მდგრადი განვითარების მე-10 მიზნის ელჩი – უთანასწორობის შემცირება
რას გულისხმობს მდგრადი განვითარების მეათე მიზანი? რას ნიშნავს უთანასწორობის დაძლევა ქვეყანაში და ქვეყნებს შორის?
მიუხედავად იმისა, რომ მდგრადი განვითარების მიზნებს გამჭოლ ხაზად გასდევს თანასწორობის პრინციპები, ცალკე მდგომად აღიარებულია უთანასწორობის დაძლევა, როგორც  მდგრადი განვითარების ერთ-ერთი მიზანი 2030 წლისთვის. მიზანი გულისხმობს ჩვენს საზოგადოებებში არსებული სოციალური, ეკონომიკური თუ სხვა ტიპის უთანასწორობების შემცირებას, რათა ყველა ადამიანი  ღირსეულ და თანასწორ გარემოში ცხოვრობდეს. ეს მოიცავს როგორც მათ შემოსავლებს, სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას, ასევე, უფლებრივი თვალსაზრისით, თანასწორობის მიმართულებით არსებული პოლიტიკის, სხვადასხვა პრაქტიკების თუ წესების ცვლილებას იმისთვის, რომ 2030 წლისთვის ჩვენი საზოგადოება იყოს მეტად თანასწორ ღირებულებებზე დაფუძნებული. აღნიშნული, ყველაფერი პირდაპირ პასუხობს მდგრადი განვითარების მთავარ სულისკვეთებას, რომ არავინ არ დარჩეს განვითარების პროცესების მიღმა და  სარგებელი მისაწვდომი იყოს ყველა ადამიანისთვის.
მდგრადი განვითარების მე-10 მიზნის ელჩი – ეკატერინე სხილაძე, სახალხო დამცველის ყოფილი მოადგილე
სხვადასხვა ვითარებამ, მათ შორის, პანდემიამ, უკრაინაში ომმა ხელი შეუშალა მე-10 მიზნის მიღწევას და უკან დაგვხია. საქართველოში რა ვითარება გვაქვს ამ კუთხით, რამდენად არის უთანასწორობა საზოგადოებაში და  რა გამოწვევებს ვხედავთ ყველაზე მეტად?
თანასწორობის მიღწევა, ერთ-ერთი ის პროცესია, რომლითაც, ალბათ, ვერასდროს ვიქნებით კმაყოფილი. ეს მუდმივ განვითარებაზე ორიენტირებული პროცესია და ცხადია, 2030 წლისთვის ვერ შევძლებთ, რომ ყველა იყოს თანასწორ გარემოში, ადამიანები ცხოვრობდნენ და იყენებდნენ თანასწორ შესაძლებლობებს, განსაკუთრებით, ბოლო წლებში, იმ ფონზე, რომ მსოფლიო სხვადასხვა კატასტროფის წინაშე დადგა – დაწყებული ახალი კორონა ვირუსის პანდემიით, დასრულებული, საქართველოს კონტექსტის შემთხვევაში, რეგიონში არსებული კონფლიქტური ვითარებით, რუსეთის შეიარაღებული თავდასხმით უკრაინაზე, რაც არ არის მხოლოდ უკრაინის პრობლემა. ეს არის სრულიად მსოფლიოს დემოკრატიულ სახელმწიფოებზე განხორციელებული თავდასხმა, რამაც კიდევ უფრო გააღრმავა უთანასწორობის მდგომარეობა, მათ შორის, საქართველოშიც. რაც შეეხება, ზოგადად, თანასწორუფლებიანობის მიღწევას, ირგვლივ ბევრ სასიკეთო ცვლილებასაც ვხედავთ. თუნდაც, ის ფაქტი, რომ საზოგადოებამ კიდევ უფრო მეტი ინფორმაცია მიიღო თანასწორობის შესახებ, გვაქვს შესაბამისი კანონმდებლობა და პოლიტიკა ამ სფეროში, თუმცა, არსებითი თანასწორობის მიღწევა, რაც გულისხმობს იმას, რომ ყველა ადამიანს ჰქონდეს თანაბარი წვდომა, თანაბარი შესაძლებლობები და თავიანთი უფლებების თანაბარი რეალიზების შესაძლებლობები, კვლავ შორეულ პერსპექტივად რჩება.
მეათე მიზნის ერთ-ერთი მიმართულება ანტიდისკრიმინაციული კანონების მიღებას, პოლიტიკას და პრაქტიკას შეეხება. სახალხო დამცველი აქტიურად მუშაობს დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიმართულებით ჩვენს ქვეყანაში. როგორ შეაფასებდით, რა მდგომარეობაა ამ მხრივ საქართველოში?
ერთ-ერთი ამოცანა, რომლის მიხედვითაც შეფასდება, რამდენად მივაღწიეთ უთანასწორობის დაძლევის მიზანს ქვეყანაში, არის შესაბამისი  არადისკრიმინაციული კანონმდებლობის და პოლიტიკის არსებობა, რომელიც არსებულ გამოწვევებს პასუხობს.
უნდა აღინიშნოს, რომ მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ საქართველომ მდგრადი განვითარების მიზნების და შესაბამისი ამოცანების ნაციონალიზაცია მოახდინა. ეს ამოცანაც ინტეგრირებულია ჩვენს სახელმწიფო პოლიტიკაში. რაც შეეხება არსებულ მდგომარეობას:  2014 წელს მიღებული იქნა საქართველოს კანონი თანასწორობის შესახებ, რომელმაც კიდევ უფრო დახვეწა თანასწორობის საკითხებთან დაკავშირებული პოლიტიკა, მათ შორის, გაჩნდა ინსტიტუციური გარანტიები იმისთვის, რომ დისკრიმინაციის მსხვერპლებმა არსებული სერვისებით ისარგებლონ. კანონის მიხედვით, სახალხო დამცველი განისაზღვრა, როგორც თანასწორობის ორგანო, ასევე, გაძლიერდა სასამართლოების მანდატი თანასწორობასთან დაკავშირებული საკითხების შესწავლის მიმართულებით. თუ შევხედავთ საქართველოს კანონმდებლობას, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ევროპის მასშტაბით ერთ-ერთი საუკეთესო ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობა გვაქვს, თუმცა კანონმდებლობის პრაქტიკაში განხორციელება მეორე მნიშვნელოვანი საკითხია. ეს საკითხი კვლავ გამოწვევებით ხასიათდება საქართველოში. მიუხედავად იმისა, რომ შექმნილია გარკვეული ინსტიტუციური გარანტიები და საზოგადოებაში არსებული განწყობები, სახელმწიფო პოლიტიკის ნაკლოვანებების თუ იმ ღონისძიებების სიმცირის გამო, რაც ამ კანონების პრაქტიკაში განხორციელებას შეუწყობდა ხელს, ეს კანონმდებლობა, სამწუხაროდ, ხშირ შემთხვევაში, არ არის ეფექტიანი.
კერძო სექტორში ხშირია დისკრიმინაციული პრაქტიკები. რა მდგომარეობა გვაქვს საქართველოში, რა კუთხით უნდა დაფიქრდეს ბიზნეს სექტორი ამ საკითხებზე?  საინტერესო იქნება მათი პასუხისმგებლობის დანახვაც დისკრიმინაციის აღმოფხვრის და თანასწორობის ხელშეწყობის კუთხით. ასევე, როგორ მუშაობს სახალხო დამცველი ბიზნეს სექტორთან ამ მიმართულებით?
უთანასწორობა ვერ დაიძლევა, თუ არ იქნება კოორდინირებული ქმედება კერძო და საჯარო სექტორს შორის. კერძო სექტორზე როდესაც ვსაუბრობთ, აქ მოიაზრება, ცხადია, მოსახლეობაც და მოიაზრება ბიზნეს სექტორიც, რომელიც, განსაკუთრებულ როლს ასრულებს ქვეყანაში სოციალური პასუხისმგებლობის თუ თანასწორობის მდგომარეობის გაუმჯობესებაში. მდგრადი განვითარების მიზნებიც ასე უყურებს ამ საკითხს – ანუ, კოორდინაცია, თანამშრომლობა, ის საკითხებია, რაც თითოეული მიზნის მისაღწევად არის აუცილებელი. მაგალითად, ეკონომიკური უთანასწორობა ვერ დაიძლევა ბიზნეს სექტორის აქტიური მონაწილეობის გარეშე. ბიზნეს სექტორი უნდა განვიხილოთ, როგორც ჩვენი პარტნიორები. ჩვენი პრაქტიკიდან გამომდინარე, უმთავრესად, რაც დავინახეთ, არის ის, რომ ხშირ შემთხვევაში, ინფორმაციის ნაკლებობა ან არ არსებობა განაპირობებს დისკრიმინაციულ პრაქტიკებს. ჩვენი უმთავრესი მიდგომა არის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო ღონისძიებების ორგანიზება კერძო სექტორისთვის, რათა მათ ჰქონდეთ გამართული შიდა პოლიტიკა, ცნობიერება და დამოკიდებულება თანასწორობის საკითხებისადმი. უკვე შემდგომი ეტაპი და ნაბიჯია, თუ რამდენად ასრულებენ ისინი შიდა თუ გარე პოლიტიკით დადგენილ ვალდებულებებს და რამდენად მონაწილეობენ ქვეყანაში თანასწორობის მიღწევის პროცესში. აქაც უნდა დავინახოთ მათი განსაკუთრებული როლი იმ მხრივ, რომ არადისკრიმინაციული პოლიტიკით ისინი ხელს უწყობენ სხვადასხვა, ზოგადი დისკრიმინაციული უთანასწორობის ფონის აღმოფხვრას, მაგალითად, უთანასწორობას შემოსავლების თვალსაზრისით. იმ შემთხვევაში, თუ უფრო მეტი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ადამიანი, ქალი დასაქმდება და არ იქნება განსხვავება მათ ხელფასებს შორის, არ გვექნება ე.წ. შუშის ჭერი, რომელიც სხვადასხვა ჯგუფის წარმომადგენელს დაწინაურებაში უშლის ხელს,ჩვენ დავძლევთ უთანასწორობას ამ ჯგუფებსა და სხვა ჯგუფებს შორის. კომპანიებმა სწორედ ამ კუთხით უნდა შეხედონ, რომ ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკა მხოლოდ ჩვენთვის კი არ არის, ადამიანებისთვის, არამედ თავად მათთვის, რომ გაზარდონ საკუთარი კაპიტალი, ორგანიზაციული  კულტურა, თანამშრომლების მოტივაცია და ამით თავად მიიღონ სარგებელი.
მეორე მიმართულება, რაზეც აუცილებლად მინდა ვისაუბრო, ხშირად არის გაუცხოება და შიში. მაგალითად, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დასაქმებასთან დაკავშირებით, ყოველთვის გვხვდება ხოლმე ეს გაუცხოება და შიში – ხომ არ იქნება ეს დაკავშირებული გარკვეულ დანახარჯებთან, და ასე შემდეგ. ასევე, არაერთი კვლევა აჩვენებს, რომ გარკვეული ორგანიზაციული საკითხების გონივრული მისადაგება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საჭიროებებზე – ინფრასტრუქტურა იქნება ეს, ფიზიკური ინფორმაცია თუ ასე შემდეგ, საკმაოდ მცირე დანახარჯებთან არის დაკავშირებული.
როგორ შეაფასებდით, რამდენად არის კოორდინაცია ჩვენს ქვეყანაში მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის შესრულების და კონკრეტულად, მე-10 მიზნის მიღწევასთან დაკავშირებით და არის თუ არა ბიზნეს სექტორი აქტიურად ჩართული ამ პროცესში?
ეს მიმართულება, ცალსახად, გასაძლიერებელია ალბათ, ყველა ჩვენგანს ახსოვს, ნებისმიერი საკანონმდებლო ცვლილების დროს – იქნებოდა შრომის კოდექსი, ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობა, თუ ასე შემდეგ,  არგუმენტი, რომელიც განხილვისას ხშირად შემოდიოდა, იყო რომ ეს ნეგატიურ გავლენას მოახდენს ბიზნეს სექტორზე და მათთვის მისაღები არ იქნება.   თუმცა, იმ მომენტში, ბიზნეს სექტორი ამ მოლაპარაკებების პროცესში წარმოდგენილი არ იყო და ჩვენ, რეალურად, არ ვიცოდით, რა იქნებოდა მათი პოზიცია, კონკრეტული დასაბუთება, თუ რატომ მოახდენდა ეს უარყოფით გავლენას. შესაბამისად, ვფიქრობ, რომ  კომუნიკაციის ეს ნაწილი, მათ შორის, საერთაშორისოდ აღებული ვალდებულებების ეროვნულ დონეზე განხორციელების კუთხით, გასაძლიერებელია. უნდა შეიქმნას მეტი ფორმატი იმისთვის, რომ კერძო და საჯარო სექტორი ერთად გეგმავდეს და მუშაობდეს სხვადასხვა მიმართულებებზე.  ჩვენ როგორმე უნდა გადავლახოთ ქველმოქმედებაზე ორიენტირებული მოდელი და უნდა გადავიდეთ ადამიანების გაძლიერების მოდელზე, რაც უფრო მეტად, სოციალურ პასუხისმგებლობას უკავშირდება. ეს ვერ იქნება მხოლოდ ცალმხრივად ინიცირებული პროცესი, თუ არ მოხდა სწორი კომუნიკაცია და კოორდინაცია იმ უწყებების მხრიდან, რომლებმაც ყველაზე უკეთ იციან, რა საჭიროებები არსებობს ინდივიდუალურ დონეზე.
რა რჩევას მისცემდით ბიზნეს სექტორს და საზოგადოებას, დაინტერესებულ მხარეებს, როგორ შეგვიძლია, დავაჩქაროთ პროგრესი მე-10 მიზნის მიღწევისთვის საქართველოში?
უთანასწორობის დაძლევაში თითოეულ ჩვენგანს, მიუხედავად ჩვენი სოციალური თუ სხვაგვარი სტატუსისა, ჩვენი როლი გვეკისრება და შეგვიძლია, ეს როლი ეფექტიანად შევასრულოთ, რაც ხელს შეუწყობს, რომ 2030 წლისთვის საქართველოში ბევრად უკეთესი მდგომარეობა გვქონდეს. თუ დავძლევ შიშებს, გაუცხოებას, სტერეოტიპულ დამოკიდებულებას დაუცველი ჯგუფების მიმართ და ვიქნებით უფრო ღია მრავალფეროვნებისთვის, ვითარება არსებითად შეიცვლება. რაც შეეხება კერძო სექტორს,  მნიშვნელოვანია, რომ არადისკრიმინაციული პოლიტიკები გაძლიერდეს, განვითარდეს და უფრო ნაკლებად ვხვდებოდეთ შრომით ურთიერთობებში დისკრიმინაციის ფაქტებს. შრომით ურთიერთობაში დისკრიმინაცია არ აზარალებს მხოლოდ კონკრეტულ ადამიანებს, მას გავლენა აქვს მთლიანად ჯგუფზე. რაც შეეხება სახელმწიფოს, კანონმდებლობა უნდა ხორციელდებოდეს პრაქტიკაში, უნდა გვქონდეს ხელშესახები შედეგები, თუმცა, ეს განხორციელება უნდა იყოს პარტნიორულ ურთიერთობებზე დაფუძნებული და როგორც საზოგადოების ცალკეული წევრების, ასევე, კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობით. და ბოლოს, ცხადია, მზად ვართ იმისთვის, რომ თითოეულ დაინტერესებულ პირს, კერძო სექტორის წარმომადგენელს, გავუწიოთ ინფორმაციული მხარდაჭერა, დავეხმაროთ მათ შიდა პოლიტიკის გაძლიერებაში, რათა ნაკლებად გვიწევდეს დისკრიმინაციის შემთხვევებზე მუშაობა და  მეტი წარმატებული პრაქტიკა თუ შემთხვევა გვქონდეს განსახილველი.

Ambassador of SDG 10: Reduced Inequalities
How would you explain SDG 10? What does it mean to overcome inequality within the country and between countries?Although the principles of equality are mainstreamed in the Sustainable Development Goals, overcoming inequality is recognized as a standalone SDG to be achieved by 2030. The goal calls for reducing social, economic, and other inequalities in our communities so everyone lives in a dignified and equal environment. This includes reducing income inequalities and those based on social, economic, and other categories. SDG 10 also calls for the necessary changes in legislation, policy, and practice to promote equal rights by 2030. These measures are aligned with the main spirit of sustainable development so that no one is left behind in development processes, and benefits are equally accessible to all people.
Ambassador of SDG 10: Ekaterine Skhiladze, Former Deputy Public Defender, Ekaterine Skhiladze
Various circumstances, including the Covid pandemic and the war in Ukraine, have hindered us from achieving SDG 10, and we have faced a setback. What is the situation in Georgia in this respect regarding the level of inequality in society, and what are the prevailing challenges?
Achieving equality is a process we will probably never be fully satisfied with. This is a continuous development process, and it is clear that, by 2030, we will not be able to reach equality for all so that people live in equal environments and enjoy equal opportunities. This is especially due to the developments in the world in recent years – starting from the Covid pandemic, including the case of Georgia and the conflict situation in the region, as well as Russia’s armed attack on Ukraine, the negative impact of which extends beyond Ukraine. This is an attack on the democratic states of the whole world, further deepening inequality, including in Georgia. As for the achievement of equality in general, we see many positive changes. Despite the fact that society has received more information about equality, we have relevant legislation and policies in place. However, the achievement of substantive equality, which means that all people have equal access, equal rights, and equal opportunities, is still a distant prospect.
One of the priority areas of SDG 10 concerns the adoption of anti-discrimination laws, policies, and practices. The Public Defender is actively working toward eliminating discrimination in our country. How would you assess the situation in Georgia in this regard?
One of the indicators used to measure the achievement of the goal of reducing inequality is the existence of relevant, non-discriminatory legislation and policies that respond to the existing challenges.
Georgia’s effort to have nationalized the Sustainable Development Goals and take relevant measures should be welcome. This task is also integrated into our state policy. Regarding the current situation, in 2014, Georgia’s Law on Equality was adopted, which further improved policy related to equality issues, including institutional guarantees for the victims of discrimination to access existing services. According to the law, the Public Defender’s Office was defined as an equality body, and the mandate of the courts to examine issues related to equality was strengthened. If we look at the legislation of Georgia, we can say that we have some of the best anti-discrimination laws in Europe. However, the actual implementation of the legislation is another challenging issue for Georgia. Although certain institutional guarantees have been introduced, existing societal attitudes, the shortcomings of state policy, and the lack of measures that would promote more effective implementation of these laws hinder the effective implementation of the anti-discrimination legislation.
Discriminatory practices are common in the private sector. What is the situation of Georgia in this regard, and should the business sector consider these issues? It would be supportive if they assumed responsibility for eliminating discrimination and promoting equality. Also, how does the Public Defender work with the business sector in this direction?
Inequality cannot be overcome without a coordinated effort of the private and public sectors. When we talk about the private sector, we mean the population and the business sector, which play an essential role in promoting social responsibility and equality in the country. The Sustainable Development Goals also imply a similar approach – coordination and cooperation to achieve each SDG. For example, economic inequality can only be overcome with the active participation of the business sector. We should consider the business sector as our ally.
Based on our practice, we have observed that, in many cases, the lack of awareness or absence of information leads to discriminatory practices. Our primary approach is to deliver informational and educational events for the private sector so that they have sustainable internal policies and awareness of equality issues. The next level is to follow to what extent they fulfill the responsibilities established by the internal or external regulations and how they contribute to achieving equality in the country.
We should remember the private sector’s special role in adhering to non-discriminatory policies. In doing so, they contribute to the elimination of discriminatory practices and the reduction of general inequality, for example, inequality in terms of income. Suppose more people with disabilities and women are employed, and there is no difference between their salaries. In that case, we will not have the so-called ‘glass ceiling’ that prevents the career promotion of members of different groups, and then we can overcome inequality between these and other groups. Companies should understand that anti-discrimination policy is not only for us, the people, but also for them to increase their capital, improve organizational culture and motivation of employees, and thereby benefit themselves.
The second issue I would like to highlight is the prevailing alienation and fear. For example, when it comes to the employment of people with disabilities, there is always this alienation and fear from the side of the employing companies that this will require extra costs, and so on. Several studies demonstrate that the reasonable adaptation of certain organizational aspects to the needs of people with disabilities – be it infrastructure, physical information, and so on – is associated with relatively small costs.
How would you assess the scope of coordination in our country regarding implementing the sustainable development agenda, particularly achieving SDG 10, and is the business sector actively involved in this process?
This direction clearly needs to be strengthened. Perhaps all of us remember that during any legislative change – be it the labor code, anti-discrimination legislation, or so on – the argument that often came up during discussions was that it would have a negative impact on the business sector and would not be acceptable for them. However, the business sector was not represented in these discussions, and we needed to know their position and the rationale for this negative impact. Accordingly, this part of communication, including implementing international commitments at the national level, should be strengthened. More systems must be created for the private and public sectors to plan and work together in different directions. We should move beyond the charity-oriented model and develop a people-empowerment model that is more about social responsibility. It should not be a unilateral process. Instead, the process should be directed through well-designed communication and coordination by involving the agencies that know best the needs at the individual level.
What advice would you give to the business sector, stakeholders, and wider society on accelerating progress toward achieving SDG 10?Each of us, regardless of our social or other status, has a role to play in overcoming inequality, and we can play this role effectively, which will help us to have a much better situation in Georgia by 2030. The situation will change substantially if we overcome fears, alienation, and stereotyping of vulnerable groups and be more open to diversity. As for the private sector, it is important that non-discrimination policies are strengthened and developed, and we face less discrimination in labor relations. Discrimination in employment affects not only specific individuals but also entire groups of people. As for the state obligation, the legislation must be implemented in practice; we must obtain tangible results. However, this implementation must be based on partnership relations and with the active involvement of both individual members of society and the private sector. And finally, of course, we are ready to provide informational support to each stakeholder, including the private sector representatives, to help them strengthen their internal policies so that we have fewer cases of discrimination and more success stories and good practice to discuss.