„საქართველოს პარლამენტში საჯარო-კერძო დიალოგის პლატფორმის მდგრადობის მხარდაჭერა და შესაძლებლობების გაზრდა“ დახურვის ღონისძიება გაიმართა
20 თებერვალს, საგრანტო აქტივობის: „საქართველოს პარლამენტში საჯარო-კერძო დიალოგის პლატფორმის მდგრადობის მხარდაჭერა და შესაძლებლობების გაზრდა“ დახურვის ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, USAID/კავკასიის მისიის დირექტორი ჯონ პენელი და შვედეთის ელჩის მოადგილე და განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელი ერიკ ილესი.
დამსწრე საზოგადოებას ასევე, სიტყვით მიმართა დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ დავით სონღულაშვილმა და პარლამენტში საჯარო-კერძო დიალოგის მდგრადი მოდელის დანერგვაზე ისაუბრა.
საგრანტო აქტივობის ძირითად მიღწევებზე ისაუბრა გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აღმასრულებელმა დირექტორმა, სალომე ზურაბიშვილმა და USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა, ნატალია ბერუაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში, ასევე, საჯარო-კერძო დიალოგის პრეზენტაცია და ვიდეო-რგოლის ჩვენება გაიმართა. საჯარო-კერძო დიალოგის გზამკვლევი გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელმა, საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტთან ერთად, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით შეიმუშავა. გზამკვლევის მიზანია პარლამენტის წევრებისა და აპარატის თანამშრომლების მხარდაჭერა საჯარო-კერძო დიალოგის წარმატებით წარმართვისა და კერძო სექტორის ეფექტიანი ჩართულობის უზრუნველყოფის მიმართულებებით.
ღონისძიება საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტისა და გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის ორგანიზებით, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამისა და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით გაიმართა.

“Promote Capacity Building and Enhance Sustainability of the PPD Platform in the Parliament of Georgia” Was Held at the Parliament of Georgia
On February 20, a closing ceremony for the grant activity: “Promote Capacity Building and Enhance Sustainability of the PPD Platform in the Parliament of Georgia,” was held at the Parliament of Georgia.
The grant activity was implemented by the UN Global Compact Network Georgia with support from the USAID Economic Governance Program. It aimed to develop a sustainable, self-reliant Public-Private Dialogue (PPD) Platform in the Parliament of Georgia, facilitating effective and continuous dialogue between the parliament and private sector on economic policy issues.
The event featured opening remarks by Shalva Papuashvili, Chairperson of the Parliament of Georgia; John A. Pennell, Mission Director at USAID/Caucasus; and Erik Illes, Head of Development Cooperation and Deputy Head of Mission, Embassy of Sweden to Georgia.
David Songulashvili, Chairperson of the Sector Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia, spoke about the importance of using sustainable and effective PPD mechanisms in the parliamentary process.
During the event, key achievements of the grant activity were presented by Salome Zurabishvili, the Executive Director of UN Global Compact Network Georgia, and Natalia Beruashvili, Chief of Party at the USAID Economic Governance Program.
A Public-Private Dialogue Guidebook for the Parliament of Georgia was presented at the event. It was developed in cooperation with the Sector Economy and Economic Policy Committee under the grant activity. The guidebook will support the members of parliament and staff in the successful use of the PPD mechanism and in setting good practices of dialogue with private sector stakeholders in the Parliament of Georgia.