AmCham-ი საქართველოს განათლების სისტემის მხარდასაჭერად
ამერიკის სავაჭრო პალატა საქართველოში (AmCham) ყველაზე დიდი საერთაშორისო ბიზნეს პალატაა ქვეყანაში, რომელიც 230-ზე მეტ წევრ კომპანიას აერთიანებს. 1998 წელს დაარსებული AmCham-ის მთავარი მიზანი აშშ-საქართველოს კავშირების ხელშეწყობა და საქართველოში ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებაა.
AmCham-ი სხვადასხვა მიმართულებით მუშაობს. მათ შორის, პალატას დაწესებული აქვს საუნივერსიტეტო სტიპენდიის პროგრამა, რომელიც დაბალი შემოსავლის მქონე და სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან სტუდენტებს უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობას აძლევს. AmCham-ში მიიჩნევენ, რომ საქართველოში განათლების სფეროს კრიტიკულად სჭირდება საერთაშორისო დახმარება.
საქართველოში განათლების სისტემის გამოწვევებსა და საერთაშორისო მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე AMCHAM-ის აღმასრულებელი დირექტორი ჯორჯ უელტონი საუბრობს.
როგორ შეაფასებდით განათლების სისტემის განვითარებას საქართველოში და, ასევე, როგორია თქვენი ხედვა კვალიფიციური მუშახელის დეფიციტის საკითხის მოგვარების კუთხით ბიზნეს პერსპექტივიდან?
მიმაჩნია, რომ საქართველოში განათლების სისტემა გარკვეულწილად გაუმჯობესდა იმ 20 წლის განმავლობაში, რაც ამ ქვეყანაში გავატარე. განსაკუთრებით გამოვყოფ საუნივერსიტეტო სწავლებას, სადაც პროგრესი საგრძნობია. რაც შეეხება ზოგადი განათლების სისტემას, ამ სფეროში არიან შესანიშნავი მასწავლებლები, რომლებიც აგრძელებენ მუშაობას და დიდ საქმეს აკეთებენ რთული პირობების მიუხედავად. თუმცა ამ სფეროში ჯერ კიდევ მრავალი ხარვეზია. ზოგადი განათლების სფეროს ძალიან მწირი რესურსის პირობებში უწევს ფუნქციონირება, განსაკუთრებით მწვავეა ამ მხრივ სოფლის სკოლების მდგომარეობა. პრობლემებია ასევე პროფესიული განათლების სფეროში, რომელიც სრულყოფილად ვერ ახერხებს კადრების მომზადებას დასაქმების ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისად. ამის შედეგად, კვალიფიციური მუშახელის დეფიციტი საქართველოს ეკონომიკური განვითარების საქმეში ყველაზე დიდ დაბრკოლებას წარმოადგენს.
რა უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ საგანმანათლებლო სისტემა პასუხობდეს დამსაქმებლების მოთხოვნებს უნარ-ჩვევებთან დაკავშირებით და ამაღლდეს დასაქმებულთა კონკურენტუნარიანობა? როგორ შეუწყობს ეს ხელს საინვესტიციო და ბიზნეს გარემოს განვითარებას?
ეს ძალიან რთული კითხვაა. მრავალი წელია ბევრს საუბრობენ „კერძო სექტორის ჩართულობაზე,“ თუმცა, როგორც ჩანს, ჯერჯერობით ამას ბევრი დადებითი და ხელშესახები შედეგი არ მოჰყოლია. ვფიქრობ, კერძო სექტორის ჩართულობა მათი მხრიდან გარკვეულ ინიციატივებს მოითხოვს. ეს, შესაძლოა, გულისხმობდეს კერძო სექტორის კონტროლს სერვისების მიწოდებაზე, მთავრობის მხრიდან რაიმე სახის სუბსიდიის სახით მხარდაჭერის პირობებში.
რა როლი აქვთ საერთაშორისო პროგრამებსა და უცხოელ სტუდენტებს საქართველოს განათლების სექტორის განვითარებაში?
საქართველოში საერთაშორისო ეკონომიკის რამდენიმე სექტორი თუ არსებობს, რომელსაც არ სჭირდება საერთაშორისო მხარდაჭერა იმისთვის, რომ განვითარდეს. განათლების სფეროს უდავოდ სჭირდება საერთაშორისო დახმარება, რათა სწრაფად განვითარდეს შესაბამის დონემდე. უცხოელი სტუდენტების როლი კი სულ სხვაა. მათ შეუძლიათ კარგი ზეგავლენა მოახდინონ კულტურული თვალსაზრისით და შექმნან მაღალი მოლოდინები განათლების სფეროში, თუმცა, რეალურად, მათი სარგებელი ფინანსურია. უცხოელი სტუდენტები, როგორც წესი, ნაკლებად მგრძნობიარე არიან ფასების მიმართ და შეუძლიათ მეტი გადასახადი გადაიხადონ. ეს საშუალებას აძლევს დაწესებულებებს სუბსიდია ადგილობრივ სტუდენტებზე გადაანაწილონ.
AmCham-მა დაიწყო საუნივერსიტეტო სტიპენდიის პროგრამა, რომლის მიზანია დაბალი შემოსავლის მქონე და სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან სტუდენტებს შესთავაზოს უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობა. შეგიძლიათ მეტი გვითხრათ სტიპენდიის მთავარი მიზნების შესახებ?
მარტივად რომ გითხრათ, სტიპენდია დავაწესეთ, რადგან ვიცით, რომ საქართველოში ძალიან ცოტა მექანიზმია, რომლის მეშვეობითაც დაბალი შემოსავლის მქონე ოჯახებიდან სტუდენტებს შეუძლიათ დახმარების მიღება საცხოვრებელი ხარჯებისთვის. მთავრობის სტიპენდიები მხოლოდ სწავლის საფასურს ფარავს. შესაბამისად, გვინდოდა დავხმარებოდით სტუდენტებს, ვისთვისაც სახელმწიფოს ეს მხარდაჭერა საკმარისი არ იყო. ასევე, არსებობს ძლიერი კონსენსუსი ბიზნეს საზოგადოებაში იმის თაობაზე, რომ განათლება უაღრესად მნიშვნელოვანია. თუმცა, გასათვალისწინებელია გამოწვევები, რომელთა წინაშეც დგანან ის კომპანიები, რომლებსაც სურთ სტიპენდიების გაცემა- მათ უნდა გააკეთონ რეკლამა, შეარჩიონ სტუდენტები, მართონ ფინანსები, გაარკვიონ, როგორ გასცენ ფული იმგვარად, რომ არ დაიბეგროს მათი ბიზნესი ან სტუდენტი, მხარდაჭერა გაუწიონ ამ სტუდენტებს. გვინდოდა ბიზნესისთვის გაადვილებულიყო სტუდენტების დახმარება. ჩვენი პროგრამა ამჟამად მხარს უჭერს 30 სტუდენტს და ვიმედოვნებთ, რომ ეს რაოდენობა გაიზრდება.
რატომ არის მდგრადი დაფინანსების განვითარება მნიშვნელოვანი ქვეყნისა და საზოგადოებისთვის? და როგორ უწყობს ის ხელს ქვეყანაში საინვესტიციო გარემოს განვითარებას?
არ ვიცი „მდგრადი ფინანსები“ რას ნიშნავს. თუ გულისხმობთ „კლიმატის ცვლილებაზე ორიენტირებულ ფინანსებს,“ ვფიქრობ, ეს უაღრესად მნიშვნელოვანია. განვითარებადი ქვეყნები ძალიან მგრძნობიარენი არიან ცვალებადი ფასების მიმართ, რაც ხალხის დარწმუნებას უფრო რთულს ხდის, რომ გამოიყენონ ძვირი, მაგრამ უფრო მდგრადი და განახლებადი ვარიანტები. ფინანსებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, რადგან დაბალი პროცენტის სესხების შეთავაზება განახლებადი წყაროების გამოყენების ვარიანტებისთვის, როგორიცაა უკეთესად ინსულირებული ბინები, ან განახლებადი ენერგიის წყაროების გამოყენება, გადამწყვეტია ფასების ფორმირებისა და მსგავსი პროექტების სიცოცხლისუნარიანობისთვის.
შესაძლებელია, რომ ფინანსურმა სტრატეგიებმა, ინვესტიციებმა და პრაქტიკამ გამოიწვიოს პოზიტიური ცვლილებები, ხელი შეუწყოს გარემოს მდგრადობასა და მდგრად გლობალურ ეკონომიკას?
ეს დიდი თემაა. თუმცა, მარტივი პასუხი შეიძლება იყოს ის, რომ საქართველო არის საშუალო შემოსავლის მქონე ქვეყანა, რომელსაც, შეიძლება ითქვას, რომ ძალიან კარგად შეუძლია არაპროპორციული როლი შეასრულოს ტრანზიციის პროცესის მხარდაჭერაში. გლობალური მოსახლეობის 2/3-ზე მეტი საშუალო შემოსავლის ქვეყნებში ცხოვრობს – ამ ქვეყნებს საკმაოდ შეზღუდული რესურსი აქვთ განახორციელონ სამართლიანი ტრანზიცია. ძალზედ მნიშვნელოვანია შემუშავდეს სტრატეგიები, რომლებიც წახალისების მექანიზმებს უფრო მორგებულს გახდის და ხელს შეუწყობს კერძო სექტორის რესურსების მობილიზებას, განსაკუთრებით, მსგავს ქვეყნებში. საქართველოს, როგორც საკმაოდ პატარა, თუმცა ისტორიულად დინამიურ ქვეყანას, შეუძლია მოსინჯოს სხვადასხვა სტრატეგია ეკონომიკის სფეროში.
” საქართველო, როგორც ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყანა, რომელიც ევროკავშირის წევრობის ზღვარზეა და რომელსაც აქვს განახლებადი ენერგიის წარმოების უზარმაზარი შესაძლებლობები, ფლობს პოტენციალს, რომ გამოიყენოს ეს უპირატესობა და განვითარდეს – შექმნას სამუშაო ადგილები და საარსებო წყაროები, რაც, ამავე დროს, საქართველოს საცხოვრებლად მიმზიდველ ქვეყნად აქცევს. ეს თითოეული ჩვენგანისთვის სასურველი მიზანია.
რა მიმართულებებით ხედავთ IFI-ების ჩართულობას და შეუძლია თუ არა Amcham-ს მხარი დაუჭიროს ამ მნიშვნელოვან წამოწყებას?
IFI-ების როლი ძალზედ მნიშვნელოვანია, რამდენადაც ისინი ფლობენ შესაბამის რესურსებს და აქვთ უფლებამოსილება, სწორ ცვლილებებს შეუწყონ ხელი. საქართველოში ძირითადი საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტებია: მსოფლიო ბანკი (WB), აზიის განვითარების ბანკი (ADB), ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD), ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB), გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკი (KfW), აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების საფინანსო კორპორაცია (DFC), ფრანგული განვითარების ბანკი და სხვები, რომლებიც ერთმანეთს შორის გაცილებით მეტ თანხებს ანაწილებენ, ვიდრე განვითარების ორგანიზაციები, როგორიცაა USAID, EUAID, გაერო და ა.შ. ამ ორგანიზაციების უმეტესობა მოწოდებულია აღმოფხვრას კლიმატის ცვლილებების უარყოფითი შედეგები. აქედან გამომდინარე, მათ შეუძლიათ დიდი გავლენა მოახდინონ შესაბამის პროცესებზე. AmCham-ი მხარს უჭერს ამ პროცესებს არაერთი გზით, კერძოდ, მუშაობს IFI-ებთან ინვესტორთა საბჭოს ფარგლებში, სადაც ერთობლივად ვმუშაობთ ბიზნესის ხელშემწყობი გარემოს ფორმირების საკითხებზე.
როგორია თქვენი რეკომენდაციები ბიზნესისა და მთავრობებისთვის მდგრადი დაფინანსებისა და SDG 2030-ის დღის წესრიგის განხორციელებისთვის? რას გვეტყვით საქართველოს მდგრად მომავალზე?
ესეც დიდი საკითხია. ვფიქრობ, რომ SDG-ები მოიცავს მოთხოვნებს ეკონომიკური განვითარებისთვის სამართლიანი და მდგრადი მომავლის მისაღწევად. უფრო მეტიც, საქართველო კარგ პოზიციაშია საიმისოდ, რომ უფრო სწრაფად განვითარდეს, რადგან ის ირჩევს მდგრადი განვითარების გზას. საქართველო, როგორც ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყანა, რომელიც ევროკავშირის წევრობის ზღვარზეა და რომელსაც აქვს განახლებადი ენერგიის წარმოების უზარმაზარი შესაძლებლობები, ფლობს პოტენციალს, რომ გამოიყენოს ეს უპირატესობა და განვითარდეს – შექმნას სამუშაო ადგილები და საარსებო წყაროები, რაც, ამავე დროს, საქართველოს საცხოვრებლად მიმზიდველ ქვეყნად აქცევს. ეს თითოეული ჩვენგანისთვის სასურველი მიზანია.

AmCham to Support the Education System of Georgia
The American Chamber of Commerce in Georgia (AmCham) is the largest international business Chamber in the country, which unites more than 230 member companies. Founded in 1998, AmCham’s main goal is to promote US-Georgia ties and improve the business environment in Georgia.
AmCham works in a variety of dimentions. Among them, the Chamber has established a University Scholarship Program, which provides students from low-income and socially vulnerable families with the opportunity to receive higher education. AmCham believes that the field of education in Georgia is in critical need of international assistance.
The Executive Director of AmCham, George Welton, talks about the challenges of the education system in Georgia and the importance of international support.
How do you see the development of the education system in Georgia and addressing the shortage of skilled labor from the business perspective?
Actually, I think that the education system in Georgia has improved in some notable ways over the 20yrs that I have been in the country. Universities, in particular, have become a lot better. In the secondary system, there are also some great teachers, working hard and doing a great job under difficult circumstances. But, there are still big holes. K12 education is still incredibly under-resourced and rural school face particular challenges. Vocational education still has huge problems and is not even close to producing people trained and ready for the market. As a result, the shortage of skilled labor is one of the biggest hurdles to Georgian economic development.
What needs to be done to align the education system with employers’ actual skills needs and enhance competitiveness? And how will it improve the investment and business environment?
That is a very difficult question. For many years, there has been a lot of talk about ‘engaging with the private sector’ but it does not seem to have created many positive material consequences. I think that private sector engagement may need to mean ownership in some way. Private sector entities may need to actual take control of provision – probably with some kind of subsidy from the government.
What is the role of international programs and foreign students in the development Georgian Education Sector?
There are few, if any, sectors of the international economy in Georgia that have not needed international input to develop. Education will undoubtedly need international input to improve quickly and provide the right level of development. Foreign students play a different role. They can have a good cultural impact in terms of injecting higher expectations, but their real benefit is financial. Foreign students are generally less price sensitive, so one can charge them more. That allows institutions to cross subsidize local students.
AmCham launched a university scholarship program. The program aims to offer students from low-income and disadvantaged families an opportunity to pursue higher education. Could you tell us more about the main aim of the scholarship?
Very simply, the scholarship was developed because we know that there are very few mechanisms in Georgia through which students from disadvantaged backgrounds can receive support for living expenses. Government scholarships only cover tuition fees. So, we wanted to support students for whom that was not enough. Also, there is a strong consensus in the business community that education is incredibly important. But the challenges facing companies who want to provide scholarships can be considerable – as they have to advertise, select students, administer the finances, figure out how to give money without incurring taxes for the business or the student, support those students. We wanted to make it easy for businesses to support students. Our program is currently supporting 30 students and we hope to grow from here.
Why development of sustainable finance is important for the country and society? And why is it important for the development of investment climate in the country?
I am not sure what ‘sustainable finance’ means here. If you mean ‘climate change-oriented finance’ – I think it’s incredibly important. Developing countries are very price sensitive, which makes it difficult to convince people to adopt more expensive but more renewable options. Finance can be the key, since lower interest loans to cover more renewable options, like better insulated apartments, or more renewable energy sources, are crucial to changing the price signaling and making these projects viable.
How can financial strategies, investments, and practices drive positive change, promote environmental sustainability, and contribute to a resilient global economy?
Wow. That’s a big question? I think that the simple answer is that Georgia is an upper middle-income country and, as such, is incredibly well placed to play a disproportionate role in helping support the transition. More than 2/3 of the global population are in middle-income countries – these countries are far more resource constrained in their ability to make a just transition. It will be vital to figure out strategies to change incentive structures and mobilize private sector resources, particularly in these countries. Georgia as a fairly small and historically nimble country, when it comes to economics, would be well placed to try out some different strategies.
As an EU-candidate status, on the edge of the EU, with huge opportunities for renewable energy, Georgia is incredibly well placed to leverage this position to push forward its growth – creating jobs and good livelihoods, at the same time as it makes Georgia a nicer place to live. That seems like a good goal for all of us.
Where do you see IFIs involvement, and how can Amcham support in this important endeavor?
IFIs can be incredibly important because they have the resources and the remit to push for the right kind of change. The major IFIs in Georgia – World Bank, Asian Development Bank, EBRD, EIB, KfW, American DFC, the French Development bank, and others, between them distribute far more money than the development organizations like USAID, EUAID, the UN etc. Most of them now consider themselves incredibly committed to climate change adjustments. Therefore, they can have a huge impact. AmCham supports this in a range of ways but, in particular, works with the IFIs on the Investors Council, where we work collectively for changes in business enabling environment.
What are your recommendations for businesses and governments in terms of sustainable finance and implementation of SDG Agenda 2030? What would you say about Georgia’s sustainable future?
Again – a big question. I think that the SDGs obviously outline the requirements of economic development, to achieve a just and sustainable future. But, more than that, Georgia is incredibly well placed to do develop even faster BECAUSE it chooses to take a sustainable path. As an EU-candidate status, on the edge of the EU, with huge opportunities for renewable energy, Georgia is incredibly well placed to leverage this position to push forward its growth – creating jobs and good livelihoods, at the same time as it makes Georgia a nicer place to live. That seems like a good goal for all of us.