• ელ. ფოსტა: office@csrdg.ge
საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი 1995 წელს დაარსდა. ჩვენი მისიაა, საქართველოში საზოგადოების კეთილდღეობისთვის, კარგი მმართველობის, მდგრადი, ინკლუზიური ეკონომიკური განვითარებისა და აქტიური სამოქალაქო საზოგადოების ფორმირების ხელშეწყობა.
საქართველოში CSR-ის კონცეფციის პოპულარიზაციისა და სხვადასხვა სექტორების ინფორმირების მიზნით, მუდმივად ვატარებს საკომუნიკაციო კამპანიებს, ტრენინგებს, სემინარებს, დაინტერესებულ მხარეთა ფორუმებს და კონფერენციებსა და კონკურსებს
არაფორმალური და ფორმალური განათლება, სამოქალაქო აქტივიზმი, ეკონომიკური განვითარება, სამოქალაქო სექტორის გაძლიერება, ეს არასრული ჩამონათვალია რომელსაც პროექტების დაგეგმვისა და განხორციელების დროს ვითვალისწინებთ.
პროგრამის საქმიანობის მიზანია, ქვეყანაში კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის შესახებ (CSR) ცნობიერების ამაღლება და თემით დაინტერესებული პირებისთვის ექსპერტიზის ხელმისაწვდომობა. დასახული მიზნის მისაღწევად აქტიურად ვმუშაობთ, როგორც სამთავრობო სტრუქტურებთან, ისე უშუალოდ მსხვილ და მცირე ბიზნეს კომპანიებთან, მედიასთან და უმაღლეს სასწავლებლებთან.
სტრატეგიული კვლევისა და განვითარების ცენტრის მისიაა სამოქალაქო საზოგადოების აღმშენებლობა მთავრობასა და საზოგადოებას შორის ორმხრივი დიალოგის ხელშეწყობის გზით. საამისოდ ორგანიზაციას დანერგილი აქვს საერთაშორისო სტანდარტები – დარეგისტრირებულია გაეროს გლობალური შეთანხმების წევრად, პოპულარიზაციას უწევს ISO 26000 სტანდარტს და ახალისებს გლობალური ანგარიშგების ინიციატივას და სხვა ანგარიშგების სტანდარტებს. მსგავსი ინფორმაციის გასავრცელებლად გამოიყენება ტრენინგები და სემინარები კომპანიებისათვის; პუბლიკაციები; დაინტერესებულ მხარეთა ფორუმები და კონფერენციები.
გამჭვირვალობა: CSRDG ყოველწლიურად აქვეყნებს საქმიანობის ანგარიშს და რეგულარულად ახორციელებს აქტივობების კომუნიკაციას დაინტერესებულ მხარეებთან მრავალი საინფორმაციო საშუალების დახმარებით. ანგარიში ხელმისაწვდომია ორგანიზაციის ვებ-გვერდზე და საჭიროების შემთხვევაში დაინტერესებულ მხარეებთან ეწყობა შეხვედრები.
კერძოდ:
• ვმუშაობთ მთავრობასთან კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ხელშემწყობი სახელმწიფო პოლიტიკის შემუშავების, შესაბამისი ინსტიტუციური და საკანონმდებლო გარემოს ჩამოყალიბების მიზნით;
• 2012 წელს გამოვეცით წიგნი – ანალიტიკური მიმოხილვა და რეკომენდაციები საქართველოს მთავრობას – ბმული
• 2012 წელს გამოიცა სახელმძღვანელო – კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობა – ზოგადი მიმოხილვა; ბმული
• ვთანამშრომლობთ სხვადასხვა სექტორებთან კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ხელშემწყობი გარემოს ჩამოყალიბების მიზნით;
• ვაწარმოებთ საერთაშორისო პრაქტიკის ანალიტიკურ კვლევებს;
• ვმუშაობთ სამოქალაქო ორგანიზაციებთან;
• ვმუშაობთ მედიასთან – 2018 წლიდან, ვატარებთ კონკურს ჟურნალისტებისთვის – „ჟურნალისტები კორპორაციული სოციალური პასუხიმსგებლობისთვის“
• უნივერსიტეტებთან – დაინერგა სასწავლო კურსი კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართულებით. ჩვენი გამოცემული სახელმძღვანელო ჯერჯერობით ერთადერთი ქართულენოვანი სახელმძღვანელოა, რომლის გამოყენებაც ხდება სხვადასხვა უნივერსიტეტების მიერ.
• გავცემთ მიკროგრანტები სამოქალაქო ორგანიზაციებისათვის – 2018 წლიდან გავცემთ გრანტს კონკრეტულად – სექტორთაშორის პარტნიორობის ხელშესაწყობად საქართველოს რეგიონებში.
• ვთანამშრომლობთ ბიზნეს კომპანიებთან, რათა დავეხმაროთ მათ დანერგონ საკუთარ საქმიანობაში სოციალური პასუხისმგებლობის თანამედროვე სტანდარტები.
• 2018 წელს გამოვეცით სახელმძღვანელო – კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სახელმძღვანელო მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის;
• 2018 წლიდან ტარდება კონკურსი – „საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის Meliora”, სადაც მონაწილეობას ირებს როგორც მსხვილი ბიზნეს კომპანიები, ასევე საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლები.
საქართველოში CSR-ის კონცეფციის პოპულარიზაციისა და სხვადასხვა სექტორების ინფორმირების მიზნით, მუდმივად ვატარებს საკომუნიკაციო კამპანიებს, ტრენინგებს, სემინარებს, დაინტერესებულ მხარეთა ფორუმებს და კონფერენციებს.
ორგანიზაცია,არსებობის დღიდან, მუშაობს საქართველოს მოქალაქეთა კეთილდღეობის გაუმჯობესებისთვის. 2007 წლიდან, ჩვენი ორგანიზაცია შეუერთდა გაეროს გლობალური შეთანხმების ინიციატივას. ჩვენ ვადასტურებთ უწყვეტ მხარდაჭერას გლობალური შეთანხმების ათი უნივერსალური პრინციპის მიმართ. ჩვენი საქმიანობით წვლილი შეგვაქვს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულებაში.

• Email: [email protected]
Center for Strategic Research and Development of Georgia was established in 1995. Our mission is to promote good governance, sustainable, inclusive economic development and the formation of an active civil society for the well-being of the society in Georgia.
In order to popularize the CSR concept in Georgia and to inform various sectors, we constantly conduct communication campaigns, trainings, seminars, stakeholder forums, conferences and competitions.
Non-formal and formal education, civic activism, economic development, strengthening the civil sector, this is an incomplete list that we take into account when planning and implementing projects.
The goal of the programme is to raise awareness of corporate social responsibility (CSR) in the country and to provide expertise to those interested in the topic. To achieve this goal, we actively work with government agencies, as well as directly with large and small business companies, with media and universities.
The mission of the Center for Strategic Research and Development of Georgia is to build civil society through the promotion of bilateral dialogue between government and society. For this, the organisation has introduced international standards – registered as a member of the UN Global Compact, promotes the ISO 26000 standard and promotes the Global Reporting Initiative and other reporting standards. For companies trainings and seminars are used to disseminate similar information, as well as publications, stakeholder forums and conferences.
Transparency: The CSRDG publishes an annual report and regularly communicates activities to stakeholders through a variety of media outlets. The report is available on the organisation’s website and meetings with stakeholders are arranged as needed.
In particular:
• We work with the government to develop state policies to promote corporate social responsibility, and to establish an appropriate institutional and legislative environment;
• In 2012 we published a book – Analytical Review and Recommendations to the Government of Georgia;
• Handbook was published in 2012 – Corporate Social Responsibility – General overview;
• We collaborate with various sectors to create a conducive environment of corporate social responsibility;
• We conduct analytical studies of international practice;
• We work with civil society organisations;
• We work with the media – from 2018 we held a competition for journalists – “Journalists for the Corporate Social Responsibilities”;
• A training course on corporate social responsibility has been introduced with universities. Our published textbook is the only Georgian textbook used by various universities;
• We provide micro-grants to civil society organisations – from 2018 we will provide grants specifically to promote cross-sectoral partnerships in the regions of Georgia;
• We work with business companies to help them implement modern standards of social responsibility in their business;
• In 2018, we published a manual textbook – a corporate social responsibility guide for small and medium businesses;
• From 2018, we conduct competition – “Meliora Georgian Responsible Business Competition Meliora”, where both large business companies and representatives of medium-sized businesses participate.
In order to popularize the CSR concept in Georgia and to inform various sectors, we regularly conduct communication campaigns, trainings, seminars, stakeholder forums and conferences.
Since its inception, the organization has been working to improve the well-being of Georgian citizens. Since 2007, our organization has joined the UN Global Compact Initiative. We reaffirm our continued support for the Ten Universal Principles of Global Compact. Through our activities we contribute to the achievement of sustainable development goals.