ნომინაცია „მდგრადი მოხმარება და წარმოება“ – ჟიურის შეფასება
ნომინაციაში „მდგრადი მოხმარება და წარმოება“ ჟიურის წევრები იყვნენ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი; პერ ლარშენი, Ragn-Sells-ის მდგრადობის დირექტორი და ნინო ანთაძე, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) გარემოს დაცვისა და ენერგეტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი.
ბატონი პერ ლარშენი აფასებს შედეგებს და მოკლედ აღწერს კორპორაციული პასუხისმგებლობის ჯილდოს მნიშვნელობას.
„ცირკულარული ეკონომიკა თანამშრომლობაა, თუ ცდილობთ მარტო გამარჯვებას, აუცილებლად წააგებთ./პერ ლარშენი.” გდანსკი, პოლონეთი, 2019 წლის აპრილი.
რას ნიშნავს კორპორაციული პასუხისმგებლობის ჯილდოს არსებობა საქართველოში კორპორაციული პასუხისმგებლობის კულტურისა და მდგრადობის შემდგომი განვითარებისთვის?
პასუხისმგებლიანობისა  და მდგრადობის კულტურის მთელი არსი ემყარება მოსაზრებას, რომ ეს ნებაყოფლობითი ქმედებაა. სარგებელი არის საბაზრო მოთხოვნის შექმნა შემოთავაზებულ პროდუქტზე ან მომსახურებაზე და თქვენი განმასხვავებელია ის, რომ სხვაზე უკეთესი ხართ. ჯილდოს მიღება საუკეთესო გზაა ამ პრაქტიკის პოპულარიზაციისთვის. დადებითი გვერდითი ეფექტის სახით კი, თქვენ შექმნით მაგალითების ჩამონათვალს, რომლებიც ნებისმიერი ადამიანისთვის შეიძლება იყოს შთაგონების წყარო, რაც საბოლოოდ ჩამოაყალიბებს ახალ კულტურას საზოგადოებაში, ადამიანებისა და ჩვენი პლანეტის უკეთესობისკენ.
რატომ იყო ჯილდო თქვენთვის, როგორც ჟიურის წევრისთვის საინტერესო და რა სირთულეებს უკავშირდებოდა გადაწყვეტილების მიღების პროცესი?
მე ძალიან ცნობისმოყვარე ადამიანი ვარ და მიყვარს სწავლა სხვა კულტურებიდან, ქვეყნებიდან, საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითებიდან. მეორე მხრივ, მე არ ვარ შეჩვეული საქართველოს კულტურას და ცოტა რთული იყო მაგალითების შეფასება, რადგან ყოველთვის საჭიროა ადგილობრივი ცოდნის გამოყენება, რათა გაიგოთ, რამდენად კარგია ძალისხმევა.
როგორია კორპორაციული პასუხისმგებლობის გაგების დონე ნომინანტ კომპანიებს შორის? თქვენ იყავით ჟიურის კომიტეტის წევრი ნომინაციაზე „მდგრადი მოხმარება და წარმოება“, შეგიძლიათ გვითხრათ იმ პროექტების შესახებ, რომლებიც თავად კომპანიებმა განახორციელეს – როგორი იყო მათი ხარისხი, რა იყო ყველაზე რთული და აკმაყოფილებს თუ არა ისინი კორპორაციული პასუხისმგებლობის კუთხით არსებულ საერთაშორისო სტანდარტებს?
მომავალი წლისთვის რომ გავითვალისწინოთ, ძალიან კარგი იქნება უკეთესი მიმოხილვა, თუ რა კონტექსტშია მიღებული პასუხისმგებლიანი ქმედება. ამჯერად საკმაოდ ბევრი ნომინანტი იყო, რომელთაც არ ჰქონდათ აღწერილი წინაპირობები და ძალიან რთული იყო 0-ზე ან 1-ზე უკეთესი ქულის მინიჭება. რას ნიშნავს კორპორაციული პასუხისმგებლობის აღება, დამოკიდებულია ადგილობრივ/ეროვნულ სიტუაციაზე. დღეს შვედეთში გენდერული ბალანსით მუშაობა სავალდებულო ფაქტორია, ამიტომ ჩვენზე არაა დამოკიდებული ამ კორპორაციული პასუხისმგებლობის აღება. იგივეა, როდესაც საქმე ეხება CO2-ის გაფრქვევების შემცირების ზომებს, მისი შეუსრულებლობა პირდაპირი ფინანსური ზარალიც კია. სხვა ქვეყნებში ეს საკითხები კორპორაციული პასუხისმგებლობის აღებით სრულდება.

Jury members of the nomination Responsible Consumption and Production were Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Nino Tandilashvili; Director of Sustainability at Ragn-Sells, Pär Larshans; and Environment & Energy Team Leader at UNDP Georgia, Nino Antadze.
Mr. Pär Larshans evaluates the results of and briefly describes the importance of the Corporate Responsibility Award.
”A circular economy is about collaboration, if you try to win by yourself, you will definitely lose./Pär Larshans”. Gdansk, Poland, April 2019.
What does the existence of the Corporate Responsibility Award mean for the ongoing development of Georgia’s corporate responsibility and sustainability culture?
The whole thinking behind a responsibility and sustainability culture is that it is a voluntary action. The benefit is to create a market demand for the product or services that is offered, and you can differentiate by being better than others. To have an award is an excellent way of promoting those best practices. As a positive side effect you will create a list of examples that anyone can be inspired from and that will in the end lead to a new culture in society which will be the better for humans and our planet.
Why was the award interesting for you as a jury member, and what were the challenges you faced during the decision-making process?
I am very curious as a person and I love to learn from other cultures, countries, best practice examples. On the other hand, I am not used to the culture in Georgia and therefore it was a little bit tricky to evaluate the examples due to the fact that you always need a strong grasp of local knowledge and understanding.
What is the level of understanding of corporate responsibility among the nominee companies? You were a member of the jury committee for the nomination of Responsible Consumption and Production, can you tell us about the projects that the companies themselves implemented? What was the quality of the applications, what was the most challenging aspect of the process, and does it meet the existing international standards in terms of corporate responsibility?
A lesson learned for the coming year is that it would be very good to give a better overview in what context the responsibility action is taken. Now there where quite a lot of the nominees that had not given any background at all and then it became very hard to give a better score than 0 or 1. What is means to take on corporate responsibility depends very much on the local/national situation. Today it is a hygiene factor to work with gender balance in Sweden, so it not to us to take corporate responsibility, the same when it comes to take actions to reduce CO2 emissions, it is even a direct financial loss not to do it. In other countries it is instead to take corporate responsibility.