გაეროს გლობალური შეთანხმების გამგეობის სხდომა ტოკიოში
18-19 მარტს, ტოკიოში, გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აღმასრულებელმა დირექტორმა, სალომე ზურაბიშვილმა გაეროს გლობალური შეთანხმების გამგეობის სხდომაში მიიღო მონაწილეობა.
გამგეობის ორდღიან შეხვედრაზე განხილულ იქნა გაეროს გლობალური შეთანხმების 2023 წლის მიღწევები, ადგილობრივი ქსელების განვითარების საკითხები და კერძო სექტორის მიერ ათი პრინციპის დაცვისა და მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის პროგრესის დაჩქარების აუცილებლობა.
19 მარტს, გამგეობის სხდომაში მონაწილეობა მიიღო გაეროს გენერალურმა მდივანმა ანტონიო გუტიერეშმა. სხდომაზე საუბარი შეეხო გაეროს გლობალური შეთანხმებისა და ადგილობრივი ქსელების როლს კერძო სექტორის მხრიდან ყველა დასაქმებულისთვის საარსებო მინიმუმის ნიშნულის მიღწევაში.
სალომე ზურაბიშვილი გაეროს გლობალური შეთანხმების გამგეობის წევრად 2023 წლის თებერვალში აირჩიეს და ერთი წლის განმავლობაში 62 ადგილობრივ ქსელს წარმოადგენდა.
სხდომის დასრულების შემდეგ, სალომე ზურაბიშვილმა, გამგეობის წევრებთან ერთად, გაეროს გლობალური შეთანხმების ადგილობრივი ქსელების ყოველწლიური ფორუმის გახსნით პანელურ დისკუსიაში მიიღო მონაწილეობა. დისკუსიის დროს განხილულ იქნა გაეროს გლობალური შეთანხმების მხრიდან ამბიციის, ადვოკატირებისა და თანამშრომლობის გზით, ხელშემწყობი გარემოს შექმნა კერძო სექტორის მიერ პროგრესის გასაზრდელად.
გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აღმასრულებელი დირექტორი, სალომე ზურაბიშვილი, აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე ნინო კვანტრიშვილი და ბიზნესთან ურთიერთობის მიმართულების ხელმძღვანელი, რატი ზაუტაშვილი, ტოკიოში იმყოფებოდნენ, სადაც 18-23 მარტს, გაეროს გლობალური შეთანხმების ადგილობრივი ქსელების ყოველწლიურ ფორუმში იღებენ მონაწილეობას.
სამუშაო ვიზიტი ორგანიზებული იყო გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის მიერ შვედეთისმხარდაჭერით.

UN Global Compact Board Meeting
On March 18-19, in Tokyo, Salome Zurabishvili, Executive Director of the UN Global Compact Network Georgia, participated in the UN Global Compact Board meeting. During the two-day board meeting, discussions revolved around the accomplishments of the UN Global Compact in 2023, the progress of local networks, and the imperative for private sector adherence to the Ten Principles and acceleration of efforts toward the Sustainable Development Goals.
On March 19, UN Secretary-General António Guterres joined the board meeting. The session addressed the role of the UN global agreement and local networks in achieving a standard living wage for all private sector employees. Salome Zurabishvili was elected as a UN Global Compact Board member in February 2023 and represented 62 local networks for a year.
Following the session, Salome Zurabishvili and other board members participated in a panel discussion at the opening of the annual forum of local networks of the UN Global Compact. The discussions emphasized the UN Global Compact’s ambition, advocacy, and collaboration to foster an environment conducive to private sector progress.
In Tokyo, Salome Zurabishvili, along with Nino Kvantrishvili, Deputy Executive Director, and Rati Zautashvili, Senior Manager of Business Relations, participated in the annual forum of UN Global Compact Local Networks from March 18-23.