ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის განათლების მიღების თანაბარი შესაძლებლობები
სამოქალაქო საზოგადოებისა და სოციალური მდგრადობის კულტურის განვითარება ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. უნივერსიტეტში 4000- მდე სტუდენტი სწავლობს, მათი 85% უცხოელია, მსოფლიოს 91 ქვეყნიდან. უცხოელია ასევე პროფესორების 30%.
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება თანაბარი ხელმისაწვდომობისა და მიუკერძოებლობის პრინციპების დაცვას. უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს განსხვავებული საჭიროებების სტუდენტებზე ორიენტირებულ  სწავლებას, წვლილი შეაქვს გარემოს მდგრადობაში, მათ შორის საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების გზით, და ხელს უწყობს ეკონომიკურ წინსვლასა და კეთილდღეობას.
New Vision University-ის კორპორაციული მდგრადობის ხედვაზე უნივერსიტეტის კანცლერი ეკატერინე აზარაშვილი საუბრობს.
რა დატვირთვა და რამდენად მნიშვნელოვანი როლი აქვს კორპორაციულ მდგრადობას თქვენს საქმიანობაში?
კორპორაციული მდგრადობა ჩვენი ორგანიზაციის საქმიანობის განმსაზღვრელი ელემენტია. ის არის მისიის ნაწილი და ასახულია სტრატეგიულ პრიორიტეტებშიც. უნივერსიტეტის საქმიანობა ძალიან განსხვავებულ ბიზნეს მოდელზეა აგებული. ჩვენ გვჯერა, რომ როდესაც განათლების გამზიარებელი ხარ და ვიღაცას ასწავლი როგორ მიაღწიოს ცხოვრებაში წარმატებას პასუხისმგებლიანი ბიზნესით, პირველ რიგში, თავად უნდა იყო ამის ნათელი მაგალითი. უნივერსიტეტი რამდენიმე სფეროში მოღვაწეობს: განათლება, ჯანდაცვა, საფინანსო, სპორტი. ჩვენ ვცდილობთ ყველა მიმართულებით შევქმნათ ხარისხიანი და ხელმისაწვდომი სერვისები და ამავდროულად ხელი შევუწყოთ ჯანსაღი ცხოვრების წესს, გავაზიაროთ სწორი ღირებულებები. ვცდილობთ პროცესებში ჩავრთოთ ის ადამიანები, რომლებიც თავიანთ თავს სხვებზე ზრუნვაში პოულობენ. ჩვენი სლოგანია – შთააგონე ზრუნვა. ჩვენ ვზრუნავთ პასუხისმგებლიანი მოქალაქეების აღზრდაზე, მათ ვაძლევთ შესაძლებლობას თავად შექმნან გარემო, რომელშიც უნდათ, რომ ცხოვრობდნენ.
მდგრადი განვითარების რომელი მიზნები გაქვთ არჩეული პრიორიტეტულად?
პრიორიტეტული მდგრადი განვითარების მიზნები გამომდინარეობს უნივერსიტეტის საქმიანობის არეალიდან. ეს არის ის მიზნები, სადაც ჩვენი რესურებითა თუ გამოცდილებით ყველაზე მეტი გავლენის მოხდენა შეგვიძლია: ჯანმრთელობა და კეთილდღეობა (SDG3); ხარისხიანი განათლება (SDG4); შემცირებული უთანასწორობა (SDG10); მშვიდობა, სამართლიანობა, ძლიერი ინსტიტუციები (SDG16); პარტნიორობა მდგრადი განვითარებისთვის (SDG17). რაც შეეხება გენდერულ თანასწორობას (SDG5), ის უნივერსიტეტისთვის ერთ-ერთი გამჭოლი პრიორიტეტია. თითოეული აქტივობა თუ პროექტი უნივერსიტეტში სწორედ გენდერული თანასწორობის პრინციპების დაცვით ხორციელდება და ყველა სექტორში, სადაც უნივერსიტეტი წარმოდგენილია, ის ზრუნავს ქალთა გაძლიერებაზე.  ჩვენ ასევე ვზრდით ძალისხმევას ხელმისაწვდომი და სუფთა ენერგიის, მდგრადი მოხმარებისა და წარმოებისა და კლიმატის მდგრადობის მიმართულებით.
უნივერსიტეტის სტრატეგიული გეგმის მიზნები და აქტივობები დაკავშირებულია მდგრადი განვითარების მიზნებთან, რაც გვაძლევს საშუალებას, ერთი მხრივ, დავგეგმოთ და განვახორციელოთ სტრატეგიული პროექტები, რომელიც ეხმიანება მდგრადი განვითარების მიზნებს და, ამასთან, შევაფასოთ ჩვენი საქმიანობის შედეგი და გავლენა.
ასევე მინდა გამოვყო უნივერსიტეტის წარმატება Times Higher Education IMPACT Rankings-ში, უნივერსიტეტების საერთაშორისო რანგირების სისტემაში, რომელიც აფასებს უნივერსიტეტების საქმიანობის შედეგებს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის ხელშეწყობის მიმართულებით. ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი ერთადერთი უნივერსიტეტია საქართველოდან, რომელიც წარმოდგენილია 2023 წლის გამოცემაში და, ამასთან, საკმაოდ მაღალ პოზიციებს იკავებს პრიორიტეტულ მიმართულებებში. მაგალითისთვის, SDG3-ის მიმართულებით, უნივერსიტეტი 201-300 პოზიციაზეა მსოფლიოში.
თქვენ საქმიანობთ მდგრადი განვითარების მესამე მიზნის – ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის- მიმართულებითაც. მოგვიყვეთ უფრო კონკრეტულად განხორციელებული პროექტების შესახებ.
ზრუნვის გამოხატვა ბევრი მიმართულებით არის შესაძლებელი, მაგრამ, ალბათ, დამეთანხმებით, რომ ჯანმრთელობაზე ზრუნვა მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს საზოგადოების კეთილდღეობას. ადამიანების სოციო-ემოციურ და მენტალურ მდგომარეობას პირდაპირი კავშირი აქვს იმ გავლენებთან, რასაც ისინი გარემოზე ყოველდღიურად ახდენენ.
უნივერსიტეტი აქტიურად არის წარმოდგენილი ჯანდაცვის სექტორში- ისაა როგორც სამედიცინო განათლების, ასევე სამედიცინო სერვისების პროვაიდერი.  უნივერსიტეტი ფლობს არაკომერციულ საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალს. პანდემიის პერიოდში ჩვენს ეკო-კამპუსში გავხსენით ჯანმრთელობის ჰაბი, რომელიც ორიენტირებულია ერთიან სივრცეში მოაქციოს ყველა ის სერვისი, რომელიც სავალდებულო სამედიცინო შემოწმების (ე.წ. ჩექაფის) ნაწილია. ჩვენი ამოცანაა საზოგადოებაში შევქმნათ ხარისხიანი და ამავე დროს ხელმისაწვდომი სამედიცინო სერვისები. ჩვენი კამპანიებით ხელს ვუწყობთ ცნობიერების ამაღლებას და პრევენციული სამედიცინო გამოკვლევის ჩატარების კულტურის დანერგვას საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფში.
უნივერსიტეტის მხარდაჭერით ხორციელდება ქალთა პერსონალიზებული ჯანმრთელობის პროგრამა. ჩვენ გვჯერა, რომ ჯანმრთელი ქალი ყველაზე ძლიერი ქალია, რომელსაც მნიშვნელოვანი კონტრიბუციის შეტანა შეუძლია საზოგადოების განვითარებაში. ამიტომ ამ პროგრამით ვცდილობთ მათ გაძლიერებას. პროგრამა, სოციალური ხასიათიდან გამომდინარე, ხელმისაწვდომია ყველასათვის. თუმცა ჩვენ სრულად უფასო გავხადეთ ქალი მასწავლებლებისთვის და კამპანიის ფარგლებში – „1000 ქალი მასწავლებელი“ უკვე 200-მა ქალმა ჩაიტარა უფასო სრულყოფილი სამედიცინო კვლევა.
ჩვენ შევიმუშავეთ ჩექაფ პაკეტი პატარა სპორტსმენებისთვის. უნივერსიტეტის სპორტულ ბაზაზე უამრავი ბავშვი ვარჯიშობს და ჯანსაღი ცხოვრების წესს ეუფლება. მათი ჯანმრთელობა მუდმივ მონიტორინგსა და ზრუნვას საჭიროებს, რომ რამე არ გამოგვრჩეს და მათ სწორი მიმართულებით შეძლონ განვითარება.
როგორი გენიალური იდეაც არ უნდა არსებობდეს, ამ იდეის განსახორციელებლად საერთო ინტერესების გარშემო გაერთიანება და რესურსების გაზიარებაა საჭირო. რაც უფრო დიდია მიზანი, მით მეტ კონტრიბუციას მოითხოვს საზოგადოებისგან. ნიუ ვიჟენი დაფუძნდა როგორც „CIVIC“ უნივერსიტეტი, რაც ნიშნავს საზოგადოებაზე, მის საჭიროებებზე ორიენტირებულ და მზრუნველ ინსტიტუციას. ჩვენს შემთხვევაში ეს არ არის შეძენილი ჩვევა, ეს თანდაყოლილია.  მისია გვეუბნება, რომ ნებისმიერ ინდივიდს ხელი შევუწყოთ  გაიფართოვოს თვალსაწიერი განათლების, კვლევისა და სიახლის დანერგვის გზით. თვალსაწიერის გაფართოება იმისთვის სჭირდება ადამიანს, რომ სხვადასხვა ფოკუსით და ჭრილში დაინახოს და აღიქვას  გარემო და სამყაროში მიმდინარე პროცესები.
როდესაც გაეროს გლობალური შეთანხმების შესახებ გავიგეთ, მივხვდით, რომ რასაც ვაკეთებთ, სწორედ ამ დიდი კონცეფციის ნაწილია, ამიტომ სურვილი გაგვიჩნდა რომ გავწევრიანებულიყავით მასში და ჩვენი რესურსების გაზიარება კიდევ უფრო დიდი სტრატეგიის ნაწილად გვექცია. ჩვენ საერთო ღირებებულები გვაერთიანებს და ასეთ კავშირებს ეძებს და აძლიერებს უნივერსიტეტი მუდამ.
რას ნიშნავს საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა ქართულ კომპანიებში და რამდენად მნიშვნელოვანია ისეთი პლატფორმების წევრობა, როგორიცაა გაეროს გლობალური შეთანხება? რას ეტყოდით ბიზნესს, რატომ უნდა გაწევრიანდნენ კომპანიები ამ ინიციატივაში?
საერთაშორისო პლატფორმის წევრობა კერძო სექტორს საშუალებას აძლევს, რომ მუდმივად იყოს ინფორმირებული უახლესი მოვლენებისა და ტენდენციების შესახებ და ადაპტირება მოახდინოს. ადაპტაციის უნარი ჩვენს საუკუნეში მნიშვნელოვანი უნარია ყველასთვის. მჯერა, რომ კერძო სექტორმა ის უნდა შექმნას და განავითაროს, რაც საზოგადოებას ყველაზე მეტად სჭირდება, დაეხმაროს მას გამოწვევებთან გამკლავებაში და ამავე დროს იზრუნოს ისეთი სტანდარტების დანერგვაზე, რომელიც გარემოს მოფრთხილებასა და ბუნებრივი რესურსების პასუხიმსგებლიან მოხმარებაზეა ორიენტირებული, იზრუნოს ადამიანის უფლებების, მათ შორის შრომითი უფლებების დაცვაზე და ა.შ.
რა როლი აქვს კერძო სექტორს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევაში და რამდენად მნიშვნელოვანია მულტისექტორული პარტნიორობა ამ კუთხით?
კერძო სექტორი უფრო მეტი მოქნილობითა და თავისუფლების ხარისხით გამოირჩევა, რაც ხშირად სხვადასხვა ინიციატივის გამოჩენასა და კამპანიების წარმოებაში აისახება. რაც უფრო მეტი მომხმარებელი ჰყავს კომპანიას, მით მეტი ეფექტის მოხდენა შეუძლია თავისი პროდუქტებით. როდესაც ბიზნესი პასუხისმგებლიანია, ის პასუხისმგებლიან ქცევას ნერგავს მომხმარებლებში. მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევისთვის ეს ყველაფერი გადამწყვეტია.
მულტისექტორული პარტნიორობა ისევ და ისევ რესურსების კონსოლიდირებასთან და საერთო მიზნების ერთობლივი ძალებით მიღწევასთან ასოცირდება. ამას იმიტომ არ ვამბობ, რომ უნივერსიტეტს წარმოვადგენ. მართლა მჯერა, რომ ნებისმიერი სფეროს განვითარება, 17-დან ნებისმიერი მდგრადი განვითარების მიზნის მიღწევაა შესაძლებელი მხოლოდ განათლების კომპონენტის გაძლიერებით. ამიტომ როდესაც მულტისექტორულ პარტნიორობაზე ვსაუბრობთ, იქ აუცილებლად განვიხილავ  განათლების სექტორს.
რას ურჩევდით დამწყებ კომპანიებს, რატომ უნდა დაიწყონ საქმიანობა და დასახონ ბიზნეს სტრატეგია კორპორაციული მდგრადობის პრინციპების გათვალისწინებით?
იმიტომ რომ ეს მათი ხვალინდელი დღეა და პირდაპირპროპორციულად აისახება იმაზე, თუ როგორ გარემოში მოუწევთ მომავალში ბიზნეს საქმიანობა.
როგორია თქვენი სამომავლო გეგმები? რა სახის პროექტების განხორციელებას გეგმავთ მომავალში?ჩვენი ერთ-ერთი ბოლო პროექტი მიეძღვნა სკოლებში გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებზე  ცნობიერების ამაღლებას. გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელთან და საქართველოში ყველაზე „მწვანე“ ბანკთან – პროკრედიტთან თანამშრომლობით, თბილისის ორ სკოლაში საპილოტე პროექტი განვახორციელეთ. ჩვენი ამოცანა იყო სკოლებში შეგვექმნა ისეთი ჯგუფები, სადაც მხოლოდ სკოლის მოსწავლეები არ არიან, არამედ მათი მშობლები, მასწავლებლები, სკოლის ადმინისტრაციისა და გამგეობის წარმომადგენლებიც კი არიან ჩართული საჭიროებების შეფასებასა და მდგრადი განვითარების პროექტის დაგეგმვაში. სკოლებში პრიორიტეტულად გამოიკვეთა ნარჩენების გადამუშავების საკითხი. შესაბამისად, ჩვენი შემდგომი ნაბიჯი იქნება დავეხმაროთ მათ შექმნილი პროექტების განხორციელებაში, ჩვენს პარტიორებთან და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებთან ერთად. ეს არის საზოგადოებაზე ორიენტირებული მიდგომა (community-driven approach), რომელსაც ჩვენ ხშირად ვიყენებთ ნებისმიერ საქმიანობაში. საპილოტე პროექტის წარმატებით განხორციელების შემდეგ, ვფიქრობთ, აქტიურად დავნერგავთ ამ პროექტს როგორც თბილისის, ისე საქართველოს ყველა რეგიონის სკოლებში, რომ გავზარდოთ მისი დადებითი გავლენა და უფრო მეტი  თანამოაზრე გავიჩინოთ მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის გზაზე.

Equal Opportunities to Receive Education at New Vision University
Developing a culture of civic responsibility and social sustainability is one of the top priorities of New Vision University. Of the 4000 students enrolled at the university, 85% are international, coming from 91 countries. Our faculty is also diverse, as 30% of our professors are international.
At New Vision University, adhering to the principles of equal access and impartiality is crucial. The university provides individual-centered learning for students with different needs, contributes to environmental sustainability by raising public awareness and promotes economic development and welfare.
University Chancellor Ekaterine Azarashvili speaks about New Vision University’s outlook towards corporate sustainability.
What is the added value of corporate sustainability, and how important is it in your work?
Corporate sustainability is a crucial aspect of our organization’s activities. It is part of our mission and is reflected in strategic priorities. The university activities are based on a very different business model. We believe that to be a successful educator, you must lead by example. The university works in education, healthcare, finance and sports. We create high-quality, affordable services in all directions and promote a healthy lifestyle and fair values. Our slogan is “Inspire to Care.” We are committed to nurturing responsible citizens, allowing them to create the environment in which they desire to live.
Which sustainable development goals have you prioritized?
We have prioritized the sustainable development goals that align with the university’s areas of activity. These are the goals where we can make the most impact with our resources or expertise: Good Health and Well-Being (SDG 3); Quality Education (SDG 4); Reduced Inequalities (SDG 10); Peace, Justice and Strong Institutions (SDG 16); and Partnership for the Goals (SDG 17). Achieving Gender Equality (SDG 5) is one of the overarching priorities for the university. Each activity or project is carried out in accordance with the principles of gender equality. In all sectors where the university is represented, it oversees women’s empowerment. We are also increasing our efforts towards affordable and clean energy, sustainable consumption and production and climate sustainability.
The goals and activities of the university’s strategic plan are related to the SDGs. This plan allows us to design and implement strategic interventions that correspond to the sustainable development goals while simultaneously assessing the results and impact of our activities.
I would also like to highlight the university’s success in the Times Higher Education IMPACT Rankings. This international university ranking system assesses the results of university activities in terms of their contribution to the achievement of the United Nations Sustainable Development Goals. New Vision University is the only higher educational institution in Georgia that is represented in the 2023 edition. It ranks high in priority areas — 201–300 position in the world for SDG 3, Good Health and Well-Being.
You are also working towards SDG 3 – Good Health and Well-Being. Tell us more about the projects implemented in this respect.
Caring for others can be expressed in many ways, but you will probably agree that caring for health is a significant determinant of the well-being of society. The socio-emotional and mental state of people has a direct correlation with the daily impact they have on the environment.
The university is actively represented in the healthcare sector — it provides medical education and services. The university runs a non-profit university hospital. During the pandemic, we opened a health hub in our eco-campus focused on bringing all the services that are part of the mandatory medical check-up into a single space. Our task is to ensure quality and affordable medical services to the community. Additionally, our campaigns help raise awareness about preventive medical examinations.
The university has supported the implementation of a personalized healthcare program for women. We believe that access to women’s healthcare is necessary for the development of society. Due to its social importance, the program is available for everyone and is entirely free for 1000 teachers.
We have developed a check-up package for young athletes. Many children exercise and pursue a healthy lifestyle at the sports base of the university. Their health requires constant monitoring to ensure appropriate development.
No matter how brilliant an idea is, realizing it requires uniting common interests and shared resources. The bigger the goal, the more commitment it requires from society. New Vision was founded as a “CIVIC” university, which means a community-oriented and caring institution. In our case, this is not an acquired habit—it is innate. The mission instructs us to empower individuals and expand their horizons through education, research and innovation. Expanding one’s horizons is necessary to see and adequately perceive the environment and developments from multiple perspectives.
When we heard about the UN Global Compact, we realized that what we were doing was part of this larger platform, so we decided to join it and make sharing our resources part of an even bigger strategy. Common values unite us, and the university always seeks and strengthens such networks.
What does implementing international standards in Georgian companies mean, and how important is membership in such platforms as the UN Global Compact? What would you say to the business companies? Why should they join this initiative?
Membership in an international platform allows the private sector to be constantly informed about the latest developments and trends and to adapt to them. Adaptability is vital. I believe that the private sector should create and develop what society needs the most, help people deal with challenges and at the same time, commit to introducing standards that are focused on environmental protection and sustainable consumption of natural resources, as well as respect and protect human rights, including labor rights and so on.
What is the role of the private sector in achieving sustainable development goals, and how important is a multisectoral partnership in this regard?
The private sector is characterized by greater flexibility and a higher degree of freedom, often initiating a wide range of interventions and campaigns. The more customers a company has, the more impact it can make with its products. When a business is responsible, it nurtures responsible behavior in consumers. All of these are crucial to achieving the Sustainable Development Goals.
Multisectoral partnerships are associated with consolidating resources and achieving common goals through joint efforts. I am not saying this because I represent the university. I believe that the development of any field, any of the 17 sustainable development goals, can be achieved only by strengthening the education component. Therefore, when we talk about multisectoral partnerships, I am implying the education sector.
What would you advise the start-up companies? Why should they start working and designing a business strategy reflecting the principles of corporate sustainability?
It is inevitable and directly affects the environment in which they will have to operate in the future.
One of our recent projects was dedicated to raising awareness of the UN Sustainable Development Goals in schools. In cooperation with the UN Global Compact Network Georgia and the greenest bank in Georgia, Procredit, we implemented a pilot project in two Tbilisi schools. Our task was to create groups in schools where the students and their parents, teachers, school administration and board representatives would be involved in the needs assessment and sustainable development project planning. The issue of waste recycling was identified as a priority issue in the schools. Therefore, our next step will be helping them implement the developed projects with our partners and business sector representatives. This is a community-driven initiative that we often use in our activities. After successfully implementing the pilot project, we will execute it in schools in Tbilisi and all regions of Georgia to increase its positive impact and attract more like-minded people for our mission to achieve the SDGs.