გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC) მონაწილე მხარეთა 28-ე კონფერენცია
3 დეკემბერს, გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC) მონაწილე მხარეთა 28-ე კონფერენციის (COP28) ფარგლებში, გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აღმასრულებელი დირექტორი სალომე ზურაბიშვილი მოდერატორის რანგში, წარუძღვა გაეროს გლობალური შეთანხმების უკრაინის ქსელის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებას Building Business Resilience through ESG Strategies.
დისკუსიაში, სადაც უკრაინის მდგრადი აღდგენის საკითხებზე იმსჯელეს, მონაწილეობა წამყვანი უკრაინული ბიზნესის, საერთაშორისო კომპანიებისა და ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიიღეს. ყურადღება გამახვილდა კრიზისის დროს ორგანიზაციების მიერ გარემოს დაცვითი, სოციალური და მმართველობითი (ESG) სტრატეგიების დანერგვის მნიშვნელობაზე.

28th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change
On December 3, within the framework of the 28th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change, Salome Zurabishvili, Executive Director of the UN Global Compact Network Georgia, moderated the “Building Business Resilience through ESG Strategies” event organized by the UN Global Compact Network Ukraine.
The discussion involved representatives from leading Ukrainian businesses, international companies, and organizations, focusing on the sustainable recovery of Ukraine. Emphasis was placed on the significance of organizations implementing environmental, social, and governance (ESG) strategies during times of crisis. Participants also exchanged best practices during the engaging discussion.