — Quality, Novelty, and Green Architecture
Domus Company has been operating in the real estate market since 2006. The company’s main activities include implementing development and construction projects – be it residential, office or commercial. The Domus team is constantly in pursuit of perfection. Quality, novelty and green architecture are the foremost and unchanging values that guide the company. These values define the sustainability standards of Domus. Maintaining these principles at all stages of our activities is paramount. Each company in the Domus Group — Domus Development, Domus Construction, Domus Aluminium, Domus Service, Georgian Outlets and Resorts Group — participates in maintaining a healthy environment, which Domus acknowledges is a crucial aspect of living a longer life.
Managing Partner Giorgi Giorgadze talks about corporate sustainability projects implemented by Domus.
Are the Sustainable Development Goals integral to your company’s business strategy?
Indeed, sustainable development is an important part of Domus’s business strategy. We work towards promoting the environmental, social and economic aspects. We do our best to reduce the environmental impact of construction. A clear example is the Vake Park Complex of Domus at Paliashvili Street #87, the first project in the local market created with eco-friendly architecture. The green concept implies consideration of important components in the project: energy efficiency, insolation, maximizing the natural light, perforated metal façade that allows ventilation, green roofs, heating, cooling, irrigation systems, as well as the abundance of greenery and so on. In addition, Domus purchased a 550 m2 area adjacent to this building, where construction on a 10-story residential complex was planned. However, instead of building, we preserved the perennial fir trees on this plot and planted a bamboo square. This was an unprecedented decision.
Promoting environmental protection and sustainable development is part of the organizational culture of Domus Company. By using energy-efficient materials and systems in our projects, we reduce energy consumption, thereby helping residents save on utility bills while also contributing to a healthier living environment.
What does introducing international standards in Georgian companies imply, and how important is it to become a member of such platforms as the UN Global Compact? What would you say to other companies? Why should they join this initiative?
Introducing international standards in Georgian companies is a prerequisite for sector development. If we want to align with Western standards, we must take quick steps. Domus has been adhering to international standards for many years and utilizes the methodologies of Western companies when creating residential and multifunctional projects.Membership in the UN Global Compact Platform allows us to contribute actively to developing this field, which is crucial for our company. The membership involves upholding and integrating Ten Principles related to respect for human rights, labor rights, environmental protection and anti-corruption measures. The platform supports our business in many aspects. It helps us cooperate with the state structures, allows us to participate in policy-making and facilitates establishing new partnership relations through shared experiences.
The private sector, especially construction and real estate companies, has a responsibility to do no harm to the environment. Ensuring the quality and safety of people and creating a healthy environment are the main priorities for Domus. The standards, methodology, quality control and multiple years of experience help us to promote sustainable development.
In addition to creating comfort for customers, establishing the Domus Service involves maintaining and developing a long-term quality living environment.
What is the biggest challenge for Georgia in terms of sustainable development, as well as for your activities, and in what areas do you need support?
The biggest challenge for sustainable development is the timely introduction of Eurocodes to the market, which requires their implementation, familiarization and regulation.
Sustainable development implies a comprehensive approach. All the UN member states have defined 17 goals — a kind of action plan for the planet’s and people’s welfare. The development companies shall promote and support the creation of sustainable cities and residential areas, provide solutions to the existing problem of waste recycling (the absence of this practice prevents development companies from obtaining an international certificate) and achieve LEED certification, which confirms the compliance with the requirements of green architecture.
Raising the awareness of customers presents another challenge. Sustainable development is achieved through cooperation with society.
Domus continues to implement innovative and green concept projects. We plan to present several new, multifunctional and residential projects in the central districts of Tbilisi as well as in Old Tbilisi. We plan to respond to the changes in consumer behavior, namely, to adjust to their preference of living in an eco-friendly environment by creating a low-rise building area close to the city.