2019 წლის გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების პიონერი საქართველოდან
გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების 2019 წლის საქართველოს წარმომადგენელმა – მაია ქობალიამ, როგორც მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია “კრისტალის” გარემოსდაცვითი და კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სამსახურის ხელმძღვანელმა, მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა გლობალური მიზნების პოპულარიზების საქმეში.
როგორც სოხუმიდან, აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირი, მაია ქობალია, დაახლოებით, 17 წლის განმავლობაში, დედასთან და ძმასთან ერთად ცხოვრობდა დევნილთა ერთ-ერთ საერთო საცხოვრებელში, თბილისში. ამჟამად, მაია 6 ენაზე საუბრობს; სრული დაფინანსებით და სტიპენდიებით სწავლობდა ილიას უნივერსიტეტში/საქართველო, ჰუმბოლტის უნივერსიტეტში/გერმანია, ტარტუს უნივერსიტეტში/ესტონეთი, იაგელონიისა და ლოძის უნივერსიტეტებში/პოლონეთი. გარდა ამისა, სოციალური და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების თემების შესახებ მეტის შესწავლისა და აღმოჩენის სურვილმა წაიყვანა იგი ზამბიაში (ჯერჯერობით საქართველოდან დაშორებულ ყველაზე შორ ‘წერტილში’, სადაც კი აქამდე ყოფილა).
მაია წარმატებას აღწევს ისეთ გარემოში, სადაც გრძნობს, რომ შეუძლია ვითარება უკეთესობისკენ შეცვალოს. ამ რწმენით იგი ცდილობს, ყველა შესაძლებლობა გამოიყენოს, როგორც პლატფორმა პოზიტიური გავლენისთვის, მიუხედავად მოცემულ მომენტში არსებული გამოწვევებისა და სირთულეებისა.  სწორედ ეს პოზიტიური აზროვნება დაეხმარა მას ორი (1992 და 2008 წლების რუსეთ-საქართველოს ომები) ომის შემდგომი კრიზისის გადალახვაშიც.
მაიას სჯერა, რომ, თუ მიუხედავად ყველაფრისა, მან შეძლო ხელი არ ჩაექნია და მცირე, მაგრამ მნიშვნელოვანი პოზიტიური ცვლილებები გამოეწვია იმ საქმეებით, რომელშიც ჩართულია, მაშინ სხვებიც შეძლებენ.
მის სამშობლოში, საქართველოში, მაიას შესაძლებლობებს რეალიზების საშუალება მისცა მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია “კრისტალმა”, სადაც იგი პასუხისმგებელია კომპანიის გარემოსდაცვით და სოციალურ მიმართულებაზე, ასევე “კრისტალის” ახალგაზრდა მეწარმეთა სკოლისა და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტებზე. მდგრადი განვითარების მიზნების კომპანიის მასშტაბით დანერგვას კი კრისტალი შემდეგი პროგრამებითა და პროექტებით ახორციელებს: ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტი, რომელიც გაეროს ქალთა ორგანიზაციის საქართველოს წარმომადგენლობასთან/UN Women-თან თანამშრომლობით ხორციელდება (მიზანი #5: გენდერული თანასწორობა); ახალგაზრდებში ფინანსური განათლებისა და სამეწარმეო უნარ-შესაძლებლობების განვითარება (მიზანი #8: ღირსეული სამუშაო და ეკონომიკური ზრდა); გარემოზე ზრუნვა კრისტალის მწვანე პროდუქტების დახმარებით, რომელიც ჰოლანდიური განვითარების ბანკის – FMO-ს ფინანსური ხელშეწყობით ხორციელდება (მიზანი #7: ხელმისაწვდომი და მდგრადი ენერგია).
“კრისტალი”, როგორც გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის წევრი, 2011 წელს შეუერთდა საქართველოს წარმომადგენლობას. იგი ერთ-ერთი პირველია საქართველოს ფინანსური ინსტიტუტებიდან, რომელმაც რეგიონებში სიღარიბის აღმოფხვრა დაისახა მიზნად და კომპანიის ეს სტრატეგიული მისია გაეროს მდგრადი განვითარების პირველ მიზანს (#1: სიღარიბის ყველა ფორმის აღმოფხვრა) დაუკავშირა. ორგანიზაციას უზარმაზარი წვლილი შეაქვს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში კრისტალის ახალგაზრდა მეწარმეთა სკოლის დახმარებითაც, რომელიც 2016 წლიდან არსებობს. პროექტი ხორციელდება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსთან (USAID) თანამშრომლობითა და მისი ფინანსური მხარდაჭერით. მაია ხელმძღვანელობს ქალთა გაძლიერების პროექტებს კომპანიაში, რომელიც 1,000-ზე მეტ ადამიანს ასაქმებს და რომელსაც 100,000 -ზე მეტი მომხმარებელი ყავს. კრისტალი წარმატებით თანამშრომლობს გაეროს ქალთა ორგანიზაციასთან ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პრინციპების – WEPs-ის (Women Empowerment Principles) ფარგლებში. “კრისტალის” გუნდმა, მაიას ხელმძღვანელობით, მოიპოვა წლის ყველაზე პასუხისმგებლიანი კომპანიის ტიტული  – გრან-პრი – 2018 წელს გამართულ მელიორას კონკურსში. წელს კი მთავარი კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ჯილდო მიიღო  კატეგორიაში: გაეროს მდგრადი განვითარების მიზანი #5: გენდერული თანასწორობა.
სულ ახლახანს კი USAID-თან და ფონდ “კრისტალთან” პარტნიორობით, მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია “კრისტალმა” დაიწყო ახალი პროექტი, რომლის მნიშვნელოვანი ფოკუსი ქალთა ეკონომიკურ გაძლიერებაზე იქნება. პარტნიორები 1 მილიონზე მეტ ფინანსურ კონტრიბუციას განახორციელებენ ამ მიმართულებით, ახალგაზრდა მეწარმეთა სკოლის/YES Georgia-ს (Youth Entrepreneurial Skills for Advancing Employability and Income Generation in Georgia) საშუალებით. აღნიშნული პროექტი არჩეულ იქნა თეთრი სახლის W-GDP (Women’s Global Development and Prosperity Initiative) ინიციატივის მიერ. ეს პროექტი ერთ-ერთია მსოფლიოში შერჩეულ 14 ინიციატივას შორის ევროპისა და ევრაზიის რეგიონში. პროექტის ერთ-ერთი კომპონენტის მიზანია 2,000 ქალის და მათი ოჯახების გაძლიერება, მათზე მორგებული სპეციალური არაფინანსური და საგადასახადო-ფინანსური სერვისების შეთავაზებისა და მენტორინგის დახმარებით.
კომპანიაში – რომელიც ქვეყნის 65-მდე სხვადასხვა ქალაქსა და სოფელში ოპერირებს, მთელი საქართველოს მასშტაბით – “კრისტალის” მენეჯმენტის ერთ-ერთი სოციალური მიზანი არის პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების შესახებ ცნობიერების ამაღლება, მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევაში ახალგაზრდებისა და ქალების ეკონომიკური ჩართულობის ხელშეწყობით. 2018-2019 წლებში, გუნდთან ერთად მაია ხელმძღვანელობდა, ასევე, სოციალური აუდიტის პროცესს, რომელიც 2019 წლის მაისში, გლობალური სარეიტინგო სააგენტოს – მიკროფინანზას  – მიერ “კრისტალისთვის” „A-„ სოციალური რეიტინგის მინიჭებით წარმატებით დასრულდა.
ბატონი ილია რევია, “კრისტალის” გენერალური დირექტორი: “კრისტალი” მოხარულია, რომ პირველი კომპანიაა რეგიონში, რომელმაც ქალების მიზნობრიობით გამოსცა კორპორატიული ობლიგაციები და რომელმაც ერთ-ერთმა პირველმა მოაწერა ხელი WEPs-ს – გაეროს ქალთა გაძლიერების პრინციპებს. ჩვენ პირველი ფინანსური კომპანია ვიყავით, ვინც გაეროს მდგრადი განვითარების პირველი მიზანი – სიღარიბის აღმოფხვრა  – კომპანიის სტრატეგიულ მიზნებში შევიტანეთ და მის იმპლემენტაციას ჩვენი მომხმარებლების ეკონომიკური გაძლიერებით ვაპირებთ – კრისტალის მომხმარებლების მეწარმეობისთვის საჭირო კრიტიკული უნარების გაძლიერებით. ჩვენ გვეამაყება, რომ ისეთ შრომისმოყვარე და გულმოდგინე ახალგაზრდა ლიდერებს, როგორიც მაია ქობალიაა, ხელს ვუწყობთ მდგრადი განვითარების მიზნების გავრცელებაში კომპანიისა და ქვეყნის მასშტაბით, რადგან გვჯერა, რომ გლობალურ გამოწვევებზე ადგილობრივი გადაჭრის გზების ძებნის პროცესში მაიასნაირ ახალგაზრდა და გულისხმიერ change-maker-ებს (ცვლილების გამომწვევ ადამიანებს) ჭირდებათ შესაბამისი ცოდნითა და უნარებით აღჭურვა. მაიას კი, როგორც მდგრადი ბიზნესის განვითარების ჩემპიონს, მთელი გულით სჯერა, რომ მდგრადი განვითარების მიზნებზე ორიენტირებულ ბიზნესს შეუძლია დადებითი გავლენა მოახდინოს სამყაროზე.“

The 2019 SDG Pioneer of Georgia
For more than 17 years – together with her mother and brother – she lived in a small room in a communal, sub-standard living space, as a refugee/IDP (Internally Displaced Person) from Abkhazia, now break-away territory of Georgia. Maya now speaks six languages; obtained full scholarships and studied in the following Universities: Ilia State University/Georgia, Humboldt University/Germany, University of Tartu/Estonia, Jagiellonian University and University of Lodz/Poland). In addition, her curiosity and desire to learn and discover more about the women empowerment and social impact carried her to Zambia – the furthest (from Georgia) so far.
Maya thrives in an environment where she can make a difference. With this belief, she tries to find every situation as a platform to make a positive impact – no matter how difficult a situation may seem at that particular moment. Holding up to this positive belief helped her overcome damaging effects of two armed conflicts (one in 1992 and another in 2008) that she had unintendedly had to witness despite her young age.
But she believes that if, against all odds, she managed not to give up and to gradually create the positive, contagious change inside the communities and within the people she cooperates with, then anyone can.
Maya was provided with the opportunity to realize her goals of bringing positive change to her country through her work at Crystal. She is responsible for the Environmental and Social impact measurement, overall CSR performance of the Company as well as youth and women economic empowerment. She advances the SDGs through different Programs and Projects, within Crystal, related to: women economic empowerment in cooperation with the UN Women Georgia (Goal 5: Gender Equality), youth financial literacy via Crystal’s Youth Entrepreneurship School in cooperation with the USAID/Georgia (Goal 8: Decent Work & Economic Growth) as well as reducing environmental impact through Crystal’s Green Products, developed in cooperation with the Dutch Development Bank FMO (Goal 7: Affordable and Clean Energy).
Crystal, participant company of the UN Global Compact since 2011, was one of the first financial institutions in the regions of Georgia, which focused on combating poverty and incorporated SDGs in its mission. Crystal has been hugely contributing to the Georgian economy by empowering youth through its Youth Entrepreneurship School since 2016 (in cooperation with USAID/Georgia). Maya has been successfully leading the women economic empowerment programs within Crystal, the Company that employs 1000+ staff members and 100,000 customers, actively cooperating on WEPs – Women Empowerment Principles. Maya and her team brought the main Award to Crystal – Grand-Prize of the “Most Responsible Company of the Year 2018” as well as Award in the UN SDG Goal5 – Gender Equality.
Most recently the USAID/Georgia and Crystal Fund in partnership with JSC Microfinance Organization Crystal announced an expanded partnership to empower women entrepreneurs in Georgia. The partners intend to contribute more than $1 million in new funding to Supporting Youth Entrepreneurial Skills for Advancing Employability and Income Generation in Georgia (YES-Georgia/Youth Entrepreneurship School). The above-mentioned Project was selected by the Women’s Global Development and Prosperity (W-GDP) Fund, part of the U.S. government’s broader W-GDP initiative. It was one of 14 activities selected worldwide and the only one from the Europe and Eurasia region. The project will work to reach around 2,000 women through training and access to non-financial and accounting services as well as mentoring opportunities.
While operating in around 65 Georgian cities and villages, Maya’s intent together with Crystal’s Management Team is to increase the understanding of responsible lending and the crucial role of the women’s and youth’s participation in crafting sustainable development. Maya lead the Microfinanza’s Social Rating process in 2018-2019, which successfully completed in May, 2019 with Global Rating Agency MFR (MicroFinanza) assigning Crystal the Grade: ‘A-‘.
According to the CEO of Crystal, Mr. Ilia Revia “Crystal is proud to be the first company in the region to issue Women’s Bonds and sign UN Women’s WEPs. We were also the first financial institution in the region to include SDG #1: No Poverty, into our mission and we are planning to achieve it through helping our customers to improve their economic productivity, via developing critical hard and soft skills and building up their networks. We are thrilled to encourage committed young leaders – like Maya – in promoting Sustainable Development Goals within the company and Georgia overall, as finding local solutions to global challenges requires equipment of such young and thoughtful change-makers with more powerful tools and skills. Maya, as a sustainable business champion, wholeheartedly believes in her commitment and in the positive impact of sustainable business.”