ომი უკრაინაში – კორპორაციული სამყაროს გლობალური ტრანსფორმაცია
რუსეთის მიერ უკრაინაში დაწყებულმა ომმა მსოფლიოს გეოპოლიტიკური ხედვა ძირეულად შეცვალა. ცვლილებები მოხდა როგორც პოლიტიკურ, ისე ღირებულებით სისტემაში. მსოფლიო ორ ნაწილად დაიყო: უკრაინის მხარდამჭერებად და  მის მოწინააღმდეგეებად. მიუხედავად იმისა, რომ  ბიზნესს თავისი წესები აქვს და  ერთი შეხედვით, პოლიტიკურ მარათონში არ ერთვება, მსგავს ვითარებაში მასაც მოუხდა არჩევანის გაკეთება – რომელ მხარეს დადგებოდა: სინათლის თუ სიბნელის. მაღალი კორპორაციული პასუხისმგებლობის მქონე კომპანიებმა, რომელთათვისაც ბიზნესი მხოლოდ მატერიალური კატეგორიებით არ იზომება, თავიანთი პოზიცია გამოხატეს და  დიდი ფინანსური ზარალის მიუხედავად, რუსეთში შეაჩერეს ბიზნეს საქმიანობა. უკრაინაში მიმდინარე ომმა  კომპანიებს,  უკეთესი მსოფლიოს შესაქმნელად გაერთიანებისკენ უბიძგა, რაც  პირდაპირ უკავშირდება მათ მდგრადობასა  და კორპორაციულ პასუხისმგებლობას.
გაეროს გლობალური შეთანხმება და ადგილობრივი ქსელები ამ პროცესებში აქტიურად მონაწილეობდა. მათი როლი სხვადასხვა სახის რეკომენდაციების შემუშავებასა და უკრაინის დასახმარებლად ბიზნესის მობილიზებაში გამოიხატებოდა.  ამ მხრივ, მნიშვნელოვანი იყო  გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის საქმიანობა, რომელმაც უკრაინის ქსელთან თანამშრომლობით, ომით დაზარალებული უკრაინისთვის ბევრი რამ გააკეთა: როგორც უშუალოდ საომარი ქმედებების ზონაში, ასევე საქართველოში, აქ ჩამოსული ლტოლვილების დასახმარებლად.
გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოსა და უკრაინის ქსელების ხელმძღვანელები, სალომე ზურაბიშვილი და ტატიანა სახარუკი გვიზიარებენ საკუთარ მოსაზრებებს  ომის შედეგად შექმნილ ვითარებასა  და მასში ბიზნესის მონაწილეობასთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე: როგორია  ბიზნესის  კორპორაციული პასუხისმგებლობა  უკრაინაში მიმდინარე  ომის  პირობებში  და როგორ უნდა მოხდეს მისი გაერთიანება უკეთესი  მსოფლიოსთვის.
სალომე ზურაბიშვილი,  გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აღმასრულებელი დირექტორი
– გაეროს გლობალური შეთანხმების  10 პრინციპი და მდგრადი განვითარების 17 მიზანი  ბიზნესს მოუწოდებს, საკუთარი საქმიანობა  ადამიანის უფლებების დაცვით განახორციელოსომი უკრაინაში არის ტესტი ყველა კომპანიისათვის. როგორია მათი საპასუხო ქმედებები არსებულ ვითარებაში?
გაეროს გლობალური შეთანხმება (UN Global Compact) მსოფლიოში კორპორაციული მდგრადობის ყველაზე დიდი ინიციატივაა, რომელიც ხელს უწყობს ხალხის, საზოგადოებისა და ბაზრისთვის მდგრადი და ინკლუზიური გლობალური ეკონომიკის შექმნას. მისი  მიზანია ბიზნესის გაერთიანება და მობილიზება, რათა სოციალურ-ეკონომიკურ, გარემოსდაცვით ჭრილში დაეხმაროს ქვეყნების მდგრად განვითარებას. ეს კი, თავისთავად, უკეთესი მსოფლიოს შექმნის გარანტიაა.  ინიციატივა 10 პრინციპს ეფუძნება,  სადაც მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხები ძალზე მნიშვნელოვანია; ასევე, ბიზნესის მიერ ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებების დაცვა. ჩვენი ქსელის წევრი კომპანიები მისდევენ ამ პრინციპებს, რომელთა  მიხედვითაც  „ბიზნესმა მხარი უნდა დაუჭიროს და პატივი სცეს ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებულ უფლებებს. ასევე, ბიზნესი არ უნდა გახდეს ადამიანის უფლებების დარღვევის თანამონაწილე.“
არსებობს ასევე ძალზე მნიშვნელოვანი დოკუმენტი – გაეროს სახელმძღვანელო პრინციპები ბიზნესისა და ადამიანის უფლებების შესახებ, რომელიც ამ  მიმართულებით ერთგვარი  სტანდარტია. ის პირდაპირ მიუთითებს კომპანიებს,  პატივი  სცენ ადამიანის უფლებებს და განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა გამოიჩინონ, როცა ქვეყანა, სადაც ისინი ოპერირებენ, საომარ მდგომარეობაშია ან კონფლიქტით დაზარალებულ ზონაში იმყოფება.
კონკრეტულად ომის პერიოდში ჰუმანიტარული მხარდაჭერის მიმართულებით გაერომ ბიზნესებისთვის დამატებითი სახელმძღვანელოები შექმნა, რათა მათ, გარდა იმისა, რომ არ დაარღვიონ ადამიანთა უფლებები,  უზრუნველყონ საომარი  ქმედებების მსხვერპლთა დახმარება.  ამ მიმართულებით ჩვენი ქსელი აქტიურად მუშაობს, განსაკუთრებით აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში, რათა მათი თანადგომით სხვადასხვა სერვისი თუ პროდუქტი შესთავაზოს ომით დაზარალებულ უკრაინელებს.
– როგორი იყო გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის მყისიერი გამოხმაურება უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებზე?
– ომის დაწყებისთანავე დავუკავშირდით ჩვენი ორგანიზაციის უკრაინის ქსელის წევრებს და შევეცადეთ, მათგან მიგვეღო ინფორმაცია მიმდინარე მოვლენების შესახებ. სამწუხაროდ, ამ ადამიანებს  პოლონეთში მოუწიათ გადასვლა და დღესდღეობით იქ საქმიანობენ, თუმცა ვცდილობთ, მათგან გავარკვიოთ ომით  დაზარალებულ უკრაინელთა კონკრეტული საჭიროებები, რათა ბიზნესის  ქმედება აქეთ მივმართოთ.
ერთ-ერთი გამოწვევა, რაც ამ პროცესში არსებობდა,  კოორდინაციისა და ინფორმაციის ნაკლებობა იყო. ადამიანები ქაოსურად მოქმედებდნენ და იღებდნენ გადაწყვეტილებებს. უკრაინის ქსელმა ეს მისია თავის თავზე აიღო  და რეგულარულად გვაწვდის  მნიშვნელოვან ცნობებს, მაგალითად,  რა სჭირდებათ ყველაზე მეტად სხვადასხვა ქვეყანაში გაფანტულ უკრაინელებს. ერთ-ერთი ყველაზე მტკივნეული ფაქტორია დასაქმება. ამ მიზნით დასაქმების ერთიანი პორტალი შეიქმნა, სადაც სხვადასხვა ქვეყნის  ბიზნესს შეუძლია საკუთარი ვაკანსიების განთავსება; ასევე, გვაწვდიან ინფორმაციას სურსათის საჭიროებებზე, რის შემდეგაც კომპანიები მათ  კონკრეტულ პროდუქტს ან თანხას უგზავნიან.
რა ფორმით ჩაერთო გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი  უკრაინის მხარდამჭერ პროცესებში?  რა სახის აქტივობებში  მონაწილეობდით?
რაც შეეხება ჩვენი ქსელის საქმიანობას, რამდენიმე მიმართულებით ვმოქმედებდით: ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ბიზნესსექტორის წარმომადგენელთა ცნობიერების ამაღლება და მათთან  ამ თემაზე საუბარი. ამ მიზნით ვაგროვებდით  ინფორმაციას მათ მიერ განხორციელებული აქტივობების შესახებ და ვავრცელებდით   სხვადასხვა მედიისა და სოციალური ქსელის  საშუალებით, რათა სხვებსაც გასჩენოდათ მსგავსი ქმედების სურვილი და მოტივაცია.
გარდა იმისა, რომ უზრუნველვყოფდით კომპანიათა ჩართულობას, რაც სპეცფონდების შექმნით, უკრაინაში თანხის გადარიცხვით, სურსათის გაგზავნით, აქ ჩამოსულთათვის საკვებისა და დროებითი საცხოვრებლის მოძიებით გამოიხატებოდა, ამ პროცესში უშუალოდ ჩვენი ქსელის თანამშრომლებიც ვმონაწილეობდით: შევაგროვეთ  ბავშვთა კვების პროდუქტები, წამლები და  უკრაინაში გავაგზავნეთ.
მნიშვნელოვანი იყო სხვადასხვა სახის ღონისძიებაში  შეტანილი წვლილიც. ორგანიზაცია „ორბელიანი საქართველოსთან“ ერთად მოვამზადეთ ღონისძიება – „მეტი უკრაინისთვის“, სადაც  ქსელის წევრი კომპანიები მოვიწვიეთ. მათ დამსწრე უკრაინელებს შესთავაზეს ვაუჩერები, პროდუქტები; მიაწოდეს ინფორმაცია თავიანთი კომპანიისა და იქ დასაქმების  შესაძლებლობების შესახებ.  საბოლოო ჯამში,  საინტერესო და სასარგებლო ღონისძიება გამოვიდა.
რამდენიმე შეხვედრა გავმართეთ უშუალოდ ჩვენი  ქსელის წევრებისთვისაც, რათა მეტი გაეგოთ ერთმანეთის საქმიანობის შესახებ  და უკეთესი თანამშრომლობის  გზები მოეძებნათ. შედეგად,  ფინანსური ჩართულობის კომპანია „კრისტალისა“  და სტუმარ-მასპინძლობის სექტორის რამდენიმე წარმომადგენლის კომპლექსური მუშაობით  უკრაინელებს ფულადი დახმარება გაეწიათ, აგრეთვე მოხდა მათი უსასყიდლოდ სასტუმროებში განთავსება. ასე გადანაწილდა მოვალეობები და პასუხისმგებლობა.
ეს საკითხი განვიხილეთ  არასამთავრობო ორგანიზაციებთანაც  – USAID-ის სამოქალაქო ჩართულობის პროგრამის ფარგლებში გამართულ ერთ-ერთ შეხვედრაზე, სადაც გამოვითხოვეთ  ინფორმაცია სხვადასხვა ორგანიზაციისგან – რა საჭიროებები არსებობს და ამ მიმართულებით რა ნაბიჯებს დგამენ.  შეხვედრას ჩვენი ქსელის რამდენიმე წევრი კომპანია ესწრებოდა  და იქვე გაჩნდა ახალი ინიციატივებიც. მაგალითად, „ჯიპიაი ჰოლდინგმა“ აღნიშნა, რომ უნდა  უცხოელების, მათ შორის, უკრაინელების დასაქმება, რადგან მორალურ ფაქტორთან ერთად, მათთვის  ეს  ბიზნესსარგებელსაც უკავშირდება: სურთ თავიანთი სერვისები  საქართველოში ჩამოსულ უცხოელებზეც  გაავრცელონ. მეორე მხრივ, არასამთავრობოები მუშაობენ უკრაინელებთან  და უფრო მეტად იცნობებ მათ საჭიროებებს, რაც  ხელს შეუწყობს  ამ ადამიანების ბიზნესსექტორთან დაკავშირებას. შედეგად –  ორივე მხარე მოგებული რჩება.
– როგორია ბიზნესის კორპორაციული პასუხისმგებლობა გლობალურ დონეზე საომარ პირობებში?  რა როლი ეკისრებათ კომპანიებს?
–  გაეროს ჰუმანიტარულ საკითხთა კოორდინაციის ოფისთან (OCHA) ერთად, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნის კონფლიქტით დაზარალებული რეგიონებისთვის ჰუმანიტარულ მხარდაჭერას ახორციელებს,  შევიმუშავეთ სახელმძღვანელო ბიზნესისთვის, რა ნაბიჯები უნდა გადადგან  კონფლიქტით დაზარალებულ უკრაინელთა დასახმარებლად.  ზოგადი ხასიათის რეკომენდაციებთან ერთად, როგორიცაა ბიზნესსექტორის  მულტისექტორულად გაერთიანება უფრო ეფექტური შედეგის მისაღწევად; ადამიანების დროულად დახმარება და მათთვის აუცილებელი პროდუქტების მიწოდება; სხვადასხვა ქვეყანაში ჩასული უკრაინელებისთვის საჭირო ინფორმაციის გაცნობა და  ლტოლვილის სტატუსის მისაღებად დახმარება, ბავშვთა ჯანმრთელობისა და განათლების უფლების  უზრუნველყოფა და მათი სასწავლო პროცესში ჩართულობა და ა.შ. მნიშვნელოვანი იყო რეკომენდაციები, რომლებიც გენდერულად მგრძნობიარე თემებს შეეხება. მაგალითად, სხვადასხვა სახის ჰუმანიტარული დახმარების გაგზავნისას ქალთა საჭიროებებით გათვალისწინებული საშუალებების მიწოდება; ასევე, სექსუალური ძალადობისა და შევიწროების თავიდან ასარიდებლად, რასაც ხშირად აწყდებიან სხვა ქვეყნებში ჩასული ლტოლვილები, ინფორმაციის დაზუსტება – სად დარეკონ, ვის მიმართონ, რაც  მსგავს შემთხვევებში ძალზე მნიშვნელოვანია.
საქართველო  ომის პირველივე დღეებიდან აქტიურად ჩაერთო უკრაინის მხარდამჭერ კამპანიაში:  სახელმწიფო და  ბიზნესსექტორი სხვადასხვა მიმართულებით უწევდნენ დახმარებას როგორც თავად ქვეყანას, ასევე აქ ჩამოსულ ომით დაზარალებულ უკრაინელებს, რაც ჩვენთვის ძალზე საამაყოა.
– გლობალური კუთხით რომ შევხედოთ, მსოფლიოს ქვეყნებმა რუსეთს საკმაოდ მძიმე სანქციები დაუწესეს  –  შეიზღუდა ვაჭრობა, ბიზნესის წარმოება. თუმცა არის კომპანიები, რომლებმაც უარი განაცხადეს  ბიზნესის დახურვაზე და  ამ ბაზარზე დღემდე ოპერირებენ. კორპორაციული მდგრადობის ჭრილში, რა უნდა იყოს საზოგადოებისა და მსოფლიო ლიდერების პასუხი იმ ბიზნესებისთვის, რომლებიც რუსეთში საქმიანობას კვლავ აგრძელებენ?
– ჩვენი ორგანიზაცია საერთაშორისოა და  საერთაშორისო სტანდარტებს მივყვებით. გაეროს სახელმძღვანელო პრინციპები პირდაპირ მიუთითებს ბიზნესს, რომ მათ არ უნდა შეიტანონ თავიანთი კონტრიბუცია (ფინანსური თუ ადამიანური) ისეთ ქვეყანაში, რომელიც უხეშად არღვევს ადამიანის უფლებებს. სწორედ ამიტომ,  ბევრმა მულტინაციონალურმა საწარმომ შეწყვიტა რუსეთში საქმიანობა და მიუხედავად იმისა, რომ დიდ ფინანსურ ზიანს უკავშირდებოდა, გადაწყვიტეს, ამ გზით გაეპროტესტებინათ რუსეთის ქმედებები.  მათი მხრიდან ეს იყო გარკვეული პასუხისმგებლობაც, იმიტომ, რომ აგრესორის ეკონომიკაში შესული კომპანიის რესურსები ეხმარება მას, გაანადგუროს მშვიდობიანი მოსახლეობა. ეს არის პასუხისმგებლობიანი ბიზნესის გადაწყვეტილება, რომელსაც, რასაკვირველია, ვეთანხმებით. მსგავსი მიდგომა  ჩვენი ორგანიზაციის თითოეულ  წევრზეც ვრცელდება.
ცოტა ხნის წინ გლობალური შეთანხმების უკრაინის ქსელის წარმომადგენლები საინტერესო ინიციატივით გამოვიდნენ: კომპანიებს, რომლებიც  რუსეთში საქმიანობას აგრძელებენ, პროდუქტისა და სერვისების გატანისთვის დამატებით გადასახადები დაუწესდეთ.  ეს შედარებით ახალი შეთავაზებაა და ვნახოთ, რა შედეგი მოჰყვება. ფაქტია, რომ პროგრესული  მსოფლიოს დამოკიდებულება ამ ტიპის ბიზნესის მიმართ მკვეთრად უარყოფითია. რასაკვირველია, ბიზნესის კეთება მნიშვნელოვანია, თუმცა არსებობს მორალური კატეგორიები, რომლებიც ნებისმიერი სახის საქმიანობაზე ბევრად მაღლა დგას. სწორედ ასეთი ღირებულებებით მოაზროვნე კომპანიები გვჭირდება  დღეს უკეთესი მსოფლიოს შესაქმნელად.
ტატიანა სახარუკი, გლობალური შეთანხმების უკრაინის ქსელის აღმასრულებელი დირექტორი
– რას ნიშნავს უკრაინის ომი ბიზნესისთვის და რა შედეგები მოჰყვება ომს ბიზნეს ლიდერებისთვის, რა რისკები უნდა განიხილონ? როგორ უნდა უპასუხონ რუსეთის შეჭრას კორპორაციებმა?
– უკრაინის ომით დაიწყო კორპორაციული სამყაროს გლობალური ტრანსფორმაცია. რუსეთმა საფრთხე შეუქმნა მთელი მსოფლიოს უსაფრთხოებას. ამ მიზეზით, კერძო სექტორი აქტიურად უნდა იყოს ჩართული როგორც აგრესიისგან დაზარალებულთა დაცვაში, ასევე, აგრესორის დასჯაში. შეუძლებელია კომპანიამ, რომელსაც მდგრადი წარმატების სურვილი აქვს, აწარმოოს ბიზნესი ჩვეულ რეჟიმში, იყოს აპოლიტიკური და განაგრძოს მუშაობა რუსულ კომპანიებთან, როცა უკრაინელი ბავშვები და მშვიდობიანი მოქალაქეები რუსების სარაკეტო შეტევების, დაბომბვებისა და შიმშილის შედეგად იხოცებიან. უკრაინელებს მთელ მსოფლიოში უბრალო ადამიანები უჭერენ მხარს. ასე რომ, ბიზნესის ლიდერებმა უნდა გააცნობიერონ, რომ მათი პასუხი უკრაინის ომზე დღეს განსაზღვრავს მომხმარებლისა და თანამშრომლების ლოიალობას მათი ბრენდის მიმართ გრძელვადიან პერსპექტივაში.
მსოფლიო ლიდერებმა რუსეთს მკაცრი სანქციები დაუწესეს ვაჭრობის შეზღუდვით, ბიზნესის აკრძალვითა და ოპერაციების დახურვით, მაგრამ რამდენიმე კორპორაცია კვლავ მუშაობს რუსეთში. კორპორაციული პასუხისმგებლობის კუთხით, როგორი უნდა იყოს მსოფლიო ლიდერების და საზოგადოების პასუხი რუსეთში ჯერ კიდევ მოქმედ ბიზნესებზე? რას ნიშნავს  ბიზნესი ადამიანური კუთხით?
– ბიზნესები, რომლებიც ჯერ კიდევ ოპერირებენ რუსეთში და მის ბიუჯეტში გადასახადებს იხდიან, რუსეთის ფედერაციის ომისა და ჰუმანიტარული დანაშაულების თანამონაწილეები არიან. ჩვენი ადგილობრივი ქსელის ერთ-ერთი ინიციატივაა მივმართოთ უკრაინულ და საერთაშორისო ბიზნესებს, შეაჩერონ ოპერირება რუსეთის ფედერაციაში და შეწყვიტონ რუსულ კომპანიებთან პარტნიორობა. დღესდღეობით მორალური არჩევანის კონცეფცია  არა მხოლოდ ინდივიდს, არამედ ბიზნესკომპანიებსაც ეხება. ადამიანური სახის მქონე ბიზნესი აცნობიერებს თავის პასუხისმგებლობას თითოეულ გადაწყვეტილებაზე (ფინანსური, მარკეტინგული, საკომუნიკაციო და ა.შ.), აკეთებს სამართლიან მორალურ არჩევანს და სიმართლისა და სამართლიანობის მხარეს დგას.
ომი უკრაინაში და მისი ეკონომიკური, სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენა. როგორ შეიცვალა უკრაინაში ომის დროს ბიზნესის კორპორაციული პასუხისმგებლობა? როგორ მოქმედებს ომი ამ მიმართულებით?
– დღეს არც ერთი უკრაინული ბიზნესი პოლიტიკის მიღმა არ დგას. თქვენი და თქვენი საყვარელი ადამიანების სიცოცხლის  პირდაპირი საფრთხე  არის ფაქტორი, რომელსაც ვერავინ უგულებელყოფს. ომის პირველ დღეებში ყველა შოკირებული იყო. თითეულ ბიზნესს და ადამიანს უნდა გადაეწყვიტა,  ომის პირობებში როგორ ეცხოვრა. ბევრმა, ვინც  გუშინ ოფისში მუშაობდა, დღეს ხელი  იარაღს მოჰკიდა. ზოგიერთი  ფრონტის ზურგში ეხმარება მოხალისეებს. ბევრი საზღვარგარეთ გაიქცა. უკრაინული ბიზნესი  ახალი რეალობის წინაშე აღმოჩდა, მძიმე რეალობის, რომლის დროსაც  ზოგიერთი თანამშრომელი გუნდის შეხვედრებს თავშესაფრიდან ერთვება. ყველა უკრაინული ბიზნესი ჩაბმულია ქველმოქმედებაში. მართლაც, ომის პირობებში  საქმიანობის გაგრძელება, ხალხისთვის სამუშაოს მიცემა და ქვეყნის ეკონომიკის ხელშეწყობა გმირობაა.
– ყველაზე აქტუალური  შეკითხვაა, როგორ  დავეხმაროთ უკრაინას ომის დროსროგორც ჰუმანიტარული, ისე ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით.   რა შეუძლია ბიზნესს მოკლე და საშუალოვადიან პერსპექტივაში? ამჟამად კიდევ რა უნდა გაკეთდეს?
– უკრაინას სჭირდება ბიზნესისა და სამოქალაქო საზოგადოების დახმარება მსოფლიოს ყველა ქვეყანაში ორი ძირითადი მიმართულებით: პირველ რიგში, ეს არის უკრაინის ინტერესების დაცვა ყველა საერთაშორისო პლატფორმაზე. ჩვენ ვერ დავუშვებთ, რომ მსოფლიო და ბიზნეს ლიდერები  უკრაინის ომით დაიღალონ; მეორე –  ყოვლისმომცველი ფინანსური დახმარებაა. ლაპარაკი არ არის მხოლოდ ჰუმანიტარულ დახმარებაზე იძულებით გადაადგილებულ პირთა  და უკრაინის ქალაქებში რუსული აგრესიით დაზარალებული მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის, თუმცა ესეც ძალზე მნიშვნელოვანია.  უკრაინას უპირველესად  სჭირდება სამხედრო დახმარება და სახსრები – ჩვენი ჯარისკაცებისთვის სამხედრო საქონლის შესაძენად. დღეს მხოლოდ ძლიერ და კარგად აღჭურვილ არმიას შეუძლია ომში გამარჯვება და უკრაინელი ბავშვების მშვიდობიანი ცხოვრების უზრუნველყოფა.
კონფლიქტმა აიძულა უკრაინული ბიზნესის 79%-მდე  სრულად ან ნაწილობრივ შეეწყვიტა საქმიანობა. გლობალური შეთანხმების უკრაინის ქსელმა წამოიწყო ინიციატივა სახელწოდებით  – „მიეცით სამუშაო UA-“, რათა მხარი დაუჭიროს უკრაინელ მუშახელს, ლტოლვილებს და მიგრანტებს მათ პოტენციურ დამსაქმებლებთან მთელ მსოფლიოში. შეგიძლიათ  გვითხრათ მეტი აღნიშნული კამპანიის შესახებ?
–   ეს პროექტი დავიწყეთ პოლონეთის ადგილობრივ ქსელთან  და ისეთ უკრაინულ კომპანიებთან პარტნიორობით, როგორიცაა Parimatch, Jooble და Happy Monday. ბევრი სამუშაო შესაძლებლობა ჩვენი თანამემამულეებისთვის  უკვე  მათ ვებგვერდებზე ხელმისაწვდომია. უკრაინელებს, უპირველეს ყოვლისა, ქალებს, რომლებიც იძულებულნი იყვნენ თავიანთი სახლები დაეტოვებინათ,  ჰქონდათ წარმატებული კარიერა და იყვნენ უკრაინული საზოგადოების აქტიური ნაწილი. ისინი  მიუჩვეველნი არიან ვინმეს  დახმარებაზე დამოკიდებულებას, ამიტომ  მათთვის  სამუშაოს მიცემა  საკუთარი სარგებლიანობის განცდის დაბრუნებას ნიშნავს. ასევე, შესაძლებლობას, დაეხმარონ თავიანთ ოჯახებს უკრაინაში. დარწმუნებული  ვარ, ევროპული კომპანიები, რომლებიც უკრაინელებს სამუშაოს აძლევენ, ამით თავადაც იღებენ სარგებელს:  ისინი იძენენ ერთგულ თანამშრომლებს, რომლებიც  საკუთარი ცოდნითა და უნარებით დაეხმარებიან კომპანიებს.
– რას ნიშნავს უკრაინის ომი მდგრადი განვითარებისა და ჩვენი კოლექტიური მომავლისთვის?
– ომმა აჩვენა, რომ ამ დროს  მდგრად განვითარებაზე ფიქრი თითქმის შეუძლებელია. მდგრადი განვითარების მე-16 მიზანია მშვიდობა და სამართლიანობა, თუმცა როგორ შეგვიძლია ვიმუშაოთ სიღარიბის შემცირებაზე ან ინოვაციური ტექნოლოგიების შექმნაზე ენერგოეფექტური ქალაქების ასაშენებლად, თუ ეს ქალაქები მუდმივი სარაკეტო დარტყმების ქვეშაა? როგორ შეიძლება ვისაუბროთ ქალისა და მამაკაცის თანაბარ ანაზღაურებაზე, თუ ისინი ნებისმიერ დროს შეიძლება გააუპატიურონ, აწამონ ან მოკლან? გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის დაარსების დღიდან მსოფლიო არ ყოფილა ისეთი მასშტაბური გამოწვევის წინაშე გლობალური უსაფრთხოების კუთხით, როგორიც დღეს უკრაინაშია. სახელმწიფოთა ნელი რეაგირება ამ ომსა და მის საშინელ შედეგებზე ნიშნავს, რომ ჩვენ უნდა გადავხედოთ  მსოფლიო უსაფრთხოების სისტემას და მეტი ყურადღება მივაქციოთ უსაფრთხოების ასპექტს მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად.

War in Ukraine – Global Transformation of the Corporate World
The war waged by Russia in Ukraine fundamentally changed the geopolitical vision of the world. Changes have taken place in both political and other value systems. The world has been divided into two parts: supporters of Ukraine and its opponents. Although business has its rules and, at first glance, does not engage in political rallies, in this situation businesses had to choose which side to stand on: light or dark. Companies with a high sense of corporate responsibility expressed their position against the war by stopping business in Russia, despite the large financial losses. The ongoing war in Ukraine have pushed companies to unite to create a better world, which is directly related to their sustainability and corporate responsibility.
The UN Global Compact and local networks have been actively involved in these processes. Their role was to develop a variety of recommendations and mobilize businesses to help Ukraine. In this regard, the work of the Global Compact Network Georgia was important, which in cooperation with the Ukrainian Network, did many things for war-torn Ukraine: both directly in the war zone and in Georgia, to help refugees who came here.
Salome Zurabishvili and Tatiana Sakharuk, Directors of the UN Global Compact Networks in Georgia and Ukraine, share their views on the aftermath of the war and the challenges of doing business now: what is the corporate responsibility of business during the current war in Ukraine and how it can be united for a better world.
Salome Zurabishvili, Executive Director of the Global Compact Network Georgia
– The 10 Principles of the UN Global Compact and the 17 Goals of Sustainable Development call on businesses to promote human rights. The war in Ukraine is a test for all companies. What are their response actions in the current situation?
– The United Nations Global Compact (UN Global Compact) is the largest corporate sustainability initiative in the world, helping to create a sustainable and inclusive global economy for people, communities and markets. Its goal is to unite and mobilize businesses to contribute to the sustainable development of countries in the socio-economic and environmental context. This, in itself, is a guarantee of creating a better world. The initiative is based on 10 principles, where peace and security issues are very important, as is the protection of universally recognized human rights by business. Our Network member companies follow these principles, according to which “businesses must support and respect universally recognized human rights. Also, businesses should not become abettors in human rights abuses.”
There is also a very important document – the UN Guidelines on Business and Human Rights, which is a kind of standard in this regard. It directly instructs companies to respect human rights and to take special responsibility when the country in which they operate is at war or in a conflict-affected area.
Specifically, in the area of ​​humanitarian assistance during the war, the UN created additional guidelines for businesses to provide assistance to victims of hostilities, in addition to not violating human rights. Our Network is actively working in this direction, especially in Eastern European countries, to offer various services or products to war-affected Ukrainians.
– What was the immediate response of the Global Compact Network Georgia to the global agreement on the current events in Ukraine?
– As soon as the war started, we contacted the members of our organization’s Ukrainian Network and tried to get information about current events from them. Unfortunately, these people had to move to Poland and are currently working there, although we are trying to find out from them the specific needs of war-torn Ukrainians in order to direct business action here.
One of the challenges in this process was the lack of coordination and information. People acted chaotically. The Ukrainian Network has taken on this mission and regularly provides us with important information, such as what Ukrainians scattered in various countries need. One of the most painful issues is employment. For this purpose, a single employment portal has been created, where businesses from different countries can post vacancies. They also provide information on food needs, per which companies can send them specific products or money.
In what way has the Global Compact Network Georgia been involved in the processes supporting Ukraine? What kind of activities did you participate in?
– As for the activities of our Network, we acted in several directions: it was very important to raise the awareness of the representatives of the business sector and talk to them about this topic. To this end, we collected information about their activities and disseminated it through various media and social networks in order to provoke the desire and motivation of others to take similar action.
In addition to ensuring the involvement of companies, which was reflected in the creation of special funds, money transfers to Ukraine, sending food, finding food and temporary accommodation for those who came here, our Network staff also participated in this process: we collected baby food, medicine and shipped to Ukraine.
Contributions to various causes were also important. Together with the organization Orbeliani Georgia we prepared an event called More for Ukraine, to which we invited member companies of the Network. They offered vouchers, products to attending Ukrainians, provided information about their company and employment opportunities there. It ended up a very interesting and useful event.
We also held several meetings directly with members of our Network to learn more about each other’s activities and find ways to better collaborate. As a result, through the complex work of the financial engagement company Crystal and several representatives of the hospitality sector, Ukrainians were provided with financial assistance, and were accommodated in hotels free of charge. Thus, the duties and responsibilities were redistributed.
We also discussed this issue with NGOs. At a meeting held by the USAID Civic Engagement Program, we requested information from various organizations about the needs and steps being taken in this direction. The meeting was attended by several member companies of our network and new initiatives emerged. For example, GPI Holding stated that they want to employ foreigners, including Ukrainians, because in addition to the moral factor, it also has business benefits for them: they want to extend their services to foreigners coming to Georgia. On the other hand, NGOs work with Ukrainians and are leaning about their needs. This helps them connect with the business sector. As a result, both sides win.
– What is the corporate responsibility of business globally in wartime?
– Together with the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA), which provides humanitarian assistance to conflict-affected regions in different countries, we have developed a guide for businesses on what steps to take to help conflict-affected Ukrainians. With general recommendations such as:
• multi-sectoral integration of the business sector to achieve more effective results
• helping people in a timely manner and delivering the products they need
• providing necessary information for Ukrainians who have arrived in different countries and assistance in obtaining refugee status
• ensuring the rights of children to health and education.
Recommendations dealing with gender-sensitive topics were also important. For example, providing resources to meet the needs of women when sending various types of humanitarian aid, and measures to avoid sexual violence and harassment, which is often faced by refugees arriving in other countries.
From the very first days of the war, Georgia was actively involved in the campaign in support of Ukraine: the state and the business sector provided assistance in various ways to the country itself, as well as to the war-affected Ukrainians who came here, which we are very proud of.
– Looking at it globally, the countries of the world have imposed quite severe sanctions on Russia by  restricting trade and business. However, there are companies that have refused to close their businesses and are still operating in this market. In terms of corporate sustainability, what should be the response of the community and world leaders to businesses that continue to operate in Russia?
– Our organization is international and we follow international standards. The UN Guidelines directly indicate to businesses that they should not be involved with a country that grossly violates human rights. That is why many multinational companies stopped operating in Russia and, despite the huge financial losses, decided to protest Russia’s actions in this way. On their part, this was also a certain responsibility, because the resources of the company that entered the aggressor’s economy help it to destroy the civilian population in Ukraine. This is a responsible business decision that we certainly agree with. A similar approach applies to every member of our organization.
Representatives of the Global Compact Network Ukraine recently came up with an interesting initiative: to impose additional taxes on companies that continue to operate in Russia for the export of products and services. This is a relatively new offer and let’s see what the result will be. The fact is that the attitude of the progressive world towards this type of business is sharply negative. Of course, doing business is important, however there are moral categories that stand far above any kind of activity. It is companies with such values ​​that we need to create a better world today.
Tatiana Sakharuk, Executive Director of the Global Compact Network Ukraine
– What does the war in Ukraine mean for business and what are the consequences of the war for business leaders, what risks should they consider? How should corporations respond to the Russian invasion?
– The war in Ukraine gave a start to the global transformation of the corporate world. Russia has created a threat to the security of the whole world. For this reason, the private sector has to be actively engaged in protecting those who suffer from aggression as well as in punishing the aggressor. It is impossible for a company that pursues sustainability to do business as usual, be apolitical, and continue to work with Russian companies while Ukrainian children and civilians are dying from shellings, bombings, and hunger because of the Russian invasion. Common people around the globe support Ukrainians. So, business leaders should realize that their response to the war in Ukraine today determines the loyalty of customers and employees to their brand in the long run.
World leaders have heavily sanctioned Russia by restricting trade, banning businesses, and closing down operations. But several corporations are still operating in Russia. In terms of corporate responsibility, what should be the response of the world leaders and the society to the businesses still operating in Russia? What does it mean to be a business with a human face?
– Businesses that still operate in Russia and pay taxes to its budget are complicit in the Russian Federation’s war and humanitarian crimes. One of the initiatives of our local Network is to address Ukrainian and international businesses, to stop operating in the Russian Federation and to terminate partnerships with Russian companies. Nowadays, the concept of moral choice applies not only to individuals but also to business companies. Businesses with a human face realize their responsibility for each decision (financial, marketing, communication, etc.), make fair moral choices, and stand on the side of truth and justice.
How has the sense of corporate responsibility of businesses changed in Ukraine during the war?
Not a single Ukrainian business today is out of politics today. A direct threat to your life and the lives of your loved ones is a factor that no one can ignore. In the first days of the war, everyone was shocked. Every business and every single person had to decide how to live in conditions of war. Many of yesterday’s office workers took up arms. Some of them are busy in the rear providing volunteer assistance. Other people fled abroad. Ukrainian businesses adopted the new reality where some workers join the team meetings, for instance, from the bomb shelters. All Ukrainian businesses are involved in charity. Indeed, in the conditions of war to continue to work, give jobs to people, and support the country’s economy. This is a true feat.
The most pressing question is how can we assist Ukraine during the war either from a humanitarian or human rights perspective. Please tell us more about what needs to be done. How can businesses help in the short and medium-term?
Ukraine needs help from business and civil society in all countries of the world in two main directions. Firstly, this includes advocating for Ukrainian interests on all international platforms. We cannot allow the world and business leaders to get tired of this war in Ukraine. Secondly, this means comprehensive financial assistance. It is not only about humanitarian aid for internally displaced persons and civilians suffering from Russian aggression in Ukrainian cities, although this help is extremely important. But Ukraine primarily needs military assistance and funds to purchase military goods for our soldiers. Today, only a powerful and well-equipped army can ensure victory in war and peaceful life for Ukrainian children.
The conflict has forced up to 79% of Ukrainian businesses to cease operations entirely or partially. Global Compact Network Ukraine has launched an initiative called ‘Give a Job for UA’ to support Ukrainian workers, refugees, and migrants by connecting them with potential employers throughout the world. Can you tell us more about the campaign?
We launched this project in partnership with Local Network Poland and such Ukrainian companies as Parimatch, Jooble, and Happy Monday. Many job opportunities are already available for Ukrainians on their websites. Ukrainians, primarily women who were forced to leave their homes, were successfully pursuing careers and were an active part of Ukrainian society. They are not used to depending on anyone’s charitable assistance. That is why providing them with a job means giving them a sense of usefulness to someone as well as a possibility to help their families in Ukraine. I am sure that European companies that give Ukrainians a job get benefits from this. They definitely get loyal employees ready to help companies with their knowledge and skills.
What does the war in Ukraine mean for Sustainable Development and for our collective future?
The war showed that work on sustainable development is almost impossible in wartime. The 16th Sustainable Development Goal is peace and justice. But how can we work on reducing poverty or creating innovative technologies to build energy-efficient cities if these cities are under constant rocket fire? How can we talk about equal pay for men and women if they may be raped, tortured, or killed at any time? Since the founding of the United Nations, the world has not faced such a large-scale challenge to global security as we have today in Ukraine. The slow response of the world to this war and its terrible consequences mean that we need to review the entire world security system and pay more attention to the security aspect in terms of Sustainable Development Goals` achievement.