დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების ფლობის შესახებ საქართველოს კანონპროექტის განხილვა
გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელმა საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტთან ერთად, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, ასევე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთან და ეროვნულ ბანკთან თანამშრომლობით დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების ფლობის შესახებ საქართველოს კანონპროექტის განხილვის ფარგლებში, 30 მაისს სამუშაო შეხვედრა გამართა.
აღნიშნული კანონპროექტი ქვეყანაში კაპიტალის ბაზრის განვითარებას უწყობს ხელს. კანონპროექტი აწესრიგებს ფასიანი ქაღალდების ფლობასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ჩარჩოს, რის შედეგადაც ინვესტორების საკუთრების უფლების დაცვა უფრო მეტად გარანტირებული იქნება.
შეხვედრა გაიმართა USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის საგრანტო აქტივობის ფარგლებში: „საქართველოს პარლამენტში საჯარო-კერძო დიალოგის პლატფორმის მდგრადობის მხარდაჭერა და შესაძლებლობების გაზრდა“, რომელსაც ახორციელებს გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი საქართველოს პარლამენტთან თანამშრომლობით.

Draft Law on Holding of the Dematerialized Securities
On May 30, UN Global Compact Network Georgia and the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, with support of THE USAID Economic Governance Program, and in partnership with the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the National Bank of Georgia hold a working meeting to discuss the Draft Law on Holding of the Dematerialized Securities under the PPD Platform in the Parliament.
The new legislation will be another step forward in the country’s capital market development. With the passage of the proposed law, the legal framework related to the ownership of securities will be modified, and investors’ property rights will be better protected.
The meeting was held under the USAID Economic Governance Program’s grant activity, “Promote capacity building and enhance the sustainability of the PPD Platform in the Parliament of Georgia,” implemented by the UN Global Compact Network Georgia in partnership with the Parliament of Georgia.