რეგიონებში მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების საკითხებზე იმსჯელეს
12-19 აპრილს „სიდას” და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების თემაზე საქართველოს ხუთ ქალაქში – ახალქალაქში, ქუთაისში, ბათუმში, გორსა და მარნეულში შეხვედრები გამართეს. შეხვედრებს ადგილობრივი თვითმმართველობის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ბიზნესის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
შეხვედრები ემსახურებოდა დაინტერესებული მხარეებისთვის აღნიშნული მიზნების გაცნობას, მიზნების განხორციელების პროცესში ყველა მხარის ჩართვის აუცილებლობის წარმოჩენასა და თითოეული მხარის როლის განსაზღვრას. მთავრობის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა, შეხვედრის მონაწილეებს გააცნეს მიზნების ნაციონალიზაციის პროცესი და წარუდგინეს მთავრობის მიერ გამოყოფილი 13 პრიორიტეტული მიზანი.
მდგრადი განვითარების 17 მიზანი გაეროს მიერ 2015 წლის 25 სექტემბერს მიღებული დოკუმენტის – „ჩვენი სამყაროს გარდაქმნა :2030 წლის დღის წესრიგი მდგრადი განვითარებისთვის“ ნაწილია, რომელიც მდგრადი განვითარების სამივე მიმართულებას (ეკონომიკურს, სოციალურსა და ეკოლოგიურს) მოიცავს და მიზნად ისახავს ისეთი სისტემის შექმნას, რომელიც უზრუნველყოფს ადამიანთა კეთილდღეობას.
შეხვედრები გაიმართა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ დაფინანსებული პროექტის, „ ინკლუზიური დიალოგის გაგრძელება 2015 წლის შემდგომი განვითარების დღის წესრიგის იმპლემენტაციის საშუალებებთან დაკავშირებით“ ფარგლებში, რომელსაც “სიდა” და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია ახორციელებს.

Meetings on the Implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs)
On 12-19 April the representatives of CiDA and the Administration of the Government of Georgia held the meetings on the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) in five cities (Akhalkalaki, Kutaisi, Batumi, Gori and Marneuli). Representatives of the local authorities, the local NGOs and the businesses attended the meetings.
The 17 Sustainable Development Goals are part of the document adopted by UN on 25 September, 2015 – “Transforming our World: the 2030 Agenda for Sustainable Development” which set out quantitative objectives across the social, economic and environmental dimensions.
The meetings aimed to raise awareness on SDGs and to identify the necessity of multi- stakeholder engagement. The representatives of the Administration of the Government described the process of nationalization of the goals and presented the 13 priorities chosen by the Government of Georgia.
The meetings were held in the framework of the United Nations Development Programme (UNDP) funded project “Continuing Inclusive Dialogue on the Post-2015 Development Agenda Around the means of implementation” which is implemented by CiDA and the Administration of the Government of Georgia.