კორპორაციული მდგრადობის აკადემია იწყებს პირველ პროფესიულ სასერტიფიკატო კურსს
მართლაც, განათლება არის პირველი ნაბიჯი ცოდნის მოსაპოვებლად, კრიტიკული აზროვნების განსავითარებლად, საკუთარი თავის გასაძლიერებლად და იმ უნარჩვევების მისაღებად, რომლებიც შეიძლება დაგჭირდეთ სამყაროს უკეთეს ადგილად ქცევისათვის.
ჩვენ, გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელში, ვცდილობთ შევქმნათ ხელსაყრელი გარემო ბიზნესისთვის, რათა მათ ისწავლონ, გაუზიარონ ერთმანეთს გამოცდილება და თანამოაზრე კომპანიებთან გახდნენ პარტნიორები მდგრადი განვითარების მიზნების საკითხებში.
ჩვენი ოჯახი: გაეროს გლობალური შეთანხმება არის კორპორაციული მდგრადობის ყველაზე დიდი ინიციატივა მსოფლიოში, რომლის მიზანია ბიზნეს სექტორში მდგრადი და პასუხისმგებლიანი კორპორაციული სტანდარტების დამკვიდრება. გაეროს პლატფორმა დაფუძნებულია ათ პრინციპზე ადამიანის უფლებების, შრომის უფლებების, გარემოს დაცვისა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით. ორგანიზაცია ინტენსიურად მუშაობს როგორც ბიზნეს სექტორთან, ასევე მთავრობასთან, მედიასთან, საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან მდგრადი განვითარების დღის წესრიგში დასახული მიზნების მისაღწევად.
ჩვენი აკადემია: გამომდინარე იქიდან, რომ წარმოვადგენთ გაეროს ინიციატივას, ჩვენ ბიზნესს გლობალურად აღიარებულ სტანდარტებს ვუზიარებთ, რომლებიც საერთაშორისო გამოცდილებას ადგილობრივი მაგალითებითა და კონტექსტით ავსებს და ამდიდრებს. მოხარულები ვართ გაცნობოთ, რომ გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელმა დაიწყო პირველი პროფესიული სასერტიფიკატო კურსი კორპორაციული მდგრადობის შესახებ. გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის „CS აკადემია“ ღიაა ყველა დაინტერესებული პირისათვის.
ჩვენი პროგრამა საშუალებას აძლევს კურსდამთავრებულებს შეიძინონ ცოდნა მდგრადი კორპორაციული მართვის შესახებ, ისწავლონ და დაამკვიდრონ კორპორაციული ბიზნეს ეთიკის სტანდარტები და ამით სარგებელი მოუტანონ ბიზნესს და საზოგადოებას ორგანიზაციებში კორპორაციული მდგრადობის პრინციპების გრძელვადიანი დანერგვის მიზნით.
სასწავლო პროგრამა მოიცავს 7 სხვადასხვა მოდულს, რომლებიც აერთიანებს ისეთ თემებს, როგორიცაა: ეთიკური ლიდერობა, მდგრადი კორპორაციული მმართველობა, ადამიანური რესურსების მართვის თანამედროვე მიდგომები, ბიზნესის მდგრადობა, ანტიკორუფციული ზომები, სოციალური და გარემოსდაცვითი ასპექტების ინტეგრირება ორგანიზაციების საოპერაციო გეგმაში, დაინტერესებული მხარეების მართვა და არაფინანსური ანგარიშგება.
ჩვენი აკადემია ღიაა ყველასთვის, ვისაც სურს თავისი ბიზნესი ინოვაციურ სტანდარტებზე დაფუძნებული გახადოს და მდგრადი მიდგომების გამოყენებით განავითაროს. ასევე მათთვის, ვისაც სურს ხელი შეუწყოს პასუხისმგებლიან და მდგრად ბიზნეს გარემოს საქართველოში.
საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების ჩართულობა:
CS აკადემიის 60-საათიანი სასერტიფიკატო კურსის სასწავლო პროგრამა შემუშავდა მაღალი რანგის საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების მხარდაჭერითა და დახმარებით; პოლ გარისონმა, დარტმუნდის კოლეჯის ბიზნესის ფაკულტეტის პროფესორმა, ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის ბიზნესის ფაკულტეტის ყოფილმა დეკანმა და „Coca-Cola უნგრეთის“ ყოფილმა აღმასრულებელმა დირექტორმა, ჩაატარა 2-დღიანი ტრენინგი ადგილობრივი მაღალი დონის პროფესიონალებისთვის, რომლებიც მუშაობენ მენეჯერულ პოზიციებზე სხვადასხვა ბიზნეს ორგანიზაციაში. აკადემიის სასწავლო გეგმა და სასწავლო მასალები ადგილობრივ ტრენერებს TOT–ის (ტრენერების ტრენინგის) საშუალებით გადაეცათ. საქართველოში მდგრადი პრაქტიკის ეფექტურად ხელშეწყობისათვის მნიშვნელოვანია ბიზნესმენების, აღმასრულებელი დირექტორების, ლიდერების და სფეროში მომუშავე პროფესიონალების მოძიება და ჩართვა.
თითოეული მოდული შეიცავს თანამედროვე ინფორმაციას, უახლეს თეორიებსა და არსებული გამოცდილების შესწავლას, რომლებიც ითვალისწინებს ადგილობრივ და საერთაშორისო მაგალითებს მსოფლიოს უდიდესი კორპორაციული ინიციატივებიდან, როგორებიცაა ჰარვარდის ბიზნესის მიმოხილვა, OECD-ის სახელმძღვანელო პრინციპები, IFC-ის მიერ შემუშავებული თანამედროვე ინსტრუმენტები და უახლესი მასალები, გაეროს სახელმძღვანელო პრინციპები კორპორაციული მდგრადობის პრაქტიკის შესახებ.
რატომ კორპორაციული მდგრადობის აკადემია: ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ჩვენ აქტიურად ვუწევთ პოპულარიზაციას მდგრადი განვითარების დღის წესრიგს და ბიზნეს სფეროში გაეროს გლობალური შეთანხმების 10 პრინციპის შესახებ ცნობიერების გაზრდას ვცდილობთ. ვეხმარებით კომპანიებს ბიზნეს გეგმებსა და ოპერაციებში მოახდინონ მდგრადობის სტანდარტების ინტეგრირება. მიუხედავად ამისა, გამოწვევები რჩება და, როგორც კვლევებმა აჩვენა, კერძო სექტორში ცოდნის ნაკლებობა და ცნობიერების ამაღლების საჭიროება კვლავ დგას.
ახლა, როგორც არასდროს, მნიშვნელოვანია ბიზნესის ჩართვა პასუხისმგებლიანი საქმიანობის პოპულარიზაციაში საქართველოსა და მსოფლიოს მასშტაბით.
COVID-19-ით გამოწვეულმა გლობალურმა კრიზისმა გვაჩვენა სოციალური კეთილდღეობის მნიშვნელობა; ამიტომ, ბიზნესისთვის, მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოებისათვის ძალზე მნიშვნელოვანია გავაერთიანოთ ძალები და ერთად ჩავდოთ ინვესტიცია მსოფლიოს მდგრად მომავალში.
ამ სფეროში სათანადო განათლების მიწოდება დაეხმარება კომპანიებს იფიქრონ და მოიქცნენ ისე, რომ ხელი შეუწყონ თავიანთ ზრდასა და წარმატებას, გააუმჯობესონ თანამშრომელთა კმაყოფილება და შექმნან ჯანსაღი სამუშაო გარემო ორგანიზაციაში. ამას გარდა, CS განათლება ავითარებს ადამიანის პიროვნებას, მიდგომებს და ამზადებს ხალხს ცხოვრებისეული გამოწვევებისთვის. საქართველოში CS განათლება მიზნად ისახავს ბიზნესში, მთავრობაში, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებში, მედიასა და ახალგაზრდობაში კორპორაციული მდგრადობის კონცეფციის შესახებ ცოდნისა და ცნობიერების ამაღლებას, ასევე მდგრადი საბაზრო ეკონომიკის შექმნის გზების პოპულარიზაციას.
გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელმა შექმნა პირველი საგანმანათლებლო პლატფორმა, რომელიც ქვეყანაში კორპორაციული მდგრადობის წარმატების საწინდარია; ყველა მონაწილე, ვინც გაივლის ჩვენს კურსს, გახდება ცვლილებების ელჩი როგორც კომპანიის შიგნით, ასევე ფართო საზოგადოებაში.
ჩვენს აკადემიაში ჩარიცხვა ორგანიზაციის მდგრად ზრდას და გრძელვადიან მომგებიანობას ნიშნავს. კორპორაციული მდგრადობის აკადემიაში პროფესიული სასერტიფიკატო კურსები ნებისმიერი დაინტერესებული განმცხადებლისთვის ღია იქნება.
ვის შეუძლია განცხადების შემოტანა: კომპანიის წარმომადგენლები და ნებისმიერი სხვა პირი, რომელიც დაინტერესებულია მდგრადი ბიზნესის განვითარებით ან ხელშეწყობით;
სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები, რომლებიც მუშაობენ საჯარო დაწესებულებებში, რათა ხელი შეუწყონ პასუხისმგებლიან ბიზნეს საქმიანობას პოლიტიკის დონეზე;
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, რომლებსაც სურთ ისწავლონ როგორ ითანამშრომლონ ბიზნესთან მდგრადი პროექტების / საქმიანობის გარშემო;
მედიის წარმომადგენლები, რომლებიც მზად არიან ჩაერთონ ცნობიერების ასამაღლებელ საქმიანობაში CS–ის შესახებ, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნის მდგრად განვითარებას.

Indeed, education is the first step in gaining knowledge, developing critical thinking, empowering yourself and obtaining the skills needed to make this world a better place.
We at the Global Compact Network Georgia strive to create enabling environments for businesses to learn, share experiences and partner with other like-minded companies on Sustainable Development Goals. We facilitate multi-stakeholder partnerships that benefit both businesses and the society in which they work.
Our Family: The UN Global Compact is the largest corporate sustainability initiative in the world, which aims to establish sustainable and responsible corporate standards in the business sector. The platform is based on the Ten Principles in the fields of; human rights, labor, environment and anti-corruption. The organization works intensively with the business sector, as well as with the government, media, educational institutions, non-governmental and international organizations and other stakeholders to achieve the goals set out in the Sustainable Development Agenda.
Our Academy: Being a UN initiative, we provide businesses with a globally recognized framework of standards that combine international experience with local touch. We are very excited to announce that Global Compact Network Georgia launched its first ever professional certificate course on Corporate Sustainability. Global Compact Network Georgia’s CS Academy is open to all interested stakeholders.
Our program allows graduates to acquire knowledge in sustainable corporate management, learn ethical working standards and bring benefits to the business and society by implementing corporate sustainability principles in their organisations.
The curriculum consists of 7 different modules covering a number of topics, such as: ethical leadership, sustainable corporate governance, modern Human Resource (HR) management approaches, business integrity, anti-corruption measures, integrating social and environmental aspects into the business plan, stakeholder management and non-financial reporting. Our Academy is open to anyone who wants to grow their business by applying innovative, standards-based, and sustainable approaches to their operations. Also, to those who would like to promote responsible and sustainable business environments in Georgia.
International and Local Expert Involvement: CS Academy’s 60-hour certificate course curriculum was developed with the support and full-time assistance of high-level international and local experts; Mr. Paul Garrison, Professor of Tuck School of Business, Dartmouth College, former Dean of Business Faculty of Central European University, and the former CEO of CocaCola Hungary conducted 2 full day training courses for local high level professionals operating on management positions in different business entities. Therefore the curriculum, as well as training materials were transferred to high level local trainers through a TOT. In order to effectively promote sustainable practices in Georgia, it is important to find and engage practitioner business people, CEO’s, leaders and subject professionals operating in the field. Each module contains modern – up to date information, latest theories and case studies envisaging local and international examples from world’s largest corporate initiatives, such as Harvard business review cases, OECD guidelines, IFC tools and latest materials, UN Guiding Principles on Corporate Sustainability practices.
Why Corporate Sustainability Academy: During the past couple of years, we have been actively promoting the Sustainable Development Agenda and raising awareness among the business community on UN Global Compact 10 principles and how to integrate sustainability standards in their business plans and operations; explaining paramount benefits of such smart and innovative approaches. However, challenges remain and as studies showed still there is a lack of knowledge and a need of awareness raising in the private sector.
Now, more than ever, it is important to engage the businesses to promote responsible business conduct locally in Georgia and worldwide. The global crisis of COVID-19 has shown us the importance of social welfare; therefore, it is critical to business, the government and civil society to unite our forces and stand together in order to invest in the world’s sustainable future.
Holding proper education in this field helps companies think and behave in a way that contributes to their growth and overall success, improves employee satisfaction and creates a healthy environment in the organization. In addition, CS Education develops human personality, approaches and prepares people for life’s challenges.
CS Education in Georgia aims to building capacity, knowledge and awareness among principal stakeholders in: business, government, CSOs, media and youth – on the concept of corporate sustainability and its importance for the business and the community; on ways of building sustainable market economy.
Global Compact Network Georgia has established a first ever educational platform that simply is a key to success; all participants who undergo our course become Ambassadors of change inside the company, as well as in their communities.
Enrolling in our academy will most certainly translate into the organization’s sustainable growth and long-term profitability. The certified courses at Corporate Sustainability Academy will be open to any interested applicant.
Who may apply: Company representatives and any other Individuals interested in growing or promoting sustainable business;
Representatives of Government Institutions, who are tasked to promote responsible business conduct on the policy level;
Non-Governmental Organizations willing to learn how to partner with businesses around sustainable projects / activities;
Media representatives who are ready to engage in the awareness raising efforts of CS, thus contributing to sustainable development in the country.