მდგრადი განვითარების პირველი მიზნის ელჩი – არა სიღარიბეს
კავკასიაში ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) რეგიონული დირექტორი კატარინა ბიორლინ ჰანსენი
რა საქმიანობები უნდა განახორციელოს სხვადასხვა ორგანიზაციამ თუ სექტორმა, რომ მათ შეძლონ მთელი მსოფლიო მასშტაბით სიღარიბის აღმოფხვრა?
სიღარიბის აღმოფხვრა უპირველესი მიზანია განვითარებისა და ფინანსების სექტორში მომუშავე ყველა ორგანიზაციისთვის, განსაკუთრებით კი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკისთვის (EBRD). გლობალური პერსპექტივიდან, ძალზე მნიშვნელოვანია ქვეყნების დაბალანსებული ეკონომიკური ზრდის მხარდაჭერა – მათი განვითარება ვერ იქნება მდგრადი, თუ ქვეყნების მოსახლეობათა სხვადასხვა სეგმენტში შენარჩუნდება  სიღარიბე.  შესაბამისად, მდგრადი განვითარების I მიზნის მიღწევისთვის გადამწყვეტია ეკონომიკის განვითარება. სწორედ ესაა EBRD-ის მიდგომაც – უზრუნველყოს ინკლუზიური ეკონომიკური ზრდადა და არავინ დარჩეს განვითარების პროცესებს მიღმა. აღნიშნული მიდგომა EBRD-ის სხვადასხვა ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოში, საქმიანობის სტრატეგიის მთავარი  კომპონენტია.
თქვენს ქვეყანაში საქმიანობის დაწყებიდან 30 წლის განმავლობაში, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა 5 მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიცია განახორციელა ფინანსური, კორპორაციული, ინფრასტრუქტურის, ენერგიისა და სხვა სექტორების 286 პროექტში. აღნიშნული, წლიურად საშუალოდ 150 მლნ ევროს ღირებულების ინვესტიციას გულისხმობს.  საქართველოს მსგავსი პატარა ქვეყნებისა  თუ ეკონომიკებისთვის ეს საკმაოდ მნიშვნელოვანი ინვესტიციაა. ამასთან, თუ დავაკვირდებით კაპიტალდაბანდებას ერთ სულ მოსახლეზე, საქართველო ერთ-ერთი წამყვანი ქვეყანაა იმ ქვეყნებსა და რეგიონებს შორის, რომლებშიც EBRD ახორციელებს საქმიანობას.
საქართველოში ჩვენს ინვესტიციას დადებითი სოციალური გავლენა აქვს, რადგან აქცენტს ვაკეთებთ იმგვარ პროექტებზე, რომლებიც ხელს უწყობენ განვითარებას – მცირე და საშუალო საწარმოების (SMEs) დაფინანსების, ასევე ინფრასტრუქტურული პროექტების, ენერგიის წარმოების, განახლებადი ენერგიის, მწვანე ქალაქებისთვის მდგრადი გადაწყვეტილებების და სხვა სახის პროექტების ჩათვლით. ყველა ეს პროექტი, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს ეკონომიკის მდგრად განვითარებას, რაც გრძელვადიან პერსპექტივაში შეამცირებს სიღარიბეს. ასევე ვცდილობთ, რომ პროექტები განხორციელდეს არა მხოლოდ დიდ ქალაქებში, არამედ რეგიონებსა და შედარებით პატარა დასახლებებსა თუ სოფლებშიც. გვაქვს მცირე და საშუალო მეწარმეების (SME Clients) მხარდაჭერის პროგრამაც და ვეხმარებით მათ შესაძლებლობათა განვითარებასა თუ ქართულ და გლობალურ ეკონომიკურ ბაზარზე ინტეგრაციაში.
ჩვენი ორგანიზაცია – გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი თანამშრომლობს ბიზნესსექტორთან და ხელს უწყობს ქართული ბიზნეს კომპანიების პასუხისმგებლიან ქმედებებს. თქვენ რა საქმიანობას ახორციელებთ კორპორაციული მდგრადობის გასაუმჯობესებლად? ვიცით, რომ EBRD-ი ეხმარება ბიზნესის პასუხისმგებლიან ქცევას. რამდენად მნიშვნელოვანია კომპანიების ჩართვა მდგრადი განვითარების პირველი მიზნის განხორციელებაში, რომელიც სიღარიბის აღმოფხვრას გულისხმობს?
ყველა კომპანიას, რომელთანაც ვთანამშრომლობთ, ხელს ვუწყობთ დანერგოს მდგრადი კორპორაციული მმართველობა. ეს ძალზედ მნიშვნელოვანია ორგანიზაციის გრძელვადიანი განვითარებისა და კეთილდღეობისთვის. ძლიერი კერძო სექტორი კი, თავის მხრივ, ქვეყანაში სიღარიბის შემცირების საწინდარია. სწორედ ეს მიდგომა წარმოადგენს ჩვენი მისიისა და ღირებულებების საფუძველს.
ქართულ კომპანიებს ვეხმარებით „საკონსულტაციო სერვისები მცირე ბიზნესისთვის“ (ASB) პროექტის მეშვეობით, რომლის ფარგლებშიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით ვუწევთ დახმარებას მცირე და საშუალო მეწარმეებს ბიზნესუნარების განვითარებაში, მმართველობის გაუმჯობესებასა და უკეთესი სტანდარტების დანერგვაში. ამგვარად, ჩვენი ერთობლივი ძალისხმევით ვაძლიერებთ კომპანიების მედეგობას ჩვენს გარშემო არსებული გამოწვევების მიმართ. ბევრი კომპანია, რომელთანაც ვმუშაობთ, მოგვიანებით გვატყობინებს, რომ გაზარდა გაყიდვები და ექსპორტი და რაც ძალზედ მნიშვნელოვანია, დაასაქმა ახალი თანამშრომლები.
მულტისექტორული პარტნიორობა არსებითია მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად. ერთ-ერთი მიზანი (SDG 17) პარტნიორობის ხელშეწყობას ეხება, რადგან მიზნები ვერ მიიღწევა მხოლოდ ერთი სექტორის დამოუკიდებელი ძალისხმევით. როგორ თანამშრომლობთ სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან საქართველოში სიღარიბის აღმოსაფხვრელად? რამდენად მნიშვნელოვანია სექტორთაშორისი თანამშრომლობა?
მთავრობასთან თანამშრომლობით ვახორციელებთ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს. ეს ხელს უწყობს მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებას რამდენიმე მიმართულებით. პირველ ყოვლისა, ამ ინფრასტრუქტურული პროექტების ფარგლებში ხდება ბევრი ადამიანის დასაქმება, რადგან სამუშაო საკმაოდ შრომატევადია. აღნიშნულს დიდი სარგებელი  მოაქვს პატარა ქალაქებისა თუ შორეული რეგიონების ეკონომიკურ განვითარებაში.
ასევე, ვცდილობთ გავაუმჯობესოთ  რეგიონის მცირე და საშუალო ზომის კომპანიებისა და დიდი კორპორაციების წვდომა ფინანსებზე, ადგილობრივ ფინანსურ ინსტიტუციებთან თანამშრომლობის გზით. აქტიურად ვთანამშრომლობთ ქართულ კომერციულ ბანკებთანაც და ვაწვდით მცირე და საშუალო ბიზნესის საკრედიტო ხაზებს, ისინი კი, თავის მხრივ,  სესხებს გასცემენ კლიენტებზე მთელი ქვეყნის მასშტაბით. კომერციულ ბანკებს ფილიალების ფართო ქსელი აქვთ და ყველა ქალაქში ოპერირებენ, ჩვენ კი, მხოლოდ თბილისში ვართ წარმოდგენილნი. შესაბამისად, ადგილობრივი კომპანიისთვის, რომელიც პატარა ქალაქში ფუნქციონირებს, გაცილებით ადვილია ფინანსებზე წვდომა ქართული ბანკის ადგილობრივი ფილიალის მეშვეობით.
ასევე,  მცირე და საშუალო საწარმოებს ვუწევთ საკონსულტაციო მომსახურებას სხვადასხვა საკითხზე, მაგალითად, ენერგოეფექტურობაზე, ფინანსურ მდგრადობასა თუ კრიზისის მართვაზე. ეს ბოლო საკითხი განსაკუთრებით აქტუალური იყო კოვიდპანდემიის დროს, როდესაც არაერთი ონლაინ სემინარი გავმართეთ ამ თემაზე ჩვენი კლიენტებისთვის. აღნიშნული სერვისები მოთხოვნადია და ეხმარება ბიზნეს კომპანიებს გადარჩნენ, განვითარდნენ და გაიზარდონ, რაც უმთავრესია სიღარიბის შემცირებისა და მისი საბოლოო აღმოფხვრისთვის.
რას ფიქრობთ, როგორია საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების როლი ჯანსაღი საინვესტიციო კლიმატის ხელშეწყობაში ქვეყანაში? როგორ ეხმარებიან ეს ინსტიტუტები ქვეყნის მდგრად განვითარებას?
პირველ რიგში, უნდა აღვნიშნო, რომ საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტები არ არიან ადგილობრივი ბანკების კონკურენტები. ჩვენ ვავსებთ მათ საქმიანობასა და ვაძლიერებთ მათ ბიზნესს.  ხშირად პროექტებს ადგილობრივ ბანკებთან ან სხვადასხვა საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტთან (IFIs) ერთად ვაფინანსებთ. ეს განსაკუთრებით სასარგებლოა საქართველოს ეკონომიკისთვის, რამდენადაც საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტები ზოგჯერ ახორციელებენ ისეთ პროექტებს, რომლებიც შესაძლოა ნაკლებ მომგებიანი იყოს კომერციული თვალსაზრისით.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ჩვენ  მეტი სოციალური გავლენის მოხდენა შეგვიძლია და ჩვენს საქმიანობას განვითარების მეტი ასპექტი აქვს. რა თქმა უნდა გვინდა, რომ პროექტი ფინანსური თვალსაზრისით გამართლებული იყოს, თუმცა პროექტების დაგეგმვისა და განხორციელების დროს ჩვენთვის გადამწყვეტია ის, თუ რამდენად დიდია მისი დადებითი გავლენა მოსახლეობაზე.
ხშირად ეს კარგად ჩანს ფართომასშტაბიანი პროექტების სახით, რომლებსაც სახელმწიფოსთან ერთად ვახორციელებთ და როგორებიცაა: გზების მშენებლობა, მყარი ნარჩენების  გაუმჯობესებული მართვა და ა.შ. ასეთი ტიპის ინვესტიციების განხორციელება როგორც წესი, ნაკლებად მიმზიდველია კერძო სექტორისთვის, რადგან არ არის მომგებიანი, თუმცა, რა თქმა უნდა, ამგვარ პროექტებს ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვთ ნებისმიერი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისთვის და ამიტომაც არის  საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების მუშაობა მნიშვნელოვანი და დადებითი შედეგების მომტანი.
ჩვენი საკონსულტაციო კომპონენტის მსგავსად, რომელიც უკვე ვახსენე, ასევე მხარს ვუჭერთ რეფორმების პროცესს. დაფინანსების გარდა, ვახორციელებთ გარკვეული პროექტებისა და შესაბამისი სექტორების ტექნიკურ მხარდაჭერას.
ერთი საინტერესო მაგალითია ჩვენი ამჟამინდელი თანამშრომლობა საქართველოს სამედიცინო სექტორთან: ქართულ ჯანდაცვის სექტორს სჭირდება მეტი ექთანი, ასევე არის პრობლემები გადამზადებული სამედიცინო პერსონალის სამუშაო ადგილზე შენარჩუნების კუთხით. ჩვენს პარტნიორებთან და კლიენტებთან ერთად გადავწყვიტეთ, რომ საჭიროა ექთნების მოსამზადებელი პროგრამის განახლება. ამ პრობლემის გადასაჭრელად, კორეის მთავრობასთან ერთად, EBRD დახმარებას უწევს მის ერთერთ კლიენტს შეუმუშაოს ახალი, საერთაშორისოდ სერტიფიცირებული ტრენინგ პროგრამა, რომელიც შესაბამისობაში იქნება საერთაშორისო სტანდარტებთან. ასევე, ვეხმარებით ჯანდაცვის სამინისტროს დაამტკიცოს პროფესიული სტანდარტები სამედიცინო სფეროს მუშაკებისთვის, რათა შეიქმნას მაღალანაზღაურებადი სამუშაო ადგილები და სექტორმა მოიზიდოს უფრო მეტი კაცი ექთანი.
მსგავსი სექტორული დონის პრობლემების გადაჭრას რეგულარულად ვახდენთ. ამგვარი ტექნიკური თანამშრომლობა, პოლიტიკის განსაზღვრის სფეროში ჩვენს მონაწილეობასთან და ინვესტიციებთან ერთად, წარმოადგენს ჩვენი ბიზნეს მოდელის საფირმო ნიშანს, რომლის მეშვეობითაც საქართველოში უკვე მივიღეთ ხელშესახები ცვლილებები. ვიმოდოვნებ, ეს გვაახლოებს იმ საბოლოო მიზანთან, რომელიც სიღარიბის აღმოფხვრას გულისხმობს.

Ambassador of SDG 1: No Poverty
Eradicating poverty is the paramount goal for everyone working in development, and it is particularly important for the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). From a global perspective, it is very important to ensure the balanced economic growth of countries – their development will not be sustainable if there are pockets of poverty throughout society. Therefore, one way to tackle SDG 1 is through economic development. The EBRD has this very approach, ensuring that growth is inclusive and leaves no one behind. This is at the core of our strategies for countries where we work, including Georgia.
Since we started here 30 years ago, we have invested almost €5 billion in 286 projects in the financial, corporate, infrastructure and energy sectors, among others. On average, we have been investing up to €150 million per year. This is quite a substantial amount for a small country or economy like Georgia. Moreover, if you look at per capita investment, Georgia ranks first among countries where we work across the EBRD regions.
Our investment in Georgia has a positive social impact as we try to focus on projects that drive and enable growth, such as financing small and medium-sized enterprises (SMEs), infrastructure projects, energy production, renewables, sustainable solutions for green cities, and so forth. These projects will, in turn, facilitate sustainable economic growth, which, in the long term, is set to reduce poverty. Moreover, we also facilitate projects in different regions of the country, including smaller cities, towns and perhaps even villages. We have an outreach program for SMEs where we help them build capacity and integrate further into national, regional and global economies.
Our organization, UN Global Compact Network, Georgia, works with the business sector to promote responsible business conduct in the companies in Georgia. How do you work to promote corporate sustainability? Because I know that EBRD is promoting responsible business conduct and compliance in general with the business sector. How important is it for companies to be involved in the implementation of SDG 1: Ending Poverty, and how do you encourage them to do that?
We encourage all the companies we work with to implement good corporate governance. It is key for a company’s long-term survival, growth, and prosperity. A thriving private sector, in turn, is key to reducing poverty. This is at the core of our mission and values.
We help Georgian companies through a program called Advice for Small Businesses (ASB), where we work with businesses all over the country and provide them with support to improve their business skills, governance, standards, and so forth. Our joint efforts also make these companies more resilient to all the pressing challenges that are evolving around us. Many of the companies we work with have reported increasing their sales and exports and, rather importantly, hiring many new people.
Multi-sectoral partnerships are very important for the implementation of sustainable development goals. One of the goals, the 17th goal, is promoting partnerships because other goals cannot be achieved by one sector solely. How do you work with other stakeholders to eliminate poverty and contribute to the elimination of poverty in Georgia? And what is the importance of collaboration between the sectors?
We implement infrastructure projects in partnership with the government. These projects contribute to the Sustainable Development Goals in several ways. First, they create job opportunities for a broad spectrum of the local population as they are quite labour-intensive. This is very beneficial for the economic development of small towns and remote regions in any country.
Second, we are improving access to finance for small and medium-sized enterprises (SMEs) and larger corporates in the region by working together with local financial institutions. We work closely with commercial banks in Georgia and provide them with SME credit lines that they can, in turn, lend to their clients across the country. Local banks have a wide network of branches in every town, while we are based only in Tbilisi. Therefore, it is easier for a local company in a smaller town to access finance through their local bank.
Along with these credit lines, we also offer consultancy services to SMEs on various topics such as energy efficiency, financial sustainability, and crisis management. The latter was particularly popular during the Covid-19 pandemic when we offered online outreach seminars to our clients. These services are in high demand and help businesses survive, thrive and prosper, which is essential for reducing and eventually eradicating poverty.
What is the role of international financial institutions in promoting a healthy investment climate in Georgia and other countries? And how do they promote sustainable development in the country?
First, I need to say that we are not here to compete with local banks. We complement their work and enhance their business too. We often provide finance jointly with local banks and other International Financial Institutions (IFIs). This is particularly beneficial for Georgia’s economy as IFIs sometimes tackle projects that seem less bankable from a commercial perspective.
Considering this, it is fair to say that our social impact is powerful, and our work overall has a stronger developmental aspect to it. Yes, we want the project to be sound from a financial point of view, but the wider impact on society is paramount to our project planning and execution.
This is often even more visible in sovereign projects that we do with the state, such as building roads, improving solid waste management, helping reduce energy consumption, and so forth. These kinds of investments are usually less lucrative for the private sector as they are not as profitable. Nonetheless, these are fundamental to economic development in any country, and that is why the work of IFIs is so positive and important.
Much like our advisory component to private sector investments mentioned earlier, we also support the reform process. In addition to financing, we provide technical assistance for projects as well as for relevant sectors.
One interesting example is our current work in Georgia’s medical sector: the Georgian healthcare sector needs more nurses and has a problem with the retention of its trained medical workers. Together with our partners and clients, we also identified the need for an updated nursing curriculum. To solve this problem, with help from the Korean government, EBRD is helping one of its clients in developing a new internally certified training programme aligned with international standards. At the same time, we are helping the Ministry of Health introduce professional standards for medical workers, create well-paid jobs, and attract more male nurses to the sector.
Tackling sectoral-level problems in this way is something that we do on a regular basis. Such technical cooperation, combined with policy engagement and, of course, our investments, constitute our trademark business model through which we are already delivering real change in Georgia. I hope this brings us closer to our eventual goal of helping eradicate poverty.