• კორპორაციული მდგრადობის შესახებ პირველი ჟურნალი საქართველოში
ჟურნალი „Sustainability Spotlight“ საქართველოში კორპორაციული მდგრადობის საკითხებზე პირველი სპეციალიზებული გამოცემაა. ჟურნალის მიზანია პასუხისმგებლიანი ბიზნეს პრაქტიკის საუკეთესო მაგალითების გამოვლენა, რომლებიც გაეროს გლობალური შეთანხმების ათ პრინციპს და სხვა საერთაშორისო დონეზე აღიარებულ სტანდარტებს ასახავს.
• მნიშვნელოვანია ახალთაობას ადრეულ ასაკშივეგავუჩინოთ ინტერესი, რათაშემდგომ აგრარულიდა გარემოსდაცვითი მიმართულებები დასპეციალობები აირჩიონ.
ლევან დავითაშვილი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი
მნიშვნელოვანია ახალთაობას ადრეულ ასაკშივეგავუჩინოთ ინტერესი, რათაშემდგომ აგრარულიდა გარემოსდაცვითი მიმართულებები დასპეციალობები აირჩიონ.
• ბიზნესის მდგრადობა კი დღეს გარემოზე პოზიტიური გავლენის მოხდენას გულისხმობს იმისათვის, რომ საქმიანობის გაგრძელება შეძლოს ხვალ.
WOLT
ბიზნესის მდგრადობა კი დღეს გარემოზე პოზიტიური გავლენის მოხდენას გულისხმობს იმისათვის, რომ საქმიანობის გაგრძელება შეძლოს ხვალ.
• თანამშრომლობა, როგორც ბიზნესისთვის ისე სამოქალაქო ორგანიზაციებისთვის თანაბრად მომგებიანია, რადგან სწორედ ერთობლივი ძალისხმევით შექმნილ პროექტებს მოაქვთ მნიშვნელოვანი პოზიტიური ცვლილებები საზოგადოებისთვის.
ეთო ჩაჩიბაია, MBC-ის ოპერაციების დირექტორი
თანამშრომლობა, როგორც ბიზნესისთვის ისე სამოქალაქო ორგანიზაციებისთვის თანაბრად მომგებიანია, რადგან სწორედ ერთობლივი ძალისხმევით შექმნილ პროექტებს მოაქვთ მნიშვნელოვანი პოზიტიური ცვლილებები საზოგადოებისთვის.
• „კრისტალმა“ გარემოსდაცვითი და სოციალურად პასუხისმგებლიანი საქმიანობა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევას შეუსაბამა და 17 მიზნიდან განსაზღვრა 6 მიზანი.
კრისტალი
„კრისტალმა“ გარემოსდაცვითი და სოციალურად პასუხისმგებლიანი საქმიანობა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევას შეუსაბამა და 17 მიზნიდან განსაზღვრა 6 მიზანი.
• ტექნოლოგიურმა მიღწევებმა, რომლებიც ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ხორციელდება, ახალი კარიერული შესაძლებლობები შექმნა. უამრავი პროფესია, რომელიც უახლოესი 10 წლის წინ საერთოდ არ არსებობდა, დღეს
ყველაზე მოთხოვნადია და ეს მოთხოვნა მზარდია მთელი მსოფლიოს მასშტაბით.
საქართველოს ბანკი
ტექნოლოგიურმა მიღწევებმა, რომლებიც ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ხორციელდება, ახალი კარიერული შესაძლებლობები შექმნა. უამრავი პროფესია, რომელიც უახლოესი 10 წლის წინ საერთოდ არ არსებობდა, დღეს
• მდგრადი განვითარების მიზნების ერთობლიობას აქვს ერთი მთავარი გზავნილი: არავინ დატოვოს ყურადღების მიღმა.
ერთიანობა
მდგრადი განვითარების მიზნების ერთობლიობას აქვს ერთი მთავარი გზავნილი: არავინ დატოვოს ყურადღების მიღმა.
• შეიქმნა პროექტი „Glovo Care“, რომლის ფარგლებშიც კომპანიის ოფისის თანამშრომლები როლებს ცვლიან, კურიერები ხდებიან და გამომუშავებული თანხით, პროექტ „ჩართეს“ დონორები ხდებიან.
GLOVO
შეიქმნა პროექტი „Glovo Care“, რომლის ფარგლებშიც კომპანიის ოფისის თანამშრომლები როლებს ცვლიან, კურიერები ხდებიან და გამომუშავებული თანხით, პროექტ „ჩართეს“ დონორები ხდებიან.
• წამყვანი კომპანიები მუდმივად უნდა უსწრებდნენ საზოგადოების მოთხოვნებს და თავად ნერგავდნენ პასუხისმგებლობის მაღალ სტანდარტებს, რათა საზოგადოებამ დაინახოს, აღიქვას, მოიწონოს და შესაბამისი მიდგომები ყველა სხვა კომპანიას მოსთხოვოს.
TBC
წამყვანი კომპანიები მუდმივად უნდა უსწრებდნენ საზოგადოების მოთხოვნებს და თავად ნერგავდნენ პასუხისმგებლობის მაღალ სტანდარტებს, რათა საზოგადოებამ დაინახოს, აღიქვას, მოიწონოს და შესაბამისი მიდგომები ყველა სხვა კომპანიას მოსთხოვოს.