EUGBC- ის როლი საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესში
ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭო (EUGBC) არაკომერციული ასოციაციაა, რომელიც ქართული და ევროპული კომპანიების მიერ 2006 წელს ბრიუსელში დაარსდა. 2013 წლის სექტემბრიდან EUGBC-ის წარმომადგენლობა აქვს თბილისშიც. ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს მიზანი ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ინვესტირებისა და ვაჭრობის წახალისებაა. საბჭო ეხმარება თავის წევრებს საქართველოსა და ევროკავშირში ბიზნესის შექმნასა და წარმოებასთან დაკავშირებული ყველა საკითხის გადაჭრაში, ბიზნეს კავშირების დამყარებაში, ბაზარზე წვდომის სირთულეების დაძლევაში და სხვა.
EUGBC-ის წევრები არაერთი ეკონომიკური სფეროს წარმომადგენლები არიან. მათ შორის, ნავთობისა და გაზის, საბანკო საქმის, ტვირთის გადაზიდვის, მრეწველობის, მედიის, ვაჭრობის, ტურიზმის, მშენებლობისა და მცირე და საშუალო ბიზნესის.
EUGBC მნიშვნელოვან როლს თამაშობს საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესში. საბჭოში მიიჩნევენ, რომ ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება ქვეყნისთვის ალიანსში გაწევრებამდეც მნიშვნელოვან პერსპექტივებს აჩენს და მოიცავს ახალ დახმარებებს. კარგი მმართველობის, ინკლუზიური ზრდისა და მდგრადობის მისაღწევად მიმართულ დახმარებასთან ერთად, ის ეხება კანონის უზენაესობას, დემოკრატიასა და ადამიანის უფლებებს, რაც ასევე აისახება ქვეყნის ეკონომიკურ კლიმატზე.
რა შესაძლებლობებს აჩენს საქართველოს ეკონომიკისთვის ევროპული პერსპექტივა, როგორ შეუძლიათ მცირე და საშუალო საწარმოებს მიაღწიონ შესაბამისობას არსებულ და სამომავლო საერთაშორისო მოთხოვნებთან – ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს გენერალური მდივანი, ელჩი ზვიად ჭუმბურიძე საუბრობს.
EUGBC-ის მიზანია წაახალისოს ინვესტირება და ვაჭრობა ევროკავშირსა და საქართველოს შორის. შეგიძლიათ მეტი გვითხრათ ამ მიმართულებით განხორციელებული აქტივობების შესახებ?
EUGBC-ის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია ხელი შეუწყოს ბიზნესის განვითარებასა და საბჭოს წევრ ბიზნეს კომპანიებს შორის, როგორც პოტენციურ პარტნიორებს შორის თანამშრომლობას საქართველოსა და ევროკავშირში. გარდა ამისა, ჩვენ ვეხმარებით და კონსულტაციას ვუწევთ კომპანიებს საქართველოსა და ევროკავშირში ბიზნესის დაფუძნებასა და წარმართვასთან დაკავშირებულ საკითხებში, ბიზნეს კავშირების დამყარებით, ბაზარზე წვდომის სირთულეებისა და რეგულირების სფეროში არსებული დაბრკოლებების გადალახვით. EUGBC-ი თავის წევრებს აწვდის ინფორმაციას ინვესტიციებთან დაკავშირებული რეგულაციების შესახებ და შეუძლია იყოს მეკავშირე ბიზნეს სექტორსა და საქართველოს მთავრობას, ევროკავშირის ინსტიტუტებსა და ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს შორის.
EUGBC-ი ბოლო წლების განმავლობაში აქტიურად უწყობდა ხელს საქართველოს ბიზნეს დელეგაციის ვიზიტებს ევროკავშირის ქვეყნებში, ისეთ ღონისძიებებში მონაწილეობის მიზნით, როგორებიცაა: ბიზნეს ფორუმები, ექსპოები, სავაჭრო სემინარები და პუბლიკაციები, ასევე მაღალი დონის შეხვედრები საქართველოს მთავრობის მაღალჩინოსნებსა და ევროკავშირის ინსტიტუტების წარმომადგენელთა შორის. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, EUGBC-მ განახორციელა საქართველოს ბიზნეს დელეგაციების ვიზიტები ბაქოში (2022 წლის 29 ივნისს), ამსტერდამში (2022 წლის 1 ნოემბერს), ბრიუსელში (2022 წლის 3 ნოემბერს) და ნიქოზიაში (2023 წლის 11 ოქტომბერს).
შავი ზღვის ქვეყნებსა და სხვა დაინტერესებულ პარტნიორ ქვეყნებს შორის ეკონომიკური მიმართულებით თანამშრომლობის ხელშეწყობის მიზნით, გასულ წელს შეიქმნა „შავი ზღვის პლატფორმა“(BSP) – ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს ინიციატივა, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით. BSP-ს უმთავრესი ფუნქციაა შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნებს შორის საჯარო-კერძო დიალოგის გაძლიერება, ლოგისტიკასა და ენერგეტიკასთან დაკავშირებული ახალი პროექტების ექსპერტიზა და მხარდაჭერა და შავი ზღვის ქვეყნების ბიზნეს კომპანიების მიერ განხორციელებული სხვა ინოვაციური წარმოწყებების ხელშეწყობა.
რა ძირითადი გამოწვევები და შესაძლებლობებია კერძო სექტორისთვის ევროკავშირში ექსპორტთან დაკავშირებით?
გავრცელებულია მოსაზრება, რომ ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების შეთანხმებისა და DCFTA-ის ეკონომიკური გავლენა არ იქნება მყისიერი, რადგან მოკლევადიან პერსპექტივაში მისი ამ შეთანხმების განხორციელება რთულია.
ბოლო წლებში საქართველოს მთავრობამ ქართველი მწარმოებლების მხარდაჭერის არაერთი მექანიზმი შეიმუშავა. ექსპორტის ხელშეწყობის კუთხით კი, სხვა მხარდამჭერ აქტივობებთან ერთად, მინდა ხაზი გავუსვა ავტორიზებული ეკონომიკური ოპერატორის (AEO) პროგრამას. ის წარმოადგენს ვაჭრობის ხელშეწყობის მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს, რომელიც ეფუძნება საბაჟოსა და ბიზნესს შორის პარტნიორობას. AEO-ის სტატუსის მქონე კომპანიები სარგებლობენ საქონლის გამარტივებული ინსპექტირებითა და განბაჟების უფრო სწრაფი პროცედურებით. ერთ-ერთი ხელშესახები არაპირდაპირი სარგებელი კი არის სტატუსის ორმხრივი აღიარება სხვა ქვეყნებთან.
მიუხედავად გარკვეული მცდელობებისა, DCFTA-ის პოტენციალი სრულად არ არის გამოყენებული. საქართველოდან ევროკავშირში ექსპორტის გაზრდისთვის საჭიროა განხორციელდეს კერძო სექტორის საჭიროებებისა და გამოწვევების დეტალური ანალიზი. ეს შეიძლება მოიცავდეს:
• საბრუნავი კაპიტალის დაფინანსებას ექსპორტისთვის;
• ექსპორტის გარანტიის სქემებს;
• ევროკავშირის ქვეყნებში ქართული პროდუქციის საწყობების შექმნას დონორებისა და მთავრობის თანადაფინანსებით და ა.შ.
უცხოური ინვესტიციები გადამწყვეტ როლს ასრულებს საქართველოს ეკონომიკურ ზრდაში, როგორ შეიძლება განვითარდეს ინვესტორების ნდობა და როგორ შეუძლია მთავრობამ გამოიყენოს ყველა არსებული შესაძლებლობა ქვეყანაში ინვესტიციების მოსაზიდად?
სრულიად ვეთანხმები იმ აზრს, რომ მეტი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციის მოზიდვა უმთავრესია გრძელვადიანი ეკონომიკური განვითარებისთვის. ამ პროცესში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სტაბილურობა და დემოკრატიული ინსტიტუტები; ინვესტორებს დადებითი გადაწყვეტილების მიღებას უადვილებს იმგვარი გარემო, სადაც გარანტირებულია საკუთრების უფლებების დაცვა და ნაკლებია პოლიტიკური კურსის ცვლის საშიშროება. ყველა მხარემ, იქნება ეს კერძო სექტორი თუ მთავრობა, მაქსიმალურად უნდა გამოიყენოს ლიბერალური საინვესტიციო პოლიტიკის ჩარჩო და ხელსაყრელი სავაჭრო რეჟიმები ევროკავშირთან, ასევე ქვეყნის ხელსაყრელი გეოგრაფიული მდებარეობა, რომელიც აკავშირებს ცენტრალური აზიის ქვეყნებს ევროკავშირთან და პირიქით.
რა როლს ასრულებენ ბიზნეს ასოციაციები მდგრადი დაფინანსების ხელშეწყობაში და რა სტრატეგიების გამოყენება შეუძლიათ მათ მდგრადი ინვესტიციებისა და უფრო მდგრადი ბიზნეს პრაქტიკის წახალისებისთვის?
უპირველეს ყოვლისა, ბიზნეს ასოციაციები შეიძლება იყოს სასარგებლო ინსტრუმენტები ცნობიერების ამაღლებისა და ინფორმაციის გავრცელებისთვის; ხშირ შემთხვევაში საქმე გვაქვს ცოდნის ნაკლებობასთან და არა სურვილის არქონასთან. ბიზნეს ასოციაციებს შეუძლიათ ეფექტიანად გაავრცელონ ინფორმაცია თავიანთ წევრებს შორის ასოციაციის მნიშვნელობის შესახებ. გარდა ამისა, ბიზნეს ასოციაციებს შეუძლიათ გამოიყენონ ადვოკატირების მეთოდები მარეგულირებელი გარემოს შესაცვლელად მდგრადი დაფინანსების ხელშეწყობისთვის. ამასთან, ასოციაციებს შეუძლიათ თავიანთ წევრებს გადასცენ შესაბამისი ექსპერტული ცოდნა, რაც საჭიროა შესაბამისი სერტიფიკატების მისაღებად.
რამდენად მზადაა კერძო სექტორი იმისთვის, რომ საკუთარი ბიზნეს მოდელები მდგრად ბიზნეს მოდელებად გადააქციოს და რა არის მთავარი გამოწვევები ამ კუთხით?
მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი აღიარებს ბიზნესში მდგრადობის მნიშვნელობას, არსებობს საკმაოდ ბევრი გამოწვევა, რომელთა გადალახვაც მათ მოუწევთ მდგრადობის მისაღწევად. უპირველეს ყოვლისა, ეს ეხება ფინანსებს. მიუხედავად იმისა, რომ მდგრადობა ეფექტიანია გრძელვადიან პერსპექტივაში, ის მოითხოვს საწყის ინვესტიციებს და ბევრ კომპანიას საქართველოში უბრალოდ არ აქვს შესაძლებლობა ფულადი სახსრები განათავსოს ამ მიმართულებით. ეს განსაკუთრებით რთულია მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის. ასევე დგას არასაკმარისი ბიზნეს უნარებისა და ტექნოლოგიების ხელმისაწვდომობის საკითხი.
როგორ შეუძლიათ მცირე და საშუალო საწარმოებს ფეხი აუწყონ მდგრადობის შესახებ მარეგულირებელ ჩარჩოს ცვლილებებს და მიაღწიონ შესაბამისობას არსებულ და სამომავლო საერთაშორისო მოთხოვნებთან?
მნიშვნელოვანია, რომ ბიზნეს სექტორმა შეინარჩუნოს სიფხიზლე და ფეხი აუწყოს ცვლილებებს შესაბამისი პლატფორმების გამოყენებით. გარდა ამისა, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დონორების მხარდაჭერა ახალი მოთხოვნების განხორციელებაში გადამწყვეტი იქნება ადგილობრივი ბიზნესისთვის.
რა ზომებს ან წახალისების მექანიზმებს უნდა მიმართონ მსხვილმა კომპანიებმა, რათა უზრუნველყონ მცირე და საშუალო ბიზნესის მიწოდების ჯაჭვის ძალისხმევა მდგრადობის მისაღწევად?
ყველაზე დიდი სტიმული იქნება, თუ მსხვილი კომპანიები ითანამშრომლებენ მხოლოდ იმ მცირე და საშუალო ბიზნესებთან, რომლებიც იცავენ გარკვეულ სოციალურ და გარემოსდაცვით სტანდარტებს. ეს, იმედია, სტიმულს მისცემს მცირე კომპანიებს, რომ იგივე მოითხოვონ თავიანთი მომწოდებლებისგან, რაც გამოიწვევს ჯაჭვურ რეაქციას, რომელიც ყველასთვის სარგებლის მომტანი იქნება. თუმცა, ვაღიარებთ, რომ ამგვარი პრაქტიკა ჩვენს რეალობაში ძალზედ რთული მისაღწევია. ასევე შეიძლება წახალისდეს შესყიდვების პროცესში მოგებიანი პირობების შეთავაზება იმ მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის, რომლებიც მხარს უჭერენ მდგრად პრაქტიკას.
15 დეკემბერს ევროკავშირმა საქართველოს კანდიდატის სტატუსი მიანიჭა; რა ახალ შესაძლებლობებს შექმნის ეს სტატუსი კერძო სექტორისთვის?
ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ესაა ისტორიული გადაწყვეტილება ჩვენი ქვეყნისთვის, რომელიც დაგვაბრუნებს ევროპულ ოჯახში, რომელსაც ჩვენ არსებითად ვეკუთვნით.
კანდიდატის სტატუსი გვიხსნის კარს გაწევრიანების წინა დახმარებისკენ, მხარს უჭერს რა მის ბენეფიციარებს, გარდაქმნან თავიანთი საზოგადოებები, ეკონომიკა და სამართლებრივი ჩარჩო. კარგი მმართველობის, ინკლუზიური ზრდისა და მდგრადობის მისაღწევად მიმართულ დახმარებასთან ერთად, ის ასევე მოიცავს სხვა ძირითად სფეროებს, როგორიცაა კანონის უზენაესობა, დემოკრატია და ადამიანის უფლებები, რომლებიც ასევე გავლენას ახდენს ქვეყნის ეკონომიკურ კლიმატზე.
მიუხედავად იმისა, რომ კერძო სექტორი ევროკავშირის ბაზარზე წვდომით უკვე სარგებლობს DCFTA-ს მეშვეობით, კანდიდატის სტატუსი კიდევ უფრო გაამყარებს ბიზნეს კავშირებს, ნდობასა და სანდოობას ჩვენი კომპანიების მიმართ.
როგორია თქვენი რეკომენდაციები ბიზნესისა და მთავრობებისადმი მდგრადი დაფინანსებისა და მდგრადი განვითარების 2023 წლის დღის წესრიგის განხორციელებასთან დაკავშირებით?
კერძო სექტორის ინვესტიციები უმთავრესია მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) მისაღწევად. მიუხედავად აღებული ვალდებულებებისა, უფრო კონცენტრირებული ძალისხმევაა საჭირო ბიზნესის მხრიდან მეტი ეფექტიანობისთვის. ქართულ კომპანიებს ვურჩევდი, აიღონ საჯარო ვალდებულებები და მიიღონ შესაბამისი ზომები მათ განსახორციელებლად. დასაწყისისთვის კარგი გზაა SDG-ის შესახებ მოხსენების წარდგენა, კომპანიის მცირე, მაგრამ გაზომვადი ვალდებულებების იდენტიფიცირება და მათი ზემოქმედების შეფასება. რაც შეეხება მთავრობას, მან მოამზადა SDG-ის ყოვლისმომცველი ეროვნული დოკუმენტი, რომლის განხორციელებაც დაგვაახლოებს დასახულ მიზნებთან.

The Role of EUGBC in the Process of Georgia’s Integration into the European Union
The European Union-Georgia Business Council (EUGBC) is a non-profit association established in Brussels in 2006 by Georgian and European companies. Since September 2013, EUGBC has maintained a representative office in Tbilisi. The primary objective of the EU-Georgia Business Council is to promote investment and trade activities between the European Union and Georgia. This involves aiding its members in navigating various aspects of business establishment and production in both Georgia and the European Union. The Council actively supports the development of business connections, addresses challenges related to market access, and provides assistance in diverse areas.
EUGBC’s membership comprises the representatives from a wide spectrum of economic sectors, including but not limited to oil and gas, banking, shipping, industry, media, trade, tourism, construction, and small and medium-sized enterprises (SMEs).
In the context of Georgia’s integration into the European Union, EUGBC plays a crucial role. The Council is of the belief that the European Union’s conferral of candidate status upon Georgia represents a significant milestone, offering substantial prospects for the country even before formal membership of the alliance, as it entails receiving new forms of assistance. Along with fostering good governance, inclusive growth, and sustainability, it addresses the issues related to the rule of law, democracy, and human rights, all of which contribute to shaping the economic climate of the country.
Ambassador Zviad Chumburidze, the Secretary-General of the European Union-Georgia Business Council, discusses the opportunities that the European perspective unfolds for Georgia’s economy. He also provides insights into how small and medium-sized enterprises can align themselves with existing and future international requirements.
The objective of EUGBC is to encourage investment and trade between the European Union and Georgia. Could you, please, tell us more about your activities in this regard?
One of the primary goals of EUGBC is to support business development and to foster business-to-business ties between the member companies and the potential partners in Georgia and the EU. Furthermore, we assist and advise companies on all questions related to setting up and doing business in Georgia and the EU, through building business links, solving market access difficulties and overcoming regulatory obstacles. EUGBC also provides its members with the information on investment-related regulations and can serve as liaison between the business sector and the Government of Georgia, EU Institutions and EU Member States.
EUGBC has been very active during the last years, by organizing series of Georgian Business Delegation visits to the EU Countries, Business Forums, Expos, Trade Seminars and Publications, as well as the high-level meetings with the senior officials of the Government of Georgia and the EU institutions. In close cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, EUGBC organized the visits of the Georgian Business Delegations to Baku (June 29, 2022) Amsterdam (November 1, 2022), Brussels (November 3, 2022) and Nicosia (October 11, 2023).
For the purposes of promoting and strengthening the cooperation among the Black Sea countries and other interested partner countries in economic direction, “the Black Sea Platform” (BSP) has been established last year – an initiative, launched by the EU-Georgia Business Council and supported by the USAID Economic Governance Program. BSP has the function of strengthening the public-private dialogue between the countries of the Black Sea region, provide expertise and support for the new projects related to logistics and energy and other innovative initiatives provided by the business communities from the Black Sea countries.
What are the main challenges and opportunities that the private sector currently faces while exporting to the EU?
It is widely believed that the economic impact of the EU-Georgia Association Agreement and DCFTA will not be immediate and in short-term its implementation is challenging.
In recent years, the Government of Georgia has developed a number of support mechanisms for Georgian producers. In terms of export promotion, amongst the other support activities, I wish to underline the Authorized Economic Operator (AEO) program which is an important instrument for trade facilitation, based on the partnership between customs and business. Companies with AEO status, benefit from the reduced inspections on goods and quicker clearance times at borders. One of the tangible indirect benefits is a mutual recognition of the status with other countries.
Despite the efforts, the DCFTA is not used at its fullest.
In order to further boost export from Georgia to the EU, detailed analysis could be made on the needs and challenges of private sector. This may include:
• Financing of working capital for export.
• Export guarantee schemes.
• Establishment of Georgian product’s warehouses in the EU Countries, co-financed by donors and government etc.
Foreign investment plays a crucial role in Georgia’s economic growth, how investors’ trust can be built, and how government can leverage all available opportunities to attract investments into the country?
I fully concur that attracting more FDIs is central for long term economic development. Stability and democratic institutions play an important role in this process; it is easier for the investors to make a positive decision when property rights protection is ensured and there is a lower policy reversal hazard. All parties, be it private sector or the government, should make the best use of liberal investment policy framework and favourable trade regimes with EU as well as its advantageous geographic location connecting central Asian countries to the EU and vice versa.
What role do business associations play in promoting sustainable financing, and what strategies can they employ to encourage sustainable investments and more sustainable business practices?
First and foremost, business associations can be useful tools for raising awareness and spreading information; in many cases, there is a lack of knowledge, rather than lack of will. Business associations can spread a word effectively within its members about its importance. In addition, business associations can utilize their advocacy skills for reshaping regulatory environment for promoting sustainable financing. Furthermore, associations can provide knowledge and expertise required for getting relevant certificates.
How well the private sector is prepared to transform their business models into sustainable business models and what are the main challenges in this regard?
While, I believe many acknowledge the importance of sustainability in businesses, there are quite a few challenges that they need to overcome to this end, first and foremost, it comes to financing. Although in long term run sustainability if effective, it requires initial investments and many of the companies in Georgia simply don’t have access to put cash into this direction. This is particularly hard for SMEs. There is also an issue of limited skills and access to technologies.
How can SMEs keep up with sustainability regulatory advances and align to the actual and upcoming international requirements?
It is important for business sector to remain vigilant and follow the changes via designated platforms. In addition, international organizations’ and donors’ support in implementing the new requirements will be crucial for local businesses.
What measures or incentives could be promoted by large companies to ensure that SMEs in their supply chains are committed to sustainability?
Biggest incentive would be if large companies pledge to work only with those SMEs that adhere to certain social and environmental standards. This would hopefully give a stimulus to smaller companies to ask the same from their suppliers, thus creating a chain reaction benefitting all. However, we also acknowledge that such a practice is extremely hard to bring into action in our reality. There can also be beneficial offers made during procurement process to those SMEs that favor sustainable practices.
On December 15, we hope that the EU will grant candidacy status to Georgia; what will be new opportunities for the private sector?
From the outset, I would like to stress that this is a historic decision for our country, which brings us back to the European family, where we inherently belong.
Candidate Status opens the doors to the pre-accession assistance, supporting its beneficiaries to transform their societies, economies and legal frameworks. Along with assistance directed at achieving good governance, inclusive growth and sustainability, it also covers other key areas such as rule of law, democracy and human rights which are also affecting economic climate of the country.
While private sector is already enjoying the access to the EU market through DCFTA, candidate status will bring even closer business ties, confidence and credibility to our relations.
What are your recommendations for businesses and governments in terms of sustainable finance and implementation of SDG Agenda 2030?
Private sector investments are key for achieving the Sustainable Development Goals (SDGs). Despite commitments made, more concentrated efforts are required from the businesses to make a solid footprint. As a step forward, I would recommend Georgian companies to make public commitments and take actions. A good way to start is to report on the SDGs, set its small, but measurable commitments and assess their impacts. As for the Government it has prepared a comprehensive National Document for the SDGs, implementation of which will bring us closer to attaining set goals.