მდგრადი განვითარების მე-2 მიზნის ელჩი – შიმშილის აღმოფხვრა
მდგრადი განვითარების მე-2 მიზანი ყველაზე მნიშვნელოვანია. ზოგადად, ეს მიზანი გულისხმობს, რომ არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა და ყველა ადამიანს, დაწყებული ჩვილი ბავშვიდან, დასრულებული ზრდასრული ადამიანით, საკვები მიეწოდებოდეს. დღეს სამწუხარო რეალობაა, რომ მთელ მსოფლიოში 800 მილიონზე მეტი ადამიანი შიმშილობს. მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად, ვფიქრობ, ყველამ ერთად უნდა იმუშაოს. ეს კომპონენტი ბევრ მიმართულებას მოიცავს. გარდა იმისა, რომ მნიშვნელოვანია, ყველას მიეწოდებოდეს საკვები, უნდა დავსვათ კითხვა, თუ როგორ უნდა მოხდეს ეს. სწორედ აქ შემოდის სოფლის მეურნეობა, სადაც  უნდა მოხდეს სწორად დაგეგმარება. მსოფლიომ უნდა შეიმუშაოს სწორი სტრატეგია და გაიზიაროს განვითარეული ქვეყნების პრაქტიკები სოფლის მეურნეობის მიმართულებით. ასევე, აუცილებელია განათლებასა და თანამედროვე ტექნოლოგიებზე ხელმისაწვდომობა. მნიშვნელოვანია შეიქმნას სანერგეები, ბანკები, როგორ უნდა გაუმჯობესდეს ჯიში როგორც მსხვილფეხა და წვრილფეხა პირუტყვის, ასევე, თესლბრუნვის კუთხით. დიდი და კომპლექსური სამუშაოა განსახორციელებელი იმისთვის, რომ მეორე მიზანი  მთელ მსოფლიოში იქნას მიღწეული.
მდგრადი განვითარების მე-2 მიზნის მისაღწევად, ეროვნულ დონეზე გვაქვს განსაზღვრული სტრატეგია, სამოქმედო გეგმა. რა მდგომარეობა გვაქვს საქართველოში ამ მიმართულებით, რა გამოწვევებია და როგორ ხედავთ ამ გამოწვევებთან გამკლავების გზებს?
ძალიან მნიშვნელოვანია მდგრადი განვითარების მიზნების სტრატეგია, რომლის  თანხვედრაში უნდა იყოს სახელმწიფო,  არასამთავრობო და   კერძო სექტორი.
რაც შეეხება სოფლის მეურნეობას, გამოწვევა დიდია იქიდან გამომდინარე, რომ ოცი წელი ჩვენი დარგი სტაგნაციას განიცდიდა და ბევრი რამ არ კეთდებოდა ისე, როგორც უნდა გაკეთებულიყო.  რამდენიმე წელია რაც სახელმწიფომ პრიორიტეტად დაისახა სოფლის მეურნეობის განვითარება და დაიწყო აქტიური პროცესები, იქნებოდა ეს დონორთა მხარდაჭერა, სოფლის მეურნეობისკენ მეტი ინვესტიციის მიმართვა, თუ სახელმწიფო პროგრამების შემუშავება. მაგრამ აქ ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოწვევა რაც არსებობს, არის განათლება. როდესაც ოცი წელია ამ მიმართულებით  განათლება შეჩერებულია, რთულია, სწრაფად აუწყო ფეხი პროცესებს. ამას გარკვეული პერიოდი სჭირდება.
განსაკუთრებით გამოვარჩევდი პროფესიულ განათლებას, რომელიც ყველაზე მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობისთვის, რადგან დარგი კვალიფიციური კადრის დეფიციტს განიცხდის. ეს არის ერთ-ერთი გამოწვევა. მეორე გამოწვევად დავასახელებდი ფინანსურ კაპიტალზე ხელმისაწვდომობას და ინფრასტრუქტურას. ინფრასტრუქტურაში არ ვგულისხმობ მხოლოდ გზებს.  აქ  კრიტიკულად მნიშვნელოვანია შემნახველები, გადამამუშავებლები, რომლებიც შემდგომ უკვე ხელს უწყობს შიმშილის აღმოფხვრას. ასევე,  მნიშვნელოვანია სრული ინფორმაცია და აღრიცხვიანობა, თუ რა იწარმოება ჩვენს ქვეყანაში, იმიტომ, რომ დღეს, სამწუხაროდ, შეიძლება ბევრ პროდუქტზე არ ვიცოდეთ ექსპორტის და იმპორტის წილი რა არის. ვიცით, რომ მოსახლეობის 47% ჩართულია სოფლის მეურნეობაში, თუმცა, ისინი არ არიან სრულად ბიზნესზე ორიენტირებული. უმეტესი მათგანი ორიენტირებულია თვითკმარი პროდუქტის წარმოებაზე, მხოლოდ საკუთარი გამოკვებისთვის. შესაბამისად, ეს ერთ-ერთ გამოწვევად რჩება.
იმპორტს და ექსპორტს რომ შევხედოთ, ამ წლების განმავლობაში, გაიზარდა იმ პროდუქციის წილი, რომელიც ადგილობრივად იწარმოება. რა მდგომარეობა გვაქვს სტატისტიკურად?
პროდუქციას გააჩნია. ბევრი წინგადადგმული ნაბიჯია  ექსპორტის კუთხით. თუმცა, იმპორტი, დაახლოებით, 60-70%-იანი გვაქვს.  ამ ეტაპზე, არ ვართ ქვეყანა, რომელსაც ამბიცია გააჩნია, რომ აგრარული ქვეყანაა, იმიტომ, რომ როგორც აღვნიშნე, დაახლოებით, 60-70% იმპორტია ქვეყანაში, თუმცა, მახარებს ის ტენდენცია, რომ მომხმარებელი ითხოვს უკვე ადგილობრივ პროდუქციას. ასევე, ფერმერებიც მოტივირებულები არიან, რომ ხარისხიანი პროდუქცია აწარმოონ, ეტაპობრივად ჩნდება მეტი ახალი სახე, სახელმწიფოს და დონორების მხარდაჭერით, იმ პროექტების მხარდაჭერით, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარეობს და ეს წინგადადგმული ნაბიჯია, თუმცა, თუ არ გადაიჭრება განათლების, ფინანსურ კაპიტალზე ხელმისაწვდომობის და ასევე, ინფრასტრუქტურის საკითხები, მეორე მიზნის მიღწევა სასურველ ვადაში გაგვიჭირდება.
“ყველამ ერთად უნდა ვიფიქროთ სასურსათო უსაფრთხოებაზე და ეს მე-2 მიზანს პირდაპირ უკავშირდება. განცალკევებულად ყოფნა, ვფიქრობ, არავის გვარგებს.
რა როლს ასრულებს მე-2  მიზნის მიღწევაში სახელმწიფო ან რა უნდა გააკეთოს, რომ კიდევ უფრო მეტად ჩაერთოს ამ პროცესში? ასევე, თქვენი აზრით, რა როლი აქვს სხვადასხვა სექტორს?
როდესაც ვსაუბრობთ მდგრადი განვითარების მიზნებზე, რთულია, გამოარჩიო და პასუხისმგებლობა დააკისრო კონკრეტულად ერთ ორგანიზაციას თუ უწყებას. აქ მხოლოდ სახელმწიფო ვერაფერს ვერ გახდება. ბევრი რამ კეთდება სახელმწიფოს მხრიდან, არაერთი პროექტია – „დანერგე მომავალი“, რომელსაც სოფლის განვითარების სააგენტო ახორციელებს, გადამამუშავებელი საწარმოები, ერთწლიანი და მრავალწლიანი კულტურების წარმოება, ასევე, „აწარმოე საქართველო“, რომელიც, მაგალითად, აგროტურიზმს უწყობს ხელს, ხოლო აგროტურიზმი პირდაპირპროპორციულად ავითარებს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოებას. ვფიქრობ, რომ ყველა მხარე თანაბრად უნდა ინაწილებდეს პასუხისმგებლობას. დიდია კერძო და არასამთავრობო სექტორის როლიც.
ჩემი აზრით, სახელმწიფომ განათლებაში უფრო მეტი ინვესტიცია უნდა ჩადოს, მათ შორის, პროფესიულ განათლებაში. თუ არ გვეყოლა კვალიფიციური კადრი, რთულია, სასოფლო სამეურნეო პრაქტიკის დანერგვაზე და ხარისხიანი სოფლის მეურნეობის პროდუქტის მოყვანაზე საუბარი, ასევე, იმ სავარგულების ათვისებაზე, რომელიც ჩვენს ქვეყანას აქვს. რაც შეეხება არასამთავრობო სექტორს, ვფიქრობ, რომ არასამთავრობო სექტორის როლი არის სწორედ ის, რომ ხელი შეუწყოს სტანდარტების დანერგვას.  მაგალითად, ფერმერთა ასოციაციამ შეიმუშავა  სტანდარტი „გეოგაპი“, რომელიც თანხვედრაშია მსოფლიო პირველადი წარმოების გლობალგაპის სტანდარტთან, რათა საუკეთესო პრაქტიკები გადმოვიტანოთ და ხარისხიანი, უვნებელი და მიკვლევადი პროდუქტი ვაწარმოებინოთ ფერმერებს. ასევე, უნდა არსებობდეს ფინანსური საგრანტო კომპონენტებიც, რომელსაც არასამთავრობო სექტორი მენტორინგსაც გაუწევს  და ამავდროულად, თეორიაც, პრაქტიკაც, განათლებაც, ფინანსურ კაპიტალზე  ხელმისაწვდომობაც ერთიანად ექნება ფერმერს მიწოდებული. ძალიან დიდია კერძო სექტორის როლი, იმიტომ, რომ ეს სექტორი ერთ-ერთი ყველაზე დაინტერესებული მხარეა როგორც ადგილობრივი წარმოების ხელშეწყობით ასევე, მნიშვნელოვანია მათი კორპორაციული პასუხისმგებლობა, რადგან ეს არ არის მხოლოდ ერთჯერადი დახმარება ნებისმიერი მოთამაშისთვის, ეს არის გრძელვადიანი პერსპექტივა. ამიტომ, ვფიქრობ, რომ ყველას დაინტერესება უნდა იყოს და პასუხისმგებლობა ყველამ უნდა გავინაწილოთ. თუ ერთად არ ვიმუშავეთ, ამ მიზნის მიღწევა გაჭირდება, რადგან ცალ-ცალკე ვერავინ ვერაფერს გახდება და  ისევ დახურულ წრეში ტრიალს გავაგრძელებთ.
საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია, უკვე წლებია, მუშაობს ფერმერთა გაძლიერებაზე, ცნობიერების ამაღლებაზე. მეტი რომ გვიამბოთ, როგორ უწყობთ ხელს თქვენი ორგანიზაციის ფარგლებში მდგრადი განვითარების მე-2 მიზნის განხორციელებას საქართველოში?
ვფიქრობ, რომ ჩვენ ნაწილობრივ ყველა მიზანს ვპასუხობთ. პირველ რიგში, მოხარულები ვართ, რომ დონორის პროექტებს ვახორციელებთ და ვიღებთ პასუხისმგებლობას, რომ თანხვედრაში ვიყოთ მდგრადი განვითარების მიზნებთან. ვეხმარებით როგორც ადგილობრივ წარმოებას, ასევე, ვცდილობთ, რომ ფერმერებს მოვუძებნოთ სარეალიზაციო ბაზარიც. ახლა ვფიქრობთ, რომ ყველაზე მნიშვნელოვანია და განსაკუთრებით, პანდემიამ გვაჩვენა ის გამოწვევები, რომელთა წინაშეც დავდექით. სამწუხაროდ, უკრაინაში ომმაც დაგვანახა ის მოთხოვნები, რომლებიც, ზოგადად, მთელ მსოფლიოს გაუჩნდა – ეს არის სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფა და ისიც დავინახეთ, რომ რუსეთის აგრესიამ მძიმე და ცუდი ზეგავლენა მოახდინა ქართველ ფერმერებზეც. ჩვენ კვლავ რუსულ ბაზარზე ვართ დამოკიდებული და კარგად ვიცით მათი ინტერვენციები –  ამ კონკრეტულ მომენტში ეს შეიძლება იარაღით ომი არ იყოს, მაგრამ ეს იყოს ეკონომიკური ომი. შესაბამისად, ჩვენც, როგორც ფერმერთა ასოციაცია, ვცდილობთ, რომ ფერმერებს ბაზრების დივერსიფიცირებაში დავეხმაროთ და ამავდროულად, ხელი შევუწყოთ ხარისხიანი პროდუქციის წარმოებას. ასევე, ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება, იმიტომ, რომ მოგეხსენებათ, მოსახლეობის უმეტესობა რეგიონში ცხოვრობს. რეგიონში ქალის ეკონომიკური გაძლიერება მხოლოდ მის გაძლიერებას არ ნიშნავს, ეს მისი ოჯახის გაძლიერებასაც ნიშნავს. ჩვენთვის ასევე მნიშვნელოვანია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების ინკლუზიურობა, ასევე, პენიტენციური სისტემა, სადაც ასევე შეგვაქვს სოფლის მეურნეობის განვითარების პერსპექტივა, რომ მათაც აწარმოონ პროდუქცია პენიტენციურ სისტემაში და სასჯელის მოხდის შემდეგ, უკვე შეეძლოთ თავიანთ სავარგულებზე რეპლიკაცია გააკეთონ. ამიტომ, ვცდილობ, რომ ყველა პროექტში, რომელიც ჩვენთან ასოცირდება, გვქონდეს მეორე კომპონენტი, რომელიც სწორედ იმას გულისხმობს, რომ ფერმერების მიმართ სოლიდარობა და მადლიერება გამოვხატოთ და ამავდროულად, ვასწავლოთ, როგორ აწარმოონ ხარისხიანი პროდუქტი.
ფერმერები ყველაზე მნიშვნელოვანი სამიზნე ჯგუფია თქვენთვის. რა იქნებოდა თქვენი რჩევა ფერმერებთან, ბიზნესთან, რათა 2030 წლისთვის მივაღწიოთ მდგრადი განვითარების მე-2 მიზანს საქართველოში?
მე ზოგადად, რჩევებს მათგან ვიღებ ხოლმე, მაგრამ, ალბათ, ამ ეტაპზე ის, რომ ყველამ ერთად უნდა ვიფიქროთ სასურსათო უსაფრთხოებაზე და ეს მე-2 მიზანს პირდაპირ უკავშირდება. განცალკევებულად ყოფნა, ვფიქრობ, არავის გვარგებს. ვურჩევდი, რომ მსოფლიოში არსებულ გამოწვევებს ვიწრო პერსპექტივიდან კი არა, არამედ გლობალური პერსპექტივიდან შეხედონ და გამოხატონ კეთილი ნება, რომ მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევაში საკუთარი წვლილი შეიტანონ.

Ambassador of SDG 2: Zero Hunger
SDG 2 is the most important goal. This goal generally means that no one is left behind and that everyone, from infants to adults, is provided with adequate food. Unfortunately, nowadays, it is sad that more than 800 million people worldwide are starving. To achieve the SDGs, everyone should join forces. SDG 2 covers many directions. In addition to the importance of providing food to all, we must question how this should be done. This is where the agricultural sector comes in, and proper planning must be done. The world should develop the right strategy and share the practices of developed countries in the agricultural field. Also, access to education and modern technologies is essential. It is important to create nurseries and banks, improve cattle breeds and livestock species, and ensure seed rotation. Immense and complex work remains to be done to achieve the second SDG worldwide.
To achieve SDG 2, we have defined a strategy and respective action plan at a national level. What is the situation in Georgia in this direction? What are the challenges, and how do you see ways to deal with them?
It is essential to have a strategy for sustainable development goals in which the state, non-governmental and private sectors are aligned.
As for agriculture, the challenge is immense as, for twenty years, this field has stagnated in Georgia, and many things have not been done as they should have been. It has been several years since the state prioritized the development of agriculture and started active interventions, with donor support, by directing more investments into agriculture and developing state programs. But the most critical challenge here is education. Agricultural education has been suspended for twenty years; it takes time to catch up with progress quickly. It takes some time.
I would especially emphasize vocational education, which is pivotal for agricultural development, as the field needs more qualified personnel. This is one of the biggest challenges. I would also name access to financial capital and infrastructure as the second biggest challenge. By infrastructure, I don’t mean only the roads. Storage and processing equipment are also critically important, which further contribute to eliminating hunger. It is also crucial to have accurate information and calculations of what is produced in our country because, unfortunately, we do not always have information on the share of exports and imports for many products. We know that 47% of the population is involved in agriculture; however, not all are profit-oriented. Most of them are focused on subsistence farming and cultivating products for self-consumption. Therefore, this remains one of the challenges.
Looking at imports and exports, the share of products produced locally has increased during these years. How is this situation reflected in statistics?
It depends on the products. A lot of progress has been achieved in terms of export. However, our import share is approximately 60-70%. At this stage, we are not a country that has the ambition to be an agrarian country because, as I mentioned, the share of imports is about 60-70%; I am happy with the trend where consumers have started to demand local products. Also, farmers are motivated to produce quality products. More new faces are gradually emerging in this sphere, with the support of the state and donors, through the projects that are being implemented in our country. This is a step forward. However, if the issues of education, access to financial capital and infrastructural challenges are not resolved, achieving SDG 2 in the desired time frame will be difficult.
“We all need to think about food security together, which is directly related to SDG 2. Working alone, I believe, does no one any good.
What role does the state play in achieving SDG 2, or what should it do to become more involved in this process? Also, in your opinion, what is the role of other sectors?
When discussing the Sustainable Development Goals, it is difficult to single out and assign responsibility to one specific organization or agency. The state alone cannot do everything. The state is doing a lot of things, as there are many projects, for example, “Plant the Future,” which is implemented by the Rural Development Agency, processing enterprises, production of annual and perennial crops, as well as “Enterprise Georgia,” which, for example, promotes agrotourism, and agrotourism directly and proportionally increases the production of agricultural products. All parties should share the responsibility equally. The role of the private sector and non-governmental organizations is also crucial.
The state should invest more in education, including vocational education. If we do not have qualified personnel, it won’t be easy to talk about the development of agricultural production, the cultivation of quality agricultural products, and the utilization of our country’s resources. The non-governmental sector’s role is to promote the introduction of standards. For example, the Farmers’ Association has developed the “GeoGap” standard, aligned with the global primary production GlobalGap standards, to transfer best practices and produce quality, safe and traceable products. Also, financial grant components should be in place for the non-governmental sector to provide mentoring. At the same time, theory, practice, education, and access to financial capital will be made available for farmers. The role of the private sector is huge because this sector is one of the stakeholders in promoting local production, and their corporate responsibility is important because it is not just a one-off help for any player; it is a long-term perspective. Therefore, I think that everyone should be engaged, and we should all share the responsibility. If we do not work together, it will be challenging to achieve this goal because no one can achieve anything individually, and we will continue to go around in circles.
The Georgian Farmers’ Association has been working for years on strengthening farmers and raising awareness. Tell us more about how you contribute to the implementation of SDG 2 in Georgia within your organization.
We partially comply with all the goals. First, we are happy to implement the donor projects and take responsibility for being aligned with the Sustainable Development Goals. We help the local farmers and try to promote the sales of their produce. The Covid pandemic created challenges that we have had to tackle. Unfortunately, the war in Ukraine has also demonstrated the need to ensure food security, as we saw that Russian aggression has had a very negative impact on Georgian farmers. We are still dependent on the Russian market, and we are well aware of their interventions – at this particular moment, it may not be a war with weapons but an economic war. Therefore, as the Farmers’ Association, we try to help farmers diversify their markets and promote the production of quality products. In this regard, women’s economic empowerment is especially important for us because, as you know, most of Georgia’s population lives in the regions. Economic empowerment of women in the regions does not only mean their empowerment, but it also means strengthening their families. It is also important for us to engage persons with disabilities and those in the penitentiary system so that more products are produced. For example, after prisoners have served their sentence, they can replicate these agricultural practices in their plots. Therefore, we try to have a second component in all the projects, which entails showing solidarity and gratitude to the farmers and, at the same time, teaching them how to produce a quality product.
Farmers are the most important target group for you. What would you advise farmers and businesses in achieving SDG 2 in Georgia by 2030?
I generally take their advice, but at this stage, we all need to think about food security together, which is directly related to SDG 2. Working alone, I believe, does no one any good. I recommend that they look at the challenges in the world, not from a narrow perspective but through a global lens, and express their goodwill to contribute to achieving all the sustainable development goals.