PMCG-ი მშვიდობის, სამართლიანობისა და ძლიერი ინსტიტუტებისათვის
საერთაშორისო განვითარების საკონსულტაციო კომპანია PMCG 2007 წელს დაფუძნდა. იგი საქმიანობს განვითარებად ქვეყნებში მმართველობის, დემოკრატიის, გამჭვირვალობის, საჯარო ფინანსების, ეკონომიკური ზრდის, ტურიზმის, განათლების, გარემოს დაცვის, წყლის, მყარი ნარჩენებისა, და ინფრასტრუქტურის სექტორების განსავითარებლად. ორგანიზაცია უზრუნველყოფს უკეთესი მომავლის შენებას, მისი დევიზიც სწორედ ამას ასახავს – Delivering Progress.
PMCG-ის საქმიანობა გლობალურია. დაარსების დღიდან კომპანიის თითოეული პროექტი თავის თავში გულისხმობს კეთილსინდისიერ მიდგომებს პერსონალის, საზოგადოების, პარტნიორებისა და გარემოს მიმართ ნებისმიერ ქვეყანაში – იქნება ეს კავკასიის რეგიონი, ცენტრალური აზია, აღმოსავლეთ ევროპა, ახლო აღმოსავლეთი, აფრიკა თუ სხვა.
უპირველეს ყოვლისა, კომპანია თანაბარ შესაძლებლობებს ქმნის თითოეული თანამშრომლისთვის. PMCG-ში ეს პრიორიტეტი გაწერილია სხვადასხვა პოლიტიკასა და პროცედურაში, და მისი პრაქტიკაში გატარება ზედმიწევნით ხდება.
PMCG მთლიანად ორიენტირებულია ახალგაზრდების დასაქმებაზე. კომპანიისთვის თანამედროვე, ნოვატორი და მოტივირებული ახალგაზრდები პრიორიტეტს წარმოადგენენ. PMCG ასეთი ახალგაზრდებისთვის საუკეთესო გარემოს ქმნის – ყველანაირ შესაძლებლობას აძლევს მათ, რომ თავიანთი იდეები ორგანიზაციის შიგნით განახორციელონ.
კომპანიის მნიშვნელოვან პროექტებს შორისაა პერსონალის განვითარების პროგრამა. თანამშრომლები წლის დასაწყისში ადგენენ წლის განვითარების გეგმას და უშუალო ხელმძღვანელთან განიხილავენ მას. პერსონალური განვითარების გეგმის შედგენის შემდეგ თითოეულ თანამშრომელს გამოეყოფა 1000 ლარი ტრენინგებისთვის, სემინარებისთვის, სამუშაო შეხვედრებისა და სხვა აქტივობებისთვის, მისსავე გეგმაში დასახული მიზნების მისაღწევად. გარდა ამისა, ადამიანური რესურსების მართვის მენეჯერი წლის დასაწყისში დამატებით ადგენს ტრენინგების გეგმას როგორც პროექტის მართვის, მაიკროსოფტის აპლიკაციების მიმართულებით და ა.შ., ისე რბილი უნარების გასაუმჯობესებლად. ამასთან, კომპანია აქტიურად იწვევს სხვადასხვა სპიკერს თანამშრომლების ინფორმირებულობის გასაზრდელად სხვადასხვა ზოგად საკითხთან დაკავშირებით. მაგალითად, პანდემიის პერიოდში მენტალური ჯანმრთელობის გამოწვევების საპასუხოდ, კომპანიას მიწვეული ჰყავდა სფეროს სპეციალისტები. PMCG ხშირად აწყობს თანამშრომლებისთვის ექსკურსიებს საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში. ასეთი ექსკურსიები, როგორც წესი, სამუშაო დღეებში ეწყობა, რათა თანამშრომლებს არ შეეზღუდოთ დასვენების დღეების თავიანთი პერსონალური მიზნებისთვის გამოყენების შესაძლებლობა.
2022 წელს კომპანიამ ჯამში 221 ათასი ლარი დახარჯა 76 თანამშრომლის ტრენინგებში, კურსებსა და ქოუჩინგში.
PMCG-ში თავისუფალი, მოქნილი გარემოა შექმნილი. კომპანია დღემდე ინარჩუნებს ჰიბრიდულ სამუშაო რეჟიმს. აქცენტი მხოლოდ შედეგებზე კეთდება. ორგანიზაციაში ამბობენ, რომ მათი მიზანია სტრესულ, დაძაბულ გარემოში PMCG ერთგვარი ოაზისი იყოს თითოეული თანამშრომლისთვის.
კომპანია წლებია თანამშრომლობს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლასთან (ISET-თან) და მაგისტრატურის საფეხურის რამდენიმე სტუდენტს ყოველწლიურად უფინანსებს სწავლის საფასურს. გარდა ამისა, ბოლო ორი წელია PMCG-მ ამავე სკოლაში დააარსა „Distinguished Thesis Award” ბაკალავრის საფეხურის სტუდენტებისათვის, რომლის ფარგლებშიც საუკეთესო საბაკალავრო ნაშრომების ავტორებს კომპანია ფულად ჯილდოს გადასცემს.
PMCG-ის სტუდენტებისთვის ასევე შექმნილი აქვს Career Kickstart Internship, რომლის ფარგლებში მსურველებს შეუძლიათ სტაჟირება გაიარონ PMCG-ის სხვადასხვა დეპარტამენტში და გაიზარდონ პროფესიულად. მხოლოდ 2022 წლის განმავლობაში კომპანიას 14 სტაჟიორი ჰყავდა. PMCG თითოეული მათგანისთვის გამოყოფს ანაზღაურებას. ამასთან, საკმაოდ ხშირად, სტაჟიორი კომპანიის გუნდსაც უერთდება.
ასევე, კომპანია წლებია თანამშრომლობს არასამთავრობო ორგანიზაცია „პირველ ნაბიჯთან“ და მას ფულად რესურსს აწვდის განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვების განსავითარებლად.
კომპანიის მთავარ პრიორიტეტებს შორისაა გარემოს დაცვაც. PMCG უზრუნველყოფს ქაღალდის გადამუშავებას, ასევე, ჩანაცვლებულია პლასტმასის ყველანაირი პროდუქტი. PMCG-ის კორპორაციული პასუხისმგებლობის შედეგი კი ასე გამოიყურება: 2022 წელს კომპანიის გაყიდვები 8 მლნ-დან 14 მლნ აშშ დოლარამდე გაიზარდა. მისი მენეჯმენტი სხვა კომპანიებსაც მოუწოდებს, გაიზიარონ კორპორაციული პასუხისმგებლობა, რაც თვალსაჩინო შედეგებს მოუტანს. გაეროს გლობალური შეთანხმება უნიკალურ პლატფორმას ქმნის ბიზნესებისთვის ცოდნის, გამოცდილებისა და იდეების გასაზიარებლად. ამბობენ, რომ მათთვის ეს ქსელი შთაგონების წყაროა და თუ ბიზნესები თავიდანვე იაქტიურებენ მსგავს პლატფორმებზე, ისინი ბევრ რამეს ისწავლიან, დაამყარებენ კავშირებს და მიიღებენ იდეებს თავიანთი საქმიანობისთვის.

PMCG for Peace, Justice, and Strong Institutions
International development consulting company PMCG was founded in 2007. It works to develop governance, democracy, transparency, public finance, economic growth, tourism, education, environmental protection, water, solid waste and infrastructure sectors in developing countries. The organization strives to build a better future, which is reflected in its slogan, “Delivering Progress.”
The activities of PMCG are global. Since its inception, the company’s projects have promoted responsible approaches to staff management, society, partners and the environment in any country — be it the Caucasus region, Central Asia, Eastern Europe, the Middle East, Africa and so on.
PMCG creates equal opportunities for all employees. This meticulously practiced priority is evident through numerous policies and procedures.
PMCG is entirely focused on youth employment. Modern, innovative and motivated young people represent a priority for the company. PMCG creates the best environment for such youth — giving them every opportunity to implement their ideas within the organization.
The personnel development program is a highlight of the company’s important projects. Employees design an annual personal development plan at the beginning of every year and discuss it with their immediate supervisors. After creating a personal development plan, each employee is allocated 1000 GEL for training, seminars, workshops and other activities to achieve their goals. In addition, at the beginning of the year, the HR manager also develops a training plan for project management, Microsoft program and so on, as well as for improving employees’ soft skills. PMCG regularly invites various speakers to raise awareness among employees on various general issues. For example, in response to pandemic-related mental health challenges, the company invited professionals in the field. PMCG often organizes trips for employees to different parts of Georgia. Such outings are usually organized on working days so employees do not sacrifice their days off.
In 2022, the company spent 221 000 GEL on training, courses and coaching sessions for 76 employees.
PMCG offers a free and flexible environment. The company maintains a hybrid working modality. We focus on the results. The organization strives to make PMCG an oasis for each employee amid a stressful and tense environment.
The company has been cooperating with the International School of Economics (ISET) at Tbilisi State University for years and annually finances the tuition fees of several MA students. In addition, for the last two years, PMCG has established the “Distinguished Thesis Award” for undergraduate students in ISET, within the framework of which the company allocates a financial award to the authors of the best bachelor theses.
PMCG has also created a Career Kickstart Internship for students, within the framework of which applicants can take internships in different departments of PMCG and thus grow professionally. In 2022, the company had 14 interns. PMCG offers payment to each of them. In addition, the interns often end up employed by the company.
PMCG has also cooperated with the non-governmental organization “First Step” for years. It provides financial resources for the development opportunities of children with special needs.
One of the main priorities of the company is environmental protection. PMCG recycles paper and replaces all kinds of plastic products.The company’s sales in 2022 increased from US$8 million to US$14 million as a result of PMCG’s corporate responsibility efforts. PMCG management encourages other companies to assume corporate responsibility, which will bring tangible results. The UN Global Compact provides a unique platform for businesses to share their knowledge, experience and ideas. This network is a source of inspiration for them, and if companies are actively engaged in such platforms from the beginning, they will learn a lot, establish a network and develop innovative ideas for their projects.