პარლამენტში „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის ცალკეული დებულებების განხილვა
გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტებისა და ინვესტორთა საბჭოს სამდივნოს ორგანიზებით და USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით საქართველოს პარლამენტში „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის ცალკეული დებულებების განხილვა გაიმართა.
განხილვის ფარგლებში, ინვესტორთა საბჭოს სამდივნოს იურიდიულმა ექსპერტმა, გიორგი ჯუღელმა „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის ცალკეულ მუხლებში დისპოზიციური და იმპერატიული ბუნების შესახებ ისაუბრა. მეორე სესია საწარმოს რეგისტრაციიასთან დაკავშირებულ აქტუალურ საკითხებზე მსჯელობას დაეთმო.
შეხვედრაში მონაწილეობა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ სარჯველაძემ, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ, დავით სონღულაშვილმა, პარლამენტის აპარატის, ინვესტორთა საბჭოს, საჯარო რეესტრის, ბიზნეს ასოციაციების წარმომადგენლებმა და ექსპერტებმა მიიღეს.
საგრანტო აქტივობა “საქართველოს პარლამენტში საჯარო-კერძო დიალოგის პლატფორმის მდგრადობის მხარდაჭერა და შესაძლებლობების გაზრდა” ხორციელდება გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის მიერ USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, რომლის მიზანია საქართველოს პარლამენტში საჯარო-კერძო დიალოგის თვითმყოფი პლატფორმის შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს ეკონომიკური პოლიტიკის საკითხებსა და რეფორმებზე კერძო სექტორთან ეფექტიან და უწყვეტ დიალოგს.

A Workshop on the ex-post Evaluation of Specific Provisions in Georgia’s Law on Entrepreneurs
A workshop on the ex-post evaluation of specific provisions in Georgia’s law on entrepreneurs was conducted in the Parliament of Georgia. This event was organized by the UN Global Compact Network Georgia in collaboration with the Human Rights and Civil Integration Committee, Sector Economy and Economic Policy Committee, and Investors Council, with support from the USAID Economic Governance Program.
During the workshop, George Jugheli, a legal expert at the Investors Council, provided insights into the defining imperative and dispositive nature of specific articles in the Law of Georgia on Entrepreneurs. The second part of the meeting focused on discussing issues related to company registration.
Attendees included Mikheil Sarjveladze, the Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee; David Songulashvili, the Chair of the Sector Economy and Economic Policy Committee; representatives from the National Agency of Public Registry, Investors Council, Business Associations, experts, and Parliamentary staff.
The grant activity, ‘Promote Capacity Building and Enhance Sustainability of the PPD Platform in the Parliament of Georgia,’ is implemented by the UN Global Compact Network Georgia with the support of the USAID Economic Governance Program. The grant activity aims to develop a sustainable, self-reliant Public-Private Dialogue (PPD) Platform in the Parliament of Georgia, facilitating effective and continuous dialogue between the Parliament and private sector actors on economic reforms and policy issues.