კორპორაციული მდგრადობის ჯილდო – ბიზნესი მდგრადი განვითარებისთვის – 2024
19 თებერვალს, გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის ორგანიზებით, ყოველწლიური კონკურსის – „კორპორაციული მდგრადობის ჯილდო – ბიზნესი მდგრადი განვითარებისთვის“ მეშვიდე ცერემონია გაიმართა.
მიმდინარე წელს, ღონისძიება განსხვავებული ფორმატით ჩატარდა. ჟიურის მიერ შერჩეული გამარჯვებული კომპანიების წარმომადგენლებმა, დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელებთან ერთად, ჯილდოს თემატური ნომინაციების ირგვლივ გამართულ პანელურ დისკუსიებში მიიღეს მონაწილეობა. ღონისძიება შედგებოდა სამი პანელური დისკუსიისგან: მმართველობითი საკითხები და პარტნიორობა; გარემოს დაცვა და სოციალური საკითხები. დისკუსიის დროს განხილულ იქნა მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევისა და საერთაშორისო თუ ევროპულ სტანდარტებთან შესაბამისობის საკითხები, ევროკავშირში ინტეგრაციის მნიშვნელობა, ქვეყანაში არსებული გამოწვევების ფონზე.
ღონისძიება შვედეთის საელჩოს საქმეთა დროებითი რწმუნებულის, განვითარებისა და თანამშრომლობის ხელმძღვანელის ელისაბედ ბრანდბერგის და საქართველოში გაეროს მუდმივი კოორდინატორის დიდიე ტღებიუკის მისასალმებელი სიტყვით გაიხსნა.
მმართველობით და პარტნიორობის საკითხებზე თემატურ დისკუსიაში, რომელიც დაეთმო მდგრადი განვითარების მე-16 და მე-17 მიზნებს, მონაწილეობა მიიღო ნიკოლას სენდეროვიჩმა – საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის განვითარების და თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა, დაგლას უებმა – გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში, მაჩიე ჩურამ – ევროპის საინვესტიციო ბანკის რეგიონული წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა სამხრეთ კავკასიაში და ანდრეს პეტერსონმა – აზიის განვითარების ბანკის ადგილობრივი ოპერაციების ხელმძღვანელმა.
გარემოსდაცვით საკითხებზე დისკუსიაში, სადაც განხილულ იქნა მდგრადი განვითარების მე-11 და მე-12 მიზნები, მონაწილეობა მიიღო ელისაბედ ბრანდბერგმა – საქართველოში შვედეთის საელჩოს საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა და განვითარებისა და თანამშრომლობის ხელმძღვანელმა, ანე ტოფტ სორენსენმა – დანიის ელჩმა საქართველოში და როლანდ პრაისმა – მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში.
მესამე პანელური დისკუსია გაიმართა სოციალურ საკითხებზე და მდგრადი განვითარების მე-4 და მე-8 მიზნებზე, სადაც მონაწილეობა მიიღო ნატალია ვუტოვამ – ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა, იშიძუკა ჰიდეკიმ – იაპონიის ელჩმა საქართველოში და მარკოს გრანადოს გომესმა – ესპანეთის საელჩოს საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა საქართველოში.
2024 წელს შარშანდელთან შედარებით ბიზნესის დაინტერესება და ჩართულობა კიდევ უფრო გაიზარდა. კონკურსში შემოვიდა 157 აპლიკაცია პირველ ეტაპზე და პირველადი გადარჩევის შედეგად მეორე ტურში 110 აპლიკაცია გადავიდა.
შემოსული განაცხადები განხილულ იქნა მსხვილი ბიზნესისა და მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორიაში. განაცხადები შეაფასა ქართველი და უცხოელი წევრებისგან შემდგარმა დამოუკიდებელმა ჟიურიმ.
გამარჯვებულები შემდეგ ნომინაციებში გამოვლინდნენ:
• SDG 4 – ხარისხიანი განათლება
• მსხვილი ბიზნესის კატეგორია: საქართველოს ბანკი (STEM სკოლა)
• მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორია: დიზაინის ინსტიტუტი (დიზაინის საფუძვლების 6-თვიანი პროგრამა)
• SDG 8 – ღირსეული სამუშაო და ეკონომიკური ზრდა
• მსხვილი ბიზნესის კატეგორია: ეფეს საქართველო (ღირსეული სამუშაო გარემო)
• მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორია: ტრანსპორტერი (პროფესიული გადამზადებისა და დასაქმების ხელშეწყობა)
• SDG 11 – მდგრადი ქალაქები და დასახლებები
• მსხვილი ბიზნესის კატეგორია: თეგეტა ჰოლდინგი (თეგეტა X ვოლვოს ენერგოეფექტური კომპლექსი)
• მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორია: პოლივიმი (მოძრაობა და მხოლოდ მოძრაობა)
• SDG 12 – მდგრადი მოხმარება და წარმოება
• მსხვილი ბიზნესის კატეგორია: ეფეს საქართველო (განახლებადი წყაროებიდან მიღებული ელექტროენერგიის წარმოშობის სერტიფიკატი)
• მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორია: პოლივიმი (პოლივიმის ეკო-ცენტრული გადაწყვეტილებები)
• SDG 16 – მშვიდობა, სამართლიანობა და ძლიერი და ინსტიტუტები
• ბახვი ჰესი გამჭვირვალობის ელჩები
• SDG 17 – პარტნიორობა მდგრადი განვითარებისათვის (პარტნიორული პროექტები)
• მსხვილი ბიზნესის კატეგორია: ელემენტ ჰოლდინგი/პარტნიორი – ინფრასტრუქტურის მშენებელთა ასოციაცია (სამშენებლო სფეროს მომზადება ევროკოდებისთვის)
• მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორია: თიბისი ლიზინგი/პარტნიორი – მწვანე ზრის ფონდი (მწვანე ინიციატივა: საქართველოში მზის ფოტოვოლტური სისტემების დამკვიდრების ხელშეწყობა)
• SDG 17 – პარტნიორობა მდგრადი განვითარებისათვის (მდგრადი დაფინანსება)
• პროკრედიტ ბანკი საქართველო (მწვანე ინვესტიცების ხელშეწყობა)
ტრადიციულად, მიმდინარე წელსაც გამოვლინდნენ კონკურსის – „მედია პასუხისმგებლიანი ბიზნესისთვის“ გამარჯვებულები. გამარჯვებულები დააჯილდოვა და მარგე მარდისალუ-კაჰარმა – ესტონეთის ელჩმა საქართველოში. კორპორაციული მდგრადობის თემაზე მომზადებული საუკეთესო სატელევიზიო სიუჟეტისთვის ჯილდო ჟურნალისტ თამარ პაატაშვილს, ხოლო საუკეთესო ონლაინ სტატიისთვის, ჟურნალისტ სოფო გოდუაძეს გადაეცა.
ცერემონიაზე, ჯილდო გადაეცათ გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის 2024 წლის SDG პიონერებსაც. გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის SDG პიონერის ჯილდო მსხვილი ბიზნესის კატეგორიაში „ეფეს საქართველოს“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის და ციფრული კომუნიკაციების მენეჯერს, ქეთევან ჟვანიას, ხოლო მცირე და საშუალო ბიზნესის კატეგორიაში – „პოლივიმის“ უფროს კომერციულ ოფიცერს, შივა ფარიზადს. აღსანიშნავია, რომ შივა ფარიზადი, ასევე, არჩეულ იქნა გლობალურ SDG პიონერად.
ღონისძიებას კონკურსში მონაწილე კომპანიების, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების და მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
კორპორაციული მდგრადობის ჯილდოს ცერემონია გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის ორგანიზებით გაიმართა, შვედეთის დაფინანსებით, პროექტის “ლიდერობა მდგრადი განვითარებისთვის” ფარგლებში.

The 7th Ceremony of the Corporate Sustainability Award  – Business for SDGs
This year, the award ceremony was held in a different format. The event featured fireside chats with representatives of the diplomatic corps and International organizations and discussions with the winners, focusing on the social, environmental, governance, and partnership dimensions of the SDGs. The discussion covered topics such as achieving the Sustainable Development Goals, aligning with international and European standards, highlighting the importance of European integration, and addressing the challenges facing the country.
The event opened with welcome speeches by the Chargé d’Affaires of the Embassy of Sweden to Georgia, Head of Development Cooperation Elisabet Brandberg, and the UN Resident Coordinator to Georgia, Didier Trebucq.
In the fireside chat on governance and partnership, dedicated to Sustainable Development Goals 16 and 17, participated Head of Cooperation at the EU Delegation to Georgia Nicholas Cendrowicz, UNDP Resident Representative in Georgia Douglas Webb, Head of European Investment Bank’s Regional Representation for the South Caucasus Maciej Czura and Country Operations Head of Asian Development Bank (ADB) for Georgia Anders Pettersson.
Fireside chat on environmental issues, dedicated to SDG 11 and SDG 12 participated Chargé d’affaires of the Embassy of Sweden to Georgia and Head of Development Cooperation Elisabet Brandberg, Ambassador of Denmark to Georgia Anne Toft Sørensen and World Bank Regional Director for the South Caucasus Rolande Pryce.
The third fireside chat was dedicated to social issues and SDG 4 and SDG 8 and the speakers were
Head of the Council of Europe Office in Georgia, Natalia Voutova, Ambassador of Japan to Georgia Ishizuka Hideki, and Chargé d’affaires of the Embassy of Spain to Georgia.
In 2024, the award received 157 applications during the first phase and 110 applications in the second phase. This year, applications were reviewed in two categories – large businesses and small to medium-sized enterprises. An independent jury comprised of both Georgian and foreign members evaluated the applications.
The winners were announced in the following nominations:
SDG4 – Quality Education
Large Business Category: Bank of Georgia – STEM School
SME Category: Design InstituteDesign Foundation 6-month Program
SDG 8 – Decent Work and Economic Growth
Large Business Category: EFES Georgia – Decent Work Environment
SME Category: Transporter – Promotion of Professional Training and Employment
SDG 11 – Sustainable Cities and Communities
Large Business Category: Tegeta Holding – Tegeta X Volvo: energy-efficient complex
SME Category: Polyvim – Motion and Only Motion
SDG 12 – Responsible Consumption and Production
Large Business Category: Efes Georgia – GO (Guarantee of Origin) Certificate
SME Category: Polyvim – Polyvim’s eco-centric solutions
SDG 16 – Peace, Justice and Strong Institutions
Bakhvi HPP – Ambassadors for the Transparency (#BuildRelationsTogether)
SDG 17 – Partnerships for Sustainable Development (Partnership Projects)
Large Business Category: Element Holding in partnership with Infrastructure Construction Companies AssociationPreparation of the construction field for Eurocodes
SME Category: TBC Leasing in partnership with Green for Growth Fund (GGF) – Deep Greening – Scaling Initiative: Promoting solar PV systems in Georgia
SDG 17 – Partnerships for Sustainable Development (Sustainable Finance)
ProCredit Bank Georgia – Facilitating Green Investments
In keeping with tradition, this year, the winners of the “Media for Responsible Business in Georgia” competition were revealed. Ambassador of Estonia to Georgia, Marge Mardisalu-Kahar awarded the winners. Journalist Tamar Paatashvili was awarded the accolade for the top television narrative. Likewise, Sopo Goduadze was honoured with the award for the most outstanding online article.
The 2024 Local SDG Pioneers were also awarded at the event. In the large business category, the award was presented to the Public Relations and Digital Communications Manager of “Efes Georgia” Ketevan Zhvania, and in the Small and Medium-sized Enterprises (SME) and Micro-sized Companies category, to the Chief Commercial Officer of “Polyvim”, Shiva Parizad. Notably, Shiva Parizad was also recognised as a 2024 Global SDG Pioneer.
Representatives of companies participating in the competition, the diplomatic corps, international organisations, and the media attended the ceremony. The Corporate Sustainability Award ceremony was organised by the UN Global Compact Network Georgia, and funding was provided by Sweden within the project “Leadership for Sustainable Development in Georgia.”