შვედეთის ინსტიტუტის პროგრამები საქართველოში
შვედეთის ინსტიტუტი მუშაობს შვედეთის პოპულარიზაციის, ბალტიის ზღვის რეგიონთან თანამშრომლობისა და გლობალური განვითარების საკითხებზე. ორგანიზაცია საზღვარგარეთ ავრცელებს ინფორმაციას შვედეთის შესახებ და იკვლევს, თუ როგორ აღიქვამენ შვედეთს სხვა ქვეყნებში. შვედეთის ინსტიტუტის როლია შვედეთის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება, მათ შორის მუშაობა მდგრადობისა და 2030 წლის დღის წესრიგის მიმართულებით.
საქართველოში შვედეთი ახორციელებს შვედეთის ინსტიტუტის შემოქმედებითი პარტნიორობის პროგრამას (SI Creative Partnerships Programme), რომელიც საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების, კულტურისა და მედიის სფეროში მოქმედი ორგანიზაციებისთვისაა. პროგრამა მხარს უჭერს პროექტებს, რომელთა მიზანია დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და სიტყვის თავისუფლების ხელშეწყობა. ასევე ხორციელდება შვედეთის ინსტიტუტის ბალტიის ზღვის სამეზობლო პროგრამა (SI Baltic Sea Neighbourhood Programme).
სტუდენტებისთვის არის შვედეთის ინსტიტუტის გლობალური პროფესიონალების სამაგისტრო პროგრამა (SI Scholarship for Global Professionals). ამასთან, შვედეთის ინსტიტუტი აფინანსებს ლიდერობის ორ სხვადასხვა პროგრამას. შვედეთის ინსტიტუტის ახალგაზრდა პროფესიონალთა აკადემია (SAYP) არის ლიდერობის პროგრამა საჯარო მმართველობის სფეროს ახალგაზრდა პროფესიონალებისთვის და ლიდერობის პროგრამა შვედეთის ინსტიტუტის ლიდერთა ლაბორატორია (SI Leader Lab) ღიაა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ლიდერთათვის.
შვედეთის ინსტიტუტის საქმიანობის შესახებ გვიამბობს შვედეთის ინსტიტუტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი, კურტ ბრათერბი.
შვედეთის ინსტიტუტი (SI) საჯარო უწყებაა, რომლის მიზანია შვედეთის მიმართ შექმნას ინტერესი და ნდობა მსოფლიოში. მოგვიყევით შვედეთის ინსტიტუტის საქმიანობის შესახებ.
შვედეთის ინსტიტუტი მუშაობს შვედეთის პოპულარიზაციის, ბალტიის ზღვის რეგიონთან თანამშრომლობისა და გლობალური განვითარების საკითხებზე. ორგანიზაცია საზღვარგარეთ ავრცელებს ინფორმაციას შვედეთის შესახებ და იკვლევს, თუ როგორ აღიქვამენ შვედეთს სხვა ქვეყნებში. ამავე დროს, ჩვენ ხელს ვუწყობთ საერთაშორისო კავშირებისა და თანამშრომლობის ჩამოყალიბებას. ჩვენი მიზანია შვედეთის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და ფიზიკურ პირებთან, ორგანიზაციებთან და უცხო ქვეყნებთან კარგი ურთიერთობების დამყარება. შვედეთის ინსტიტუტი სხვადასხვა გზებით ავრცელებს ინფორმაციას შვედეთის შესახებ – ციფრული არხებით და ბეჭდური მასალებით, შვედური ენის შესწავლაში დახმარების აღმოჩენით მსოფლიოს მასშტაბით და შვედეთის განათლების სისტემის პოპულარიზაციის გზით.
ბალტიის ზღვის რეგიონში თანამშრომლობის ფარგლებში შვედეთის ინსტიტუტი აფინანსებს ფიზიკური პირების, ორგანიზაციებისა და კომპანიების გაცვლით და ერთობლივ პროექტებს. სასწავლო გრანტების გაცემის, ლიდერობის პროგრამების ორგანიზებისა და ადგილობრივ კურსდამთავრებულთა ქსელების მხარდაჭერის გზით ჩვენ ვამყარებთ ურთიერთობებს მთელი მსოფლიოს ახალგაზრდა ლიდერებთან და ხელს ვუწყობთ გლობალურ განვითარებას. მისიის ფარგლებში წარმატების მისაღწევად მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, თუ როგორ აღიქმება ჩვენი ქვეყანა. ამიტომ ვაკვირდებით და ვიკვლევთ შვედეთის შესახებ შექმნილ წარმოდგენას უცხოეთში. ჩვენ თვალყურს ვადევნებთ, თუ რას წერენ შვედეთის შესახებ საერთაშორისო ახალი ამბების მედია და ციფრული პლატფორმები, ვატარებთ კვლევებს და ვაკვირდებით შვედეთის რეიტინგს სხვადასხვა ინდექსის შესაბამისად.
შვედეთის ინსტიტუტი აფინანსებს ფიზიკური პირების, ორგანიზაციებისა და კომპანიების გაცვლით და ერთობლივ პროექტებს. რომელი პროექტები ხორციელდება საქართველოში და დაფინანსების რა შესაძლებლობები არის ხელმისაწვდომი ქართველი სტუდენტებისთვის?
საქართველოში შვედეთის ინსტიტუტი ორი სახის პროექტებს ახორციელებს. საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების, კულტურისა და მედიის სფეროში მოქმედ ორგანიზაციებს შვედ პარტნიორთან თანამშრომლობით შეუძლიათ განაცხადი შემოიტანონ შვედეთის ინსტიტუტის შემოქმედებითი პარტნიორობის პროგრამაზე (SI Creative Partnerships Programme). პროგრამა მხარს უჭერს პროექტებს, რომელთა მიზანია დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და სიტყვის თავისუფლების ხელშეწყობა. ამასთან, შვედეთის ინსტიტუტის ბალტიის ზღვის სამეზობლო პროგრამა (SI Baltic Sea Neighbourhood Programme) აფინანსებსპროექტებს, რომელთა ფარგლებში შვედეთის ორგანიზაციები მუშაობენ ტრანსსასაზღვრო გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე ბალტიის ზღვისპირეთის ევროკავშირის ქვეყნების, ასევე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ორგანიზაციებთან ერთად.
ინდივიდუალურ დონეზე საქართველოს მოქალაქეებს შეუძლიათ განაცხადი შემოიტანონ და მიიღონ სრული დაფინანსება შვედეთის ინსტიტუტის გლობალური პროფესიონალების სამაგისტრო პროგრამაზე (SI Scholarship for Global Professionals) შვედეთში. ამასთან, შვედეთის ინსტიტუტი აფინანსებს ლიდერობის ორ სხვადასხვა პროგრამას. შვედეთის ინსტიტუტის ახალგაზრდა პროფესიონალთა აკადემია (SAYP) არის ლიდერობის პროგრამა საჯარო მმართველობის სფეროს ახალგაზრდა პროფესიონალებისთვის, რომლის მიზანია ცნობიერების ამაღლება, შესაძლებლობებისა და მედეგობის შექმნა თანამედროვე მდგრადი მმართველობის საქმიანობაში და ხორციელდება შვედეთის ცნობილ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით. ლიდერობის პროგრამა შვედეთის ინსტიტუტის ლიდერთა ლაბორატორია (SI Leader Lab) ღიაა აღმოსავლეთ ევროპის, სამხრეთი აზიის, ასევე  შუა აზიისა და ჩრდილოეთი აფრიკის (MENA) რეგიონის შერჩეული ქვეყნების სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ლიდერთათვის, რომლებიც მუშაობენ უფრო სამართლიანი, მშვიდობიანი და ინკლუზიური საზოგადოების ჩამოსაყალიბებლად. შვედეთის ინსტიტუტის ლიდერთა პროგრამის დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებულებს შეუძლიათ გაწევრიანდნენ შვედეთში კურსდამთავრებულთა საქართველოს ქსელში, სადაც ისინი ამყარებენ ურთიერთობებს, ინარჩუნებენ კავშირს შვედეთთან და ორგანიზებას უწევენ შვედეთის ინსტიტუტის მიერ დაფინანსებულ აქტივობებს, რომლებიც 2030 წლის დღის წესრიგს უკავშირდება.
შვედეთი ერთ-ერთი წამყვანი ქვეყანაა მდგრადი განვითარების 2030 წლის დღის წესრიგის განხორციელების თვალსაზრისით. როგორ შეძლო ეს თქვენმა ქვეყანამ? და რა როლს ასრულებს შვედეთის ინსტიტუტი ამ კუთხით?
შვედეთს ამბიციური მიზნები აქვს მდგრადობასთან დაკავშირებით, მათ შორის 2045 წლისთვის გეგმავს მიაღწიოს 100%-ით განახლებად ენერგიის წყაროებზე გადასვლისა და წიაღისეული საწვავისგან გათავისუფლების მიზნებს. შვედეთი იყო მსოფლიოში პირველი ქვეყანა, რომელმაც ჯერ კიდევ 1967 წელს მიიღო კანონი გარემოს დაცვის შესახებ, ხოლო 1972 წელს უმასპინძლა გაეროს პირველ მსოფლიო კონფერენციას გარემოს დაცვის შესახებ. მას შემდეგ შვედეთი განუხრელად აგრძელებს ამ მიმართულებით მუშაობას და ახერხებს ეკონომიკის მნიშვნელოვან ზრდას ნახშირორჟანგის გაფრქვევისა და დაბინძურების შემცირების ფონზე. შვედეთის ენერგეტიკის დაახლოებით 60% განახლებად ენერგიის წყაროებზე მოდის, გულდასმით შემუშავებული კანონმდებლობა კი მიზნად ისახავს სათბურის აირების ემისიის კიდევ უფრო შემცირებას.
შვედეთის ინსტიტუტის როლია შვედეთის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება, მათ შორის მუშაობა მდგრადობისა და 2030 წლის დღის წესრიგის მიმართულებით. ჩვენი მთავარი საკომუნიკაციო არხები არის ვებგვერდები https://sweden.se/ და https://sharingsweden.se/, რომლებზეც წარმოდგენილია მასალები და ინფორმაცია შვედეთისა და მდგრადობის, მათ შორის მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ.
როგორ უწყობს ხელს შვედეთი მდგრადობას და 2030 წლის დღის წესრიგის მიზნებს ქვეყნის შიგნით და პარტნიორებთან ერთად?
შვედეთში კლიმატისა და მეწარმეობის ახალი სამინისტროს კომპეტენციას წარმოადგენს კლიმატის, გარემოს, ენერგეტიკის, მეწარმეობისა და ინოვაციების საკითხები, ასევე 2030 წლის დღის წესრიგი. მთავრობამ დაავალა შვედეთის სტატისტიკის ორგანიზაციას (Statistics Sweden) განახორციელოს 2030 წლის დღის წესრიგით გათვალისწინებული მიზნებისა და ამოცანების შესრულების ინდიკატორებზე დაფუძნებული მონიტორინგი (https://scb.se/en/About-us/main-activity/statistics-swedens-work-on-the-sdgs-and-the-2030-agenda-for-sustainable-development/). თუმცა, ქვეყნის შიგნით მიზნების შესრულების ხელშეწყობის ძირითადი ნაწილი გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და 2030 წლის დღის წესრიგის თემატური ვებსაიტის: https://www.globalamalen.se/ მეშვეობით ხორციელდება
რატომ არის კორპორაციული მდგრადობა მნიშვნელოვანი ქვეყნისა და საზოგადოებისთვის?
მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულება საზოგადოების ყველა ნაწილის სრულ მონაწილეობას მოითხოვს, ეს არ შეიძლება მხოლოდ სახელმწიფოს პოლიტიკას ეფუძნებოდეს. ამისათვის საჭიროა ცხოვრების წესის შეცვლა, ახალი ინფრასტრუქტურა, ახალი მარეგულირებელი ჩარჩო და კორპორაციული სექტორის სერიოზული ჩართულობა. ამიტომ რაც უფრო მეტი კომპანია ჩაერთვება მდგრადობის საკითხებში, მით უფრო სწრაფად იქნება შესაძლებელია 2030 წლის დღის წესრიგის შესრულება. საბედნიეროდ, შვედეთის კომპანიები (მათ შორის მსხვილი გლობალური ფირმები) უკვე ათეული წლებია მსოფლიო ლიდერები არიან, ხოლო მათი მუშაობა მდგრადობის მიმართულებით ასევე ახდენს გავლენას შვედეთის საზოგადოებაზე.
შვედეთის მწვანე მოდელი ბიზნესისა და მდგრადობის ინტეგრირების კარგი მაგალითია. რისკის შექმნის ნაცვლად შვედეთსა და მეზობელ სკანდინავიის ქვეყნებს სჯერათ, რომ მწვანე ზრდას შეუძლია ხელი შეუწყოს გარდაქმნას ტექნიკური ინოვაციების გზით. ეს გულისხმობს საზოგადოების ადაპტირებას, რათა თავი გაართვას უკვე მიმდინარე ეკოლოგიურ ცვლილებებს. ზოგიერთი რამ ჯერ ისევ შესასრულებელი გვაქვს, მაგრამ ის ინოვაციები, რომლებიც ამჟამად ხორციელდება, გვიჩვენებს, რომ გარემოს დაცვა და საზოგადოების ჩამოყალიბება ერთი და იმავე გამოწვევის ნაწილია.
რა მოკლე და საშუალოვადიანი გეგმები აქვს შვედეთის ინსტიტუტს საქართველოში?
ჩვენს მოკლე და საშუალოვადიან გეგმებში შედის საქართველოსთან თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავება და გაფართოება. იმედი გავქვს, რომ შევძლებთ უფრო მეტი სტიპენდია შევთავაზოთ საქართველოს მოქალაქეებს და გავზარდოთ ქართველ მონაწილეთა რაოდენობა ლიდერობის პროგრამებში. ასევე მოხარულნი ვიქნებით, თუ ქართული ორგანიზაციები გაერთიანდებიან შვედეთის პარტნიორებთან საპროექტო განაცხადების შემოტანისას შვედეთის ინსტიტუტის შემოქმედებითი პარტნიორობის პროგრამისა და ბალტიის ზღვის ქვეყნებთან შვედეთის ახალი სამეზობლო პროგრამის ფარგლებში.

Swedish Institute Projects in Georgia
Swedish Institute (SI) works with Sweden promotion, cooperation in the Baltic Sea region and global development. SI shares information about Sweden abroad and analyses how other countries view Sweden. We also facilitate international exchanges and partnerships. The goal is to increase awareness of Sweden,
including work within sustainability and Agenda 2030.
SI provides two types of project opportunities in Georgia. SI Creative Partnerships Programme for Georgian organisations in civil society, culture and the media.  The programme supports projects which aim to promote democracy, human rights and freedom of expression. And the second project is SI Baltic Sea Neighbourhood Programme.   On an individual level, Georgian citizens can apply for a fully funded SI Scholarship for Global Professionals for Master’s studies in Sweden. In addition, SI offers two different leadership programmes. The Swedish Institute Academy for Young Professionals (SAYP) is a leadership programme for young professionals in public administration that aims to build awareness, capacity and resilience in the practice of modern sustainable governance and is carried out in collaboration with prominent Swedish universities. The leadership programme SI Leader Lab is open to leaders in civil society organisations.
Director for International Relations Department of the Swedish Institute, Kurt Bratteby talks about the activities of Swedish Institute.
The Swedish Institute is a public agency that builds interest and trust in Sweden around the world. Could you tell us more about the activities of Swedish Institute?
SI works with Sweden promotion, cooperation in the Baltic Sea region and global development. SI shares information about Sweden abroad and analyses how other countries view Sweden. We also facilitate international exchanges and partnerships. The goal is to increase awareness of Sweden and build good relationships with individuals, organisations and other countries. SI communicates Sweden in various ways – in our digital channels and in printed materials, by providing support to Swedish language teaching around the world and marketing Sweden as a study destination.
As part of the cooperation in the Baltic Sea region, SI funds exchanges and joint projects for individuals, organisations and companies. By offering study grants, organising leadership programmes and supporting local alumni networks, we build relationships with the world’s young leaders of tomorrow and contribute to global development. To succeed in our mission, it is important to understand how our country is perceived, and in order to do so we observe and analyse the image of Sweden abroad. We monitor what is written about Sweden in international news media and digital platforms, conduct our own studies and examine Sweden’s rankings in various indexes.
SI funds exchanges and joint projects for individuals, organisations and companies. Which projects are implemented in Georgia and what are the funding opportunities for Georgian students?
SI provides two types of project opportunities in Georgia. In collaboration with a Swedish Partner, Georgian organisations in civil society, culture and the media are welcome to apply for the SI Creative Partnerships Programme. The programme supports projects which aim to promote democracy, human rights and freedom of expression. Further, the new SI Baltic Sea Neighbourhood Programme provides funding to projects in which Swedish organisations work on cross-border challenges and opportunities together with organisations from the EU countries around the Baltic Sea and countries in the EU’s Eastern Partnership.
On an individual level, Georgian citizens are welcome to apply for a fully funded SI Scholarship for Global Professionals for Master’s studies in Sweden. In addition, SI offers two different leadership programmes. The Swedish Institute Academy for Young Professionals (SAYP) is a leadership programme for young professionals in public administration that aims to build awareness, capacity and resilience in the practice of modern sustainable governance and is carried out in collaboration with prominent Swedish universities. The leadership programme SI Leader Lab is open to leaders in civil society organisations in selected countries in Eastern Europe, South Asia and the MENA region working for a more just, peaceful, and inclusive society. After finishing studies or a SI leadership programme the alumni are welcome to join the Sweden Alumni Network Georgia – a network where alumni build relationships, stay connected to Sweden, and organise SI funded activities related to Agenda 2030.
Sweden is one of the leading countries in implementing the SDG Agenda 2030. How did Sweden make it possible? and What is the role of Swedish Institute in this regard?
Sweden ambitious goals for sustainability, including reaching 100% renewable energy and going fossil-free by 2045. The first country in the world to pass an environmental protection act in 1967, Sweden also hosted the first UN conference on the global environment in 1972. Since then, Sweden has not looked back, managing to grow its economy substantially while reducing carbon emissions and limiting pollution. Around 60% of Sweden’s national energy supply comes from renewables, and a thorough legislation aims at further reducing greenhouse gas emissions.
The Swedish Institute has a role to communicate about Sweden including our work within sustainability and Agenda 2030. Our main communication channels are our websites https://sweden.se/ and https://sharingsweden.se/ which both feature a host of materials and information about Sweden and sustainability, including the SDG’s.
How does Sweden promote sustainability and Agenda 2030 in the country and with partners?
Within Sweden the new Ministry of Climate and Enterprise is responsible for matters relating to the climate, the environment, energy, enterprise, innovation as well as Agenda 2030. Statistics Sweden has been tasked by the Government to coordinate the indicator-based follow-up on how Sweden lives up to the goals and targets in the 2030 Agenda (https://scb.se/en/About-us/main-activity/statistics-swedens-work-on-the-sdgs-and-the-2030-agenda-for-sustainable-development/). However promotion within the country is largely carried out via UNDP and their Agenda 2030 theme site: https://www.globalamalen.se/
Why is corporate sustainability important for the country and society?
Tackling the Sustainable Development Goals requires the full participation of all parts of society, it cannot rely only on government policy. It requires lifestyle changes, new infrastructure, new regulatory frameworks and the heavy involvement of the corporate sector. So, the more companies get involved in sustainability, the faster the implementation of Agenda 2030 can happen. Thankfully, Swedish companies (and not least large global firms) have for decades been among the world’s sustainability leaders, and their sustainability work also impacts Swedish society.
Sweden’s green model is a great example of integrating business and sustainability. Rather than pose a risk, Sweden together with its Nordic neighbours, believe that green growth can drive transition through technical innovation. This involves adapting society to cope with environmental changes already underway. We still have some way to go, but the innovations being made now show that protecting our environment and developing society are part of the same challenge.
What are Swedish Institute’s’ short and medium-term plans in Georgia? Our short and medium term plans are to further enhance and broaden our cooperation with Georgia. We hope to be able to offer more scholarships to Georgian citizens and to increase the number of Georgian participants in our leaderships programmes. We also welcome Georgian organisations to join Swedish partners in project applications to the SI Creative Partnerships Programme, and the new SI Baltic Sea Neighbourhood Programme.