მდგრადი განვითარების მე-4 მიზნის ელჩი – ხარისხიანი განათლება
ხარისხიანი განათლების მიზანს 2030 წლამდე უნდა მივაღწიოთ. რა არის თქვენთვის ხარისხიანი განათლება და თქვენი აზრით, როგორ მივაღწევთ ამ მიზანს საქართველოში?
ხარისხიან განათლებასა და მის აუცილებლობაზე ბევრს ვფიქრობ. არ ვარ პროფესიონალი, რომელმაც ზუსტად იცის, სად არის გამოსავალი, თუმცა, როგორც ბევრი ჩვენი მოქალაქე, ვხედავ, რომ რაც ყველაზე მეტად გვაკლია, არის არასაკმარისი ხარისხიანი განათლება და შესაბამისად, ამის შედეგებს ყოველდღიურად ვიმკით.
ვფიქრობ, რომ როგორც ვერ აშენდება სახლი, რომელსაც არ აქვს საძირკველი, ასევეა  განათლებული, კულტურული და თანამედროვე ადამიანის ფორმირებაშიც – თუ მას სასკოლო განათლება არ აძლევს მთავარ ღირებულებებს, მიმართულებებს, ორიენტირებს, ფასეულობებს, შემდეგ უკვე დაგვიანებულია.
ადამიანის ჩამოყალიბება ადრეული ასაკში იწყება, ცვლილება კი სკოლიდან უნდა დავიწყოთ.  მთელ საქართველოში ვმოგზაურობ და სამწუხარო რეალობას ვხედავ, რომ მთავარი პრობლემა სკოლაშია. თუ გვექნება კარგი სკოლა, თუ სკოლის პედაგოგის პროფესია იქნება პრესტიჟული და დაფასებული, თუ სკოლაში იმუშავებენ ისინი, ვისთვისაც პედაგოგობა მოწოდებაა, მაშინ ყველაფერი შეიცვლება.
სასკოლო განათლების დროს, ბოლო კლასებში მოსწავლე ირჩევს პროფესიას. ამ შემთხვევაში, ყველაზე დიდი გამოწვევა არის ის რომ განათლება, რომელსაც მოქალაქე იღებს, არ არის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი. რა არის გამოსავალი?
ვფიქრობ, რომ გამოსავალი არის იქ, სადაც არის პრობლემა. ეს არის საბჭოური ცნობიერება და მენტალიტეტი, რომლის მემკვიდრეობისგან ვერ გავთავისუფლდით. მახსოვს, პირველად როცა გავხდი სტუდენტი, ყველა, ვინც საქართველოში სკოლას ამთავრებდა, 17-18 წლის ადამიანები,  სტუდენტები ხდებოდნენ. საზღვარგარეთ აღმოვაჩინე, რომ იქ ასე არ არის. 17-18 წლის ადამიანმა საიდან უნდა იცოდეს, რა პროფესიის არჩევა უნდა? შეიძლება, მთელი ცხოვრება ვერ მიაგნო შენთვის შესაფერის პროფესიას. უნივერსიტეტის განათლება ყველასთვის არ არის აუცილებელი, რადგან სწავლა ასეთი ადვილი არაა. ამიტომაა, რომ საქართველოში გვყავს უამრავი დიპლომიანი ადამიანი, ხოლო პროფესიონალი და კვალიფიციური – ძალიან ცოტა.
თქვენი აზრით, ვისი პასუხისმგებლობა იკვეთება? ბუნებრივია, რომ არის სახელმწიფოს პასუხისმგებლობა, მაგრამ კიდევ ვის შეუძლია, მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს ამ პროცესში?
მთავარი პასუხისმგებლობა არის სახელმწიფოზე.  მე თუ მკითხავთ, საქართველოში ყველაზე კარგი ანაზღაურება მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს. მასწავლებლობაზე მნიშვნელოვანი პროფესია არ არსებობს და ამიტომ,  ყველაზე მეტად, მასწავლებელი სახელმწიფომ უნდა დააფასოს. ილია ჭავჭავაძემ,  „ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება“ იმიტომ დაარსა, რომ ყველაზე ჭკვიანი, გონიერი და განათლებული ქართველებისთვის, დაწყებული ვაჟა-ფშაველათი,  ხელფასი დაენიშნა, რათა ბავშვებს სკოლაში საუკეთესო მასწავლებლები ჰყოლოდათ.  ის ხელისუფლება, ვისთვისაც სკოლა, განათლება და მასწავლებელი პრიორიტეტი იქნება  – იქნება ჩემთვის კარგი ხელისუფლება.  ყველა ცუდია, ვისთვისაც განათლება და სკოლა არ არის პრიორიტეტული და  პირიქით.
სახელმწიფოს გარდა, ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში, ასევე, ამერიკის შეერთებულ შტატებში, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ბიზნესიც.  საქართველოში როგორ ხედავთ ბიზნესის როლს ხარისხიანი განათლების მიღწევაში?
ილია ჭავჭავაძეს მიაჩნდა, რომ ეკონომიკური დაწინაურება და განვითარება, სოციალური გარემოს გაჯანსაღება დამოკიდებულია ვაჭრობის განვითარებაზეც. მაშინ ტერმინ „ბიზნესს“ არ იყენებდნენ.  ეს დიდი სიახლეა ქართველებისთვის. მე-20 საუკუნის ბოლოს გაჩნდა ქართველი, რომელიც ბიზნესს აკეთებდა, მანამდე ასეთი ქართველები ცოტანი იყვნენ, მაგალითად, დიდი ქართველი მეცენატი დავით სარაჯიშვილი, ძმები ზუბალაშვილები, გიორგი ქართველიშვილი და კიდევ რამდენიმე. მე-19 საუკუნის მე-2 ნახევრამდე საქართველოში ვაჭრობა სამარცხვინოდ ითვლებოდა. ჩვენ მიწის ხალხი ვიყავით, ჩვენთვის მთავარი იყო ვენახი და არა ვაჭრობა. თავის მოგონებებში კარგი მაგალითები აქვს ნიკო ნიკოლაძეს, თუ რამდენად სამარცხვინო იყო მე-19 საუკუნის მეორე ნახევრამდე ქართველებისთვის ვაჭრობა. ამიტომ, რთულია, სწორად წარვმართოთ პროცესი. ამიტომაც არ არის შემთხვევითი, რომ საქართველოში წარმატებული და ფინანსურად მომგებიანი ბიზნესი, შეიძლება, ისეთ ადამიანს ჰქონდეს რომელსაც არც განათლება გააჩნია, არც კულტურა. ჩვენთან ჯერ კიდევ ველური სისტემაა, ჯერჯერობით კიდევ პოსტსაბჭოური, სადაც ადამიანებს ქონება და სიმდიდრე არა იმის მიხედვით აქვთ, რაც ეკუთვნით, არამედ რასაც წაართმევენ სახელმწიფოს ან სხვა ადამიანებს. ეს ახალი დაწყებულია და ამის გადაფასებაც მოხდება. ჩვენთან წყვეტა იყო – საბჭოთა პერიოდში შეჩერდა პროცესი, თორემ დავით სარაჯიშვილს რომ გამგრძელებლები ჰყოლოდა, საოცარი ქვეყანა ვიქნებოდით.  ერთი საუკუნე გამოვტოვეთ და ახლა თავიდან ვიწყებთ.
როგორ შეიძლება ითანამშრომლოს სხვადასხვა სექტორმა ხარისხიანი განათლების მიზნის მისაღწევად და თქვენი აზრით, ვინ არიან ძირითადი აქტორები?
იმედია, სახელმწიფო, პირველ რიგში, გააცნობიერებს, რომ მთავარი არის სკოლა და ბიზნესი გააცნობიერებს, რომ განათლებაში ფული უნდა ჩადოს. მარტო ხელისუფლებას ვერ დავადანაშაულებთ. ადამიანი ვერ იქნება ბედნიერი მარტო,  თავისი ფულით, გალავანში.  გალავნის შიგნით ვერ იქნები ბედნიერი თუ შენი ქვეყანა არ არის წარმატებული და ბედნიერი ხალხის საზოგადოება.  ამიტომ, ყველაზე სწორი გამოსავალი იქნება,  ეს ფული ამ თანამშრომლობაში, პირველ რიგში,  სასკოლო განათლებაში ჩადონ. ვფიქრობ, ეს არის ყველაზე კარგი გამოსავალი.
რას ურჩევდით საზოგადოებას? რა უნდა გააკეთოს საზოგადოებამ საქართველოში ხარისხიანი განათლების მიზნის მისაღწევად? საზოგადოებამ უნდა მოითხოვოს. სულ მომავალზე ვლაპარაკობთ, ჩვენი სადღეგრძელოები სულ მომავალზეა, მაგრამ უნდა მოვითხოვოთ დღეს. ყველამ დღესვე მოვითხოვოთ, რომ მთავარი ცვლილებები სკოლაში მოხდეს.

Ambassador of SDG 4: Quality Education
We should achieve the goal of quality education by 2030. How would you explain the quality of education, and do you think we can achieve this goal in Georgia?
I often think about the quality of education and its vitality. I am not an education expert who knows exactly where the solution is. However, like many of our citizens, I see that we need more quality education, and we reap the consequences every day.
Just as a house without foundation cannot be built, it is the same in forming an educated, cultured, and modern person. It becomes too late if school education does not nurture a child’s basic values and moral orientations.
The formation of a person starts at an early age, and the change should start at school. I travel a lot all over Georgia and see the sad reality that the main problem lies in the school. Where we have a quality school education, the profession of schoolteacher is prestigious and valued; if those people who work in schools are those whose true calling is to teach, then everything will change for the good.
During school education, students choose their future profession in the last grades. However, the biggest challenge is that the education a student receives is different from the job market demand. What do you think can be the solution to this challenge?
The solution lies where the problem is. This is the Soviet consciousness and mentality, and we have not yet managed to get rid of the legacy of such a mentality. I remember when I became a student, all school children aged 17-18 entered university immediately after graduating. In other countries, I found that this was not the case. How is it possible for a 17-18-year-old youngster to know what profession to pursue? One might search and still be unable to find a suitable profession for an entire lifetime. Tertiary education is not necessary for everyone because learning is not that easy. That is why, in Georgia, we have a lot of people with diplomas but very few true professional and qualified people.
Who do you think is responsible for the quality of education? It is evident that it is the state, but who else can play an important role?
The primary responsibility lies with the state. Teachers should have the highest salaries in Georgia. There is no profession more important than teaching. Therefore, the state should value the profession the most. Ilia Chavchavadze founded the “Society for Spreading Literacy Among Georgians” to provide remuneration to the smartest, most talented, and most educated Georgians, including Vazha-Pshavela so that the children would have the best teachers at school. A government which prioritizes schools, the education sector, and teachers is a good government for me. Every person who does not value education and schools is evil, and vice versa.
In addition to the State, business also plays an important role in education in various European countries and the United States. What do you think the role of business is in achieving quality education in Georgia?
Ilia Chavchavadze believed that economic development and social welfare depended on trade development. The term “business” was not used at that time. This is a relatively new area for Georgians. The Georgian businessman appeared at the end of the 20th century. Before that, there were few such Georgians, such as the great Georgian philanthropist Davit Sarajishvili, the Zubalashvili brothers, Giorgi Kartvelishvili, and others. Until the second half of the 19th century, trade in Georgia was considered shameful. We were the people of the land; our main job was the vineyard, not trade. In his memoirs, Niko Nikoladze gives examples of how shameful trade was for Georgians until the second half of the 19th century. Therefore, it isn’t easy to lead the process correctly. That is why it is not accidental that a successful and financially profitable business in Georgia can be run by a person who is neither educated nor cultured. We still have a post-Soviet, primitive system, where people have property and wealth based not on what they earn but on what they take away from the State or other people. Doing business is a relatively new practice, which will be reassessed as time passes. There was a break in Georgia – the entrepreneurship process was put to a halt during the Soviet period – otherwise, if Davit Sarajishvili had successors, we would be a fantastic country. We skipped a century, and now we are starting over again.
How can different sectors work together to achieve the goal of quality education, and who do you think are the key actors?
Hopefully, the state will primarily recognize the utmost importance of schools, and businesses will realize that they should invest in education. We cannot obligate the government alone. A person cannot be happy alone, with his money, isolated within fences. You cannot be happy inside the fence if society is not prosperous and happy. Therefore, the most appropriate solution would be investing funds in this cooperation, primarily in school education. This is the best solution.
What would you recommend to society? What should society do to achieve the goal of quality education in Georgia?
Society must demand it. We talk about the future, and our toasts are also about the future, but we must ask for today. Let us all request that major changes are introduced in the school system.