სამედიცინო სექტორის როლი და კორპორაციული პასუხისმგებლობა უკრაინის დასახმარებლად
იმ ნაბიჯებს შორის, რომლებიც სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებმა გადადგეს ომით დაზარალებული უკრაინელების დასახმარებლად, ქართული სამედიცინო სექტორის თანადგომა ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური და მრავალფეროვანია. ამ პროცესმა არაერთი მიმართულება მოიცვა: გარდა იმისა, რომ ექიმები და სამედიცინო სფეროს მუშაკები უკრაინაში ჩავიდნენ და ადგილობრივ პერსონალს ეხმარებოდნენ საბრძოლო მოქმედებების შედეგად დაჭრილ-დაშავებულთა მკურნალობაში, უშუალოდ ჩვენს ქვეყანაშიც უამრავი სამედიცინო სერვისი ამოქმედდა.
ომის დაწყებიდან ძალიან მალე დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში უკრაინიდან ლტოლვილთათვის სპეციალური ცხელი ხაზი გაიხსნა, სადაც მათ შეეძლოთ  სხვადასხვა სახის საჭირო ინფორმაცია დაეზუსტებინათ.
უკრაინის მოქალაქეები ექიმის უფასო კონსულტაციითა და გადაუდებელი ამბულატორიული სერვისებით უზრუნველყო „ევექსის კლინიკებისა“ და „ევექსის ჰოსპიტლების“ ქსელებმა, „ავერსის“ კლინიკებში კი მათ ასევე ანაზღაურების გარეშე შეეძლოთ ექიმ-სპეციალისტთა კონსულტაციებისა და გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების მიღება.
ერთ-ერთი მსხვილი სამედიცინო ლაბორატორია „მეგალაბი“ საქართველოში მყოფ უკრაინის მოქალაქეებს უფასო ლაბორატორიულ სერვისებს სთავაზობდა; „თიბისი დაზღვევამ“  უსასყიდლოდ გადასცა ჯანმრთელობის დაზღვევის პაკეტი, რომლის ფარგლებში კლინიკა „რეიმანმა“ (Raymann) მათ ამბულატორიული მომსახურება გაუწია. კომპანია „არდიმ“ ქვეყნის მასშტაბით უკრაინის ყველა მოქალაქე  უზრუნველყო ჯანმრთელობის უფასო დაზღვევით.
საოჯახო მედიცინის ქართულ-ამერიკულ კლინიკა „მედიქალ ჰაუსში“ ამოქმედდა სპეციალური სამედიცინო ბარათი „მედ ქარდი“ ომის შედეგად ადგილნაცვალი უკრაინის მოქალაქეების დასახმარებლად.
„იმედის კლინიკა“ უსასყიდლოდ მკურნალობდა საქართველოში მყოფ უკრაინელ ქალებსა და ბავშვებს, დავით დავარაშვილისა და დავით გაგუას კლინიკებმა კი ორსულ ქალებს მათთვის აუცილებელი სამეანო-გინეკოლოგიური დახმარება  აღმოუჩინეს.
საქართველოში ჩამოსული უკრაინელი დევნილები სხვადასხვა მიმართულებით იღებდნენ და დღესაც იღებენ საჭირო სამედიცინო სერვისებს. ქართული სამედიცინო საზოგადოების სასახელოდ უნდა ითქვას, რომ მათ ყველაფერი გააკეთეს ომით დაზარალებულ უკრაინელთა დასახმარებლად და მნიშვნელოვან გამოწვევას თავი ღირსეულად გაართვეს. ამ პროცესსა და მასთან დაკავშირებულ სირთულეებზე საოჯახო მედიცინის ქართულ-ამერიკული კლინიკა „მედიქალ ჰაუსისა“ და გაგუას კლინიკების ხელმძღვანელები: ლიკა კარტოზია და ირაკლი გაგუა გვესაუბრებიან.
ლიკა კარტოზია, საოჯახო მედიცინის ქართულ-ამერიკული კლინიკა „მედიქალ ჰაუსის“
გენერალური მენეჯერი
სამედიცინო სექტორს, მისი საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე, ყველაზე  მეტად შეეხო უკრაინაში შექმნილი ვითარება.  ქართველი ექიმები და სამედიცინო კომპანიები  ომის პირველივე დღეებიდან ჩაერთნენ ჰუმანიტარულ ღონისძიებებში. როგორ მონაწილეობდა ამ პროცესში თქვენი კომპანია?
– უკრაინაში მიმდინარე ომი საქართველოს თითოეული მოქალაქისთვის მტკივნეული  საკითხია. საოჯახო მედიცინის ქართულ-ამერიკულ კლინიკა „მედიქალ ჰაუსს“ საბრძოლო მოქმედებების დაწყებისთანავე ჰქონდა სურვილი, უკრაინიდან დევნილთა დახმარების საქმეში თავისი წვლილი შეეტანა, რისთვისაც  რიგი აქციები დაიგეგმა. კერძოდ, 2022 წლის 1 მაისიდან „მედიქალ ჰაუსში“ ამოქმედდა  სპეციალური ბარათი – Med Card for Ukrainian People,  რომელიც  შემდეგ სამედიცინო მომსახურებას მოიცავს: სხვადასხვა დარგის სპეციალისტებთან უფასო კონსულტაციას, უფასო  ინსტრუმენტულ კვლევებს და  ლაბორატორიულ მომსახურებაზე 30%-იან ფასდაკლებას.
ასევე, სააფთიაქო ქსელ „ავერსისა“ და ჩვენი კლინიკის ერთობლივი გადაწყვეტილებით,  „მედიქალ ჰაუსის“ მიმდებარე აფთიაქში  მედიკამენტების სრულ ასორტიმენტზე ყოველდღიურად ვრცელდება 25%-იანი ფასდაკლება. აღნიშნული აქცია  ძალაშია 1 ივლისამდე.
როგორია შექმნილ ვითარებაში სამედიცინო სექტორში არსებული კომპანიების  კორპორაციული პასუხისმგებლობა, რა განაპირობებს მათ ქცევას – თქვენი ორგანიზაციის მაგალითზე?
– სამედიცინო სექტორის არაერთმა წარმომადგენელმა გამოხატა კეთილი ნება, შესაძლებლობის ფარგლებში დახმარებოდა ომის შედეგად დაზარალებულ უკრაინელებს, რაც ნათლად გვიჩვენებს ჩვენს სფეროში არსებული კომპანიების სწრაფვას კორპორაციული პასუხისმგებლობისკენ. „მედიქალ ჰაუსისთვის“ მსგავსი აქტივობა არ ახალია. გასულ წლებშიც ვცდილობდით დავხმარებოდით იმ მოწყვლად ჯგუფებს, რომელთაც საზოგადოების მხრიდან მეტი ყურადღება სჭირდებათ (მოხუცებულთა სახლების ბენეფიციარები, ომის ვეტერანები, დაუნის სინდრომის მქონე ბავშვები და ა.შ.). ჩვენი კლინიკის სურვილია, თავისი საქმიანობით დადებითი გავლენა მოახდინოს ქვეყანაში სოციალური გარემოს გაუმჯობესებაზე.
რამდენად მნიშვნელოვანია მსგავსი  ქმედებები საქართველოს დადებითი იმიჯის წარმოსაჩენად და ქვეყნებს შორის  ურთიერთობის კიდევ უფრო მეტად გამყარებისთვის?
– უკრაინაში მიმდინარე ომი მხოლოდ ერთი ქვეყნის ტრაგედია არ არის, მთელი დემოკრატიული სამყაროს ტკივილია. საქართველოში მოქმედი კომპანიები, კლინიკები და სხვადასხვა დაწესებულებები ცდილობენ, თავიანთი წვლილი შეიტანონ ამ მძიმე კრიზისის მოგვარებაში. მიმაჩნია, რომ პრობლემის დასაძლევად  თითოეული მათგანის თანამონაწილეობა და კონსოლიდაცია მნიშვნელოვანია. საქართველოში მოქმედი კომპანიების მხრიდან მსგავსი მიდგომა   უკრაინასა და საქართველოს შორის ურთიერთობების კიდევ უფრო მეტად გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს.
როგორ გაგრძელდება თქვენი თანადგომა უკრაინისადმი – სამომავლოდ რას გეგმავთ?
– გამომდინარე იქიდან, რომ ომი ჯერ კიდევ მიმდინარეობს და დაზარალებულთა რაოდენობა იზრდება, „მედიქალ ჰაუსი“ შეეცდება, თავისი შესაძლებლობების ფარგლებში სოლიდარობა და თანადგომა გამოხატოს ადგილნაცვალი უკრაინის მოქალაქეების მიმართ.
– მდგრადი განვითარების მესამე მიზანი ჯანმრთელობას და კეთილდღეობას ეხება და მოუწოდებს ქვეყნებს ჯანდაცვის სერვისების საყოველთაო დაფარვის, მათ შორის, ფინანსური რისკებისგან დაცვისა და ჯანდაცვის ხარისხიანი ძირითადი სერვისების ხელმისაწვდომობისკენ. 2030 წლისთვის ეს ამოცანა  საქართველოს წინაშეც დგას. ჯანდაცვის სექტორი 2020 წლიდან  ებრძვის  პანდემიას, ამ ეტაპზე კი უკრაინაში ომის შედეგებს უმკლავდება. როგორ აისახა ეს ყველაფერი სამედიცინო სექტორზე და რა უნდა გაკეთდეს ვითარების გასაუმჯობესებლად? რამდენად მნიშვნელოვანია კერძო სექტორსა და სახელმწიფოს შორის თანამშრომლობა ამ მიზნის მისაღწევად?
– მდგრადი განვითარების მესამე მიზანი, რომელიც ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის მიღწევას ითვალისწინებს, სხვადასხვა ინდიკატორებით იზომება. ორი წლის წინ დაწყებულმა პანდემიამ შეაფერხა მდგრადი სვლა ამ მიზნისკენ და  მთელი ყურადღება  კოვიდისა და შემდგომ უკვე, ომისკენ გადაიტანა.
პანდემიის დროს ნათლად გამოჩნდა ამ პროცესში პირველადი ჯანდაცვის რგოლის მნიშვნელობა, ოჯახის ექიმის ინსტიტუტის საჭიროება, სამედიცინო სერვისებზე ხელმისაწვდომობა, როგორც ფინანსური, ასევე ტერიტორიული თვალსაზრისით. „მედიქალ ჰაუსი“ არის საოჯახო მედიცინის ქართულ-ამერიკული კლინიკა, რომელიც უკვე 11 წელია სამედიცინო სექტორში ამკვიდრებს ამერიკულ სტანდარტს,  მტკიცებულებაზე დაფუძნებულ და ინოვაციურ სამედიცინო მომსახურებას. ამის ნათელი მაგალითია ამბულატორიული, ერთდღიანი ქირურგია, რომლიც   ჩვენს კლინიკაში პირველად დაინერგა და უფრო ხარჯთეფექტურია როგორც პაციენტის, ასევე, სახელმწიფოსთვისაც. ამ მიმართულებით აქტიურად ვთანამშრომლობთ  როგორც კერძო სადაზღვევო კომპანიებთან, ასევე, სახელმწიფოსთანაც – საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში. ჩვენი კლინიკა აქტიურად იბრძვის პოლიპრაგმაზიისა და პოლიფარმაციის წინააღმდეგ, რაც სამწუხაროდ, არცთუ იშვიათი მოვლენაა ქვეყანაში.
ზოგადად, მიმაჩნია, რომ მდგრადი განვითარების მესამე მიზნის მისაღწევად საჭიროა მეტი აქცენტი პრევენციულ და პირველად ჯანდაცვაზე, აუცილებელია მოხდეს  ჯანსაღი ცხოვრების წესის წახალისება, ასევე, სკრინინგული კვლევების გაფართოება, თუნდაც ყველაზე აქტუალური – გულსისხლძარღვთა სისტემის დაავადებების მიმართულებით, რაც შეამცირებს დაავადებების ქრონიზაციას, შესაძლებელს გახდის მათ ეფექტურ მართვას და გააუმჯობესებს ადამიანების სიცოცხლის ხარისხს. პირველად ჯანდაცვაში ჩადებული ყოველი თეთრი ჰოსპიტალურ სექტორში ხარჯებს ათმაგად დაზოგავს. თავისთავად ცხადია, რომ დასახული ამოცანების გადაჭრა მხოლოდ საჯარო და კერძო სექტორს შორის მჭიდრო თანამშრომლობის პირობებშია შესაძლებელი, რაც საბოლოოდ, ორივე მხარეს წაადგება.
ირაკლი გაგუა, გაგუას კლინიკის საოპერაციო დირექტორი
– სამედიცინო სექტორს, მისი საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე, პროფესიულადაც და ეთიკურადაც, ყველაზე  მეტად შეეხო უკრაინაში შექმნილი ვითარება. გასაკვირი არ არის, რომ ქართველი ექიმები და სამედიცინო კომპანიები ომის პირველივე დღეებიდან ჩაერთნენ ჰუმანიტარულ ღონისძიებებში. რა სახის მონაწილეობა მიიღო ამ პროცესში თქვენმა კომპანიამ?
– გაგუას კლინიკამ უკრაინაში საომარი მოქმედების დაწყების დღიდან გამოხატა უკრაინელი ხალხის მიმართ თანადგომა და გამოთქვა სურვილი, საქართველოში ჩამოსული უკრაინის მოქალაქეებისთვის გაეწია უფასო მომსახურება – როგორც ამბულატორიული, ასევე, სტაციონარული.
გაგუას კლინიკამ უკვე 20-მდე უკრაინელი ორსული მიიღო. მათი ნაწილი ომამდე, ნაწილი კი – ომის შემდეგ ჩამოვიდა. ამბულატორიული მომსახურებით ისარგებლა 20-მდე უკრაინელმა. თითოეულის ისტორია ამაღელვებელი და ემოციურია. ჩვენთან იმშობიარა აფხაზეთიდან დევნილმა ახალგაზრდა ქალმა, რომელიც ერთი წლის იყო, მისი ოჯახი იძულებით რომ წამოვიდა აფხაზეთიდან. მაშინ უკრაინას შეაფარეს თავი. უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ კი სახლის დატოვება მეორედ, ამჯერად, ორსულს მოუწია. საქართველოში ჩამოსულმა გაგუას კლინიკას მოაკითხა. ასე გაჩნდა თბილისში მისი  გოგონა – საბინა დონცოვა.
ემოციური იყო ხერსონიდან ჩამოსული ლუდმილა სმოლინას ისტორიაც, რომელიც სამშობლოდან ხერსონის დაბომბვის შემდეგ წამოვიდა. ლუდმილამ 13 აპრილს გაგუას კლინიკაში იმშობიარა და გოგონა – მარია გააჩინა, რომელიც ომის შემდეგ საქართველოში დაბადებული პირველი უკრაინელი ბავშვია.
– არაერთმა სამედიცინო კომპანიამ თუ კლინიკამ საკუთარი მომსახურების შეთავაზების გარდა, სპეციალური აქციებიც წამოიწყო უკრაინისთვის. თქვენთან თუ იყო მსგავსი ინიციატივა?
– უკრაინის მოქალაქე პაციენტების მომართვიანობის საგრძნობლად გაზრდის შემდეგ,  საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მივმართეთ, რათა ჩართულიყო ჩვენ მიერ წამოწყებულ კამპანიაში. სამინისტრომ ამ ინიციატივას  მხარი დაუჭირა. შედეგად, სამომავლოდ მოხდება როგორც მშობიარობის, ასევე სხვა სტაციონარული მომსახურების  თანადაფინანსება.
ამჟამად ქვეყნის მასშტაბით უკრაინის მოქალაქეები უფასო სამედიცინო მომსახურებას  იმ კლინიკებში იღებენ, რომლებიც საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის მონაწილენი არიან. სახელმწიფო მათთვის განკუთვნილ სხვადასხვა სერვისს სრულად ანაზღაურებს. საქართველოში მოქმედ კლინიკებში უფასო კონსულტაცია და მკურნალობა იმ უკრაინელებს შეუძლიათ, რომლებიც ქვეყანაში 1-ლი თებერვლის შემდეგ შემოვიდნენ.
– როგორია სამედიცინო სექტორში არსებული კომპანიების  კორპორაციული პასუხისმგებლობა, რა განაპირობებს მათ ქცევას შექმნილ ვითარებაში?
– სასიხარულოა, რომ სხვა სამედიცინო დაწესებულებებმაც გამოიჩინეს კორპორაციული პასუხისმგებლობა და  ჩვენი მეგობარი ქვეყნის დასახმარებელ კამპანიას შეუერთდნენ. სამედიცინო სექტორი აქტიურად მონაწილეობდა და დღესაც მონაწილეობს უკრაინელების მხარდაჭერის პროცესში: კლინიკები უფასო სერვისებს სთავაზობენ საქართველოში დარჩენილ ან ჩამოსულ უკრაინელებს. ტარდება სხვადასხვა საქველმოქმედო კამპანიები, სადაც სხვებთან ერთად  ჩართულნი არიან სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლები. ეს ყველაფერი ძალზე მნიშვნელოვანია ამ მიმართულებით კორპორაციული კულტურის გაძლიერებისთვის.
– რამდენად აქტუალურია  მსგავსი ქმედებები ქვეყნის დადებითი იმიჯის წარმოსაჩენად და ქვეყნებს შორის  ურთიერთობის კიდევ უფრო მეტად გაუმჯობესებისთვის?
– ის, რაც დღეს უკრაინაში ხდება, სამწუხაროდ, ჩვენთვისაც კარგად ნაცნობია. ასეთ დროს მეგობარი ქვეყნის თანადგომა და მისი მოქალაქეების დახმარება მხოლოდ არჩევანი არ არის, ჩვენი ვალდებულება და პირდაპირი მოვალეობაა. ის, რომ ქართველებს გვერდში დგომა და მეგობრის გასაჭირში დახმარება შეგვიძლია, კარგად გამოჩნდა ომის პირველივე დღეებში. კერძო და საჯარო სექტორი დაირაზმა უკრაინის დასახმარებლად და ყველა შეძლებისდაგვარად ცდილობდა  სხვადასხვა აქციასა და კამპანიაში მონაწილეობას.
– როგორ გაგრძელდება თქვენი თანადგომა უკრაინის მიმართ –  რას გეგმავთ სამომავლოდ?
-კლინიკას უკვე მომართა რამდენიმე უკრაინელმა ექიმმა, ჩვენ კი დავუკავშირდით ჯანდაცვის სამინისტროს, რათა  საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისი საექიმო ლიცენზია მოიპოვონ. ორმა მათგანმა ჩვენი თანადგომითა და ყველა წესის დაცვით მიიღო დოკუმენტი, რომელიც პროფესიული საქმიანობის წარმართვაში დაეხმარება. მომავალში, საჭიროებიდან გამომდინარე, გავაგრძელებთ უკრაინელების მხარდაჭერას და მათ მკურნალობას.
უკრაინელი მოსახლეობის დასახმარებლად კერძო ინიციატივით არაერთი ნაბიჯი გადაიდგა: შეიქმნა სპეციალური საქველმოქმედო ანგარიშები, შეგროვდა ასობით ტონა ჰუმანიტარული ტვირთი, კომპანიების ნაწილი უკრაინელ მოქალაქეებს  უსასყიდლოდ უწევს სხვადასხვა სახის მომსახურებას; ასევე, უკრაინის მხარდასაჭერად აქტიურად იმართება საქველმოქმედო ღონისძიებები. დარწმუნებული ვარ, მხარდაჭერა გაგრძელდება მანამ, სანამ უკრაინას სჭირდება საქართველოს, როგორც მეგობარი ქვეყნის თანადგომა. ამ კეთილშობილურ საქმეში მათ გვერდით ვდგავართ, რაც ჩვენთვის ძალზე საამაყოა.

The Role of the Medical Sector and Corporate Responsibility to Support Ukraine
Among the steps taken by representatives of various fields to help Ukrainians affected by the war, the support of the Georgian medical sector is one of the largest and most diverse. This process covered a number of areas: in addition to doctors and medical workers arriving in Ukraine and assisting local personnel in treating the wounded of the hostilities, numerous medical services were launched in our country as well.
Very soon after the start of the war, the Ministry of Internally Displaced Persons, Labor, Health and Social Affairs opened a special hotline for refugees from Ukraine, where they could verify various necessary information.
Citizens of Ukraine were provided with doctors’ consultations and emergency outpatient services for free by the chain of Evex Clinics and Evex Hospitals, and in Aversi clinics they were also able to receive specialist consultations and emergency medical care free of charge.
One of the largest medical laboratories Megalab offered free laboratory services to Ukrainian citizens in Georgia. TBC Insurance provided a free health insurance package under which Raymann Clinic provided outpatient services. Ardi provided free health insurance to all citizens of Ukraine across the country.
A special medical card Med Card was launched at the Georgian-American Family Medicine Clinic “Medical House” to help the citizens of Ukraine displaced by the war.
Imedi Clinic treated Ukrainian women and children in Georgia free of charge, and the clinics of Davit Davarashvili and Davit Gagua provided pregnant women with the necessary obstetric and gynecological care.
Ukrainian IDPs who came to Georgia received and are receiving the necessary medical services in different directions. In the name of the Georgian medical community, it must be said that they did everything possible to help the Ukrainians affected by the war and to cope with the important challenge with dignity. Lika Kartozia, General Manager of the Georgian-American Family Medicine Clinic “Medical House” and Irakli Gagua, Operations Director of Gagua Clinic, talk about this process and the difficulties associated with it.
Lika Kartozia, Georgian-American Family Medicine Clinic “Medical House”
General manager
– Due to the specifics of its activities, the medical sector was most affected by the situation in Ukraine, both professionally and ethically. Georgian doctors and medical companies have been involved in humanitarian activities since the first days of the war. How did your company participate in this process?
– The ongoing war in Ukraine is a painful issue for every citizen of Georgia. The Georgian-American Family Medicine Clinic Medical House expressed its desire to support the IDPs from Ukraine as soon as the hostilities began, for which a number of actions were planned. In particular, from May 1, 2022, a special card – Med Card for Ukrainian People – was launched at the Medical House, which includes the following medical services: free consultation with specialists in various fields, free instrumental examination and 30% discount on laboratory services.
Also, according to the joint decision of the pharmacy network Aversi and our clinic, a 25% discount is applied daily on the full range of medicines in the pharmacy near Medical House. This promotion is valid until July 1.
– What is the corporate responsibility of companies in the medical sector in the current situation, what determines their behavior – on the example of your organization?
– Many representatives of the medical sector have expressed good will to help Ukrainians as much as possible, which clearly shows the aspiration of companies in our field to corporate responsibility. Such activity is not new for Medical House. In recent years, we have also tried to help vulnerable groups who need more attention from the community (beneficiaries of nursing homes, war veterans, children with Down syndrome, etc.). The desire of our clinic is to have a positive impact on improving the social environment in the country through its activities.
– How important are such actions to present Georgia in a positive way and to further strengthen relations between the countries?
– The current war in Ukraine is not the tragedy of just one country, it is a pain of the whole democratic world. Companies, clinics and various institutions operating in Georgia are trying to contribute to resolving this severe crisis. I believe that the co-participation and consolidation of each of them is important to overcome the problem. A similar approach by companies operating in Georgia will further improve relations between Ukraine and Georgia.
– How will your support for Ukraine continue?
– As the war is still going on and the number of victims is growing, Medical House will try its best to show solidarity and support to the displaced citizens of Ukraine.
– The Third Sustainable Development Goal addresses health and well-being and calls on countries to have access to universal coverage of health services, including protection against financial risks and quality basic health services. By 2030, this task is also facing Georgia. The health sector has been battling a pandemic since 2020, and is now dealing with the consequences of the war in Ukraine. How has all this affected the medical sector and what can be done to improve the situation? How important is cooperation between the private sector and the state to achieve this goal?
– The third goal of sustainable development, which aims to achieve health and well-being, is measured by various indicators. The pandemic that began two years ago has hampered a sustained move towards that goal and shifted all attention to COVID and then already, to the war.
During the pandemic, the importance of the primary care, the need for family doctors, and access to medical services, both financially and geographically, became clear. Medical House is a Georgian-American Family Medicine Clinic, which provides care based on American standards, evidence-based and innovative medical services in the medical sector for 11 years. A clear example of this is outpatient, one-day surgery, which was first introduced in our clinic and is more cost-effective for both the patient and the state. In this regard, we are actively cooperating with private insurance companies, as well as with the state – within the framework of the universal health care program. Our clinic is actively fighting against polypharmacy, which, unfortunately, is not a rare occurrence in the country.
In general, I believe that the third goal of sustainable development requires more emphasis on preventive and primary care, it is necessary to promote a healthy lifestyle, as well as to expand screening programs, for example in cardiovascular field, which will reduce the risk of chronic diseases, enable their effective management and improve people’s quality of life. Every Penny invested in primary healthcare, will further save healthcare expenses and reduce inpatient care. It is evident that tasks can be solved only in the conditions of close cooperation between the public and private sectors, which will ultimately be beneficial for both parties.
Irakli Gagua, Operations Director of Gagua Clinic
The medical sector was most affected by the situation in Ukraine, both professionally and ethically. Georgian doctors and medical companies have been involved in humanitarian activities since the first days of the war. How did your company participate in this process?
– From the day of the start of hostilities in Ukraine, the Gagua Clinic has expressed its support for the Ukrainian people and expressed the desire to provide free services to Ukrainian citizens visiting Georgia – both outpatient and inpatient.
The Gagua Clinic has already received 20 Ukrainian pregnant women. Some of them arrived before the war and some after the war. 20 Ukrainians used outpatient services. The story of each is very emotional. A young woman, an IDP from Abkhazia, who gave birth at our Clinic was only one year old when her family fled Abkhazia and took refuge in Ukraine. After the start of the war in Ukraine, a pregnant woman had to leave her home for the second time due to war. She came to the Gagua Clinic when she arrived in Georgia and this is how her daughter Sabina Dontsova was born in Tbilisi.
The story of Lyudmila Smolina, who came from Kherson and left her homeland after the bombing of Kherson, was also emotional. Ludmila gave birth to a daughter Maria, on April 13 at the Gagua Clinic. Maria, is the first Ukrainian child born in Georgia since the war.
– In addition to offering their services, many medical companies and clinics have launched special campaigns for Ukraine. Did you have a similar initiative?
– After significantly increasing the number of Ukrainian patients, we applied to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia with the request to get involved in our campaign. The Ministry supported this initiative. As a result, both maternity and other inpatient services will be co-financed in the future.
Currently, citizens of Ukraine across the country receive free medical care at clinics that participate in the universal health care program. The State fully reimburses the various services provided to them. Ukrainians who entered the country after February 1 can get free consultations and treatment in clinics operating in Georgia.
– What is the corporate responsibility of companies in the medical sector, what determines their behavior in the current situation?
– It is gratifying that other medical institutions have also shown corporate responsibility and joined the campaign to help our friendly country. The medical sector has been and continues to be actively involved in supporting Ukrainians: clinics offer free services to Ukrainians staying or arriving in Georgia. Various charitable campaigns are carried out, where representatives of the medical field are involved together with others. All this is very important for strengthening the corporate culture in this direction.
-What is happening in Ukraine today, unfortunately, is well known to us, Georgian. At such times, supporting a friendly country and helping its citizens is not just a choice, it is our obligation and direct duty. The fact that we Georgians can stand side by side and help our friends in this difficult time was well shown in the very first days of the war. The private and public sectors all came together to support Ukraine and tried their best to participate in various causes and campaigns.
– How will your support for Ukraine continue – What are your plans for the future?
– Several Ukrainian doctors have already requested assistance from the Clinic, and we contacted the Ministry of Health to obtain a medical license in accordance with Georgian law. Two of them, with our support and following all the rules, received a document that will help them in their professional activities. In the future, as needed, we will continue to support the Ukrainians and treat them.
A number of steps have been taken on a private initiative to help the Ukrainian population: special charitable accounts have been set up, hundreds of tons of humanitarian aid have been collected, and some companies provide various services to Ukrainian citizens free of charge; Also, charitable events are actively held in support of Ukraine. I am confident that support will continue as long as Ukraine needs the support of Georgia. We stand by them in this noble cause, which we are very proud of.